Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Bilet w przeszłość pt. Tanie granie niesłychanie


amrowek

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie za normalną cenę , bo tak dojdziemy do 1 K za coś co nie jest warte 0.5K

2400 gra lepiej niz 2450 a jest tańszy czyli ze za wycieraczki płace od 100 do 200 pln ,

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, Panowie już raz próbowaliście mi pomóc (wybór całego sprzętu) jednak w końcu nic nie kupiłem bo było zbyt wiele niewiadomych. :)

 

Teraz, w spadku "emigracyjnym" wpadły mi w ręcę, za bardzo "małe" pieniądze (jak na cenę sklepową) kolumny podstawkowe Elac Debut B5. Czy doradzicie jakiś fajny wzmacniacz do nich? Z tego co wyczytałem na zagranicznych forach potrzeba min. 80W mocy, najlepiej 120W. Grają... no właśnie nie wiem jak (będę je miał u siebie dopiero w przyszłym tygodniu), wg jednych jasno, a wg drugich neutralnie. Ja bym chciał aby to zagrało neutralnie/ciepło ;) Są to 6 Ohmowe kolumny. Polecają je zgrywać ze wzmacniaczami grającymi ciepło (prawidłowo?), z nowych oczywiście wszelkie NAD'y (356bee) itp.ew. starsze to Marantz, Luxmany ale bez konkretnych modeli...

 

Czy da się z nich coś wycisnąć w polączeniu z Vintage? Czy jednak mimo małych pieniędzy jakie za nie wyłożyłem nie będzie to ciekawe granie?

 

Poradzicie jakieś ciekawe egzemparze, które poradzą sobie z nimi?

 

Krótka specyfikacja:

  • pasmo przenoszenia: 46 Hz - 20 kHz
  • częstotliwość podziału: 3000 Hz
  • moc nominalna: 50 W
  • moc maksymalna: 120 W
  • czułość: 85 dB / 2,83V / m
  • zalecana moc wzmacniacza od 30 do 120 W na kanał
  • impedancja nominalna 6 Ω
  • impedancja minimalna: 5,4 Ω
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poradzę przeczytać temat na samym początku

 

i coś o watach i watach

 

a tak to

https://www.olx.pl/oferta/akai-am-2800-vintage-w-wa-CID99-IDjL8YN.html#4bff357d35

nie wiem tylko czy się zgra z takimi hm kolumienkami

http://allegro.pl/wzmacniacz-akai-am-2400-super-vintage-okazja-i6690670382.html

 

 

nie wiem jak "nowsze "konstrukcje

AKAI

http://allegro.pl/akai-am-55-wzmacniacz-amplifier-i6692962182.html

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

".......Przy tej samej mocy większą wydajność prądową będzie miał zasilacz o napięciu wyjściowym 12 V i prądzie 20 A, niż 24 V i prądzie 10 A, przy mocy 240 W. "Sztywne" zasilanie powoduje, iż podczas obciążenia drugiego kanału, napięcie zasilania maleje w niewielkim stopniu i moc w obu kanałach spada nieznaczenie (pewnie próbowałeś w domu przy zapalonym świetle włączyć odbiornik dużej mocy, np. grzejnik 2 kW. Co wtedy zaobserwowałeś? wink.png ). Duża wydajność prądowa oraz duży zapas prądu tranzystorów mocy dobrze rokuje współpracy wzmacniacza z 4 omowymi kolumnami......."

bardzo dobrze wytłumaczone tak jak .... na granicy.

 

tak więc nie koniecznie wzmacniacz mający 100W napędzi lepiej te kolumienki niż taki mający 40W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc. Co do proponowanych egzemplarzy to ciekawe, muszę się bardziej zagłębić. Myślę nad budżetem do ok. 700zł-800zł max. więc ta nowsza konstrukcja odpada ;)

 

Co do watów zdaję sobie sprawę. Napisałem w pierwszym poście aby było mniej więcej wiadomo czego szukam (o tych 120W wspomina sam "twórca" tych kolumn więc dlatego o tym wspomniałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oskar, a coś z dostępnych modeli? <_< Wiem, że często je polecasz ale z tego co zaobserwowałem w ostatnim czasie (2-3 msc) trafić je to szansa prawie jak "6" w lotto.

 

@amrowek, dzięki za kolejne propozycje. Jeśli chodzi o loudness to nie chciałbym go używać, wtedy to już jest (w wiekszości) zbyt misiowato... Chyba skuszę się na któregoś Luxmana.

 

Szkoda, że nie da się tych sprzętów wypożyczyć jak często bywa z nowymi kostrukcjami, tak to moża powiedzieć, że liczmy na szczęście. Dużo osób jednak nie bardzo jest chętnych na odsłuch (u nich/u mnie) z moimi kolumnami. Z drugiej strony się nie dziwie, pewnie mają takich chętnych kilku/nastu miesięcznie, a zdecyduje się na zakup może z 1-2 osoby więc to strata czasu i to nie mała.

 

U wcześniejszego właściciela grało to z Advance Acoustic X-i60 i powiem szczerze, że przy minimalnym podbiciu bas i treble (+2 do +4) grało to całkiem fajnie. Teraz pytanie czy za maks. 800zł w Vintage odczuje się różnicę na + ? Czy może lepiej skupić się na czymś w tym stylu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"wtedy to już jest (w wiekszości) zbyt misiowato... Chyba skuszę się na któregoś Luxmana." To po co chcesz luxmana jak nie chcesz żeby było misiowato ;)? Przecież luxman i misiek to dwie rzeczy nierozlaczne :D . Co do tego czy będzie lepiej niż ten advanve acoustic to chyba tutaj odpowiedzi nie znajdziesz...to temat i vintage i raczej nikt go z nas nie słuchał :)

Lepiej poczekać na coś fajnego niż kupować coś co Ci nie będzie pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. tak jak wspomniałem wcześniej "...Ja bym chciał aby to zagrało neutralnie/ciepło..." Chodzi mi o neutralność z lekkim wskazaniem na ciepło, więc do końca takiego misia nie chcę ;)

 

Chciałbym aby z tymi kolumnami (chłodnymi ale znowu nie tak bardzo) miało lekko wyeksponowane niskie tony, ale znowu nie tracąc na średnicy i górze co za tym idzie szczegółowości. Tak aby było czuć "miękki, soczysty bas" nawet przy niskiej głośności.

 

Ten 1460 fajny, ale 8 Ohm, wolałbym coś od 4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste i logiczne: chłodny wzmacniacz i chłodne kolumny-antarktyda, chłodny wzmacniacz i neutralne kolumny (lub odwrotnie)-umiarkowany chłód, ciepły wzmacniacz i neutralne lekko chłodne kolumny (czyli twój przypadek)-lekko ciepło. Nie możesz kupić neutralnego wzmacniacza do lekko zimnych kolumn bo będzie lekko zimne brzmienie :D .

-to co polecałem w wątku czyli h/k do końca lat 80

-denony z serii pma-xxxV

-denony do serii pma-x20 młodszych nie bo to suchelce

-wzmacniacze philipsa z serii rybie oczy (jak wpiszesz po angielsku fish eye to znajdziesz) (520, 561, 720 itp.)

-wzmacniacze radzieckie i nrd-owskie (tylko tu nie wszystkie jak coś Ci się spodoba to podeślij)

-wzmacniacze jvc z takim środkiem jak np. ax-550 (charakterystyczna konstrukcja środka którą ma większość wzmacniaczy jvc) i wzmacniacze z serii ax-x (np. ax-5, ax-3 itp.)

To napisałem @Carmazine który udzielał się wcześniej w wątku. Ma podobnie grające kolumny jak twoje (chłodne duale) i te wzmacniacze mu polecałem jako wzmacniacze dobre za swoją cenę rynkową ;) . Nie lepiej było by ci te elaci sprzedać i kupić coś innego? Miałbyś większy budżet i większe pole manewru.


Te elaci są za małe do 18m2. Do 18m2 to minimalnie dobra 16cm w bas reflexie a max to 20cm b-r lub 25cm w zamkniętej. To oczywiście dosyć ogólnikowe bo wiele zależy od konkretnego głośnika, ale myślę że ogólnie można takie granice przyjąć. Nawet z tego powodu te elaci się nie nadają. Te elaci to tak do 10-13m2. Nie więcej bo to małe skrzyneczki (13cm głośnik niskotonowy). Zwrotnica też nie jest w nich pierwszej jakości (ze zdjęć na necie widać że częściowo jest na kondensatorach elektrolitycznych, a ceweczki są z cieniutkiego drucika).

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki @Oskar, teraz mam wszystko ładnie, czarno na białym wyjaśnione. Wspominałem w pierwszym poście, że szukam właśnie ciepłego (takie polecają inni uzytkownicy, lecz tylko nowsze konstrukcje) wzmacniacza, jednak nie chciałbym znowu przesadzić <_<

 

Co do sprzedaży Elac'ów to jak najbardziej rozważam taką opcję, lecz dopiero co je będę miał więc chciałbym zobaczyć jak to zagra. Najpewniej będę mimo wszystko szukał w okolicy osób z takim sprzętem aby to odsłuchać. Chciałbym sprawdzić na co je stać z Vintage bo z tym AA naprawdę fajnie grały.

 

No nic, zabieram się za dalsze (już konkretniejsze) poszukiwania. Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprzedaży Elac'ów to jak najbardziej rozważam taką opcję, lecz dopiero co je będę miał więc chciałbym zobaczyć jak to zagra. Najpewniej będę mimo wszystko szukał w okolicy osób z takim sprzętem aby to odsłuchać. Chciałbym sprawdzić na co je stać z Vintage bo z tym AA naprawdę fajnie grały.

 

No nic, zabieram się za dalsze (już konkretniejsze) poszukiwania. Jeszcze raz dzięki!

Myślę że nie ma sensu jeździć po okolicy i męczyć się bo one i tak będą za małe :D .

 

"Chciałbym sprawdzić na co je stać z Vintage bo z tym AA naprawdę fajnie grały." Zależy z czym miałeś porównanie :D . Ja też kiedyś myślałem że mój "fajny" (jak się później przekonałem syfiasty) sprzęt gra fajnie ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ciepłych ładnie grających

 

AKAI AM2400

AKAI AM2450

 

w takiej kolejności , 2400 lepiej od 2450


jak ktoś szuka jakiegoś zacnego zabytku to

https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-CID99-IDk58JS.html

 

 

https://www.hifiengine.com/manual_library/aiwa/aa-8700.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności