Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Impedencja Słuchawek - Co To Takiego?


Ardenno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przepraszam, jeśli powtórzę temat, ale nie zdołałem znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi na forum ;)

 

Jak w temacie. Czym jest właściwie impedencja? Nie chodzi mi o techniczne wyjaśnienie, bo takowe znalazłem, ale na co ma wpływ. Posiadam Senny HD 515 (imp. 50 OHm) i chciałbym się dowiedzieć, jaki wpływ ma taka imp. na dźwięk.

 

Będę wdzięczny za wszelkie wyjaśnienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie znalazłeś informacji o wpływie impedancji na dźwięk, to znaczy że słabo szukałeś <_<

Im wyższa impedancja tym słuchawki teoretycznie są bardziej ciche (to zależy także od skuteczności), ale im wyższa impedancja, tym bardziej "oczyszcza" dźwięk z szumów itp. więc teoretycznie jest on lepszy.

 

@Pete

Zawsze można zastosować CMOYa :) ale fakt, jak wysoka impedancja to należy podłączyć słuchawki do czegoś o odpowiedniej mocy.

(...) nie powinno się stosować słuchawek o impedancji wyższej niż 32 Ohm.

Koss PortaPro mają imp. 60 Ohm (a nawet miejscami więcej) a są słuchawkami przenośnymi

 

CMOY = wzmacniacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego dobre :P

Na zwykłym odtwarzaczu mp3 takim przenośnym nie powinno się stosować słuchawek o impedancji wyższej niż 32 Ohm. I to nie dlatego że będą ciche, tylko że nie będą grały tak samo dobrze gdybyś podpiął je do wieży czy komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to nie dlatego że będą ciche, tylko że nie będą grały tak samo dobrze gdybyś podpiął je do wieży czy komputera.

Nawet 32 Ohm nie będą grały tak dobrze na sprzęcie przenośnym jak na sprzęcie stacjonarnym ;)

Tak naprawdę to do sprzętu przenośnego powinno się używać sprzętu projektowanego do sprzętu przenośnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chylę głowę z pokorą - sam w 5 minut po napisaniu postu znalazłem to, o co pytałem ;) W wyszukiwarce źle wpisałem słowo.. to jest impedancja, nie impedencja, tak? ;)

 

Co do uwag odnośnie słuchawek odpowiednich do odtwarzacza MP3... W osobistym odczuciu bardziej podobala mi sie jakosc dzwieku HD 515 podlaczonych do T 30 niz tych firmowych Iriverow. Fakt, ze to chyba nieco wyzsza klasa, no ale oczywiscie nie bede latal po miescie z takimi sluchawami. W kazdym razie pytajac o przeznaczenie Sennow, nie mialem na mysli ich uzycia w T 30. To tak gwoli wyjasnienia.

 

I dziekuje za poswiecenie uwagi :)

 

A teraz druga sprawa (zeby nie zaczynac nowego tematu)...

 

Jak wlasciwie to mozliwe, ze pasmo przenoszenia, ktore nie jest slyszalne dla czlowieka (te pow. 22 000 czy jakos tak), moze miec wply na jakosc dzwieku? Mysle o przerzuceniu sie w przyszlosci na Senny HD 595 i one bodaj maja pasmo siegajace tych wielkich 39 500. Kiedys gdzies przeczytalem, ze im wieksza rozpietosc pasma, tym lepsza jakosc, nawet jesli pasmo wykracza poza mozliwosci slyszalne. Czy w takim razie odczuje sie duza roznice przy zmianie HD 515 na HD 595? A moze cos jeszcze je rozni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to dane o paśmie przenoszenia można sobie... Nie ważne, do ile słuchawki przenoszą, bo najlepsze sprzęty audio (formaty audio zresztą też) kończą przenoszenie na 20 kHz). Pasmo przenoszenia Shure E500 wg producenta kończy się na 19 kHz. Czy to znaczy, że są gorsze od pchełek za 2 PLN, na których jest nadruk: 20Hz-20kHz? Parametrami technicznymi nigdy nie należy się kierować w dźwięku, trzeba ocenić to własnymi uszami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, no ja w sumie kupując słuchawki, decydowałem się wyłącznie własnym odczuciem, ślęcząc w Mediamarkcie sponad godzinę i słuchając po kilka razy kilkunastu modeli :D A dopiero potem coś poszperałem w necie i dowiedziałem się, z czym się to wszystko je i czym jest ta firma o długiej i dziwnej nazwie, której ciagle spamiętać nie mogłem :)

 

Ale jakby nie patrzeć, to nikt nie zaprzeczy, że zazwyczaj nowszy model o lepszych parametrach technicznych przerwyższa poprzednika. Gdy ktoś pyta o porady, to polecacie Senny 555 zamiast 515, a jeśli koszta pozwalają, to najlepiej 595. Więc chyba coś w tym jest, czy nie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ktoś pyta o porady, to polecacie Senny 555 zamiast 515, a jeśli koszta pozwalają, to najlepiej 595. Więc chyba coś w tym jest, czy nie?

Nie. Moim zdaniem kupowanie słuchawek typu HD595 i używanie ich w celach przenośnych mija się z celem: tylko dobry stacjonarny wzmak jest w stanie z nich wycisnąć 100%. Parametry techniczne w niektórych firmach piszą tak, aby z nich totalny laik mógł wywnioskować wyższość droższego modelu nad tańszym (i nie było pytań: "czemu lepszy model jest tańszy?").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kupowanie słuchawek typu HD595 i używanie ich w celach przenośnych mija się z celem: tylko dobry stacjonarny wzmak jest w stanie z nich wycisnąć 100%

 

A kto używa tego rodzaju słuchawek w celach przenośnych? :) Już tłumaczyłem poprzednio, że pytam się o Senny w zupełnym oderwaniu od tematu odtwarzaczy, no ale... Ja tam sobie nie wyobrażam używania słuchawek, których wtyczka jest większa od samego odtwarzacza :) Co do jakości dźwięku, to oczywiste, że to bez porównania, ale ja się ciągle pytam o ich użycie NIE w celach przenośnych!

 

Tak więc jeszcze raz: czy jest sens wymieniania takich HD 515 na HD 595, gdyż nie miałem do czynienia z tymi drugimi? Czy jest duża różnica w jakości dźwięku? A może wypowie się jakiś posiadacz HD 595?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wypowie się jakiś posiadacz HD 595?...

Co ja tu mogę, skoro HD 515 nie słyszałem. :( Mogę powiedzieć tyle, że HD 595 grają lepiej od HD 555, a te zdaje się grają wyraźnie lepiej od HD 515. No i Hd 595 muszą trochę pograć, żeby nabrać pełni walorów, ale nawet na surowo robią wrażenie (jak to ma miejsce np. w sklepie typu Saturn).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności