Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Tidal


all999

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, danadam napisał:

Jeśli 16/44 i mqa pochodzą z tego samego mastera to różnice w dynamice będą minimalne:

On porównuje mqa z plikami wysokiej rozdzielczości, ale że konwersja do 16/44 nie zmienia dynamiki (co każdy może sobie sam sprawdzić), więc wyniki (DR, Avg RMS) będą takie same.

Teoretycznie masz racje, ale "zwykly" tidal hifi vs ta sama plyta z cd tak. mnie nie usypial, natomiast wersja mqa od razu mnie przywitala takim leniwym spokojem, monotonnym poziomem glosnosci. Werblowy rimshot miast podrywac z siedzenia niewiele sie roznil od glaskania miotelka. Takze ten tego... nie wiem co oni tam nawywijali z tym formatem.

3 godziny temu, all999 napisał:

 

jednemu się wydaje, że słyszy, a drugi słucha tylko DSD.

 

:ph34r:

 

 

To ja, ta da!!!:D

 

Ponadto, chciałbym jeszcze dodać, że słyszę różnice między wydaniami w formacie dsd a 16/44 tej samej realizacji oraz odróżniam płytę cd od tidal hifi i płytę od tidal mqa.

Pragnę podkreślić, że jest mi z tego powodu bardzo głupio i strasznie wstyd, tak że nie wiem gdzie się podziać, ale nie obiecuję poprawy gdyż ubytki w słuchu, które posiadam są nieodwracalne i będą się tylko pogłębiać z wiekiem (i tak już zaawansowanym).

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moje MQA ma wycięte audiofilskie powietrze z nagrania coś ala mp3 w wersji hires ;)

co w słuchawkach wychodzi na plus bo im węższe pasmo tym słuchawki mają łatwiej :D 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
38 minut temu, markp napisał:

 

Tidal do kodowania płyt w formacie MQA używa nowych masterów, stąd słyszalne różnice.

 

Nowych masterów? To co ponownie Pink Floyd wchodzi do studia i nagrywa nowe mastery dla TIDAL - bo czegoś nie rozumiem? Master jest jeden? Czy kilka? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, kiedy jest remaster, to masz taką informację. W wersji HiFi też są remastery.
@markp Poszukaj tego artykułu, chętnie poczytam, ale wątpię, żeby dostawali jakieś nowe masteringi, specjalnie na potrzeby MQA.

Edytowane przez all999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, all999 napisał:

 

Przy tym samym masteringu 98% procent nie usłyszy różnicy, w tym ja. Z pozostałych 2% jednemu się wydaje, że słyszy, a drugi słucha tylko DSD.

 

:ph34r:

 

 

 

No dobra, ale jeżeli lepszy mastering mam tylko w 24 bitach, no to dyskusja traci sens, bo i tak nie ma alternatywy, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
No dobra, ale jeżeli lepszy mastering mam tylko w 24 bitach, no to dyskusja traci sens, bo i tak nie ma alternatywy, nieprawdaż?
Gdzie konkretnie masz ten lepszy mastering w 24 bitach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, all999 napisał:
4 minuty temu, westberg napisał:
 
No dobra, ale jeżeli lepszy mastering mam tylko w 24 bitach, no to dyskusja traci sens, bo i tak nie ma alternatywy, nieprawdaż?

Gdzie konkretnie masz ten lepszy mastering w 24 bitach?

 

No np. u Stevena Wilsona mam. Zdecydowanie poprawiona przestrzenność, czy szczegółowość dźwięku. Albo jest lepszy mastering, albo 24 bity lepiej grają.

Edytowane przez westberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
No np. u Stevena Wilsona mam. Zdecydowanie poprawiona przestrzenność, czy szczegółowość dźwięku. Albo jest lepszy mastering, albo 24 bity lepiej grają.
Pewnie wyjątki się zdarzają, skoro to słyszysz. Ja jednak pisałem o wydaniach tego samego masteringu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, all999 napisał:

No nie, kiedy jest remaster, to masz taką informację. W wersji HiFi też są remastery.
@markp Poszukaj tego artykułu, chętnie poczytam, ale wątpię, żeby dostawali jakieś nowe masteringi, specjalnie na potrzeby MQA.

 

Tamtego artykułu jeszcze nie odnalazłem. Na razie tylko ten:

https://www.spidersweb.pl/2017/01/tidal-masters.html

Fragment dotyczący masteringu

 

Przechwytywanie.PNG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, markp napisał:

 

Tamtego artykułu jeszcze nie odnalazłem. Na razie tylko ten:

https://www.spidersweb.pl/2017/01/tidal-masters.html

Fragment dotyczący masteringu

 

Przechwytywanie.PNG

 

 

To nie znaczy wcale, że mastering jest inny. Poza tym SW to kiepskie źródło, oni w tym artykule też nie podają źródła tych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Noah napisał:

Porownywalwm ostatnio  kilka albumow kupionych z Qobuz. Sciagnalem je w dwoch wersjach 16/44 i 24/192 . Tak bardzo chcialem uslyszec roznice...

Tak bardzo chcialbym, zebys sprawdzil roznice mqa vs hifi na tej samej plycie w tidalu...bo to o czym piszesz jest deczko nie na temat.

Ja to nawet chyba nie porownywalem nigdy plyty 16/44 vs 24/192, natomiast 16/44 vs dsd owszem i tu roznice slychac podobnie jak w tidalowskim mqa vs hifi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, all999 napisał:

 

 

To nie znaczy wcale, że mastering jest inny. Poza tym SW to kiepskie źródło, oni w tym artykule też nie podają źródła tych informacji.

 

Dokładnie. I tutaj mamy do czynienia raczej z czystym marketingiem. Bo co oznacza, że MQA "przywraca dane do początkowego stanu"? Chyba, że ja to inaczej rozumiem. Sam remaster jest już ingerencją w "stan początkowy". Przykład, Pink Floyd "The Early Years 1067-72 Cre/ation" jest dostępny na Tidal jako MQA w formacie 24/96. Nie sądzę, aby w tym formacie utwory zostały zarejestrowane. Jest też w "normalnej" wersji 16/44,1. Remaster pochodzi z 2016 roku w obu przypadkach. Ja różnicy nie słyszę, ale jakość utworów pozostawia wiele do życzenia. Z tym, że testuję na Dragonfly Red, ponieważ jest to jedyny DAC, który posiadam z obsługą MQA. Może na lepszym coś da się wyłapać. 

Myślę, że MQA ma sens, jeżeli nagranie zostało w studiu zarejestrowane jako hi-res i wtedy MQA pozwala na przesyłanie plików wysokiej rozdzielczości w pliku o "wadze" jak 16/44,1 i to jest chyba jedyna zaleta tego sposobu kodowania. Natomiast generalnie z polepszaniem jakości, czy "przywracaniem" do czegokolwiek to chyba raczej już nie. 

Edytowane przez The Grand Wazoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, danadam napisał:

 

24/44.1

 

Racja, mój błąd. :) Czasami w różnych źródłach też można trafić na 24/48...

Z tym, że... można wyczytać w różnych materiałach, iż mając nagrany materiał muzyczny w wysokiej częstotliwości próbkowania, dzięki MQA, ściągamy ten materiał w jakości CD, natomiast ten plik w MQA ma dodatkowe 8 bitów, co daje te 24. Jestem w tych sprawach laikiem i dlatego może błądzę, ale to 8 bitów to jest właśnie ta dodatkowa informacja, dzięki której DAC z obsługą tego formatu wie, jaka jest faktyczna częstotliwość próbkowania? Czyli, jak nie mam DAC z obsługa MQA, a mam utwór 24/44,1 to słucham w jakości CD czyli 16/44,1? A jak mam 24/352 to ściągam 24/44,1 i jak DAC bez MQA to mam jakość CD czyli te 16/44,1? A jak np. Dragonfly nie obsługuje takiej częstotliwości to mam max tego co jest w stanie obsłużyć czyli 24/96?

 

Edytowane przez The Grand Wazoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.10.2017 o 19:19, all999 napisał:
Dnia 10.10.2017 o 19:15, westberg napisał:
 
No np. u Stevena Wilsona mam. Zdecydowanie poprawiona przestrzenność, czy szczegółowość dźwięku. Albo jest lepszy mastering, albo 24 bity lepiej grają.

Pewnie wyjątki się zdarzają, skoro to słyszysz. Ja jednak pisałem o wydaniach tego samego masteringu.

 

Muszę się wycofać ze swojego argumentu. Pisałem z pamięci, czyli z niczego, tzn. tej pustej przestrzeni między uszami.  :) Okazało się, że pamięć mnie zawiodła, albo raczej - zwiodła, bo jak sprawdziłem doświadczalnie, to się okazało, że porównywałem nieporównywalne, tj. płytę, którą pierwotnie miałem w formacie mp3 (320) do formatu  24/96, który sobie potem ściągnąłem. No, bezsensu. 

Edytowane przez westberg
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@The Grand Wazoo, trochę się zgubiłem, o co Ci kaman (wstałem niedawno).

Tidal ma program dekodujący mqa, a jak włączysz w menu guzik pasfru to spychasz tę funkcję/rolę dekodowania mqa na daca.

Jak jadę na pliku mqa to na dacu (lub audirvanie z której silnika najczęściej korzystam do odtwarzania tidala) pali się 96khz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności