Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Różnice pomiędzy wersjami Beyerdynamic DT990 & DT880 & DT770


BamboszeK

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo, Beyerdynamic oferuję swoje słuchawki w niezliczonej ilości wariantów - łatwo się w tym pogubić.

W tym temacie chciałem zebrać jak najwięcej informacji na temat poszczególnych rewizji DT990, DT880 oraz DT770. Jako że miałem jedynie do czynienia z DT990 głównie skupię się na nich.

 

Beyerdynamic DT990

Obecnie do kupienia w sklepach są dwie wersje - Edition oraz Pro. Na podstawie części zamiennych na oficjalnej stronie Beyera można przypuszczać że wszystkie modele posiadają dokładnie ten sam przetwornik a różnice w dźwięku wynikają z kwestii innej budowy. Przyjęło się że im większa liczba Ω tym lepsze brzmienie. Wraz ze wzrostem impedancji słuchawki są równiejsze i mają lepiej kontrolowany bas. Wszystkie modele są produkowane w Niemczech.

 

DT990 Pro

Jedna z dwóch wersji którą można obecnie kupić w cenie około ~600zł. Teoretycznie przystosowane do pracy w studiu przez co dostępne jedynie w 250Ω oraz posiadają spiralny kabel. W tym modelu możemy wyszczególnić dwie rewizje które można odróżnić po napisie na muszli. Najprawdopodobniej ta wersja jest starsza natomiast ta jest nowsza. Pierwsze zdjęcie z internetu, drugie to moje ;) Warto dodać że jeden z polskich sklepów oferuję unikatową wersję DT990 Pro z prostym kablem, najprawdopodobniej jednak jest to ich autorska modyfikacja.

 

DT990

Wprowadzona na rynek około roku 2003 następnie w 2005 zastąpiona wersją Edition. Wyglądem bardzo zbliżone do Pro. Z tego co udało mi się znaleźć również posiadały spiralny kabel.

ZDJĘCIE

 

DT990 Edition 2005 lub Premium

Drugi obecnie dostępny do kupienia wariant. Cena w porównaniu do Pro jest odrobinę wyższa i wynosi około 1000zł. Występuję w wersji 32Ω, 250Ω i 600Ω. W porównaniu do wcześniejszych modeli znacząco zmienił się wygląd oraz słuchawki zyskały prosty kabel. Według producenta jest to wersja kierowana do użytku domowego ce****ąca się większą sceną i wyższą wygodą ze względu na luźniejszy pałąk o delikatnie zmienionej konstrukcji - punkt 3 FAQ.

 

DT990 Manufaktur

Konstrukcja bardzo podobna do Edition jednak producent umożliwia nam specjalne dostosowanie słuchawek do swoich preferencji poprzez wybór impedancji, kabla i co najciekawsze elementów obudowy - LINK.

 

DT990 "Vintage"

Do dostania jedynie z drugiej ręki, produkowane od początku lat 80. Tutaj również występuję kilka poszczególnych rewizji, zazwyczaj można je odróżnić na podstawie płaskiego skręcanego kabla wchodzącym do dwóch muszli, zakończonego dużym jackiem bez nakręcanego adaptera oraz inną budową pałąka. Słuchawki opierają się na głowie za pomocą materiałowej opaski a docisk zapewnia druga część nie stykająca się z głową.

 

Beyerdynamic DT880

 

do uzupełnienia

 

Beyerdynamic DT770

 

do uzupełnienia

 

Inne

Obszerne porównanie poszczególnych wersji na HeadFi - LINK

Kolejne porównanie modeli na HeadFi - LINK

Modyfikacja polegająca na zmianie DT880 w DT990 i na odwrót na HeadFi - LINK

Modyfikacja DT990 Pro na w pełni otwarte autorstwa mikołaja612 na naszym forum - LINK

 

DT880 oraz DT770 postaram uzupełnić się w późniejszym terminie chociaż różnice zazwyczaj są analogiczne do modelu DT990.

Jestem otwarty na sugestie, co mogę poprawić lub dopisać. Chętnie poznam też komentarze osób które miały osobisty kontakt z poszczególnymi modelami, ja niestety posiadałem tylko dwie rewizje DT990 Pro.

Edytowane przez BamboszeK
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej ta wersja jestnowsza natomiast ta jest starsza.

 

A ja bym powiedział, że jest dokładnie odwrotnie :) Jeśli oznaczenia modeli były takie same jak przy DT770 (a zapewne były, bo to zamknięty brat DT990), to na potwierdzenie mojej tezy:

1) http://www.avforums.com/threads/are-the-beyerdynamic-dt770-pro-250-ohm-better-than-the-80.804649/#post-7514740

2) http://www.head-fi.org/t/346155/beyerdynamic-dt-770-80-pro-vs-dt-770-2005-consumer-edition#post_5364487

3) http://www.gearslutz.com/board/so-much-gear-so-little-time/644407-beyerdynamic-dt770-pro-80ohm-model-old-new.html

4) http://www.head-fi.org/t/244946/dt770-pro-old-version-vs-dt770-pro-2005 (ogólnie tutaj jest spory mętlik, bo i temat przysparza kłopotów :) ) + link do starych z archiwum http://web.archive.org/web/20060320033439/soundcontrol.co.uk/images/img_prod/large/large_1.1.5.8.3-45-12.jpg

5) kiedyś widziałem na allegro, że słuchawki które miały napisane "DT 770 pro xxx ohm" były opisane jako model 2005, czyli "nowy"

 

 

A, no i DT770 bym podzielił na:

- DT770 32 ohm Limited Edition - bywają dostępne?

- DT770 premium 32 ohm 2005 (np tutaj - http://www.head-fi.org/u/169125/JGOelfke)

- DT770 pro 32 ohm - dostępne

 

- DT770 pro 80 ohm - dostępne

- DT770M 80 ohm - dostępne

- DT770 pro 80 ohm LTD z limiterem (ze strony BD)

 

- DT770 premium 250 ohm 2005

- DT770 pro 250 ohm stare

- DT770 pro 250 ohm nowe - dostępne

- DT770 pro 250 ohm LTD z limiterem (ze strony BD)

 

- DT770 premium 600 ohm

- DT770 pro 600 ohm (np. tutaj http://www.head-fi.org/t/431745/opinions-on-the-dt770-05-600-ohm/135#post_9979936, też były w archiwum allegro, kosztowały bodajże 333 zł, ale obecnie archiwum nie działa, więc linka nie wkleję)

 

A, jeszcze znalazłem jakąś edycję limitowaną słuchawek z 2009 roku - tylko 100 sztuk wyprodukowanych, wyglądają jak kolorowe premiumy.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez trubul
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Napisałem wiadomość do thomann.de i do Beyerdynamic z zapytaniem o różnice między DT 880 Edition, a DT 880 Premium.

 

Wg. Beyerdynamic są to te same słuchawki. Thomann.de twierdzi, że różnią się one wyglądem, ale jest to informacja zaczerpnięta z forum i nie dają gwarancji na poprawność tej wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mi sie wydaje ze premium i edition to to samo. taka sama sytuacja jest w dt990.

inna wersja jest wersja Pro wystepujaca w wariancie 250ohm.

Pro rozni sie brzmieniem od editrion/premium.

 

tutaj troche tez o tym

http://www.head-fi.org/t/513393/guide-sonic-differences-between-dt770-dt990-models-more

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

DT990 "Vintage" - ktoś może coś więcej na temat, szczególnie w porównaniu do innych modeli. Widzę że w zakupach ludziska się podniecają, a ja zarzuciłem sieci na wysokoomowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jedne na allegro. Grają inaczej niż Pro 250. Mają mniej basu, ale precyzyjniejszy, są v-kami ale mniej wyraźnie, średnica jest trochę mniej wycofana i przyjemniejsza w odbiorze. Największa różnica jest w scenie - jest szersza, bardziej oddalona i na pewno głębsza. Lepsze są także holografia i separacja. Wybór jest jednak kwestią preferencji, 990 Pro dają więcej "lupniecia", ale całościowo vintage wydają mi się dużo lepsze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wygodą nie powinno być problemu, ale urwała mi się opaska od palaka, więc na razie trudno mi powiedzieć na 100%. Mojo je napędza, a na razie z niczym innym nie miałem jeszcze czasu sprawdzać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej.

Mam dt990 vintage. Ogólnie dziwne sprawa, bo wydaje się, że były różne wersje, które miały inny materiał pomiędzy obudową, a uchem, na obrzeżach, na około drivera

 

Opcja pierwsza, gruby filc:

dt1.jpg

 

 

Opcja druga, brak filcu, coś w rodzaju taśmy:

dt2.jpeg

 

 

Ja ten filc zdarłem, bo nie wkurzał i przyciemniał dźwięk. Tylko że teraz jest tam dziura :) I jest za jasno trochę.

Co zrobić? Zerwać wszystko, wyczyścić i dać jedną warstwę cienkiego filcu?

I druga kwestia- warto zrobić w nich Full Open Moda, jak tu?
http://www.head-fi.org/t/654840/vintage-beyerdynamics-dt990-600-ohm-help-with-complete-disassemble#post_9250584

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób full open moda, powinny dociążenia dostać :) . Choć góry mniej to nie będzie, tylko wyższej średnicy.

 

Czy po zdarciu filcu masz "dziurę" do wnętrza muszli? Jeśli tak to zaklej czymkolwiek, bo będą wrzaskliwe i bez dużego ciśnienia bas. W Revoxach zastosowałem zwykłą taśmę w tym celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stare są te Twoje słuchawki ?

Ja mam takie ponad 25-cio letnie - pro/600 ohm - i wyglądają całkiem inaczej, czyli współcześnie ... (Oczywiście nie mówię tu o ich zdrewnieniu ;))

 

image.jpeg

 

image.jpeg

 

U mnie się ten open mode nie sprawdził. Góra była nie do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem jak stare, ale stare.

Mówisz że open mod się nie sprawdził, a masz go właśnie zrobionego :D

Juz dawno nie mam - dla mnie nie dało się tego słuchać. Po kilkunastu minutach ból uszu był nie do zniesienia.

Ale te ze zdjęcia masz teraz? Bo one są właśnie z full open modem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli włożyłeś plastik do środka? Ja bym raczej przytkał tą dziurkę po środku gąbką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności