Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Może szerzej je rozsunąć? Nasz reflex z przodu? 

Wygląda na to że siedzisz tam gdzie sinusoida jest w dołku, albo bas z prawego i lewego się znoszą. Jeśli to to, to rozsunięcie metodą prób i błędów o kilkanaście kilkadziesiąt cm powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta kanapa jest przy ścianie? Jak tak to dlatego. Musiałbyś siedzieć przy biurku tak żeby mieć zaraz za sobą ścianę.

 

Generalnie bas będziesz czuł/słyszał bardziej przy ścianie i w narożnikach. Zarówno pod względem ustawienia monitorów jak i miejsca gdzie siedzisz słuchając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kanapa przy ścianie... z możliwością przetransportowania ją np pod okno :) czyli jednym słowem nic nie zrobię ? Tak musi być i koniec ? Próbowałem biurko pod oknem kanapa z boku i była tragedia basu zero na dłuższej ścianie jak teraz jest, jest najlepiej tylko ten bas na kanapie a nie przy biurku eh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Polecacie jakieś interfejsy albo DAC do Focali Alpha 80? Nie mixuje, odsłuch to czysty fun, chciałbym, żeby to brzmiało jakoś i podłączyć to zbalansowanymi kablami bo aktualnie siedzę na RCA. Chciałbym też czasami podłączyć słuchawki gdybym grał czy siedział na skype. Nawet ciężko mi określić budżet bo średnio ogarniam interfejsy czy dace pod monitory, powiedzmy że coś ok 500zł. Może taki Steinberg UR22 da radę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
54 minuty temu, zjazd napisał:

Mam pokój 2.2x4.7 okno za glośnikami, głośniki rozstawione na krótszej ścianie. W okolicach 50-70hz ogromny dołek i później przy 35-40 lekkie wzbudzenie. Czy tak niskie częstotliwości ruszę w ogóle panelami/bass trapami, nie zagracając całego pomieszczenia ustrojami akustycznymi? 

Z mojej skromnej wiedzy, marne szanse, jedynie pułapka basowa strojona na konkretną częstotliwość mogłaby pomóc ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei swoje rozterki podsumuję następująco:

- potrzebuję nagłośnienia do tv oraz zastosowań typu spotify z telefonu/kompa (z naciskiem na tv)

- cenię średnicowość ale i dociążenie dołu, nie gardzę napowietrzeniem sceny

- umiejscowienie po obu stronach tv (rozstaw kolumn ok. 125 cm), przy ścianie (konieczne bass porty z przodu)

- nie potrzebuję surroundów, satelit, 9+1 itd. i z miłą chęcią docenię kompaktowość rozwiązania bez dodatkowego wzmaka - stąd zwrócenie uwagi na monitory aktywne i po prostu stereo

- mój salon to jakieś 5x5m, tv znajduje się na ścianie, mniej więcej w połowie jej długości a ma nagłaśniać kącik tv tj. narożnik, którego jedno ramie jest oddalone ok. 3 m od tv

- mieszkam w bloku więc głośne granie jest wykluczone; wciąż jednak oczekuję odpowiedniego dociążenia, szczegółowości i rozciągnięcia przekazu przy niskich albo umiarkowanych głośnościach

- nie nagrywam muzyki a raczej konsumuję dźwięk:) Oglądam tv, słucham muzyki i gram na konsoli - to są potencjalne zastosowania, które chcę obsłużyć (kolejność dowolna, zależnie od fazy)

 

Mam swoje typy/oczekiwania/przymiarki:

- zważywszy charakter grania fajne wydają się Focale z serii Alpha - zakładam, że 65tka wystarczy ale może warto wziąć na warsztat także i 80tkę? Czy istnieją na rynku alternatywy grające podobną sygnaturą i w podobnym budżecie?

- czytając o monitorach wyczytałem coś niepokojącego - odradzano nagłaśnianie nimi "narożników", kątów. U mnie nie do końca tak to wygląda (źródło nie w kącie ale jednak nie na środku ściany ale cały kącik tv zajmuje te 60% pokoju. Czy to prawda? Czy w moim przypadku nie jest lepszy jednak inny typ sprzętu? Zakładam, że np. soundbar to jednak rozwiązanie mniej ambitne w kwestii samej jakości dźwięku ale pewnie uniwersalniejsze

- kwestie połączeniowe - mój tv dysponuje jedynie wyjściem optycznym oraz słuchawkowym. Czego potrzebuję w celu ewentualnego, optymalnego połączenia np. z takim Alpha 65?

- czy jeśli w/w monitory to dobry kierunek to powinienem rozważać dodatkowe akcesoria typu podstawki czy podkładki akustyczne? Dodam, że położenie na szafce obok tv to dokładnie poziom głów osób siedzących na narożniku

- czy w/w rozstaw kolumn zapewni sensowny odsłuch w podanej odległości od tv? Piszą, że kierunkowość jest przy konstrukcji Focali zmarginalizowanym czynnikiem ale czy to w ogóle pasuje do tego problemu? 

 

Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, smar napisał:

Ja z kolei swoje rozterki podsumuję następująco:

- potrzebuję nagłośnienia do tv oraz zastosowań typu spotify z telefonu/kompa (z naciskiem na tv)

- cenię średnicowość ale i dociążenie dołu, nie gardzę napowietrzeniem sceny

- umiejscowienie po obu stronach tv (rozstaw kolumn ok. 125 cm), przy ścianie (konieczne bass porty z przodu)

- nie potrzebuję surroundów, satelit, 9+1 itd. i z miłą chęcią docenię kompaktowość rozwiązania bez dodatkowego wzmaka - stąd zwrócenie uwagi na monitory aktywne i po prostu stereo

- mój salon to jakieś 5x5m, tv znajduje się na ścianie, mniej więcej w połowie jej długości a ma nagłaśniać kącik tv tj. narożnik, którego jedno ramie jest oddalone ok. 3 m od tv

- mieszkam w bloku więc głośne granie jest wykluczone; wciąż jednak oczekuję odpowiedniego dociążenia, szczegółowości i rozciągnięcia przekazu przy niskich albo umiarkowanych głośnościach

- nie nagrywam muzyki a raczej konsumuję dźwięk:) Oglądam tv, słucham muzyki i gram na konsoli - to są potencjalne zastosowania, które chcę obsłużyć (kolejność dowolna, zależnie od fazy)

 

Mam swoje typy/oczekiwania/przymiarki:

- zważywszy charakter grania fajne wydają się Focale z serii Alpha - zakładam, że 65tka wystarczy ale może warto wziąć na warsztat także i 80tkę? Czy istnieją na rynku alternatywy grające podobną sygnaturą i w podobnym budżecie?

- czytając o monitorach wyczytałem coś niepokojącego - odradzano nagłaśnianie nimi "narożników", kątów. U mnie nie do końca tak to wygląda (źródło nie w kącie ale jednak nie na środku ściany ale cały kącik tv zajmuje te 60% pokoju. Czy to prawda? Czy w moim przypadku nie jest lepszy jednak inny typ sprzętu? Zakładam, że np. soundbar to jednak rozwiązanie mniej ambitne w kwestii samej jakości dźwięku ale pewnie uniwersalniejsze

- kwestie połączeniowe - mój tv dysponuje jedynie wyjściem optycznym oraz słuchawkowym. Czego potrzebuję w celu ewentualnego, optymalnego połączenia np. z takim Alpha 65?

- czy jeśli w/w monitory to dobry kierunek to powinienem rozważać dodatkowe akcesoria typu podstawki czy podkładki akustyczne? Dodam, że położenie na szafce obok tv to dokładnie poziom głów osób siedzących na narożniku

- czy w/w rozstaw kolumn zapewni sensowny odsłuch w podanej odległości od tv? Piszą, że kierunkowość jest przy konstrukcji Focali zmarginalizowanym czynnikiem ale czy to w ogóle pasuje do tego problemu? 

 

Pomożecie?

 

Miałem podobny dylemat jak Ty i ostatecznie zdecydowałem się pójść w inną stronę.... Samsung HW-MS650 - nie żałuję :)

http://www.techradar.com/reviews/samsung-hw-ms650-soundbar

 

Wygoda użytkowania jest niesamowita, możliwości świetne, a dźwięk kapitalny. O dziwo, zwłaszcza do muzyki świetnie się sprawdza - tu jedynym minusem jaki do tej pory znalazłem jest dość ograniczony efekt stereo, ale też jestem bardzo przyzwyczajony do słuchawek i nagrań binauralnych, więc może dlatego to "rzuciło mi się w uszy".

Możesz też zainwestować w odrobinę wyższy model, który ma dodatkowe tweetery, ale jednak trochę więcej kosztuje.

 

Nigdy bym nie pomyślał, że zainwestuje w soundbar... Ale jednak tak zrobiłem :)

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, smar said:

Ja z kolei swoje rozterki podsumuję następująco:

- potrzebuję nagłośnienia do tv oraz zastosowań typu spotify z telefonu/kompa (z naciskiem na tv)

- cenię średnicowość ale i dociążenie dołu, nie gardzę napowietrzeniem sceny

- umiejscowienie po obu stronach tv (rozstaw kolumn ok. 125 cm), przy ścianie (konieczne bass porty z przodu)

- nie potrzebuję surroundów, satelit, 9+1 itd. i z miłą chęcią docenię kompaktowość rozwiązania bez dodatkowego wzmaka - stąd zwrócenie uwagi na monitory aktywne i po prostu stereo

- mój salon to jakieś 5x5m, tv znajduje się na ścianie, mniej więcej w połowie jej długości a ma nagłaśniać kącik tv tj. narożnik, którego jedno ramie jest oddalone ok. 3 m od tv

- mieszkam w bloku więc głośne granie jest wykluczone; wciąż jednak oczekuję odpowiedniego dociążenia, szczegółowości i rozciągnięcia przekazu przy niskich albo umiarkowanych głośnościach

- nie nagrywam muzyki a raczej konsumuję dźwięk:) Oglądam tv, słucham muzyki i gram na konsoli - to są potencjalne zastosowania, które chcę obsłużyć (kolejność dowolna, zależnie od fazy)

 

Mam swoje typy/oczekiwania/przymiarki:

- zważywszy charakter grania fajne wydają się Focale z serii Alpha - zakładam, że 65tka wystarczy ale może warto wziąć na warsztat także i 80tkę? Czy istnieją na rynku alternatywy grające podobną sygnaturą i w podobnym budżecie?

- czytając o monitorach wyczytałem coś niepokojącego - odradzano nagłaśnianie nimi "narożników", kątów. U mnie nie do końca tak to wygląda (źródło nie w kącie ale jednak nie na środku ściany ale cały kącik tv zajmuje te 60% pokoju. Czy to prawda? Czy w moim przypadku nie jest lepszy jednak inny typ sprzętu? Zakładam, że np. soundbar to jednak rozwiązanie mniej ambitne w kwestii samej jakości dźwięku ale pewnie uniwersalniejsze

- kwestie połączeniowe - mój tv dysponuje jedynie wyjściem optycznym oraz słuchawkowym. Czego potrzebuję w celu ewentualnego, optymalnego połączenia np. z takim Alpha 65?

- czy jeśli w/w monitory to dobry kierunek to powinienem rozważać dodatkowe akcesoria typu podstawki czy podkładki akustyczne? Dodam, że położenie na szafce obok tv to dokładnie poziom głów osób siedzących na narożniku

- czy w/w rozstaw kolumn zapewni sensowny odsłuch w podanej odległości od tv? Piszą, że kierunkowość jest przy konstrukcji Focali zmarginalizowanym czynnikiem ale czy to w ogóle pasuje do tego problemu? 

 

Pomożecie?

przerabiałem temat ostatnio

soundbar do muzyki porażka 

kupiłem focale A65 + fiio d3 (120zł)+ regulator głośności fostex-a (100zł)

miodzio :) 

subwoofer zbędny 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@awayeah: soundbar wygodniejszy, na pewno ale przy odrobinie gimnastyki kolumny przyniosą chyba lepszy efekt, szczególnie do muzyki. O czym zresztą dopisał przed chwilą @hibi:)

 

Pociągnę zatem temat Focali :) Rozumiem, że Fiio pełni rolę konwertera sygnału optycznego do normalnych jacków? Opisz jak to podłączasz i do czego. Regulator głośności? Ponownie, do czego to? :) Co powiesz na temat brzmienia vs. zagospodarowanie wnętrza/położenie głośników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerabiałem temat ostatnio soundbar do muzyki porażka 

kupiłem focale A65 + fiio d3 (120zł)+ regulator głośności fostex-a (100zł)

miodzio  

subwoofer zbędny 

Monitorki są fajne jak ma się gdzie je ustawić, dobry soundbar nie zaszkodzi.

 

Swan M200MKIII, Edifier S200Pro, Vanatoo T0 i T1

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testowałem Fostexy PM05d oraz PM03 z Fostex MiniSub.  Mogę śmiało powiedzieć że nawet PM03 wystarczają aby mieć dobry dźwięk. Z Subem , no to już wchodzi tego dołu aż miło.

 

PM05d - tutaj już trochę inna liga.  W zasadzie obydwa dźwiękowo wystarczają. Oczywiscie PM05d dają wiecej dźwięku.

 

Ostatecznie wziąłem dla siebie do pokoju PM03 na biurko bez suba, bo jak ustawie blisko ściany to basu mam w sam raz.

 

A do salonu i telewizji stwierdziliśmy z żoną, że weźmiemy Riva Festival. Dźwięk to potwór. Dodatkowo można sobie dokupić drugi taki sam i słuchać w systemie stereo.

Nie wspominam o funkcji multiroom, streamingu i totalnej bezprzewodowości oraz mozliwości rozszerzania systemu.

 

Warto się zapoznać. Sprzęt nie jest taki. Chociaż mi się udało kupić w świątecznej promocji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@smar w tej samej cenie co ten soundbar też trzeba się nagimnastykować, żeby znaleźć kolumny które zagrają lepiej. A i odbędzie się to kosztem filmów i seriali, które pewnie zagrają lepiej na soundbarze. Tak tylko wtrąciłem, bo ten soundbar pozytywnie mnie zaskoczył. Szukałem rozwiązania bez subwoofera i to okazało się bardzo dobre. Nie wiem, czy @hibi słuchał tego soundbara, bo na pewno nie jest to porażka do muzyki - wręcz przeciwnie. Inne soundbary być może radzą sobie dużo gorzej w tym temacie. Nie jest to też soudbar + subwoofer, głośniki są pełnozakresowe.

Tak czy inaczej jakaś alternatywa to jest :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, smar said:

Pociągnę zatem temat Focali :) Rozumiem, że Fiio pełni rolę konwertera sygnału optycznego do normalnych jacków? Opisz jak to podłączasz i do czego. Regulator głośności? Ponownie, do czego to? :) Co powiesz na temat brzmienia vs. zagospodarowanie wnętrza/położenie głośników?

wyjście optyczne w tv/konsoli/kompie do d3 i potem jackiem bądź rca do regulatora głośności a z niego do focali 

ustawiasz w trójkącie równobocznym, piszczałka na wysokości głowy :)  

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, hibi napisał:

wyjście optyczne w tv/konsoli/kompie do d3 i potem jackiem bądź rca do regulatora głośności a z niego do focali 

Czy możesz podesłać namiary na ten konkretny regulator głośności? Ma toto jakiegoś pilota czy niekoniecznie? 

 

A wracając do samych Focali, jak toto gra? W jakiej odległości używasz (rozstaw kolumn + odległość od słuchacza)? Jak w Twoim układzie wygląda stereofonia? 

Edytowane przez smar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli soudbar to jedynie Q Acoustics M4

2 minutes ago, smar said:

Czy możesz podesłać namiary na ten konkretny regulator głośności? Ma toto jakiegoś pilota czy niekoniecznie? 

 

A wracając do samych Focali, jak toto gra? W jakiej odległości używasz (rozstaw kolumn + odległość od słuchacza)? Jak w Twoim układzie wygląda stereofonia? 

Fostex PC-1e

u mnie 3m, pokój 4x4

centralnie kanapa, głośniki 0,5m od  ścian bocznych 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, hibi napisał:

jeżeli soudbar to jedynie Q Acoustics M4

Fostex PC-1e

u mnie 3m, pokój 4x4

centralnie kanapa, głośniki 0,5m od  ścian bocznych 

Wychodzi na to, że podobnie jak u mnie (warunki). Dałeś mi teraz do myślenia :) Co do Fostexa to rozumiem, że używasz tego wyłącznie przy komputerze - dla użytku "kanapowego" to już egzaminu nie zda. Jak sobie z tym radzisz?

 

PS. Napisz mi proszę jeszcze jak mocno oddalone są od siebie głośniki.

Edytowane przez smar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, smar said:

Wychodzi na to, że podobnie jak u mnie (warunki). Dałeś mi teraz do myślenia :) Co do Fostexa to rozumiem, że używasz tego wyłącznie przy komputerze - dla użytku "kanapowego" to już egzaminu nie zda. Jak sobie z tym radzisz?

chodzę jeszcze także samo zdrowie

aż tyle się głośnością nie kręci by był to jakiś problem 

s-l500.jpg

już na pierwszej podziałce jest głośno i głównie tak słucham dżezu 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do posiadaczy focali alpha 65/80 (ale nie tylko) jak wygląda różnica pomiędzy symetrią a jej brakiem ? Zakładam że w naszym domowym środowisku na kwestie zakłóceń można przymknąć oko, ale podobno jest również różnica w dynamice, ktoś może coś powiedzieć na ten temat ? Jeżeli takowa różnica występuje, to jaką wartość byście jej przypisali ? Czy np lepiej mieć "niesymetrycznego" daca/interfejs  droższego o te 500-600 zł czy tańszego symetrycznego. Zakładając że kwota ma realny wpływ na jakość dźwięku oczywiście. 

 

W przypadku mojej aplikacji wyjścia symetryczne są dla mnie strasznie upierdliwe cenowo, i zastanawiam się czy naprawdę warto sobie tym zawracać głowę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dondon napisał:

Ktoś wie co się dzieje z Microlab B77? Kilka miesięcy temu wymieniane jako najlepsze głośniczki do 250 zł. Teraz prawie niedostępne, cena na morele ponad 330 zł. Chwilowa przerwa związana np. ze świętami czy już nie produkują?

Nieodpowiednie miejsce na zadawanie takich pytań. B77 mają tyle wspólnego z monitorami studyjnymi co kot z tygrysem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności