Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, a coś do +/-1000zl co by zagrało z ok. 1,5m w trojkącie równobocznym? Na funie i cieszenia sie muzyką zalezy mi bardziej niz na detaliczności i analityczności (mimo, że wiem, że monitory raczej mają spełniać to drugie zadanie). Przesiadam sie z Creative T6060 5.1, więc dla mnie to i tak będzie wyższy level odsłuchu.. Na oku miałem Edki R2600, jednak troche zbyt duże są, więc skierowałem się ku monitorom aktywnym.

 

I tu wybór padł na JBL LSR305, jednak czytając temat od początku, potwierdzają się niestety opinie o tym, że potrzebują ok. metra przestrzeni od ściany. Zważywszy na głębokość tych głośników, mogę sobie ledwie pozwolić na 25cm, no, po małym przemeblowaniu 35. Więc z takiej odległości to jedynie BR z przodu wchodzi w rachubę.

 

Na oku miałem Rokit 5 RP5 G3, ale słabo by się podobno spisały z tej odległości. A Behringery MS40, podobno świetne, ale chyba nie dla mnie, nie do przyjemnego słuchania. Poza tym tabliczka znamionowa na froncie? Jaja jakieś ...

 

A możę Eris E5? Ale dla nich chyba też za daleko siedze? Poza tym troszke więcej trza dać niż 1000zł.

 

Przydałoby się troszkę więcej kasy, no, ale budźet jest jaki jest i w tym przedziale trzeba coś wybrać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory studyjne to nie musi być suche techniczne granie. U mnie są pm841 i jest naprawdę bardzo fajnie. Myślę, że przy Twoim budżecie powinieneś się rozejrzeć za używkami. Eris 5, pm641, focal alpha 50, albo tannoy 502. Mogą wychodzić trochę drożej, chyba że znajdziesz dobrą okazję, ale każde dadzą Ci dobrą jakość dźwięku i mogą stać przy samej ścianie. Rozumiem, że dac/interface do nich już masz?

 

 

Co do tych paneli w rogach to masz na myśli "bass trapy"? A w te pianki to chyba nie warto inwestować?

Pianki ze względu na małą gęstość pochłaniają tylko wysokie częstotliwości z którymi z reguły nie ma problemów.
Panel w rogach to te same penele jakie możesz zainstalować na ścianie z tym, że kiedy postawisz go w rogu to będzie najefektywniej działał dla niskich częstotliwości i wbrew pozorom już 10cm grubości wystarcza.
Tu masz fajny test zrobiony przez naszego krajana, warto przeczytać cały temat, ale jak Ci się nie chce to zacznij od postu #34 na drugiej stronie.

 

Edytowane przez lolomanolo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 cm dla Lsr 305, to wystarczająca odległość, słuchałem u znajomego pod 90 dB i nie było żadnego problemu czy podbarwiania, w tej cenie świetny wybór, przy 40 cm i więcej od ściany, jest juz negatywny i wyraźny wpływ filtracji grzebieniowej. ( pokój miał koło 16 m kw.)

Edytowane przez v-max89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory studyjne to nie musi być suche techniczne granie. U mnie są pm841 i jest naprawdę bardzo fajnie. Myślę, że przy Twoim budżecie powinieneś się rozejrzeć za używkami. Eris 5, pm641, focal alpha 50, albo tannoy 502. Mogą wychodzić trochę drożej, chyba że znajdziesz dobrą okazję, ale każde dadzą Ci dobrą jakość dźwięku i mogą stać przy samej ścianie. Rozumiem, że dac/interface do nich już masz?

 

 

 

Ale z recenzji użytkowników wyczytałem, że focalom brakuje emocji. Oczywiście, piękne, krystaliczne dźwięki itd ale jak już kurtyna opadnie i pierwsze podnieta lekko zejdzie, to może się okazać, że brakuje im życia do grania "funowego". Czy to wada czy zaleta to kwestia indywidualna, ja wolałbym bardziej "funowe" brzmienie monitorów. Gdyż z dzieciakami lubie czasami poskakać przy muzyce czy jak mam chwilkę wolną to nakręcać się muzyką przy ćwiczeniach w domowym zaciszu. O reszczie zaraz doczytam, przewertuje testy, jednak raczej będę musiał odpuścić, bo wolałbym wykluczyć używki, no chyba, że na gwarancji, to może bym się przemógł.

 

25 cm dla Lsr 305, to wystarczająca odległość, słuchałem u znajomego pod 90 dB i nie było żadnego problemu czy podbarwiania, w tej cenie świetny wybór, przy 40 cm i więcej od ściany, jest juz negatywny i wyraźny wpływ filtracji grzebieniowej. ( pokój miał koło 16 m kw.)

 

To jakby się kłóci z testami, które wyczytałem i proponowaną odległością od sciany ok. 100cm., bo bas czy też dźwięki się rozciągają. Autor tego tematu, nismovsky, też wspominał, że dla tych JBL przewidziana odległość od ściany to 50-100cm. Pytanie czy ja, jako laik audio, który prawie 10lat słuchał muzyki głownie na zestwie 5.1 Creativa jest w stanie to dostrzec i powiedzieć czy to wada, oprócz oczywiście sytuacji w której mogę dostrzec, że bas dudni, jest go za dużo lub za mało. Ale oczywiśćie jeżeli chce wydać 1000zł, to chciałbym wydać w miare jak najlepiej i wykorzystać potencjał zakupu. Dla mnie to sporo kasy jak na sprzęt grający, chociaż zdaje sobie sprawę, że jest to "bieda" wśrod takich zestawów jak to zostało opisane w pierwszych postach tego wątku :D

Edytowane przez Anderson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jakby się kłóci z testami, które wyczytałem i proponowaną odległością od sciany ok. 100cm., bo bas czy też dźwięki się rozciągają. Autor tego tematu, nismovsky, też wspominał, że dla tych JBL przewidziana odległość od ściany to 50-100cm.

 

Pytanie czy ja, jako laik audio, który prawie 10lat słuchał muzyki głownie na zestwie 5.1 Creativa jest w stanie to dostrzec i powiedzieć czy to wada, oprócz oczywiście sytuacji w której mogę dostrzec, że bas dudni, jest go za dużo lub za mało. Ale oczywiśćie jeżeli chce wydać 1000zł, to chciałbym wydać w miare jak najlepiej i wykorzystać potencjał zakupu. Dla mnie to sporo kasy jak na sprzęt grający, chociaż zdaje sobie sprawę, że jest to "bieda" wśrod takich zestawów jak to zostało opisane w pierwszych postach tego wątku :D

 

Nic się nie kłóci. Pomieszczenia odsłuchowe przecież mogły się różnić.

 

Słuch się adaptuje. Jeżeli nie będzie większych "nienaturalnych zgrzytów", to będziesz zadowolony raczej. Jeśli natomiast wiesz jak brzmią żywe instrumenty, masz dobrą pamięć słuchową - na co opis nie wskazuje - i chciałbyś pójść w stronę naturalności, to może zacząć się długa pogoń za króliczkiem. Na Twoim miejscu mocno rozważyłbym odpowiednio dobrany zestaw używanych kolumn pasywnym w tandemie ze wzmacniaczem.

Inna opcja, skoro odsłuchów nie masz gdzie prowadzić: kup parę różnych modeli monitorów aktywnych z jednego sklepu, przetestuj, zostaw jedne, resztę odeślij.

 

Tu lista propozycji, którą stworzyłem, gdy szukałem monitorów dla siebie.

Edytowane przez nietopyrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup monitorów bliskiego pola.

 

Budżet - 3000 zł, w tej cenie interfejs + monitory + podstawki ( te pod monitory, nie standy ) + kable.

Pokój - 18 m2

Miejsce odsłuchu biurko, pozycja jak na zdjęciach. Szerokość biurka 1,5m

https://zapodaj.net/6201dabaca5e6.jpg.html

Muzyka : różna elektronika, pop, hip-hop tak więc mimo że nie jestem bassheadem 8’ woofer raczej wskazany.

W aktualnych głośnikach tweeter jest na wysokości 34 cm ( bez żadnych podkładek ) i jest idealnie

Interfejs już wybrałem - Focusrite Scarlett 2i2 - 640 zł.

Głośniki :

  1. Tannoy Reveal 802 - 1840 zł

  2. Presonus Eris E8 - 2100 zł

  3. Fostex PM 841 - 2300 zł

  4. Fluid Audio FX8 - 1860 zł

 

Focale Alpha 80 byłyby całkiem wporzo ale niestety - za drogie.

 

Będę wdzięczny za podesłanie jakiś spoko podkładek ( wizualny wygląd dość mocno się liczy, najlepiej czarne ) i kabli w rozsądnej cenie.

 

Po recenzjach jestem dość mocno przekonany do Tannoyow 802, ewentualnie mam możliwość wzięcia 2 par głośników i odesłania jednej pary. Na 99% jedną będą wspomniane 802 ale nie mam pomysłu jaką byłoby najsensowniej wziąć drugą parę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chłopaki jakaś propozycja na co się przesiąść z REVEAL 502 ? Jakoś się z nimi nie polubiłem, za bardzo grają górą a mogło by być troszkę więcej dołu. Kwota podobna 1500zł Pokój 5x4m

 

P.S. BR musi być z przodu

Edytowane przez licha89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up - Oczekujesz niemożliwego.

1500 zł, pokój 20m2 i Reveal, które już są mocno ciepłe nazywasz "grającymi górą"? Za mała kasa na za duży metraż.

Albo dokup im subwoofer aktywny, albo weź dołóż i kup Reveal 802 (możliwe, że zmiana będzie niewielka, bo dużo zależy od umeblowania, twojej pozycji odsłuchowej, źródła itd.).

Próbowałeś może przemeblowania pokoju/zmiany ustawień z tyłu monitorów? Może to przez to tracisz dół? Ciężko tak coś doradzić jak nie wiadomo jakie masz ułożenie pomieszczenia i mebli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem je na różne sposoby....

 

Może po prostu lubię bas ( a lubię )

 

 

To może monitory studyjne nie są dla ciebie? Jakbyś chciał dużo mięcha na 20m2 to ja bym szedł w 8" monitory + subwoofer, ale to już nie ten budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem żeby iść w 8ki natomiast bez suba. Budżet bym mógł rozciągnąć do powiedzmy 2 tys. Przed przeprowadzka moje monitory grały w pomieszczeniu prawie o połowę mniejszym i byłem zadowolony, a po przeprowadzce taki psikus. Chodź się z tym po części liczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem z tych KRK, Behringery i Presonusy. Kolejność (według mnie) jest następująca:

1. Sceptre S6 - za jednolitość przekazu, najlepszą scenę,
2. Truth B3031A - za fajny (ale miejscami szorstki) dół,

3. RP8 G3 - za żółte membrany ;) (dla mnie to midbassowe muły z bardzo ubogą detalicznością)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie o kable, jaka jest brzmieniowo różnica między cordialem CPM a CFM? warto dopłacać do CPM?

https://www.thomann.de/pl/cordial_cpm_25_mv.htm

https://www.thomann.de/pl/cordial_cfm_3_mv_klinkexlr_kabel.htm

Edytowane przez potatomasta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie ten droższy ma grubsze żyły. Moim zdaniem nie warto, mam ten tańszy i nie narzekam.

EDIT: jednak średnicą się nie różnią, ale przewody w środku są trochę inne. Poza tym są inne wtyki.
http://katalog.cordial.eu/media/produkte/bulk%20cables/CMN220/CMN%20220.pdf - tańszy
http://katalog.cordial.eu/media/produkte/bulk%20cables/CMK222/CMK%20222.pdf - droższy

Edytowane przez Lirick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki

przeglądałem wcześniej te datasheety ze strony cordiala ale szczerze powiedziawszy niewiele mi to mówi

 

chyba jednak wezmę te tańsze

Edytowane przez potatomasta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie o kable, jaka jest brzmieniowo różnica między cordialem CPM a CFM? warto dopłacać do CPM?

https://www.thomann.de/pl/cordial_cpm_25_mv.htm

https://www.thomann.de/pl/cordial_cfm_3_mv_klinkexlr_kabel.htm

Cordial_CPM_2,5_MV.jpg

vs

cordial-cfm-3-mv-intro-microphone-cable-

Mam do czynienia z różnej maści wtykami, gniazdami. Przede wszystkim w droższym są znacznie lepsze. Chodzi o mechaniczną jakość i solidność wykonania. Jeżeli będziesz często wypinał i podpinał, warto dołożyć. Dalej mamy same przewody: CMN222 vs CMN220. Tutaj nie pomogę - niech wypowie się ktoś kompetentniejszy - korzystam z innych kabli oraz tych Cordiali bezpośrednio nie porównywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności