Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

xDuoo X2 mod in progress :]


bigmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany kolegami ze wschodu postanowiłem pobawić się trochę xDuoo. Nie ukrywam, że jedną płytę zjarałem podobnie jak palucha - ale to może efekt brązowego napoju :)

 

W końcu coś tam się udało :)

 

Wymieniłem dwa elementy:

 

Kondensator

Domyślnie jest jakiś zwykły 470uf 16v. Wylutowałem i wlutowałem coś lepszego (niestety chyba za duży mimo tych samych parametrów) nichicon fine gold 470uf 16v

 

Wzmacniacz operacyjny

Domyślnie jest texas instruments lmh6643ma. Wylutowałem i wlutowałem również texas instruments LME49880MRX/NOPB

 

To co wsadziłem do środka to dokładnie to co koledzy z: http://www.rhapsodio.com/products/music-players/x2mod/

 

Na razie osłu****e i testuje brzmienie. Podrzuce sztukę także do kolegi @Inszy aby ocenił bardziej profesjonalnie różnice...

 

Zapraszam do dyskusji i propozycji. Może lepiej użyć innych podzespołów?

 

Tutaj znalazłem wątek, gdzie koledzy idą nawet dalej z modyfikacjami:

http://alexmod.com/x2.html

Edytowane przez bigmaras
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, brawo :D Czekałem aż się za to zabierzesz i przyznaję, że jestem mega ciekawy efektów finalnych, a dokładniej wpływu tych modów na SQ :D Tylko następnym razem rób to za dnia i bez "nawadniania", to może ocalisz palucha :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może uda się? Czyli jednak aktualny mod nie porywa? ;)

 

Na początku myślałem, że jest kiepsko ale poprawiłem luty na wzmaku i jest zupełnie inaczej. Powoli dochodzę już do wprawy ;)

 

Nie ma się co spinać. Prawdziwe dzieła sztuki potrzebują, jak ser pleśniowy, czasu żeby dojrzeć :D Nie popal paluchów i będzie git majonez. Jak już wypracujesz złoty środek, możesz zawsze zrobić 2-3 egzemplarze testowe i posłać je do różnych ludzi.

 

Tylko jak się okaże, że z E12A będzie grał lepiej od mojego Imoda, to się wkurzę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co?

Będzie to foto czy nie?

 

Zrobicie fotkę hi-res to będzie coś widać, być może wcale nie trzeba się uciekać do wymiany opampów (ten co robi za ampa jest całkiem dobry, może aplikację ma nieciekawą).

Tam w środku nie ma dużo elektroniki jak mniemam, więc łatwo będzie ogarnąć to co już tam jest :)

 

Czysto informacyjnie mogę powiedzieć, że tego Nippona 470uF warto wymienić na np:
- Nichicon HV

- Panasonic FR

- Rybucon ZLH

 

Stosuje od dawna i to rewelacyjne kondy są, żadne do audio dyrdymały, robią robotę, szczególnie na zasilaniu.

Dodatkowo jak jest miejsce a ktoś chce to można go zbocznikować jakimś filiowcem (tutaj polecam dialektryk PP albo PPS najlepiej), obudowa nie gra roli, może być SMD albo THT, kondensator ceramiczny też może być, ale najlepiej C0G.

Wartość takiego konda powinna być w granicach 10nF - 1uF, zazwyczaj daje się 100nF.

 

Jak będą fotki to pomyślim co dalej.

Ważną informacją było by podanie napięcia zasilającego opamp (lub napięć jak jest symetrycznie) oraz regulatorów (nazwę, aby sprawdzić jakie mają wymagania oraz jaki prąd są w stanie podać), wtedy można by znaleźć jakiś układ, który będzie się być może nadawać lepiej do sterowania słuchawek (więcej prądu/mniejsza impedancja wyjściowa/inne cuda wianki).

 

Niech ktoś to rozbebeszy i zrobi zdjęcia obu stron laminatu w dobrej rozdziałce najlepiej z małą ilością szumów.

Niby DAP-y to nie moja brocha, ale coś wam tutaj mogę pomóc aby ten ******lnik grał lepiej, bo drogi nie jest :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób ktoś mi zdjęcie hi res to wam powiem co do czego i z czym do ludzi :)

Ten kond 470uF to filtruje bezpośrednio z baterii, więc tutaj polecam dać coś dobrego, kilka typów mam + dodatkowe patenty żeby to śmigało jeszcze lepiej :)

 

Fotki zrobiłem lustrzanką i poszły do Ciebie na pm.

 

 

Zdjęcia nie zrobię, bo nawet nie mam czym rozkręcić, ale gdybyś miał czas i ochotę, to mogę podesłać samego grajka :)

 

@Inszy do Ciebie wysłałem dziś moje wypociny ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku straszna bieda, widać, że laminat był robiony na szybko (nie powiem, że przez amatora bo tego nie wiem).

Ale sprzęt jest prosty, więc co nie co będzie można pogrzebać.

 

Przyznam się szczerze, że gdybym wiedział, że DAP może być taki prosty, to sam bym był w stanie całą elektronikę ulepić do kupy.

Zdjęcia wyjaśniły kilka kwestii, więc zawsze to do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miniaturyzacja to żaden problem, to co widzę w środku spokojnie bym polutował lutownicą z grotem, nawet hot air by nie trzeba było włączać.

Problemem jest właśnie soft, lub licencje/umowy na jakieś konkretnie układy scalone lub dokumentacje do nich (jeśli się je uda kupić).

 

Z drugiej strony to taka namiastka prawdziwego DAP-a z dedykowanym przetwornikiem C/A :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile jest miejsca na nowy kondensator? Rubycon ZLH to mój ulubiony kondek w zasilaniu, praktycznie "przeźroczysty", bardzo dynamiczny dźwięk (dzięki temu fajnie się go łączy z elną silmic II, wg mnie), fajny jest też Nippon LXY, trochę szerszy ale nie jest aż tak długi, Nippon KZE też ujdzie, ale czy jest sens wymiany KZG na KZE to nie wiem, KZG nie miałem u siebie. KZE nie jest zły.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile jest miejsca na nowy kondensator? Rubycon ZLH to mój ulubiony kondek w zasilaniu, praktycznie "przeźroczysty", bardzo dynamiczny dźwięk (dzięki temu fajnie się go łączy z elną silmic II, wg mnie), fajny jest też Nippon LXY, trochę szerszy ale nie jest aż tak długi, Nippon KZE też ujdzie, ale czy jest sens wymiany KZG na KZE to nie wiem, KZG nie miałem u siebie. KZE nie jest zły.

Domyślny kondzior ma 12mm X 8mm (KZH), ale myślę że odrobinę większy 1mm lub 2mm by się upchnęło. Ja wsadziłem tam 10x20 nichcion fine gold 470uf 16v ale ten kolos sporo wystaje i nie ma szans na zamknięcie obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest właśnie soft, lub licencje/umowy na jakieś konkretnie układy scalone lub dokumentacje do nich (jeśli się je uda kupić).

Tak czysto teoretycznie: a gdyby się oprzeć na układach wspieranych przez Rockbox?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problemem jest właśnie soft, lub licencje/umowy na jakieś konkretnie układy scalone lub dokumentacje do nich (jeśli się je uda kupić).

Tak czysto teoretycznie: a gdyby się oprzeć na układach wspieranych przez Rockbox?

 

 

To nadal chyba pozostanie kwestia znalezienie programisty, który zrobi oprogramowanie pod takiego DAPa. Jak to będzie sklejka różnych podzespołów, nawet wspieranych przez RB, to wciąż należy zrobić taki build softa, który należycie to obsłuży. Doświadczenia w programowaniu nie mam, ale wystarczy spojrzeć na świat androida. Jedna mała ******ła w specyfikacji inna od niemal identycznej konstrukcji w tym samym modelu i już trzeba robić soft od zera. Niektóre moduły zapewne dałoby radę przenieść w całości, ale zawsze najbardziej podstępne jest skompilowanie tego do postaci stabilnie działającej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości Bigmarasa mam u siebie modowanego X2. W uszach Audeo, ta sama muzyka na obu, kawałki odpalane w tym samym czasie, by przejście pomiędzy oryginalnym i modem było jak najbardziej płynne.

 

Czy są zmiany? Są, ale na tyle kosmetyczne, że odsłuchy z chwilą przerwy i na pewno bym ich nie rozróżnił. Choć być może przy dłuższym obcowaniu z nową wersją, łatwiej byłoby wyłapać który jest który - na razie drugi dzień słuchania i pierwszy, gdzie mogę się skupić.

Póki co, wygląda to tak: po modzie jest lepiej rozbudowana scena, bas bardziej zwarty (trochę mniej wyższego) i lekko wygładzone przejście pomiędzy średnicą i wysokimi. Ogólnie brzmienie jakby miało więcej dojrzałości i powietrza, ale i ciepła.

 

Ale mogą być jeszcze kolejne zmiany. Na razie słucham moda wpiętego kablem do gniazda, jak poczta się wyrobi, to jutro podepnę baterię i zacznę odsłuchy na customach.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest świetny mod! :D

 

A ja po pierwszych odsłuchach na baterii i z customami - wrażenia nie zmieniają się z tym co napisałem wyżej, granie bardzo podobne, z różnicą w niuansach. Całościowo jednak modowany X2 jest ciekawszy, po przejściu na oryginalny brakowało kapkę ogłady. Tyle że to na Vivaldim, Gang Albani czy inna Lady Gaga raczej tego nie wyłowi. No i jeszcze plus - xDuoo mniej szumi z lepszym kondem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności