Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

AIM SC808 - z czym to się je?


FeX

Rekomendowane odpowiedzi

Ze pomiarem mocy jest już większy problem. Żeby to porządnie zrobić potrzebny jest już lepszy oscyloskop, jeszcze lepiej by mieć miernik THD nie mówiąc już o analizatorze audio.

Nawet 30-40 letnie sprzęty jak np. Hewlett Packard 3581A to wydatek kilku tysiecy. Audio Percision APx555 to z kolei koszt podobny do nowego samochodu niezłej klasy :P

Ostatnio jednak pojawia się alternatywa w postaci analizatorów DIY które można dostać jeszcze w akceptowalnych pieniądzach. Na przykład coś takiego - możliwe że kiedyś sobie coś podobnego sprawię ;)

 

Moc podana przez AIMa w zasadzie nic nie znaczy - nie wiadomo przy jakim obciążeniu, przy jakich zniekształceniach itd. Wyjście słuchawkowe jest bardzo głośne zapewne ze względu na wysoko ustawiony gain. Zakładam że wzmacniacz w AIMie nieźle daje sobię radę z dostarczeniem wysokiego napięcia ale gorzej z dużym prądem. Czyli teoretycznie dobry kompan dla wysokoomowych słucahwek.

Gdyby jeszcze kogoś ciekawiło - zasilanie opampów w SC808 to symetryczne ±9V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BamboszeK: jako, że jesteś osobą kompetentną to mam prośbę do Ciebie.. dałoby radę, żebyś w wolnej chwili zmierzył faktyczną moc wzmacniacza słuchawkowego w SC808?

Dane producenta sugerują urządzenie o średniej mocy, tymczasem ja napędzam z AIM SC808 słuchawki AKG K240DF z powodzeniem i z zapasem średnio 60% mocy.

Jestem cholernie ciekaw faktycznych wyników pomiarów tego wzmacniacza.

 

A już w ogóle jak chciałoby Ci się wykonać pomiary przebiegu charakterystyki częstotliwościowej karty, to już pełnia szczęścia :D

 

SC808 ma dużego gaina, moc akurat tutaj wcale nie będzie duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do napędzania:

HE-500 prosto z dziury da się spokojnie słuchać na pełnej mocy - dla mnie jest to ze 2dB ponad optymalną wartość

DT150 na pełnej mocy już trochę męczą bo jest za głośno ale też by się dało słuchać. Tak na ucho jest 5-7dB głośniej niż przy HE-500.

Nie wiem jakie idą z tego wnioski ale się dzielę :D

 

PS Powyższe na układach LME49720+LM4562

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sorry, że nie na temat, ale.. nie doszła moja PW, którą wysłałem parę dni temu?

Wracając do tematu, to moje doświadczenia z mocą wzmacniacza słuchawkowego w AIM SC808 są następujące.

Punktem odniesienia jest dla mnie DAC Audio-gd NFB10-ES3, którego moc wzmacniacza wedle danych producenta jest iście przesadzona:

http://www.4hifi.pl/audio-gd-nfb-10es3_4784.html (nie wiem po co komu we wzmacniaczu słuchawkowym moc około 3W przy 32 ohm :huh: )

Oraz bardzo wymagające słuchawki AKG K240 DF (600 ohm, 88 dB)

Odsłuchy i proste testy wykonałem przy słuchaniu plików .flac genialnie zrealizowanej płyty "Dire Straits - Brothers In Arms" (jakość nagrania jest wręcz referencyjna)

I teraz tak, słuchając pierwszego utworu z płyty na AKG podłączonych do Audio-gd, to musiałem w DAC'u nie dość że ustawić poziom głośności na max, to jeszcze zwiększyć gain na "high" (i wtedy zredukować głośność do powiedzmy 60%)

Wówczas miałem satysfakcjonującą głośność na słuchawkach, tak że muzyka miała kopa, ale jeszcze daleko do granicy że po prostu było zbyt głośno.

Identyczny utwór puszczony na SC808 i do nich podpięte AKG wymagały ustawienia głośności w mikserze audio w okolicach powiedzmy 70%, aby uzyskać podobny poziom głośności co przy słuchaniu na Audio-gd

Gdybym zwiększył głośność do 100% to pewnie dostałbym bólu głowy od hałasu z AKG na głowie.

Tym samym, te proste doświadczenie pozwoliło mi oszacować, że moc wzmacniacza słuchawkowego z AIM SC808 jest zbliżona do mocy wzmacniacza w NFB10-ES3, który to ma rzekomo 150mW dla 600 ohm właśnie.

 

Nie wiem tylko (a w zasadzie to nie rozumiem) zależności wzmacniaczy słuchawkowych polegającej na wzmocnieniu sygnału napięciem lub amperarzem.

AIM SC808 bez problemu wysterowała zarówno bardzo wymagające dynamiki (AKG K240 DF), jak i dosyć wymagające planary (HE-500)

Jak to rozumieć? że wzmacniacz słuchawkowy w AIM SC808 jest wydajny prądowo, czy napięciowo?

Edytowane przez BeatX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To że gra to wiem, tylko chodzi mi czy to się nada czy znajdzię się coś lepszego w tej cenie. (sam dac)

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

 

Nie ma najmniejszych szans na coś lepszego w tej kasie.

 

 

 

No i dziękuję bardzo :) To w takim razie zamówię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

AIM SC808 (fabryczny) vs AIM SC808 + 2x Burson V5 + 2x OPA301b



Bardzo byłem ciekaw, co te opki potrafią, więc na warsztat dzięki koledze @bleck55 trafiła do mnie karta SC808 z mega opkami. Tym samym do porównania użyłem dwie sztuki AIM SC808 różniące się wpiętymi wzmacniaczami operacyjnymi. Jedna z nich jest wersją fabryczną, a druga posiada zamontowane bardzo rozbudowane opampy Burson V5 oraz OPA301b, które dość szybko stały się bardzo popularne ze względu na oferowaną jakość. Same wzmacniacze operacyjne są droższe od karty, więc wydaje mi się, że można od nich wiele wymagać smile.png Karty podłączone, podpis cyfrowy sterowników wyłączony, więc obie mogą pracować jednocześnie.



AIM SC808 to karta dźwiękowa oferująca świetną jakość w przystępnej cenie, która jest 2x niższa od porównywalnych produktów Asusa. To chyba jedno z najbardziej opłacalnych źródeł dźwięku, jakie kiedykolwiek miałem i które spokojnie może być uznane za świetny entry-level świata audio.


O samej karcie możecie sporo znaleźć w sieci, rozpisał się o niej Audiofanatyk, więc ja sam bardziej skupię się na różnicach pomiędzy wydaniem fabrycznym, a tym na mega opkach J



Początkowo byłem nieco sceptyczny co do zmian jakie mogą zaoferować opampy za bagatela 600-700zł, bo przecież to raptem kilka elementów samej karty, a cena lekko mówiąc powala na kolana. Podczas odsłuchu jednak zmiany z każdą chwilą stawały się bardziej słyszalne. Różnice, które zanotowałem według mnie rozgraniczają sprzęt świetny od genialnego. Zamontowana opampy są tutaj wisienką na torcie.



Na czym polegały te różnice? Przede wszystkim na świetnej prezentacji przestrzennej oraz holografii. Z dobrymi słuchawkami jesteśmy w stanie palcem wskazywać rozmieszczenie instrumentów. Scena nabiera trzeciego wymiaru, a dźwięk staje się bardziej efektowny. Jeszcze lepiej są akcentowane szczegóły i detale, chociaż w fabrycznej wersji już było z tym naprawdę dobrze. Tonalność karty nie zmienia się dosadnie, dół ma nieco większy impakt. Zwykły SC808 gra świetnie, ale z Bursonem V5 i OPA301b ta karta zaczyna czarować. Osiągamy tutaj poziom M-DACa, który według mnie brzmiał podobnie, ale miał o dziwo słabsze wzmocnienie J Karta w takiej postaci może konkurować z wieloma dedykowanymi sprzętami typu DAC/AMP za kilka tysięcy, nie widzę ku temu przeciwwskazań. Czy aby nie przesadzam zapytacie? AIM SC808 z dodatkiem 2x LME49720 + LM4562NA już grał na poziomie takiego Cayina HA-3, porównywałem je bezpośrednio i zwyczajnie nie widziałem sensu, aby Cayina HA-3 sobie zostawiać. Zjawisko takie nie powinno mieć miejsca biorąc pod uwagę jego cenę, no ale jak widać bardziej zaawansowane konstrukcje za które przyjdzie nam trochę zapłacić niekoniecznie muszą być adekwatne jakościowo.



Trzeba też pamiętać o tym, że te małe kostki służą temu, aby dopracować brzmienie, nadać mu ostatni szlif, wycisnąć to co ma nam karta do zaoferowania, nie zmieniają one diametralnie brzmienia karty. Z doświadczenia wiem, że znacznie łatwiej wyłapujemy różnice, gdy porównujemy sprzęt słaby/przeciętny do tego dobrego/bardzo dobrego. Znacznie trudniej jest porównywać sprzęty, które zaczynają oferować już dźwięk nieprzeciętny oraz jakościowo dopracowany. Zestawienie AIM SC808 z V5 i OPA301b pokazało, że karta posiada ogromny potencjał do przeróbek i usprawnień, co spodoba się osobom lubiącym takie zabawy J



Czy warto zakupić te opampy? Na to pytanie nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego na jakim sprzęcie przyjdzie nam odsłuchiwać, od naszego zaawansowania w sferze audio, czy też miejsca jakie zajmuje muzyka w naszym życiu. Każdy ma inne podejście i tak naprawdę każdy potrzebuje czegoś innego. Jeśli muzyka jest dla nas jakimś dodatkiem, tłem, nie specjalnie zwracamy uwagę na złożoność nagrań lub po prostu słuchamy muzyki dla niezobowiązującej rozrywki to możemy spokojnie poprzestać na fabrycznym SC808. Jeśli znów chcemy zajrzeć w głąb nagrań, umiejscowić się na sali koncertowej, wyłapywać różne smaczki to te wzmacniacze operacyjne będą wyjściem optymalnym dla posiadaczy tej karty i pozwolą przenieść jakość na następny poziom.


  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bleck55 więcej Ci powie, bo to jego karta :)

 

W każdym razie były problemy zamocować to wszystko na karcie, bo zwyczajnie nie ma tam miejsca, głownie chyba chodziło o OPA301b. Z tego względu wykonano płytkę, która umożliwia bezproblemowy montaż i więcej przestrzeni pomiędzy elementami. Niegłupie :)

Edytowane przez FeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Teraz jestem na laptopie ale jeśli chodzi o moduł to CMI8888 używa snd-hda-codec-cmedia

 

EDIT: Prawdopodobnie można uruchomić też line out przez program hda-verb ale niestety coś u mnie nie bangla. Z tego co widzę w dmesg sterownik ustawia karcie na line-out jakieś zerowe wartości.

Edytowane przez paatos
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności