Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Od kilku tygodni szukam sprzętu do podpięcia do komputera. nie do produkcji tylko do zwykłego słuchania muzyki. Około 10 godzin dziennie siedzę przy biurku i nadszedł czas by umilić sobie ten czas i przesiąść się z głośników komputerowych na coś lepszego.
Po bokach biurka mam miejsce na monitory na standach (miałbym do nich około 120 cm), istnieje też możliwość postawienia ich na biurku obok monitora komputerowego (wtedy bliżej byłoby do trójkąta równobocznego), szukam zatem czegoś bliskiego pola. Pomieszczenie ma około 12 m2, za biurkiem okno, po prawej i z tyłu goła ściana, po lewej regał z książkami na całą ścianę.

Źródłem byłby Squeezebox oraz komputer - tutaj by trzeba jeszcze pomyśleć interfejsie - myślę o Scarlet 2i2 2gen.
Początkowo myślałem o wzmacniaczu i kolumnach pasywnych, po przeczytaniu tony wątków (m.in. właśnie tego) i odsłuchaniu KEFów LS50 w salonie skłaniam się teraz bardziej ku monitorom aktywnym.

W tej chwili najbardziej skłaniam się ku Focal Alpha 65. Wstępnie myślałem też np. o Tannoy Reveal 802  ale nie wiem, czy 8’ woofer to nie za dużo na mój metraż.
Dużo pozytywnego czytałem też o  Adam F5, czy Adam A3X.
Jestem jednak otwarty na propozycje. Budżet do około 3-3,5 tysięcy za komplet z interfejsem i kablami ale gdyby było coś wyjątkowo ciekawego to dopuszczam jego zwiększenie ;-)

Niestety w okolicy nie ma żadnego sklepu, który miałby takowe kolumny na stanie - nawet jest w Gdyni jeden handlujący takim sprzętem ale ściąga tylko pod konkretne zamówienie.
Może znacie w okolicy Trójmiasta jakieś sklepy, w których można by było posłuchać przynajmniej dwóch zestawów i wyrobić sobie zdanie i nabyć ten lepszy?
Jeśli nie da się odsłuchać, to myślałem o kupnie dwóch zestawów + Scarlet, odsłuchaniu tego w domu i odesłaniu gorszego ale z tego co widzę, to sklepy internetowe nie są szczególnie zainteresowane takim rozwiązaniem, mimo, że na stronach piszą, że ze zwrotami nie ma problemu.

Muzyka to głównie Możdżer, Archive, Pink Floyd, Coma, Lao Che, Maja Klescz, trochę klasyki, muzyki filmowej (Hans Zimmer, Vangelis) i muzyki klezmerskiej (polecam Etnos Ensamble ;-).
Chciałbym by brzmienie było możliwie pełne, dużo środka, niskie zejście. Nie lubię świszczących sopranów i zbyt sterylnego brzmienia. Czyli generalnie cieplej, nie musi być studyjnie i wiernie – wiem, że to nie jest za bardzo zbieżne z koncepcją monitora studyjnego ;-)) ale brak mi lepszych pomysłów. Słucham głównie przy pracy a więc cicho i zależy mi na tym, by przy tym cichym graniu brzmienie było możliwie pełne i dobre.

Podsumowując - czy moglibyście polecić jakiś sklep stacjonarny (odsłuch) lub internetowy (który nie robi problemu ze zwrotem rozpakowanego towaru) i czy macie konkurentów dla Focal Alpha 65, którzy by mogliby się lepiej wpasować w mój gust i pomieszczenie?

Pozdrawiam
Dmoch 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pierwszy zakupu poczyniony - na razie nabyłem kolumny Focal Alpha 65 w sklepie Pasja. Przyszły następnego dnia. Niestety kupiony gdzie indziej interfejs okazał się być duchem (ktoś sprzedał i nie ściągnął ze stanu) więc musiałem kupić gdzie indziej i czekam.
Na razie kolumny podpiąłem przez zwykły mini jack + 2xRCA bezpośrednio do komputera. No cóż, szału póki co nie ma. Nie wiem, na ile to kwestia braku interfejsu/połączenia a na ile tak po prostu będzie. 
Na tą chwilę dźwięk jak dla mnie jest trochę za bardzo suchy i bezduszny. Może monitory studyjne tak po prostu mają.
No i szumi ale to pewnie przejdzie po podłączeniu do interfejsu.

Już widzę, że nie obejdzie się bez standów. Jeśli faktycznie głośnik wysokotonowy ma być na wysokości uszu to stojaki będą musiały mieć 90 cm wysokości - chyba trochę sporo.
Macie może jakieś sprawdzone modele standów?

Czy macie może pomysły na jakieś inne kolumny do porównania, które może miałyby cieplejsze brzmienie?
Może Tannoy Reveal 802 (mam Tannoy M1 już ze 20 lat i lubię je bardzo).

Jutro powinien przyjść Scarlet 2i2 - zobaczymy, czy będzie dużo lepiej ;-).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.01.2018 o 00:51, Dmoch napisał:

 Na tą chwilę dźwięk jak dla mnie jest trochę za bardzo suchy i bezduszny. Może monitory studyjne tak po prostu mają.

Interfejs nie zrobi różnicy dzień/noc.

 

Dnia 18.01.2018 o 00:51, Dmoch napisał:

No i szumi ale to pewnie przejdzie po podłączeniu do interfejsu.

 

Niekoniecznie, poczytaj temat - gdyby interfejs nie pomógł zaleca się podpięcie monitorów pod listwę z odłączonym uziemieniem. :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nie wierzyłem, że ustawienie kolumn może mieć aż takie znaczenie. Wystarczy, że krzesłem odjadę 1m do tyłu i basu robi się aż za dużo, także będzie trzeba poeksperymentować. Dalej nie jest to to o co mi chodziło ale jest lepiej. 

No i nie da się ukryć, że taki zestaw Scarlet+Focal Alpha obnaża wszystkie bolączki źródła dźwięku. Nie wiem jak u Was ale u mnie muzyka ze Spotify gra dużo gorzej niż z foobara, szczególnie we flacach. Tidal jakby jeszcze troszkę gorzej (przy standardowej jakości).... Muszę jeszcze spróbować podłączyć bezpośrednio do kolumn Squezeeboxa, ciekaw jestem co wyjdzie.

 

11 godzin temu, eXorcist napisał:

Interfejs nie zrobi różnicy dzień/noc.

 

 

Niekoniecznie, poczytaj temat - gdyby interfejs nie pomógł zaleca się podpięcie monitorów pod listwę z odłączonym uziemieniem. :P

 

 

Jest zdecydowanie lepiej, jeszcze malutki szum został, przy naprawdę cichym słuchaniu trochę przeszkadza. O tej listwie czytałem już, muszę kupić i sprawdzić ale dzięki za radę.

Edytowane przez Dmoch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że to jednak monitory kierunkowe, i zasada trójkąta równobocznego jest podstawą do dalszych prac. Kolejną sprawą jest wysokość tweetera, obowiązkowo poziom ucha. Dopiero jak to będzie zrobione, możesz myśleć dalej. 

 

Przydałby się jakiś rysunek pomieszczenia i rozstawienia monitorów. Z tego co piszesz, jeżeli chodzi o akustykę to pomieszczenie jest tragiczne i tutaj bym upatrywał wszelkich problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ktoś ma porównanie do Behringerów B3030A bądź podobnych? 
Chce zmienić na coś lepszego i tu pytanie, co wybrać? Na Alledrogo są Alphy 65 i chyba się skuszę wypróbować, chociaż jak sądzę dużej przepaści nie będzie(nie mam porównania do innych monitorów). Najbardziej zależy mi na dobrej górze. Najlepiej takiej kryształowej, ala Stax. W Behringerach mnie najbardziej irytuję to, że nie wyciągają jej do samego końca i jest szeleszcząca/zapiaszczona. Brakuję wysokich, ale nie chodzi tu zupełnie o ilość, jeśli wiecie o co chodzi :P
Jaka półka może mnie zadowolić, żebym odczuł przeskok jakościowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jak dobre są alphy ale sporo osób je chwali.
Za to jeżeli szukasz dobrej góry to wszędzie pojawiają się Adamy A3X , A5X i  A7X
Głośnik wysokotonowy na harmonijce X-art naprawdę robi swoje.

Mam Adamy A3X i moge potwierdić że góra jest naprawde dobra ale nie miałem porównania z innymi monitorami niestety i mały rozmiar drugiego głośnika ma swoje efekty uboczne.
Z tego co widzę w stopce kolega jest z Krakowa to możemy się jakoś umówić na odsłuch/pożyczenie monitorków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, szczurz napisał:

Nie mam pojęcia jak dobre są alphy ale sporo osób je chwali.
Za to jeżeli szukasz dobrej góry to wszędzie pojawiają się Adamy A3X , A5X i  A7X
Głośnik wysokotonowy na harmonijce X-art naprawdę robi swoje.

Mam Adamy A3X i moge potwierdić że góra jest naprawde dobra ale nie miałem porównania z innymi monitorami niestety i mały rozmiar drugiego głośnika ma swoje efekty uboczne.
Z tego co widzę w stopce kolega jest z Krakowa to możemy się jakoś umówić na odsłuch/pożyczenie monitorków.

Na pewno szukam czegoś z nie mniejszym wooferem niż 6 cali, żeby dawały radę zejść w okolice 45Hz przy sensownym natężeniu. 
Co do propozycji, to jestem na tak ;) 
 

22 godziny temu, Karmazynowy napisał:

Alphy nie mają wyciągniętej góry z tego co pamiętam, więc raczej szukałbym czegoś innego.

Chyba po prostu spróbuję, żeby namacalnie ich doświadczyć. Jak mi nie spasują, to sprzedam dalej. To tez jest wyjście. 

Edytowane przez minczin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Preferuję styl grania Lambd, ewentualnie GS1000, ale z niewykastrowanym basem. Wcale nie potrzebuję więcej ilości, tylko jakości. Wyraźna = głośniejsza, a to zawsze mogę sobie podbić na monitorach. 
Behringery mi odpowiadają, tylko gdyby miała bardziej wyraźną średnice (namacalną) i lepszej jakości górę. Powiedzmy dwie półki do góry od nosząc się do słuchawek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorwałem używane tannoye 802 i... tweetery szumią, syczą, rozmawiają z wężami. Jest to bardzo głośne i wyraźne, z paru metrów bez problemu słyszalne. Da się jakoś manualnie problem wyeliminować? nie jest to wina gniazdka (sprawdzone na wielu w różnych budynkach)- obstawiam kwestie wzmacniacza albo jakichś zakłóceń wewnetrznych. Udało się komuś rozwiązać problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syczą bez podłączonego źródła ;)

Same kable zasilające nie mają uziemienia. Podłączanie zarówno do gniazdek bez jakkolwiek podłączonego uziemienia oraz zmostkowanego bolca z neutralnym. To nie jest dźwięk transformatorów/brumienia/dźwięku "elektrycznego"  (bo ten też się wydobywa ale tylko gdy przyłożę ucho do głośnika, więc jest kompletnie pomijalny) tylko produkowany jest przez tweetery. 

 

 świetnie słychać to w 3 i 4 sekundzie filmiku- tweeter syczy. Dźwięk "z tyłu" z dalszej części filmu u mnie nie występuje

 

 

Coś w ten deseń, moje syczenie jest minimalnie "jaśniejsze": 

 

 

Edytowane przez Rekkluse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś monitory  grające mniej analitycznie, przekazujące więcej emocji?

Presonusy e5 planuję w końcu gdzieś upchnąć, bo czasem więcej przyjemności daje mi kaseciak z wzmacniaczem własnej roboty i głośnikami philipsa od jakieś wieży, kupione za 80 zł w graciarni.  Myślałem nad kupnem Focal Alpha 80, ale nie chcę się już pchać w pełną analityczność. :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa już nie dostępne. O fostex Pm841 kiedyś czytałem i miałem kupić, ale zdecydowały względy finansowe, a teraz nigdzie ich nie ma...
Jak ktoś ma jakieś wieści o "przyjemnych" monitorach to proszę dać znać. 
Swojego scarlett nie planuję zmieniać, bo i tak jestem w rozterce na co zbierać. :ph34r:

Edytowane przez music hunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adikadik Yamahy idzie kupić jeszcze używane. :) 
Wystarczy im 30-40 cm od ściany? Gdybym podjechał do Płocka, to bym nawet nie musiał dużo dopłacić.

 

Edytowane przez music hunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.02.2018 o 13:34, music hunter napisał:

Zna ktoś monitory  grające mniej analitycznie, przekazujące więcej emocji?

Presonusy e5 planuję w końcu gdzieś upchnąć, bo czasem więcej przyjemności daje mi kaseciak z wzmacniaczem własnej roboty i głośnikami philipsa od jakieś wieży, kupione za 80 zł w graciarni.  Myślałem nad kupnem Focal Alpha 80, ale nie chcę się już pchać w pełną analityczność. :P 

Zdecydowanie Alpha-y, HS80 sa analityczne i czasami, lub na dłuższą metę drażniące. JBL LSR308 też niezłe, ale potrafią zmęczyć dość nachalną średnicą, rodowód JBL ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z focali właśnie chciałem zrezygnować, może już mi niepisane posiadać monitory.  Zaraz wpadnę na pomysł by kupić edifiery 2600. :woot:
Przejrzę wątek, bo pamiętam, że ktoś sobie kupił monitory, które grały muzykalnie, ale nadal nie padła ich nazwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności