Skocz do zawartości

Shozy Alien V3 aka Gold


misiekkb

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym podziękować Piotrus-g za możliwość przesłuchania nowej wersji odtwarzacza Shozy Alien. Ponad rok temu słuchałem pierwszej wersji tego DAPa i zrobił na mnie dźwiękowo bardzo dobre wrażenie, gdyż obecnie odtwarzacze raz ze rzadko, który gra dźwiękiem organicznym, dwa są za duże i ciężkie, odtwarzacz Shoziego gra dźwiękiem organiczym i do tego nie jest ciężki ani zadużo. Jak się pojawiła tylko informacja o nowej wersji, w której wymieniono część podzespołów, przez co dźwięk ma zyskać na szczegółowości, rozdzielczości i holografii to poprosiłem Piotrka, czy nie mógłby mi załatwić na odsłuch jego, no i mi załatwił. Nowa wersja jest to trzecia już jego wersja, nazywana Gold, gdyż kaza wersja była w innym kolorze, pierwsza w srebrnym, druga jest czarnym, a cena nabycia jej to 200 dolarów.

Budowa
DAP został wykonany w aluminium metodą CNC, przez co jest bardzo dobrze frazowany i nie widać żadnych niedbałości. Sam jego wygląd to kwestia bardzo subiektywna, jednym może się podobać, innym nie, gdyż przypomina swoją budową jakby to był jakiś "obcy". Na froncie mamy tylko pięć guzików, a na dole mamy wyjście słuchawkowe, miejsca na kartę pamięci microSD oraz micro-usb służące tylko do ładowania akumulatora.

Obsługa
Pliki na kartę nie nagramy przez odtwarzacz, gdyż nie ma funkcji pamięć masowej, jedynie złącze micro-usb służy do ładowania, czyli żeby przegrać czy stworzyć katalogi na karcie musi kartę wsadzić w slot w komputerze lub jakiś adapter kart, który podłączymy do komputera. Jeśli chodzi o pliki to DAP obsługuje do 24/48 i tylko WAVE albo flacki, z tym że flacki najlepiej jak nie są otagowane, gdyż z powodu jakiegoś taga może się zawiesić. Dla mnie to akurat nie stanowi problemu, raz ze wogóle nie używam bibliotek w żadnym odtwarzaczu, jedynie co wszystko grupują w katalogach, dwa odtwarzacz nie ma wyświetlacza, więć po co miałby by być tagi i biblioteki czy playlisty. Owszem większość to już uzna za wadę, że nie ma wyświetlacza, prtoblemy z plikami otagowanymi, i tylko takie formaty, bez 96kHz czy 192kHz, ale można i tak zależy kto czego potrzebuje i kto ma jakie przyzwyczajenia. Pięć przycisków czy to mało czy dużo do sterowania, jak dla mnie wysterczająco, gdyż jeden guzik służy do włączania i wyłączania, dwa do zmiany utworów/katalogów i dwa za obsługę głośności, w tym za pogłasnianie jest odpowiedzialny za pauzę jeszcze.
Odtwarzacz ładujemy z dowolnej ładowarki 5V albo z komputera, czas ładowania to dwie godziny, czas odtwarzania to około osiem godzin.

Dźwięk
No tak za 200-ście dolarów DAP, który nie ma wyświetlacza, tylko dwa formaty dźwięku obsługuje i do tego bez hi-resów i długość pracy na bateri bardzo średnia, czyli same minusy jak narazie. I konstruktor napisał że nie zmieni, większość z rzeczy, gdyż one wpłyną raz na jakość dźwięku i dwa że podwyższą koszty. I trochę sie z tym zgodzę, liczy się tylko dźwięk, a to że tylko takie formaty, sam wolę słuchać utworów z płyt niż z plików, wolę wavy od flaców, gdyż zawsze jest korzyść w SQ z płyt czy z wavów, ale co na to wpływa transport, format, oprogramowanie czy użyte komponenty że dlaczego wavy są bardziej dynamiczniejsze i gładsze od flaców, dlaczego z płyt jest trochę większa rozdzielczość i separacja niż w ripach i nie piszę tu o płytcha SHM-CD, czy Blu-CD, nie będę sie na ten temat rozwodził, gdyż na forach jest już parę tematów na ten temat, przyjmuje to tak jak jest na ucho i to co słyszę, zapewne każda rzecz ma na to wpływ, jak: format pliku, transport, enkoder.
Czyli jak w końcu jest z SQ Shozy Alien Gold, powiem tak jest bardzo dobrze, a przy swojej cenie to fantastycznie, jest na poziome takich sprzętów jak AK380, Sony ZX2, Opus #1, zastawiająć daleko w tyle produkty Fiio, czy iBasso (poza DX100), oczywiście sygnatura brzmienia jest trochę inna od tych DAPów, które podałem. Słuchawki użyte w celu przesłuchania DAPóW to Etymotic ER4s i Westone UM Pro30. Mianowicie gra on tak pomiędzy Sony ZX2 a pierwszym Opusem. Gra on tak samo organicznie jak ZX2 z tym że nie ma przygasonych wysokich tonów jak Sony, nawet wręcz odwrotnie są bardzo pokazywane, wypychane przed resztę pasm jeśli w utworze talerze czy dzwonki mają zagrać pierwsze "skrzypce" w jakimś momencie, bardzo dobrze to widać na solówkach perkusyjnych, gdzie talerze, czy szczoteczki są bardziej akcentowane od werbla. Ale jednocześnie te zakcentowanie jest o tyle że mająć tutaj słuchawki, które są jasne nie spowodują u nas grymasu na twarzczy, czy "wiercenia" wysokim tonami. Jeśli chodzi o średnicę do bliżej mu do Opusa, po ostatnim firmwarze, niż do ZX2, gdyż japoński DAP daje bardzo słodką, imtymną średnicę, z bardzo dużym nasyceniem, w Alienie podobnie jak w Opusie, nasycenie jest ale trochę mniej i nie jest tak słodko, z większą separacją instrumentów i rozdzielczością, zwłaszcza to słuchać w utworze live "Apocalypse" ze ścieżki dźwiękowej Battlestar Galactica, gdzie Tina Guo zagrała w sposób bardzo impresjonistyczny, na Opusie i Alienie aż nam ciarki przechodzą po plecach, a ZX2 pokazał grę Jej zbyt słodko i gładko. Natomiast w basie jest tak samo miękko jak w ZX2, ale jest bardziej podbity w środkowym jak Opus, ale Alien nie ma takiej twarości jak Koreańczyk, tak samo ma trochę wolniejszy attack i decay, ale nie tak wolny jak Sony. Kontrola basu też jest na wysokim poziome, zwłaszcza słyszę to na wejściówce w utworze koncertowym zespołu Kalafina "Ongaku" z płyty "5th Aniversary Live Selection 2009-2012", gdzie takie odtwarzacze jak iBasso czy Fiio dają jeden wielki zbity bas, który jest pozbawiony kontroli. "Jeśli chodzi o holografię i scenę to tutaj Shozy jest bezkonkurecyjny, wszystko gra wokół głowy, zarówno w głąb, jak i wszerz oraz góra i dół, słuchająć utworu "Caravan" z soundtracka "Whiplash", czułem się jakbym to ja siedział na stołku przy perksuji, werble z boku, sprzodu i na dole, talerze obok moich uszu z boku, przedmną.
The Bit Opus #1 ma szybszy attack oraz szybciej wygaszają nsię dźwiek niż w Alienie, najwolniejszy tutaj będzie Sony ZX2.

Podsumowanie
Jeśli chcemy mieć oragniczny dźwięk z bardzo dobrą jakością dźwięku i cieszyć się tylko muzyką, a nie interesują nas takie rzeczy jak streaming, biblioteki, multum formatów to Shozy Alien Gold jest tu bardzo dobrą opcją. A jeśli wogóle jesteśmy przyzwyczajeni do tego że odtwarzacze nie mają wyświetlacza, że jest kilka formatów, które czyta to jest to sprzęt dla nas. Natomiast jeśli streaming i pełno opcji sieciowych i do tego lubimy wygładzony dźwięk i słodki dźwięk to lepiej wybrać Sony, ale tutaj musimy wziąść pod uwagę słuchawki, gdyż ma mało mocy. Opus #1 powinnyśmy wybrać wtedy kiedy jesteśmy przywyczajeni do dotykowego wyświetlacza, multi formatów oraz bibliotek, z tym że dźwięk nie jest tak organiczny jak w Alienie, ma gorszą holografię i gorsze wysokie tony.

alien.jpg

Edytowane przez misiekkb
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien od dziś u mnie i jest naprawdę dużym zaskoczeniem.

Muzycznie, bo gra wybitnie w swojej cenie. Przesłuchałem pobieżnie kilka rzeczy, więc ciężko o jakieś sensowne wnioski, ale coś czuję, że na dłuższym dystansie zostawi Colorflaja C10 z tyłu. Dynamika, rozdzielczość, scena - no po prostu wow.

Ergonomicznie, bo dawno nie spotkałem tak beznadziejnie pomyślanego odtwarzacza. Mały przenośny grajek, którego nie można wrzucić do kieszeni z powodu niefortunnego umieszczenia przycisku włączającego (środek kółka sterującego). Byle dotknięcie i żegnamy się z muzyką. A że nie zapamiętuję ostatnio słuchanego miejsca, to trzeba sobie każdorazowo przeklikać do miejsca w którym skończyło się słuchać. No i nie obsługuje kart pamięci w formacie exFat.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja w Goldzie nie miałem problemu z wrzuceniem go do kieszeni, nić się nie wyłączało. No i wymieniłeś wadę, o której ja zpomniałem i z powodu tej wady stawiam kupno jego pod znakiem zapytania, a mianowicie zapamiętywanie ostatnio odtwarzanego utworu, to jest bardzo ...
A dźwięk, zwłaszcza to co napisałeś dynamika, rozdzielczość, scena WOW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam golda i w kieszeni go nie trzymałem, ale jak na mój gust włącznik chodzi za lekko, więc np. przy łażeniu po schodach może się wyłączyć sam z siebie (Fiio X3 tak robi pauzy). Żeby chociaż jakaś blokada przycisków była, a tu nic.

Ale za sam dźwięk go zatrzymam, mimo sporych wad użytkowych :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby ktoś miał ochotę w null audio w promocji razem z wysyłką Gold wychodzi za ok. 666 zł

Przy tak okrojonej funkcjonalności to okazja jak złoto. Nic tylko brać :P

Wiadomo, że najważniejszy jest dźwięk, no ale bez przesady ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

funkcjonalność, ja poza tym że nie zapamiętuje ostatniego utworu nie widzę nić złego w funkcjonalności, przypomnijmy sobie stare playery, które też po wyłączeniu wracały do pierwszego utworu ifp, monolith, czy np shuffla, który miał tak samo i też był bez ekranu, też ni emiał blokady klawiszy. Ludzią się ostatnio w ... poprzewracało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie poprzewracalo ;)

Aktualnie słucham na nausznych za 39,90 i armaturkach za 55 zet.

Napisałem przecież :"Wiadomo, że najważniejszy jest dźwięk"

 

Jednak jak porownam np. A15 (cena podobna) do Aliena, to mimo, że asceza i samobiczowanie nie są mi obce, zaczynam wymiękać.

Przy czym jeśli to gra na poziomie C10,nie ukrywam, że posluchalbym...

I nie bierz tego Kolego tak personalnie, bo nie musisz :)

Nawet jak napisałeś tu recenzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak gra na poziomie klocków za 2-3k, to 666 zł, to diabelska promocja

 

natomiast daleki jestem od zakupu, bo 70% słucham tidala hifi, a 30% hajresów, dlatego nie bardzo miałby co słuchać na alienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nic by się nie stało. Raczej mykupyku nie wywalił wszystkich płyt tylko dlatego, że ma abonament w Tidalu ;)

 

ja nawet kaset nie wywaliłem i mam 666 sztuk :)

"...bo 70% słucham tidala hifi..."

 

I nie boisz się, że ktoś naciśnie "czerwony guzik" i będzie po Tidalu ?

 

no to się wezmę za ripowanie płyt, a nowości znowu będę szukał po internetach...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Rozumiem brak ekranu w shuffli, bo małe lekkie i ma tylko 2gb.

Ale tu to jest błędem, xduoo x3 ipod nano 2g pokazują ze jednak ekran potrzebny a o conownie E2 mało kto pamięta.

E2 - sterowanie bezproblemowe

Alien bardzo ciekawy sprzęt do słuchania muzyki. Hi-resy można przerobić SOXem i nie będzie różnicy w jakości.

Wychodzi że dźwiękowo upgrade E2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności