Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Suplementować czy nie suplementować?... Zdrowie, Dieta, Suplementy, Wellbeing


Arthass

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej bym nie słuchał głupot, bo są zalecane, bezpieczne normy spożycia białka, a także poszczególnych aminokwasów. Produktem ubocznym metabolizmu białka (czytaj aminokwasów) jest toksyczny amoniak oraz mocznik. Przy dużym nadmiarze aminokwasów względem realnego zapotrzebowania nadmiar jest aktywnie wydalany w postaci wspomnianego amoniaku i mocznika co obciąża wątrobę oraz nerki, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia któregoś z narządu.

Bezpieczne dawki dla suplementacji glutaminy zostały ustalone na 14g w przypadku zdrowego, dorosłego człowieka. Efekty uboczne suplementacji glutaminy obserwowano szczególnie w przypadku chorób wątroby.

Nie spotkałem się jeszcze z substancją, która byłaby całkowicie bezpieczna niezależnie od dawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Sound John napisał:

Na mnie działało, jak to w aminokwasach nie masz górnej dawki możesz ładować więcej ;)

Wieczorem siądę do kompa to popatrzę co kiedyś brałem. 

 

ok, daj znać co tam brałeś i w jakich ilościach, jeśli pamiętasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Arthass napisał:

Raczej bym nie słuchał głupot, bo są zalecane, bezpieczne normy spożycia białka, a także poszczególnych aminokwasów. Produktem ubocznym metabolizmu białka (czytaj aminokwasów) jest toksyczny amoniak oraz mocznik. Przy dużym nadmiarze aminokwasów względem realnego zapotrzebowania nadmiar jest aktywnie wydalany w postaci wspomnianego amoniaku i mocznika co obciąża wątrobę oraz nerki, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia któregoś z narządu.

Bezpieczne dawki dla suplementacji glutaminy zostały ustalone na 14g w przypadku zdrowego, dorosłego człowieka. Efekty uboczne suplementacji glutaminy obserwowano szczególnie w przypadku chorób wątroby.

Nie spotkałem się jeszcze z substancją, która byłaby całkowicie bezpieczna niezależnie od dawki.

No sory ale nie każdy ma żołądek 2 latka, pozatym te normy to są robione dla niedzielnych Januszy siłowni ważących po 40 kg. Im większa waga tym więcej dana osoba musi spożyć aby osiągnąć wymierny efekt.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, micbud napisał:

 

ok, daj znać co tam brałeś i w jakich ilościach, jeśli pamiętasz.

 

Ja próbowałem różnych rzeczy i szczerze ? Nic nie pomaga. Trenując 3 razy dziennie zakwasów i zmęczenia pozbywałem się śpiąc, może długie gorące kąpiele też pomagały bo robię je non stop. Zresztą jeśli masz bardzo duże zakwasy to raczej zrujnowałeś mięśnie niż je odbudowałeś chociaż nie wiem co trenujesz. 

 

Ashwagandha przed snem też jest niezła ale to jakaś składowa całości. Odpowiednio dostosowany trening do swoich możliwości i sen. O sposobie żywienia już nie wspominam. Robiłem siady 5 razy w tygodniu bez dużych objętości oczywiście i pasuje tutaj powiedzenie "trening czyni mistrza". Po czasie ciało się zaadoptuje jeśli powyższe będą spełnione (sposób, żywienia i sen). 

 

Kiszonki raczej nie pomogą :) nie wyciągną kwasu mlekowego z mięśni w magiczny sposób. Jak masz zakwasy, że się ruszać nie możesz, a w tym dniu masz swoje wesele to polopiryna w dużej dawce pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@micbud właśnie popatrzyłem na ajfonie ?

 

Jeszcze możesz pokombinować z tlenkiem azotu - rozszerzone naczynia krwionośne - większy przepływ krwi przez mięśnie - szybsze pozbywanie się kwasu mlekowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dawki zostały oszacowane dla zdrowej, dorosłej osoby"
Nie zamierzam robić jeszcze w tym temacie "przekupki", więc nie wdaję się dalej w dyskusję. Pragnę tylko zauważyć, że ani ja ani nikt inny znający użytkownika proszącego o pomoc jedynie z nicka na forum, nie wie jaki jest faktyczny stan zdrowia użytkownika proszącego o pomoc. Jeśli ustalono takie normy, które zgodnie z obserwacjami mają wpasowywać się w ~95% przypadków zdrowych, dorosłych osób to nie będę polecał osobie, której w ogóle nie znam brać na zasadzie "ile chcesz, bo nie ma górnych dawek". Są i udowodniłem to podając przykład z produktami ubocznymi przemiany aminokwasów. Więcej nie będę tutaj dyskutował, bo jak ktoś nie ma wyobraźni to co można wytłumaczyć? To, że osoba w wieku ~20 lat znosi dobrze podwójne czy potrójne dawki (bo posiada wysoką zdolność regeneracyjną narządów), nie oznacza że inna osoba, która ma 2x tyle lat będzie to tak samo dobrze znosiła.

Odnośnie temat. Glutamina raczej nie pomoże zbytnio na zakwasy, bo nie do tego służy. Efektywna może być np. w regeneracji jelit uszkodzonych na skutek choroby, może w niewielkim stopniu wpływać na samą efektywność ćwiczeń, ale nie zakwasy...
Odrobinę przed zakwasami zabezpiecza suplementacja węglowodanem sodu, czyli sodą oczyszczoną. To substancja typowo buforująca i opóźnia w wyraźny sposób powstawanie zakwasów. Jednak kiedy już zakwasy są to nie wiem czy będzie aż tak skuteczna. 200-300mg/kg masy ciała, najbardziej efektywne są dawki 500mg/kg masy ciała, ale nadmiar może powodować dolegliwości jelitowe (mocna zasada + mocny kwas w żołądku), dlatego warto ją sączyć powoli, stopniowo, lub ewentualnie podzielić na kilka dawek w ciągu dnia (dawki 200mg/kg masy ciała są już w większości przypadków bezpieczne).


PS.
Dżizys, tlenek azotu... Tak, niech dostanie pompy mięśniowej przy zakwasach... Jak mu się mięśnie naprężą na maksa to na pewno będzie miał super doznania czując ból w każdym centymetrze mięśni. 
 

<ja wychodzę, róbta co chceta, nie chcę w tym uczestniczyć>

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem nawet więcej wysoka podaż białka na normalnej diecie kulturysty ma takie same skutki uboczne jak podaż glutaminy :D (białko - aminokwasy).

A czytając twoje wypowiedzi nieświadomy user faktycznie może stwierdzić, że glutamina jest szkodliwym aminokwasem.

 

I pragnę zauważyć, że żadna dieta kulturystyczna nie jest do końca zdrowa, ale znacznie lepsza od typowej diety Kowalskiego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chcheckitout chodzi oczywiście o standardowe zakwasy po powrocie do treningów po długiej przerwie. W sumie mogę z tym żyć przez kilka pierwszych treningów, ale jeśli są sprawdzone sposoby, to po co się męczyć? p.s. z tym kwasem mlekowym to już chyba od dawna nieaktualne, czy coś się zmieniło w "teorii zakwasów"? :D

 

Potem to wiadomo, że organizm się zaadoptuje i nie będzie dużego problemu, ale początki są słabe. Dzięki wszystkim za sprawdzone sposoby, które stosowali na sobie, to jest dla mnie bardzo cenne. Do teorii się nie odnoszę i innym radzę to samo, żeby nie robić g.wnoburzy.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mnie pytał gdzie się podziały te strony z ocenami źródeł tłuszczów. Trochę eksperymentowałem ze stronami i na razie poszły do archiwum, ale będę powoli przywracał. Na razie są źródła EPA i DHA:

https://dietarths.blogspot.com/2016/09/epa-i-dha-w-100g-omega-3-to-procentowa.html#more

Jeżeli ktoś jest "nieświadomym userem" to na 95% nie potrzebuje glutaminy, a na pewno nie w dawkach "bierz ile chcesz". Glutamina jest aminokwasem względnie endogennym, a więc nie ma potrzeby jej suplementacji dla utrzymania zdrowia. Szkodliwe jest wszystko w niewłaściwych ilościach, czy to będzie aminokwas, czy zwykła woda.

Dietę kulturysty polecasz przypadkowej osobie w internecie? Nawet na forach "sportowych" 3/4 ludzi to amatorzy, którym do kulturystów daleko...

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, micbud napisał:

@Chcheckitout chodzi oczywiście o standardowe zakwasy po powrocie do treningów po długiej przerwie. W sumie mogę z tym żyć przez kilka pierwszych treningów, ale jeśli są sprawdzone sposoby, to po co się męczyć? p.s. z tym kwasem mlekowym to już chyba od dawna nieaktualne, czy coś się zmieniło w "teorii zakwasów"? :D

 

Potem to wiadomo, że organizm się zaadoptuje i nie będzie dużego problemu, ale początki są słabe. Dzięki wszystkim za sprawdzone sposoby, które stosowali na sobie, to jest dla mnie bardzo cenne. Do teorii się nie odnoszę i innym radzę to samo, żeby nie robić g.wnoburzy.

Pozdr.

 

Przetrzymaj ten okres bez głupot typu tlenek azotu tak jak napisał @Arthas.

 

Za ciężki trening po powrocie zrobiłeś i nic oprócz odpoczynku, zmniejsza objętości treningu, obciążenia nie pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zrobiłbym tak: najpierw przywalił mega dawką magnezu, najlepiej w formie cytrynianu magnezu, bo magnez jest odpowiedzialny za rozluźnienie mięśni, więc łatwiej będzie przetrwać. Potem sączyłbym powolutku sodę oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie - w dawkach po 200mg/kg masy ciała na porcję i 2-3 takie porcje w odstępach 1-2 godzinnych, żeby nie było problemów żołądkowych.
Alternatywnie są można jeszcze korzystać z różnych gorących kąpieli w specjalnych solach. Gorąca kąpiel z odpowiednią solą do kąpieli może przynieść realną ulgę. Otwierają się pory w skórze, część niekorzystnych substancji może się przez nią wydostać (bo przecież przez skórę również wydalamy). Pogooglować trochę i może jakieś konkretne rady co do kąpieli się znajdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytrynian magnezu co najmniej 300 jonów i B6 50 mg, ale B6 przez te kilka dni tylko, a resztę przecierpieć i nie rzucać się od razu na za duży ciężar po przerwie. 

Tylko w dawkach dzielonych ten magnez, co najmniej 2, ja biorę Magnesol 150, wydaje się być dobry.

Edytowane przez Bokrug
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytrynian biore juz chyba z rok, niewiele to w tym wypadku pomoglo.

Po prostu za duża miałem przerwę od wszelkiego ruchu, wiec muszę odcierpieć. Mniejszej intensywmosci już raczej nie mogę zarzucić, bo i tak z pół treningu odpoczywam, a robię z 1/3 tego co reszta grupy. Obciążenie to tylko własne ciało, wiec tez nie zmniejszę;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Arthass napisał:

No B6 zwiększy biodostępność magnezu, więc dobra taktyka.

 

Hmm a można ją brać cały czas równolegle z magnezem ? Na mnie magnez działa znakomicie. Jak go odstawiałem to odczuwało się to od razu. 

 

Znam kilka osób zawodowców BJJ co trenują całymi dniami i robią tylko kąpiele ma regenerację. Sole itp to dorzucają przy procesie odwodnienia jak robią wagę. 

Edytowane przez Chcheckitout
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę problemu. Witamin z grupy B6 ciężko przedawkować, bo są rozpuszczalne w wodzie, więc nadmiar jest łatwo wydalany. W suplach masz czasem dawki kilkaset/kila tysięcy RDI i nic się ludziom nie dzieje :) Generalnie witaminy z grupy B zwiększają również efektywność przemian energetycznych, więc i sprawniej pozyskuje się energię z pokarmu. W niektórych lekach OTC witamina B6 jest dodawana konsekwentnie do magnezu (np. magne B6)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wykryto ostatnio Tężyczkę, na razie nie wiem którą, ale zacząłem brać zarówno wapń jak i magnez, teraz pytanie czy jedno z drugim się nie kłóci? Bo czytałem, że wapń może działać niekorzystnie na wchłanianie się magnezu, podobno odwrotnie nie ma takiej interakcji? Biorę też D3 i C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że bierzesz D3, ale przydałyby się też do kompletu A i E. Oczywiście wszystkie te witaminy najlepiej wchłaniają się razem z tłuszczami, więc nie powinno ich zabraknąć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • KaszaWspraju zmienił(a) tytuł na Suplementować czy nie suplementować? ...oraz inne pytania dotyczące diety.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności