Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Recenzja DACa + wzmacniacza Aune X1S


Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam z kolei wrażenie, że ta obsługa powyżej 192 kHz na USB to jest taka marketingowa obsługa, i nie działa dobrze (przynajmniej nie w Windows 7).
Dotychczas wszystko co sprawdzałem, system, WASAPI, AIMP4, foobar2000, wtyczka dsdiff, widzą maksymalne próbkowanie tego urządzenia jako 192 kHz, nic więcej ustawić nie można, a sam foobar nie pozwala ustawić próbkowania urządzenia, tylko "dostosowywuje automatycznie".

Jedyne co widzi obsługę 384 i 352,8 kHz dla tego urządzenia, to AIMP4 i jego wbudowana obsługa ASIO, i tylko tam są te trzaski jak się to manualnie ustawi.

Nie mam pojęcia, dlaczego tak jest. Niedopracowane sterowniki XMOS do Win7?

 

Dlatego fajnie by było jakby posiadacze X1S sprawdzili czy im dobrze działają częstotliwości powyżej 192 kHz, a jeśli tak, to w jakim programie, żebym też mógł sprawdzić.

Edytowane przez ReznoR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat filozoficzne pytanie "po co mi" nie jest ważne.

O wiele ważniejszą kwestią, na której się skupiam w tym przypadku, jest to, że nowy sprzęt nie działa w pełni tak jak powinien, a powinien działać w pełni jak nowy.
Bo wydawało mi się, że żadnych gwiazdek typu "Aune na więcej niż 192kHz zadziała wyłącznie kiedy AMD zagarnie większą część rynku procesorów niż Intel" nie przeoczyłem.

 

W recenzji też nie widzę wzmianki o problemach z takimi częstotliwościami, a zakładam, że urządzenie było kompleksowo przetestowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ograniczenie wynika z systemu to jaka jest w tym wina samego urządzenia? :)

 

Wszystkie nietypowe zachowania USB, wybudzanie itp. wynikają najczęściej z ustawień oszczędzania energii lub zwyczajnie bardzo słabego USB, np na front panelu. Jeszcze żadna sztuka x1s nie powodowała problemów sama z siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że u ciebie wszystko działa prawidłowo, tak? Jaki to system, płyta główna i ustawienia oszczędzania energii?
Bo u mnie nie ma znaczenia, czy to Balanced, czy High Performance, czy Power saving.
Nie ma też znaczenia, czy podepnę pod USB 2.0 czy 3.0, nigdy też nie podpinałem go pod front panel.

Moja płyta główna to Gigabyte Z97X-Gaming 5, także nie sądzę, żeby było tam jakieś bardzo słabe USB.
Drivery od Intela są poinstalowane.

No i jeszcze pozostaje sprawa nieistniejącego 352,8 i 384 kHz. Gdzie, jak to sprawdzić, w jakim systemie i programie, żeby wykrywało te częstotliwości normalnie i działało prawidłowo?

Edytowane przez ReznoR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jedynie dwie gry maiły problem z wyzszym bitem i kHz. DOOM 4 i GWINT, po obniżeniu wszystko było już ok. Po za tym system, win 7 pro i myszka razer DA - kilku letania, działają poprawnie z X1S. Buczał mi tylko zasilacz od X1S bo przenosi drgania na swoją obudowe, kilka klapsów i się uciszył. Czasami zabieg trzeba powtórzyć.

Edytowane przez KaszaWspraju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam taki sam problem jak użytkownik ReznoR. ASIO w dwóch ostatnich cz. próbkowania jest kompletnie nieużywalne w AIMP4 (384000 Hz, 352800 Hz) - trzaski, przerwania. Tez posiadam win 7, najnowsze sterowniki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i proszę! Zaczyna się robić ciekawie.
Być może WASAPI (z całym narzutem systemowego mixera) ma ograniczenie do 192 kHz, ale ASIO 2.2 wciąż powinno działać zupełnie niezależnie z bezpośrednim dostępem do sprzętu...
Zwłaszcza, że ASIO jest ograniczone wyłącznie do Windows.

Z oficjalnej specyfikacji ASIO 2.2 nie jest ograniczone ani liczbą kanałów, ani częstotliwością próbkowania.

 

The Audio Stream I/O API addresses the areas of efficient audio processing, high data throughput, synchronization, low latency and extensibility on the audio hardware side. The interface is not bound to any fixed number of input and output channels (of course this numbers is limited by the processing power and data throughput of the computer system itself). It puts no limitation on the sample rate (32 kHz to 96 kHz or higher), sample format (16, 24, 32 bit or 32/64 bit floating point formats). It takes advantage of today's computer architectures for high data throughput (PCI, FireWire). It supports sophisticated hardware solutions for additional audio processing but it remains simple in comparison to other approaches.

Także problem musi siedzieć albo w kontrolerze USB lub jakiejś dziwnej konfiguracji, o której jeszcze nie wiem (bo nie powinno to mieć żadnego wpływu), albo w samym urządzeniu.

Sprawdzałem ASIO w Adobe Audition, i problem jest identyczny, więc nie jest to wina AIMP4.

Pozostaje mi jedynie sprawdzić urządzenie na innym komputerze.

Edytowane przez ReznoR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedyś na YouTubie 2 razy wysypał się dźwięk, wrócił dopiero w następnym filmiku/po odświeżeniu strony, towarzyszyły temu jakieś dziwne trzaski, na starym wzmaku tego nie miałem.

 

To akurat problem, który znacznie częściej zaczął występować wraz z premierą Windowsa 10 i dotyczy też wewnętrznych kart dźwiękowych. Te nagłe trzaski i biały szum, tylko że naprawdę głośne były powodem dlaczego sprzedałem Xonara D1 (tu cały temat na zagranicznym forum na ten temat) i kupiłem Aune X1S. Problem ten najczęściej występuje właśnie na filmikach YouTube w Firefoksie, ale na szczęście w przypadku Aune X1S objawia się jedynie wyłączeniem dźwięku lub dziwnymi trzaskami bez ekstremalnego poziomu głośności. Pamiętam, że po podkręceniu procesora, Xonar D1 jeszcze częściej powodował ten błąd. Jeśli chodzi o wyższe częstotliwości to może sterownik USB Audio 2.0 od Microsoftu, który ma być wbudowany w kolejny build Win 10 rozwiąże ten problem (są informacje, że oferuje on np. mniejsze opóźnienia bo korzysta z pełnych możliwości Win 10).

 

Co do błędu, który wcześniej opisywałem (konieczność chwilowego odpięcia portu USB po uruchomieniu komputera od zera, żeby X1S został wykryty), to nowe sterowniki 3.34 tego nie naprawiły, ale spróbuję podłączyć X1S do hubu USB 3.0 w monitorze z oddzielnym zasilaniem, bo zauważyłem, że hub płyty głównej ma kilka urządzeń do zasilenia i to może być powodem tego problemu.

 

EDIT: Podłączenie do hubu w monitorze rozwiązało problem z wykrywaniem X1S na starcie systemu. Potwierdziło się, że chodzi o problem zasilania portów USB w komputerze przy zbyt dużej liczbie podłączonych urządzeń.

Edytowane przez Majestic12
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam problem jak użytkownik ReznoR. ASIO w dwóch ostatnich cz. próbkowania jest kompletnie nieużywalne w AIMP4 (384000 Hz, 352800 Hz) - trzaski, przerwania. Tez posiadam win 7, najnowsze sterowniki.

Sprawdzałem u brata na Windows 8.1. Identyczny problem!

Wszystkie inne częstotliwości działają prawidłowo.

Czy ktoś jeszcze ma ten sam problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sprawdziłem AIMP w Win 10 na ASIO w trybie 384k i nie ma żadnych zakłóceń (pliki flac i mp3).

 

EDIT: Przy plikach dsd128 słyszalne są trzaski. Trzeba poczekać do kwietnia na aktualizację Win 10 z natywnymi sterownikami USB Audio 2.0

Edytowane przez Majestic12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie kiedyś na YouTubie 2 razy wysypał się dźwięk, wrócił dopiero w następnym filmiku/po odświeżeniu strony, towarzyszyły temu jakieś dziwne trzaski, na starym wzmaku tego nie miałem.

 

To akurat problem, który znacznie częściej zaczął występować wraz z premierą Windowsa 10 i dotyczy też wewnętrznych kart dźwiękowych. Te nagłe trzaski i biały szum, tylko że naprawdę głośne były powodem dlaczego sprzedałem Xonara D1 (tu cały temat na zagranicznym forum na ten temat) i kupiłem Aune X1S. Problem ten najczęściej występuje właśnie na filmikach YouTube w Firefoksie, ale na szczęście w przypadku Aune X1S objawia się jedynie wyłączeniem dźwięku lub dziwnymi trzaskami bez ekstremalnego poziomu głośności. Pamiętam, że po podkręceniu procesora, Xonar D1 jeszcze częściej powodował ten błąd. Jeśli chodzi o wyższe częstotliwości to może sterownik USB Audio 2.0 od Microsoftu, który ma być wbudowany w kolejny build Win 10 rozwiąże ten problem (są informacje, że oferuje on np. mniejsze opóźnienia bo korzysta z pełnych możliwości Win 10).

 

Co do błędu, który wcześniej opisywałem (konieczność chwilowego odpięcia portu USB po uruchomieniu komputera od zera, żeby X1S został wykryty), to nowe sterowniki 3.34 tego nie naprawiły, ale spróbuję podłączyć X1S do hubu USB 3.0 w monitorze z oddzielnym zasilaniem, bo zauważyłem, że hub płyty głównej ma kilka urządzeń do zasilenia i to może być powodem tego problemu.

 

 

Teraz myślę że wszystkim takim cudom winne są sterowniki USB pod W10. Na W7 nie miałem żadnych problemów z znikającym dźwiękiem, trzaskami itp. A na W10 co chwilę coś się dzieje... Jakbym mógł to bym wrócił do 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli słucham plików flac dźwięk jest stabilny,ale gdy włączę pliki dsd128 zaczynają się problemy, tzn na początku odtwarzania jest w porządku ale po paru sekundach zaczynają się trzaski itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i proszę! Zaczyna się robić ciekawie.

Być może WASAPI (z całym narzutem systemowego mixera) ma ograniczenie do 192 kHz, ale ASIO 2.2 wciąż powinno działać zupełnie niezależnie z bezpośrednim dostępem do sprzętu...

Zwłaszcza, że ASIO jest ograniczone wyłącznie do Windows.

 

Wgrałem natywne sterowniki USB Audio 2.0 od Microsoftu z najnowszego testowego buildu Windowsa 10 i można wybrać częstotliwość 384kHz bezpośrednio w ustawieniach dźwięku Windowsa. W AIMP nie ma wtedy trybu ASIO, ale 384kHz dostępne jest w trybie WASAPI. Zrobiłem testy i w podstawowym trybie WASAPI nie ma żadnych zakłóceń. Takie trzaski jak przy ASIO pojawiają się za to w pozostałych dwóch trybach WASAPI (Exclusive Event i Exclusive Push). Nie znam się zbytnio na sterownikach audio ale wygląda na to, że trzaski występują tylko przy trybach wyłączności (ASIO albo WASAPI Exclusive). Jak widać warto poczekać do kwietnia na aktualizację Creators Update i sterowniki do X1S w niej zawarte, tym bardziej, że zawierać będą usprawnienia Windowsa 10 co do opóźnień dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności