Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Bottlehead Crack – lampowy OTL


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Coś dziwnego zaczęło mi się dziać we wzmacniaczu, przez pierwsze 2min po włączeniu słyszałem głośne buczenie w lewym kanale, tak w okolicy 100hz-150hz. Co ciekawe, buczenie wyciszało się gdy dotykałem masy, a po minucie wystarczyło nawet złapanie kabla od słuchawek lub zbliżenie ręki do lampy wejściowej, bez dotykania, żeby je wyciszyć :huh: Kilka dni zajęło mi wytropienie przyczyny - był to wadliwy tranzystor MJE350!

 

Przy okazji zrobiłem nową płytkę CCS redukując ilość przewodów i porządkując je. Zwolniłem dzięki temu miejsce na kondensatory obbligato kiedyś w przyszłości.

Poprawiłem filtrowanie zasilania, nie mam dostępu do oscyloskopu ale symulacja w PSU Designer II sugerowała że kondensatory mogą się nawzajem wzbudzać i generować spore zakłócenia. Teraz ostatnia sekcja zasilania składa się z 100ohm 150uF 1ohm 4,7ohm MKP oddzielnie dla każdego kanału.

 

Sprawdziłem, też czy ta sekcja w ogóle coś daje porównując dźwięk z sytuacją gdy zostawię w zasilaniu tylko 3 duże kondensatory (oryginał) i wierzcie albo nie ale różnica jest większa niż zmiana jakiejkolwiek lampy - w basie, jest go więcej i jest bardziej soczysty, tak jakby bez tej sekcji lampom brakowało prądu żeby ładnie dum dum zagrać [ :)]

 

Wywaliłem też prostowanie prądu grzania dla lampy wejściowej, nie słyszę różnicy więc szkoda zachodu, a pomarańczowa dioda oświetlająca małą lampę od dołu chodzi teraz na prądzie zmiennym.

Oficjalnie uznaję projekt za skończony, (krytyka nadal mile widziana).

 

 

25563129632_4ad412a45b_k.jpg25563132402_8adaf90b17_k.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te niebieskie kondensatory to koreańskie PILKOR szczerze nie znalazłem o tej firmie żadnej opinii, myślisz że i tak lepiej je wywalić?

- Temperatura nie powinna im dokuczać po kilku godzinach pracy kondensatory są niewiele cieplejsze niż temperatura otoczenia - tylko jedna lampa mocy i mostek na półprzewodnikach, robią swoje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilkor są spoko, koreański oddział Philipsa (teraz BC Components). Chodzi mi o czarne elektrolity Leaguer, wcześniej też były ale dopiero teraz zauważyłem. Wystarczy popatrzeć w internecie - ludzie często się skarżą że padają. Dźwiękowo z pewnością też się coś poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc od gniazda zasilania na płytce siedziały kondensatory Leaguer, Jackson i brązowe nichicon. Jako zamienniki niedaleko domu znalazłem Nippon KMH lub Nichicon GU, a z tych dwóch Nichicon miał lepsze parametry więc padło na niego. Leaguer i Jackson idą do szuflady.

W poniedziałek je przelutuje, nie spodziewam się że usłyszę jakąś różnicę w końcu wymieniam jeden nowy kondensator na inny o tych samych parametrach, ale spokojne sumienie jest równie ważne ;)

 

WooW pasja i bzik ludzi mnie powala...

Choć dziwi mnie umiejscowienie potka i gniazda, ale Ty używasz to Twoja sprawa ...

Dzięki temu, że wszystko jest na jednej płycie, bardzo przyjemnie się przy tym wzmacniaczu grzebie, unosisz płytę odwracasz ją i kładziesz na miejsce. Trudno o lepszy stojak :)

A poza tym jest porządek w kablach.

Edytowane przez daimon82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności