Skocz do zawartości

USB vs AUX a jakość dźwięku oraz USB 2.0 vs 3.0


Prescot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem posiadaczem już dość leciwej wieży aiwa. Od kilku lat pełni ona funkcję głośników komputerowych. W związku z tym mam dwa pytania.

1) Czy ma znaczenie sposób, w jaki wieża jest podlączona do komputera. Sprzęt umożliwia podłączenie zarówno za pośrednictwem USB, jak i przez AUX. Czy można jednoznacznie i uniwersalnie wskazać przewagę któregoś z tych rozwiązań w kontekście jakości dźwięku, a może zależy to raczej od konkretnego sprzętu, jakim dysponujemy?

2) W przypadku połączenia kablem USB czy ma znaczenie, które gniazdo w płycie głownej wybierzemy - USB 2.0 lub 3.0?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz sam podłączyć w ten w jeden sposób a później w drugi i stwierdzić czy:

1. Słychać różnicę

2. Które Ci bardziej odpowiada

 

Aiwa miało kilka wierz, a ty nie podałeś modelu więc to trochę jak wróżenie z fusów :P

 

Między USB 2.0 a 3.0 nie powinno być różnicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nie mam kabla AUX-minijack, a przed udaniem się do sklepu wolałem zasięgnąć opinii, bo może dla znawców tematu oczywista jest jakaś uniwersalna prawidłowość (np. "Ze względu na [tu wstaw jakąś mądrą gadkę] kabel USB zawsze zapewni lepszą jakość dźwięku niż AUX :P). Model mojej aiwy to BMZ-K1.

 

Jeżeli chodzi o drugą część mojego posta, to może wyjaśnię, w czym rzecz. Ostatnio wymieniłem kilka podzespołów mojego PC-ta, w tym płytę główną (korzystam ze zintegrowanej karty muzycznej) z GA-EP45-DS3R na GA-Z97-HD3. Wieżę podłączyłem przez USB 3.0. Stara płyta nie była w nie wyposażona. Początkowo nie byłem w stanie określić, czy po tych zmianach głośniki grają lepiej czy gorzej. Do momentu włączenia kawałka, w którym na początku bas schodzi bardzo nisko (

). Wcześniej nie miałem tu żadnych problemów. Po zmianie płyty głownej przy nieco większej głośności i włączonym i-Bassie częstotliwość przy najniższych brzemieniach przestała być utrzymywana, co objawiało się irytującym buczeniem. Ktoś powie: "w czym problem, wystarczy przecież zmniejszyć natężenie basu" i będzie miał rację. Sęk w tym, że wcześniej, przy tych samych ustawieniach i nawet większych poziomach głośności, problemu nie było. Stąd moja irytacja. I teraz uwaga - po zresetowaniu systemu i zmianie połączenia na USB 2.0 problem ustał. Zachodzę w głowę, dlaczego. :) Czy to kwestia hardware'u czy może sterowników? I zastanawiam się, czy rezygnując z USB na rzecz AUX nie osiągnąłbym lepszego efektu. Edytowane przez Prescot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Takie rzeczy lepiej podpinać pod USB 2.0 niż 3.0 - starsze sprzęty (nieczęsto, ale zdarza się) miewają różne problemy, gdy podpięte są pod trójkę. Zyskiwać nic nie zyskujesz, lepszej jakości czy coś ;-)

 

 

"Ze względu na [tu wstaw jakąś mądrą gadkę] kabel USB zawsze zapewni lepszą jakość dźwięku niż AUX :P).

 

Uwaga, wstawiam mądrą gadkę: TO ZALEŻY. Wszystko się rozchodzi o to, że sygnał cyfrowy musi zostać przekonwertowany na analogowy, aby musiał zostać odtworzony i teraz kwestia tego, gdzie to się stanie - czy w przypadku podłączenia kablem analogowym na płycie głównej (konkretniej w ten zintegrowanej karcie dźwiękowej) czy w wieży (podpinając ją pod USB). W twojej klasie sprzętów obydwie drogi mają jakość podobną, a raczej podobnie nie najlepszą i ja nie wskażę, co zagra lepiej - sprawdź sam, a jeśli nie słyszysz różnicy, to się tym nie przejmuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności