Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Recenzja DACa + wzmacniacza Aune X1S


Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest z tym jednoczesnym używaniem słuchawek i RCA-out? Da się to jakoś w sterownikach wyłączyć? Bo nie bardzo widzę zastosowanie dla takiego rozwiązania. Głównie słucham z głośników, a jak już podłączam słuchawki to chcę żeby tylko z nich leciał dźwięk. Niezbyt mi się uśmiecha wyłączanie, albo co gorsza odłączanie głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma możliwości wyłączenia. Nie widzę jednak kompletnie żadnego problemu w korzystaniu z głośników razem z podpiętymi słuchawkami, jak również wyłączania ich, gdy są nieużywane. X1S jest kierowane do posiadaczy poważniejszego sprzętu głośnikowego, nawet moja końcówka mocy z lat 80-tych ma Speakers ON/OFF. W przypadku komputerowych głośników lub kolumieniek pokroju Solo spokojnie wystarczą rozwiązania dużo tańsze, jak np. SC808.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując sprzęt myślę przyszłościowo, a w przyszłości planuję jakieś monitory i z tego co zrozumiałem to Aune ze swoją neutralnością nieźle by się do nich nadał. Do tej pory i tak zamierzałem kupić Scarlett 6i6, który kosztuje tyle samo co X1S, więc kwestie finansowe są tu drugorzędne, a poza tym w grę wchodzą jedynie rozwiązania na USB, więc SC808 i jemu podobne odpadają.
Po twojej recenzji po prostu bardzo mi się spodobał ten DAC i dołączył do sfery moich zainteresowań na wypadek jak będę miał kolejny tysiąc do wydania na audio.

Jeszcze tak zwyczajnie z ciekawości: piszesz, że to rozwiązanie słuchawki+RCA to zaleta. Do czego w takim razie może się to przydać, bo nie bardzo rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy faktycznie zakup X1S będzie bardzo na miejscu.


Do moich zastosowań (porównywanie słuchawek, krytyczne odsłuchy, kilka par wyspecjalizowanych w konkretnych zastosowaniach słuchawek) jest bardzo przydatne, bo nie muszę wypinać słuchawek w przypadku jack-sensingu żeby mieć sygnał po obu wyjściach lub cały czas sięgać do urządzenia by zmieniać tor sygnału ręcznie.


Dzięki temu spokojnie mogę np. testować równolegle dwie pary słuchawek (w przypadku gdy drugą parą jest zestaw ES) lub słuchawki + inny segment/kolumny i tym samym weryfikować dźwięk między jednym a drugim. Icon np. tego nie potrafi, bo odcina sygnał RCA przy wykryciu jacka. Z pamięci bodajże nawet Matrix Quadro DAC za znacznie więcej zachowywał się w taki sposób i wymagało to ciągłego wypinania i wkładania wtyku słuchawek. Po pewnym czasie było to bardzo uciążliwe i zużywające wtyk (schodzi warstwa pozłocenia).


Daje mi to także możliwość porównania innego stopnia wyjściowego do tego wbudowanego w X1S, a w przypadku jego bardzo neutralnej sygnatury - konfigurację dual HP-out i tym samym ponownie swobodne lawirowanie między jedną a drugą parą, co masakrycznie ułatwia wszelkie testy A-B. To, że jedna para gra nie będąc na mojej głowie kompletnie mi nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu. W przypadku testów jest to nawet lepiej, bo sprzęt dochodzi do siebie równolegle z inną parą, która aktualnie przyjechała na test. Czasu bowiem najczęściej jest bardzo mało, a dźwięk potrafi się mocno zmienić w niektórych przypadkach.


Oczywiście punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia, toteż dla kogoś innego wymienione przeze mnie zastosowania mogą nie mieć tak dużego znaczenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miales okazje sluchac Aune X1 ? Jakies porownanie do tej wersji X1S ?

 

 

Przecież jest o tym w treści recenzji.

"O ile na początku trochę żałowałem, że nie miałem okazji słuchać żadnego z wcześniejszych modeli (X1S jest już piątą generacją w tej serii), o tyle patrząc po parametrach na tle poprzedników (X1 / X1 MK2) i po wykonaniu potwierdzających wysoką sprawność DACa odsłuchach – już niespecjalnie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np

 

Musiało raczej mocno, bo z tego co widziałem w środku starszych wersji siedziała naprawdę nieciekawa elektronika. Jakiś BurrBrown i OPA2134, także kompletnie się nie dziwię wrażeniom. Aune od mniej więcej S16 zaczęło konsekwentnie inwestować w lepszą elektronikę: AKM, ESS, filtry Altery, zegary Crysteka, kondensatory Nichicon, układy Omrona, także chyba doszli do wniosku, że jeśli chcą coś zwojować na rynku, to trzeba zainwestować w dobre komponenty.

 

Osobiście czekam aż wypuszczą jakiś porządny wzmacniacz w przedziale 1-2k zł. Najlepiej coś a'la przerośnięte B1. Niech napędzi moje DFy, a biorę w ciemno :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdemu wg potrzeb :). Taki sprzęt możliwe, że też znalazłby wielu nabywców, a na pewno dałby radę napędzić słuchawki lepiej niż AK380 ;). Mi osobiście OTG do szczęścia kompletnie nie jest potrzebne, jam jest z tych pełnowymiarowych fanów wygodnych foteli i nocnych sesyjek elektrostatycznych w domowym zaciszu. Słuchanie dark ambientu w kompletnej ciszy i w nocy z widokiem na miasto (7 piętro) to naprawdę niesamowite przeżycie na DFach.


Swoją drogą jako że jeszcze przez jakiś czas X1S będzie u mnie na wyposażeniu, wykorzystam go sobie również do pozostałych recenzji, tj. SHP9500 i HD669. Jest na tyle neutralny, że bardzo dokładnie pokazuje tonalność obu par.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokanałówki to sprzęt z definicji przenośny i tu kłania się prędzej B1, zaś X1S jest sprzętem stricte stacjonarnym i w większości przypadków ze słuchawkami o takim przeznaczeniu będzie parowany. Także moim zdaniem wcale nie "trzeba" ale jak najbardziej "można" i tu pełna zgoda, bo czasami wychodzą z tego całkiem ciekawe obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z dokanałówek wtedy kiedy nie mogę korzystać z większych konstrukcji otwartych/półotwartych. Więc chodzi tylko o to żeby korzystać z dac'a, a jednocześnie żeby wzmak w tym konkretnym przypadku nie zepsuł dźwięku poprzez niedopasowanie konstrukcyjne.

 

Impedancje i czułość mają taką samą jak wskazane tutaj NuForce, więc może być to wskazówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FeX, sprzęt kosztuje 2x tyle, więc jeśli oba uznać za bardzo akuratnie wycenione, to można zbudować sobie jakieś wyobrażenie na ten temat ;). Aczkolwiek jeden i drugi sprzęt jest dla mnie świetny.

 

Moim zdaniem kluczowe będą tu OPki dla właściwej oceny. W przypadku standardowych JRC4580D stawiałbym SC808 mocną klasę-dwie poniżej X1S, głównie na wykończeniu skrajów oraz czystości i dynamice. Faktem jednak, mocy AIM ma więcej na wyjściu słuchawkowym, ale X1S przebija ją nieporównywalnie większą konektywnością i solidną neutralnością.

 

Na lepszych kościach dystans się powoli zmniejsza, z tym że X1S jest dla mnie bardziej spójny jako całość oraz nadal z lepszą czystością. Mimo zastosowania na SC808 nawet drogich układów typu Bursony czy Audiofeele z serii 301 jednak skłaniałbym się całościowo w stronę X1S. Z kolei po podpięciu go do S16 albo DACa-80 jako analogowy wzmacniacz umiarkowanej mocy znów odskakuje im w wyraźny sposób. SC808 jako karta dźwiękowa niestety nie ma szans z takim urządzeniem i o takiej elastyczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam czy Beyerdynamic DT 770 pro 250ohm złapią fajną synergie z AUNE X1S (w sumie sa basowe, a basowe wzgledem recenzji czuja sie jak ryba w wodzie z Nimi) czy lepiej zainwestowac na przyklad w zachwalanego zenka od Cefiego (w sensie jakis DAC + zenek)?

Edytowane przez Gregio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, aczkolwiek moim zdaniem nie powinno być źle. Do DT770 widziałbym ogólnie sprzęt lżejszy na basie niż X1S, jak również same słuchawki musiałyby się podobać. Gdyby więc kupować DT770 pod X1S, to do dyspozycji są dwa podejścia:

- zacząć od słuchawek, aby móc ocenić czy względem posiadanego źródła o określonej tonalności X1S będzie w stanie cokolwiek z nimi na plus zrobić,

- zacząć od sprzętu, aby przy neutralnej tonalności X1S dowiedzieć się jak faktycznie brzmią DT770 i wtedy zdecydować, czy ich natywna tonalność jakkolwiek pasuje.

 

Osobiście wolałbym od nich DT150, jako moim zdaniem całościowo bardziej wartościowy produkt (+ wygodniejszy). Z kolei na temat DIY ze względu na swoje dotychczasowe przygody z takimi urządzeniami oraz ich wytwórcami chciałbym nie zabierać publicznie głosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności