Skocz do zawartości

Cayin HA-3, czyli lampowa magia po chińsku


Gość Barthuss

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Barthuss

Marka Cayin (lub dawniej Spark) wielu entuzjastom audio kojarzy się już od wielu lat z produkcją dobrych urządzeń, głównie z półki wzmacniaczy lampowych. Jest to jedna z pierwszych chińskich firm audio która wywalczyła sobie pozycję dobrych jakościowo i przystępnych cenowo urządzeń. Przyznam iż sam kiedyś byłem bardzo zadowolonym użytkownikiem wzmacniacza słuchawkowego HA-1A, który z powodzeniem napędzał nawet trudne konstrukcje planarne.

 

Dziś do testów Muzostajni trafił zintegrowany wzmacniacz słuchawkowy i DAC – model HA-3. W sekcji DAC pracuje bardzo dobra kostka Burr Brown, PCM1792 a jako konwerter USB/spdif uznana i świetna kość XMOS. Urządzenie pracuje w rozdzielczości 24bit/192 kHz. Wzmacniacz to konstrukcja hybrydowa z użyciem miniaturowych lamp 6N16B. Deklarowana moc to 2W przy 32 ohm, a więc Panie i Panowe – koniec żartów! Parametry urządzenia są więc imponujące. HA-3 posiada dwa wejścia – USB oraz liniowe wybierane przełącznikiem hebelkowym na froncie urządzenia. Ciekawą opcją są dwa niezależne wyjścia słuchawkowe jack, co stwarza możliwość słuchania przez jednocześnie dwóch użytkowników.

 

W zakresie estetycznym urządzenie wyróżnia się kontrastem srebrnej tonacji frontu z czerwono-metaliczną pozostałą częścią obudowy. Urządzenie prezentuje się schludnie i elegancko, ergonomia obsługi stoi na dobrym poziomie.

 

Sprzęt dodatkowy użyty w teście :

 

  • CD Denon DCD-1700GAT (jako dodatkowe źródło)

  • wzmacniacz Black Pearl (najnowsza rewizja)

  • Słuchawki : Sennheiser HD600, Lime Ears LE3SW

 

 

Przyznam że dawno urządzenie all-in-one nie wywarło na mnie tak korzystnego wrażenia. W pamięci mam jeszcze HDVD800 marki sennheiser które świetnie pracowało z moimi HD600. Cayin właśnie te słuchawki Sennheisera preferował wyraźnie. Customy Lime Ears nie współpracowały jednak zbyt dobrze poprzez słyszalne na nich wyraźnie szumy, których na 300 ohmowych sennheiserach nie słychać było wogóle. Tak więc mój test dotyczy współpracy z HD600.

I tutaj jednym słowem : Bomba ! One świetnie pracują z urządzeniami lampowymi, to wiadomo nie od dziś. Wzmacniacze hybrydowe łącząc zalety konstrukcji lampowych z tranzystorowymi dają pełną kontrolę nad dźwiękiem oferując także lampową magię i otwartość brzmienia. I tak jest i tutaj. Powiem więcej – dla słuchawek dynamicznych pokroju HD600/650 (a koledzy donoszą o świetnych efektach ze słuchawkami ze stajni beyerdynamic) może to być jeden z lepszych wyborów na rynku w tej cenie.

 

Cayin HA-3 jako DAC/wzmacniacz słuchawkowy (PC, Foobar2000) :

 

Pojawia się piękna sceną z dobrze zarysowaną głębią , której przecież standardowo HD600 troszkę brakuje. Należy podkreślić bardzo dobrą separację w całym paśmie, otwartość dźwięku przy jednoczesnym braku ostrości. Wysokie tony nabierają pełni błysku otwierając lekko zamknięte na górze sennheisery. Ich jakość jest pierwszorzędna, separacja i wypełnienie w tym zakresie nie pozostawia żadnego niedosytu. Średnica jest pięknie wyrównana, w jej obrębie dzieje się dużo i obraz – choć podany nie w sposób klinicznie studyjny właśnie – jest ujmująco muzykalny, z dobrze oddaną barwą w efektownie zarysowanej scenie. Wspaniale uchwycony jest tu balans detaliczność/muzykalność, bez cienia ostrości walory obrazu muzycznego podane są jak na dłoni po prostu. Świetnie oddane są szczegóły realizacji nagrań, zarówno w zakresie prezentacji przestrzennej jak i barwowej. Niskie regiony pasma oddane są z absolutną kontrolą i wybudowaniem tej składowej. W żadnym momencie nie odniosłem wrażenia braku kontroli, bas jakościowo i ilościowo to po prostu petarda, harmonijnie podpierając pozostałe zakresy. Tutaj po prostu wszystko jest na swoim miejscu. Widać że balans tonalny został nieprzypadkowo stworzony przez firmę mającą duże doświadczenie w segmencie Hi-End. Przyznam że nie jestem gorącym fanem słuchania muzyki z komputera, wolę słuchanie muzyki z CD i LP. W przypadku urządzenia Cayin balans całościowy jest jednak imponująco muzykalny. Wprost nie mogłem się oderwać od słuchania swoich nagrań zapisanych na twardym dysku komputera, a także poprzez usługę Wimp HiFi.

 

Cayin HA-3 jako wzmacniacz słuchawkowy

 

Urządzenie jest typem konstrukcji gdzie wiodącą rolę gra pewnie sekcja wzmacniacza słuchawkowego i tę funkcję wykorzystałem korzystając z mojego CD Denon DCD-1700GAT jako źródło. Wspomniana wcześniej synergia z moimi słuchawkami Sennheiser dała o sobie znać już od pierwszych taktów muzyki. Tym razem jeszcze bliżej byłem prawdziwej muzyki słuchanej z moich ulubionych płyt. Dzięki pełnej kontroli nad dźwiękiem przekazane prawidłowo były informacje zarówno przestrzenne jak i barwowe. To nazywamy właśnie dobrą kontrolą wzmacniacza nad słuchawkami. HD600 otrzymały wręcz nowe życie, brzmiąc jakby były na sterydach! Dźwięk tak jak w poprzednim zestawieniu otworzył się pięknie z bardzo efektownie wybudowaną sceną. Na uwagę zasługuje świetna gradacja planów oraz oddanie głębi nagrań. Charakter brzmienia źródła oddany został bardzo wiernie i wielką satysfakcją oddałem się odkrywaniu na nowo wielu znanych nagrań.

 

Należy podkreślić iż urządzenie jest podatne na wygrzewanie, wraz z wygrzewaniem od momentu załączenia pojawia się jeszcze więcej wspomnianej wcześniej lampowej magii która tak bardzo służy moim HD600. Ciekaw jestem jak jeszcze będzie ewoluowało jego brzmienie po 200-300h, gdzie np. nastąpi pełne wygrzanie się lamp. Podejrzewam iż wielu poszukiwaczy zaawansowanego już zestawienia dla toru słuchawkowego znajdzie to czego szukają łącząc swoje ulubione słuchawki z HA-3. Ostrzegam jednak lojalnie iż czas z Cayinem płynie bardzo szybko.

 

Nasuwa mi się niezmiennie taka refleksja iż zespół cech jakie posiada Cayin HA-3 to może być idealne rozwiązanie dla wielu poszukiwaczy dobrego i zaawansowanego brzmieniowo kompletnego kombo DAC/wzmacniacz słuchawkowy którzy tzw. entry-level mają za sobą i szukają propozycji kompletnego urządzenia z wyższej półki. Do świetnej sekcji wzmacniacza dołożono tutaj bowiem bardzo dobrą sekcję DACa USB. Odpada więc szukanie i parowanie osobno tych urządzeń i kabli. Należy podkreślić wyjątkowo ciekawy efekt całościowy. Przyznam że z dużym zaskoczeniem i niekłamanym entuzjazmem testowałem to świetne urządzenie.

ha3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Barthuss

Potencjometr nie ma podświetlenia. Trzeba przyznać że akurat wyposażenie nie jest za bogate, jako DAC/amp do kompa jest OK. Przydałoby się do pełni szczęścia wyjście liniowe/pre oraz więcej wejść cyfrowych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Barthuss

Zauważ że pełnoprawny DAC to model DAC 11 - ale też na PCM1792. Tutaj zrealizowana jest koncepcja urządzenia all-in-one, przemyślana i moim zdaniem dobrze zaaplikowana. Właśnie Cayin ma renomę - więc dla mnie od razu jest ciekawszy niż różne "Weiliangi". A grzeje się oczywiście, choć za grzejnik w pokoju nie robi jeszcze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że pełnoprawny DAC to model DAC 11 - ale też na PCM1792. Tutaj zrealizowana jest koncepcja urządzenia all-in-one, przemyślana i moim zdaniem dobrze zaaplikowana. Właśnie Cayin ma renomę - więc dla mnie od razu jest ciekawszy niż różne "Weiliangi". A grzeje

się oczywiście, choć za grzejnik w pokoju nie robi jeszcze ;)

 

Nie miałem na myśli renomy Cayina, bo ta jest niepodważalna. Chodziło o sam fakt, że sprzęty słuchawkowe są u nich stosunkowo nowe i stanowią niewielką gałąź całej oferty.

 

Warto by też zaopatrywać się w większą ilość słuchawek (na czas testów chociaż), bo LE to bardziej jako ciekawostkę można traktować, a HD600 jak sam zauważyłeś lubią się z lampami, a i wiele rzeczy lubią zamaskować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Barthuss

W Audio-GD drażniła mnie techniczność dźwięku bez muzykalności. Wiadomo że Sabre zagra tak jak mu się zaaplikuje wiele aspektów jak zasilanie, analogówka etc. Dla mnie z takim np. 10.32 nie dało się z tym na dłuższą metę funkcjonować. W Cayinie jest uchwycony dobry balans calościowy, mógłbym z nim spokojnie żyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem Cayina i też przygotowuję reckę..trochę obszerniejszą od kolegi...porównanie z DT990pro,SHP9500 i K551...porównanie do audio-gd11.32 i może się pokuszę o dopisanie porównania do matrixa i marantza, których słuchałem 2 dni temu i notatki poczyniłem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do kazdego co sluchal i moze porownac ;)

Ale ja tylko o audio gd 1.32 vs 11.32 mogę napisać i nie wiem czy o to Ci chodziło czy o porównanie Cayina do tych audio gd :) Cayina tego nie znam, tylko C5.

 

Wysłane z mojego Moto G przy użyciu Tapatalka

 

Edit: proszę usunąć moje posty

Edytowane przez miki_w1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności