Skocz do zawartości

20 lat formatu mp3, czas na zmiany?


D@rkSid3

Rekomendowane odpowiedzi

ab1d48461b07455a2bb6e662ed67a63d.jpg

Wiecie że, 20 lat temu, 14 lipca 1995 r, pracownicy Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS w Niemczech, wybrali rozszerzenie ".mp3" jako nazwę nowego formatu kodowania dźwięku? Wkrótce potem MP3 stał się powszechnie używanym akronimem standardu kodowania ISO IS 11172-3 "MPEG Audio Layer 3".

Mp3 od tamtego momentu wciąż jest najpopularniejszym stratnym formatem audio. Pomimo że wymyślono wiele następców, jak ogg czy aac. 10 lat temu ludzie uznali że to ogg będzie najpopularniejszym formatem audio w kolejności i że w końcu wyprze mp3. Tak jednak sie nie stało.

Pierwszym cyfrowym odtwarzaczem audio, był Diamond Multimedia Rio 100 dostępny na terenie USA w roku 1998. W Korei niemal w tym samym czasie, pojawił Saehan Information Systems MPMan.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MP3 w muzyce jak i podobnie format Divix w video, bardzo się zakorzenił, i długo niestety będzie głównym formatem kompresji. ;)

 

Przecież już dawno h264 wyparł divxa i xvida więc porównanie jak kulą w płot ;)

 

Mp3 nie ma na co zmienić bo i nie ma po co. Dzisiaj 3-5mb (tyle średnio waży plik mp3) to śmiecznie mało patrząc zarówno na pojemności naszych dysków, pendrivów czy łącz internetowych a cały czas oferują akceptowalną jakość. Inne formaty nie oferują na tyle znacznego przeskoku ani nie mają wsparcia producentów aby mówić o ustanowieniu nowego standardu. Idąć dalej mamy np bezstratnego flaca który to zajmuje 40mb co nadal przy dzisiejszych pojemnościach i łączach nie robi absolutnie żadnego wrażenia i na tym się kończy bo gęste formaty to nadal egzotyka w świecie mainstreamu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest taka sama sytuacja, jak z "jotpegami". JPG to w praktyce koszmarny format, niemal zupełnie nienadający się do dalszej obróbki (jak to formaty kompresji stratnej). Też powinien go wyprzeć inny - choćby PNG, ale na to się nie zanosi. Siła przyzwyczajenia i bezwładność mas (ludzkich).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MP3 nie zwalczył nawet Apple ze swoim formatem AAC ;) .A przy okazji - jakie gigabajty ? Telefony mają zwykle po 16 GB pamięci, wielu ludzi nie wie jak włożyć kartę microSD, albo nie ma tej mozliwości. Więc korzysta się z mp3...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MP3 nie zwalczył nawet Apple ze swoim formatem AAC ;) .A przy okazji - jakie gigabajty ? Telefony mają zwykle po 16 GB pamięci, wielu ludzi nie wie jak włożyć kartę microSD, albo nie ma tej mozliwości. Więc korzysta się z mp3...

 

Dokładnie, takie 16gb zdecydowanie powinno wystarczyć przeciętnemu słuchaczowi. Zresztą w świecie Spotify itp. coraz mniej osób trzyma muzykę na jakiejś pamięci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

MP3 nie zwalczył nawet Apple ze swoim formatem AAC ;) .A przy okazji - jakie gigabajty ? Telefony mają zwykle po 16 GB pamięci, wielu ludzi nie wie jak włożyć kartę microSD, albo nie ma tej mozliwości. Więc korzysta się z mp3...

 

Dokładnie, takie 16gb zdecydowanie powinno wystarczyć przeciętnemu słuchaczowi. Zresztą w świecie Spotify itp. coraz mniej osób trzyma muzykę na jakiejś pamięci :)

 

 

W świecie Spotify i pokrewnych to jest tak, że jak ktoś naciśnie "czerwony guzik" albo pieprznie system to z marszu jesteście bez swojej Muzyki.

Może jestem staromodny, ale co mam na dyskach przenośnych, tego mi nikt nie odbierze :P

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

MP3 nie zwalczył nawet Apple ze swoim formatem AAC ;) .A przy okazji - jakie gigabajty ? Telefony mają zwykle po 16 GB pamięci, wielu ludzi nie wie jak włożyć kartę microSD, albo nie ma tej mozliwości. Więc korzysta się z mp3...

 

Dokładnie, takie 16gb zdecydowanie powinno wystarczyć przeciętnemu słuchaczowi. Zresztą w świecie Spotify itp. coraz mniej osób trzyma muzykę na jakiejś pamięci :)

 

 

W świecie Spotify i pokrewnych to jest tak, że jak ktoś naciśnie "czerwony guzik" albo pieprznie system to z marszu jesteście bez swojej Muzyki.

Może jestem staromodny, ale co mam na dyskach przenośnych, tego mi nikt nie odbierze :P

 

Bardziej się zgodzić z Tobą nie umiem, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że przeciętny słuchacz ma teraz anlimited Internet w smartfonie i Szpotifaj zazwyczaj starcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bardziej się zgodzić z Tobą nie umiem, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że przeciętny słuchacz ma teraz anlimited Internet w smartfonie i Szpotifaj zazwyczaj starcza."

 

Oczywiście, że tak.

 

Moja staromodność w tym względzie wygląda tak : jeśli nie mam fizycznie w domu to jestem skazany na widzimisię streamingo i chmurodawcy ;), a tego nie lubię :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam korzystam ze streamingu, ale to jak biegam albo np. jako zdrajca narodu idę do Biedronki i w 20 minut nie przesłucham albumu, to pykam sobie jakieś playlisty.

Kończąc offtop, nie ma szans na skrócenie żywotu mp3 na placu plików muzycznych. To co Spawn napisał, do odczucia skoku jakościowego trzeba i sprzętu i wprawnego ucha - dla typowego użytkownika mp3 192-320 kbps będzie wystarczające (przy niższych to już sporo ludków słyszy różnicę, potwierdzone, sprawdzałem kilku ludzi).

A skoro działa, to nikt nie będzie chciał kombinować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mp3 słucham, kiedy nie mam innego wyjścia (czyli Flac lub Alac). No i też wolę własne Gigabajty na kartach i dyskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nie jestem sam :) Obawiam się jedynie że serwisy takie jak Spotify (czyli w chmurze) mogą powoli wypierać większe pamięci w telefonach (tak jak teraz trudno już znaleźć nowy telefon ze slotem microSD), biznes "chmurowy" się niesamowicie rozrasta...

Oni się wzajemnie ciągną i windują przez to na rynku. A efekt będzie taki, że ubezwłasnowolnią użytkowników :P

 

( jeśli ludzie nie pójdą po rozum do głowy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciętny słuchacz nawet sobie nie zdaje sprawy z tego że mp3 to format stratny. Póki takich osób jest większość to nic na tym polu się nie zmieni.

Przeciętny słuchacz nie ma pojęcia co to jest format stratny. I chocbyś tłumaczył do upadłego, to i tak większości nie wytłumaczysz. IQ muszki owocówki nie przeszkadza w rozmnażaniu - a nawet wręcz przeciwnie. :P

 

forum.FLACstore.pl - jakoś tak dziwnie brzmi i wygląda :)

I tak lepiej niż forum.APEstore.pl - "Muzyczne safari - tylko u Nas!". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności