Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Test karty AIM SC808


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdziłem soft od PowerColor i nawet nie kryją się, że to rebrand. Pliki identyczne jak te ze strony AIM, nawet w nazwach driverów od HDX jest SC808. Zasadniczo jedyna różnica (bo drivery w tej samej wersji) to fakt, że spersonalizowali sobie Xear Audio Center i wali diabelskim czerwonym kolorem i doklejono klikany przycisk prowadzący na stronę producenta (AIM nie ruszył tego XAC nawet żeby dostawić własne logo).

 

Mimo, że HDX to klon, to moim zdaniem i tak daje bardziej pozytywne wrażenie niż AIM, bo HDX jest chociaż elegancko spakowany, ma elegancką instrukcję, płytę z nadrukiem i ogólnie cieszy oko. Z kolei to jak jest sprzedawany AIM woła o marketingową pomstę do nieba - za 400zł mamy małe skromne pudełeczko z naklejką wyglądające jakby siedziała tam jakaś karta rozszerzeń za kilka dyszek, a nie dźwiękówka kasująca znacznie droższe DAC-e, płyta na której praktycznie nic nie ma, a wygląda jak drukowana na domowym sprzęcie, brak przejściówki na mini-jacka itd. Taka karta w przeciwieństwie do HDX nie miałaby najmniejszej szansy przebić się w markecie z elektroniką, bo kompletnie nie przyciąga do siebie klienta.

 

Jak kupowałem tą kartę kilka miesięcy temu w Komputroniku w Złotych Tarasach w Warszawie, to gość sprzedawał mi AIM z nieukrywanym zdziwieniem, że w ogóle coś takiego istnieje i czekałem prawie 10 minut aż znajdzie to na zapleczu, bo nie spodziewał się takiego opakowania ;) Jako niezorientowany klient, to mając przed sobą jakiegoś Xonara D2, HDX i AIM to pewnie bym nawet na AIM'a nie spojrzał ;)

 

Pytanie czy to wrażenie jest warte prawdopodobnie 2x wyższej ceny ;)

 

A wybór na podstawie wyglądu pudełka czy shieldu emi mógłbym przyrównać do kupowania słuchawek Razera z diodkami czy Skullcandy przez niektórych. Takie też sprzęty przebijają się w marketach, racja.

 

Ciekawe jak cena HDX vs SC808. Jeśli dużo więcej, to i tak nie warto płacić za "diabła" i ładniejszy interfejs + być może pakowanie :)

 

Na newegg 159$, więc można się spodziewać czegoś w okolicach 800 zł. U nas te karty są raczej skazane na porażkę niczym Brainwavz HM3 :D

Edytowane przez Mayster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

THX za cenę, myślałem, że jeszcze nie ma. Wszystko jasne :)

 

BTW, jakby ktoś robił upgrade lub instalował WIN 10:

 

"Miałem mały zawał instalując AIMa SC808, trzeba było wgrać sterowniki z 7-ki ze zgodnością z Win 7. Sterowniki z ósemki ze zgodnością Win 8 nie działały. Karta działa bez najmniejszego problemu."

 

To było po instalacji z czystego ISO z insidera, nie wiem jak przy aktualizacji.

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że bierze się to co tańsze, ale chodzi mi o sam marketing. Jak człowiek nie ma pojęcia o produkcie, patrzy na półkę, a tam mały brzydki kartonik, a całą akcję marketingową mają prowadzić wyłącznie recenzenci, którzy napędzają sprzedaż, to coś tu jest nie tak. Karta ma spory potencjał, ale jak ma zaistnieć w świadomości klientów jeśli jest podana byle jak. Przez wielu jest traktowana po prostu jako tani klon xonara stx, a że wielu uważa, że jak coś jest dużo tańsze i podane byle jak, to pewnie i jakościowo jest byle jakie.

 

To nie jest żaden atak na kartę, którą uważam za świetny zakup, ale o sam marketing, który powoduje, że świetny produkt jest niszowy przez brak szerszej promocji. Tak w sumie to gdzie można kupić AIM'a? Na ebayu i amazonie nie ma, nie ma na newegg, ani w innych dużych międzynarodowych sklepach. Jest tylko na kakaku i dzięki pozytywnym recenzjom i hype kilka polskich firm zdecydowało się na import, ale nadal to są śladowe ilości. Nawet na takim headfi AIM nie jest jakoś szerzej znany. Z drugiej strony posiadacze AIM'a mogą czuć się elitarni :D Możemy z dumą powiedzieć "mamy klona Xonara STX, który jest prawdopodobnie od niego lepszy od firmy o której nikt nie słyszał i której produkty można kupić tylko w Japonii i w Polsce" :D

 

Czemu marudzę? Niszowość tej karty sprawia, że bardzo wątpliwe są chociażby aktualizacje sterowników, a jak wspomniał mikołaj, to OEM-owe stery i dokumentacja nie są nigdzie dostępne, żeby jacyś pasjonaci mogli przy nich pogrzebać.

Edytowane przez sn4ke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zaczęło się ode mnie i Evila.

Nakręciłem Evila i kupiliśmy po karcie dla siebie w ciemno :)

 

On napisał konkretną recenzję i bardzo szybko się temat rozkręcił.

Wierz mi bądź nie, ale w przypadku takiej firmy jak AIM i ich produktów to cały temat mógł przejść bez echa.

Firma ta kompletnie nie inwestuje w marketing.

 

Zobacz jak niewiele materiałów o tej karcie jest w sieci.

To co się później działo to już wypadkowa tego, że ludzie Evilowi i mi uwierzyli, że karta jest bdb.

 

Więc napisać mogę wprost gdyby nie moja ciekawość i tutaj w największej mierze podejście Evila i jego recenzja to być może o tej karcie w Polsce nikt by nie napisał więcej niż notka prasowa, że coś tam, gdzieś tam :)

Jak mnie pamięć nie myli to recenzja Evila to była pierwsza poważna recka tej karty na świecie, o której poza notkami prasowymi i kilkoma zdjęciami w necie nie było absolutnie nic.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja recenzja była faktycznie pierwszą w Polsce i tu mogę potwierdzić. W tej chwili egzemplarz, który posiadam jest już chyba czwartym, jaki miałem, ale głównie dlatego, że a to nadarzyła się okazja nabycia, a to znajomy był w potrzebie. Generalnie jednak towarzyszy każdej recenzji na AF od momentu jej publikacji, w rolach od nadajnika OPT, po normalną służbę analogową.

 

@FeX, karta którą kupiłeś, to była właśnie moja pierwsza, którą odsprzedałem Mikołajowi. Ty nabyłeś ją już od niego wraz z moimi OPA w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jak już przy OPA jesteśmy, to właśnie testuję Audiofeel OPA301b. Coś się zapowiada, że znowu będzie mnie czekała żonglerka kostkami w zakresie doboru dobrej klasy bufora. Po raz pierwszy czuję, że karta zaczęła się powoli kończyć szybciej, niż wzmacniacz operacyjny zamontowany na pokładzie. Jedyne zastrzeżenie: układ nie może pracować jako bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jak już przy OPA jesteśmy, to właśnie testuję Audiofeel OPA301b. Coś się zapowiada, że znowu będzie mnie czekała żonglerka kostkami w zakresie doboru dobrej klasy bufora. Po raz pierwszy czuję, że karta zaczęła się powoli kończyć szybciej, niż wzmacniacz operacyjny zamontowany na pokładzie. Jedyne zastrzeżenie: układ nie może pracować jako bufor.

Na PCLabie Blondie zachwala tego opka. Ciekawe :)

Stosujesz go w karcie na wyjściu słuchawkowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzięki jego opisom zainteresowałem się tym układem. Póki co wszelakie opisy się zgadzają, pancerna puszeczka, sianko, bardzo profesjonalne wykonanie. Zresztą 30 USD za sztukę to nie jest jeszcze fortuna.

http://www.ebay.pl/itm/1X-OPA301-DUAL-AUDIOFEEL-Hi-End-Audio-DISCRETE-OP-AMP-Board-Low-Impedance-/271838130217?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f4ad0b029

 

I tak i nie. Na buforze słuchawkowym ( B ) układ jest za mocny i trochę przez to niestabilny. Na kanałach (A + A) działa za to perfekcyjnie, toteż OPA301b stosuję jako kości kanałowe. Brzmienie układów jest wtedy obecne zarówno pod wyjściem słuchawkowym (K240 DF), jak i RCA (SRS-3030).

Edytowane przez EvilKillaruna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet trzy. Nie mogę użyć wszystkich przez brak riserów do gniazd - płytki OPów wchodzą na siebie, limitując możliwość kombinacji do albo jednego OPA301b na buforze + coś normalnego na kanałach, albo dwóch OPA301b na kanałach + coś normalnego na bufor, gdzie "normalnego" = konwencjonalny układ lub OPAMP dyskretny na tyle mały, żeby zmieścił się pod zasłaniającą go płytką 301b.

 

2x tak. Kompletny tor sygnału opisałem w recenzji: http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-karty-dzwiekowej-aim-sc808/

Dokładnie wygląda to tak jak na rysunku poglądowym:

 

sc808_route2.jpg

 

Na pewno będzie o tym w ewentualnej recenzji i to chyba nawet standalone zamiast krótkiej notki do już istniejącej recenzji SC808, ale tak, na tą chwilę jest naprawdę bardzo dobry. W dużym skrócie: neutralny z tendencją do pocieplenia w średnicy. Ładny bas (podkreślany dodatkowo przez LME), dobre rozciągnięcie, wysoka czystość, szybkość i dynamika, wspaniała definicja sceny. Słucham ich od kilku godzin w różnych kombinacjach i w zasadzie jedyne do czego mogę się przyczepić, to gabaryty - karta zajmuje z nimi 3 sloty i wymaga stałego ściągnięcia osłony EMI. Gdyby nie to, że mam kartę WiFi typu low profile, nie byłoby żadnej możliwości montażu 301b.

 

Poniżej zdjęcie porównawcze ze standardowym JRC4580D:

 

af_opa301b_09.jpg

Edytowane przez EvilKillaruna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz może jakie Vrms ma na wyjściu RCA?

Nie mogę si ędokopać do tej informacji.

 

 

AIM raczej nie udostępnia takiej informacji, a przynajmniej ja nie kojarzę takowej. Wydaje mi się jednak, że sygnał generowany przez SC808 jest rzędu 2 Vrms. Na pewno nie spodziewałbym się znaleźć tam więcej, niż 3 Vrms.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę uprzejmie.

 

I to jest właśnie w tym wszystkim najśmieszniejsze, a w co wiele osób nie daje wiary. Po prostu czy to z jakiegoś własnego przekonania, czy stereotypu, dewaluuje tą kartę za sam fakt, że to karta dźwiękowa a nie pełnoprawny klocek stacjonarny. Tymczasem jedyna różnica to inna obudowa, interfejs i inaczej zrobione zasilanie. Dlatego też nie mam żadnych oporów przy wykorzystywaniu jej w testach na równi z S16 czy DAC-80, które w swoich kategoriach uważam za wybitne. Zwłaszcza teraz przy wymianie kości na prawdopodobnie najlepsze, jakie są do zamontowania na tym układzie.

 

Zresztą niektórzy na tym forum dopiero po pół roku od premiery i recenzji obudzili się, że taka karta po ziemi chodzi i to wówczas, gdy taką informację podsunięto im prosto pod nos w statusach. Tak jak pisałem jest to dowód na to, że można zrobić sprzęt naprawdę fantastyczny i kupić go za skrajnie "nieaudiofilską" cenę, bo jest niedowierzanie i "czy naprawdę ta karta jest taka dobra, proszę o potwierdzenie".

Edytowane przez EvilKillaruna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności