Skocz do zawartości

amplituner AV/sprzęt grający do salonu


Rekomendowane odpowiedzi

@up a co to za różnica ile taki wzmacniacz ma watow? Wzmacniacz dobiera się do kolumn a nie odwrotnie. Prostym przykładem sa wzmacniacze lampowe. Taki wzmacniacz z efektywnymi kolumnami potrafiłby nagłośnić to pomieszczenie bez problemów. Ważna jest efektywność kolumn a nie moc wzmacniacza drugą sprawa jest to ze na kolumny powinno się przeznaczyć jak najwiekszsza część budżetu a nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok tylko że mowa jest o 30m2 a to spora różnica bo do 20m2 nadzadzą się jakieś monitory albo małe podłogówki a do 30m2 nie ma takiej opcji. Niby nie duża różnica ale dla doboru sprzętu znaczna.

 

P.S Nie za duże te jbl-e na te 20m2? Przecież one się tam "duszą"?

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prxeczytałem, że jest też chromecast audio, ktòry rozwiązałby problem streamowania

 

2a+ to dka mnue za dużo zabaey, a i całe osprzętowanie ma schludnie wyglądać

O chromecast audio pisałem.

Masz jeszcze cubieboard albo raspberry pi i inne tego typu mini pecety. Jestem wrogiem tunerów wszystkomających, bo już tu wspominano, że te kilkuletnie już mają problem z kodekami itp.

Taki chromecast audio, albo inne minipc daje Ci swobodę za grosze - jak będzie problem z kodekami, to dociągniesz apkę, albo za grosze wymienisz minikomputerek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok tylko że mowa jest o 30m2 a to spora różnica bo do 20m2 nadzadzą się jakieś monitory albo małe podłogówki a do 30m2 nie ma takiej opcji. Niby nie duża różnica ale dla doboru sprzętu znaczna.

 

P.S Nie za duże te jbl-e na te 20m2? Przecież one się tam "duszą"?

Nic się nie dusi, stare budownictwo, wysokość 3m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oscar2905 tak, pełna zgoda, poleciałem dużym skrótem myślowym.

 

30m2 -> duże podłogówki, których za słaby wzmacniacz może nie dać rady odpowiednio wysterować, zabraknie basu i dynamiki, a w skrajnych przypadkach doprowadzi do uszkodzenia kolumn (spalone gwizdki w przypadku przesteru).

Mocniejszym wzmacniaczem ciężko uszkodzić kolumny, no chyba, że ktoś głuchy.

 

Jest coś takiego jak wydajność prądowa wzmacniacza i zapotrzebowanie prądowe kolumn, kiedyś niemieckie audio testując sprzęt mierzyło również te parametry. szczególnie ważne może to być w przypadku kolumn mających duże spadki impedancji.

http://audio.com.pl/vademecum/faq/audio-wspolpraca-zespolow-glosnikowych-ze-wzmacniaczami/18369-co-to-znaczy-trudne-obciazenie-co-to-jest-wzmacniacz-wydajny-pradowo-co-to-znaczy-ze-wzmacniacz-nie-napedzi-kolumn

 

 

no ale takie rzeczy najlepiej na słuch, bo każdy kto słyszy to wychwyci niepokojące sygnały czy zmiany w brzmieniu, przeszkodą mogą być tylko zbyt małe pomieszczenia odsłuchowe w sklepach.

 

 

Zestaw pc >> DAC >> wzmacniacz stereo >> kolumny

da największa wszechstronność i dźwięk można dopasować pod siebie, pytający pewnie już jakiś komputer ma :)

 

Jedyne wyjście zabrać kilka płyt, pójść do salony audio, odsłuchać kilka popularnych zestawów kolumn, i wybrać jaki dźwięk się podoba, i potem już konkretnie pod własne upodobania szukać sprzętu, i pytać,

 

 

Z własnego doświadczenia wiem, że pierwszy zakup dużego zestawu może być bolesny - bo wtopiony, dlatego warto czytać a przedewszystkim słuchać jak co gra,

ale nie czytać o tym co magicy piszą o tym jak sprzęt gra, ale czytać o zasadach, o akustyce, o technice

http://www.hifi.pl/porady/

 

określić budżet i w nim szukać, wiadomo, że sprzęt używany da dużo wyższą SQ niż nowy, ale można się władować w coś co niby nieruszane a było grzebane, źle eksploatowane, "modernizowane" czy wręcz reanimowanego trupa z wystawki można trafić itp..

Niektórzy poprzednie właściciele nie rozumieją, że kolumna nie może charczeć, a wzmacniacz ma 100% mocy na godzinie 12, i że płyta płycie nie równa.

 

Na pewno bym odsłuchał NAD c356 z założonym modułem DAC + do tego wybrane kolumny,

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie NAD 355 się nie sprawdził.

 

 

Na pewno bym odsłuchał NAD c356 z założonym modułem DAC + do tego wybrane kolumny,

 

 

@jd1210 pełna zgoda bo nady to na pewno nie są fajnie brzmiące wzmacniacze. W moim odczuciu są strasznie anemiczne. A nowe sprzęty audio to wyrzucenie kasy w błoto. Po co kupować nówkę jak na starcie po odpakowaniu traci na wartości kilkadziesiąt %? Nie ma sensu chodzić tez do salonów audio. Lepiej posłuchać tego czegoś używanego u kogoś kto będzie miał dopasowane do tego kolumny.

 

ale można się władować w coś co niby nieruszane a było grzebane, źle eksploatowane, "modernizowane" czy wręcz reanimowanego trupa z wystawki można trafić itp..

 

Już dawno większych pierdół nie czytałem. Co to za problem porównać zdjęcie oryginalnego egzemplarza z neta z tym który chce się kupić. Przecież to zadanie na poziomie przedszkola pod tytułem znajdź różnicę? Co masz na myśli pod frazą źle ekspolatowane?

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki, masywne brzmienie. Z moimi JBL się nie sprawdził, ale z jaśniejszymi kolumnami może jest lepiej.

Mocy też ma bardzo dużo, więcej niż podaje specyfikacja. Trudno się nim steruje z pilota, od razu gra głośno.

W Marantzu do 9 h moc narasta łagodniej, dopiero później jest gwałtowniejsze jej uderzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki, masywne brzmienie. Z moimi JBL się nie sprawdził, ale z jaśniejszymi kolumnami może jest lepiej.

Mocy też ma bardzo dużo, więcej niż podaje specyfikacja. Trudno się nim steruje z pilota, od razu gra głośno.

W Marantzu do 9 h moc narasta łagodniej, dopiero później jest gwałtowniejsze jej uderzenie.

To ciekawe bo mi zawsze w nadach tej masywności w brzmieniu i wypełnienia brakowało.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra była sucha, masz rację, ale kontrola na basie super.

Jeśli mówimy o denonie to tylko starsze serie się liczą np. pma-x20 . Nie były takie suche w graniu a kontrola na basie tak samo fajna. Fajne są też pma-xxxV (pma-500v , 300V , 700V , 900V) bardzo mocny bas i jego kontrola tez super, a pozostałe pasma pozbawione suchości charakterystycznej dla nowych denonów.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up słuchałeś takiego raspberry pi? Jak to gra?

Tak jak dac który z nim sparujesz. To komputerek do samodzielnego montażu jeśli chcesz dodatkowych funkcjonajności. Z grubsza bebechy jak w pierwszym iphone, a do tego są shieldy z dacami. Widziałem przynajmniej trzy. Może też robić za transport - mi przy quake arena na full hd żarł 4.3W. Przy audio zejdzie pewnie do trzech i ponownie możliwość oshieldowania. Chromecast audio jest o tyle wygodniejsze że od razu skonfigurowane, z obudową i ma optyka. Dajesz do fiio d03k i za 4 stówy masz multimedia center pełną gębą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@up słuchałeś takiego raspberry pi? Jak to gra?

Tak jak dac który z nim sparujesz. To komputerek do samodzielnego montażu jeśli chcesz dodatkowych funkcjonajności. Z grubsza bebechy jak w pierwszym iphone, a do tego są shieldy z dacami. Widziałem przynajmniej trzy. Może też robić za transport - mi przy quake arena na full hd żarł 4.3W. Przy audio zejdzie pewnie do trzech i ponownie możliwość oshieldowania. Chromecast audio jest o tyle wygodniejsze że od razu skonfigurowane, z obudową i ma optyka. Dajesz do fiio d03k i za 4 stówy masz multimedia center pełną gębą.

 

Chodziło mi jak gra na tym podstawowym wyjściu. Posiada przecież wyjście audio? Co do DAC-ów to wiem że są i to też mnie ku niemu składnia, ale na razie chciałbym się dowiedzieć jak to gra z podstawowej dziurki.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po hdmi do tv i stąd po optyku do fiio - i masz mediacenter wielkości paczki fajek. U mnie po sambie łączy się z NASem i jako tako to śmigało. Teraz stosuję to do eksperymentów nieaudio więc odpuściem shieldy z dac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źle eksploatować sprzęt audio = przegrzewać i słuchać za głośno

 

z tym porównywaniem rozebranych zdjęć sprzętu, to faktycznie dobry pomysł! :woot:

Z tym przegrzewaniem to jest bardzo mała szansa, chyba że jakiś "ałdiofil" kręcił prądem spoczynkowym. Co do słuchania za głośno to mam nadzieję że każdy ma słuch i potrafi usłyszeć przester.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wo.. to teraz się zakręciłem totalnie :)

 

wnioski jakie wyciągnąłem:

 

1. Wyznaczyć budżet na kolumny i zacząć od kolumn.

To więc tak - powiedzmy, że na kolumny wyznaczę 2k.
Interesuje mnie równe granie na całej długości dźwięku, do tego scena - lubię czuć, że dźwięk nie jest płaski, chcę kolumny głównie do słuchania muzyki więc stereo,

 

2. do kolumn dobieram odpowiedni wzmacniacz,

 

3. i tutaj się gubię : dlaczego do wzmacniacza podłączam DAC? co to mi daje jako pośrednik dźwięku ? ni rozumiem tego. Nie wiem też jak tutaj podłączyć TV, muszę mieć specjalny dac z wejśćiem input HDMI ? czy TV jest podłączany do wzmacniacza i tam tylko przełączam źródło ?
Czy mój DAC Nu Foce u-DAC 3 gdzieś w tę całą koncepcję się wpisuje?

 

4. Chromecast audio ( raspberry pi - nie wiem czy w ogóle coś takiego sam złożę, nie wiem jak to zaprogramować, nie wiem co z obudową, a estetyka całości ma dla mnie bardzo duże znaczenie


Dobrze zrozumiałem ? Jeżeli tak to zabieram się za poszukiwania kolumn, jak ktoś ma jakieś sugestie to będę wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności