Skocz do zawartości

iPod i RockBox - przeżycia z (nie) instalacji


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

no nie mogę... żebym ja, stary wyga komputerowy stracił pół dnia na instalacji rockboksa i prawie wyrzucił ipoda za okno... x_x

 

rockboksa znam od dawna, nawet miałem go na dwóch odtwarzaczach (dawno temu na ihp-100, potem na jakiejś sansie której nawet dobrze nie pamiętam), więc chciałem sobie zainstalować jeszcze na ipodzie 4g

 

ipod wariował mi pod linuksem (non-stop się rozłączał) więc uruchomiłem go pod windows, zrobiłem itunes restore, wrzuciłem muzykę, posłuchałem jeden wieczór i ogólnie wrażenia są "głowy nie urywa, ale gra" (faktycznie czuć bass rolloff na czymkolwiek poza porta pro)

 

w końcu zainstalowałem sobie rockboksa spod windows, bezpośrednio na tym co zostało po itunes

 

zaraz po instalacji zauważyłem że coś jest nie tak bo tekst był w dziwnym języku i skrótami, okazało się że nie wyświetlała się np. literka "u", anyway na razie to zignorowałem i po kliknięciu czegoś pojawiło się "budowanie bazy utworów", zaczekałem, zaindeksowało mi ~1000 utworów, coś zacząłem odtwarzać, gra identycznie jak firmware apple, popaczałem do ustawień dźwięku, popaczałem do reszty ustawień, zagrałem w blackjacka, próbowałem coś innego odtworzyć i nagle reset

 

po resecie baza utworów pusta, nie da się zbudować (wciąż pusta), ktoś polecił instalację rockboksa strategią "robisz format i jedziesz z czystą instalacją" więc ok, tak też zrobiłem, komputer, dysk, format, ok, rockbox, reset, kopiuję muzykę, reset, baza się nie buduje, nic się nie dzieje, 0 dostępnego z prawie 40gb, ogólnie smuteczek...

 

... po chwili się kapnąłem że przecież windows pozwala teraz formatować tylko do exFAT, ale że mignęło mi "FAT" w okienku, to niewiele myśląc zrobiłem takiego formata

 

dobra, myślę sobie że tym razem na spokojnie, tyle że się nie da do FAT32... próbuję pod linuksem, znowu cyrki (nie widzi w ogóle dysku tym razem)... wracam pod windows przecież jest sztuczka z formatem z linii poleceń

 

... jest, tylko że przy FAT32 wielkość partycji jest sztucznie ograniczona do 32GB i leci błąd

 

wracam pod linuksa, udało się załadować dysk pod fdiskiem, niewiele myśląc klikam nowa tablica partycji, nowa partycja, typ win fat32, sync, mkfs.msdos -F 32, wracam pod windows i instaluję rockboksa (mówi że coś mu jakaś tablica partycji nie pasuje i że chyba nie mam ipoda, ale to ignoruję)

 

ipod pokazuje ikonkę "idź na stronę www apple ipod help"... i szlag mnie trafia...

 

jedno zapytanie w googlach później już wiem że wykosiłem ukrytą partycję systemową: http://www.rockbox.org/wiki/IpodConversionToFAT32

 

więc znów pod linuksa, dd-uję tablicę partycji na dysk ipoda, jeszcze raz format partycji (tej drugiej, pierwszą systemową zostawiam w spokoju), pod windows, instalacja rockboksa, reset, rockbox działa

 

to kopiuję jakiś symboliczny album, biblioteka się buduje, coś chyba gra

 

kopiuję resztę muzyki, biblioteka pokazuje że mam 399 utworów... i tak wisi... i tak wisi... piszę tego posta... i tak wisi... sprawdzam "files" w menu, po raz pierwszy widzę tam jakiś katalog...

 

... sprawdzam katalog z jakąś muzyką, próbuję kliknąć plik, przelatują szybko nazwy utworów do końca albumu i tyle...

 

... wciąż nic nie działa, nawet nie wiem czy to wina ipoda (hdtune pokazał uszkodzone sektory) czy rockboksa (ma jakieś specjalne wymagania co do plików z muzyką czy jednak znów zawaliłem format dysku)

 

generalnie jestem smutny

 

... nie wiem jak to podsumować, ciekawe co w tym miejscu miałaby zrobić osoba, która z komputerami ma tyle styczności co "przenieść muzykę na empetrójkę", "ikonka internetu"...

 

chyba chwilowo wrócę po prostu do używania itunes i tyle


[update] dobra, oficjalnie się poddaję, na pustym dysku (usunąłem katalog z muzyką) RB wisi na budowaniu bazy utworów z komunikatem "znaleziono 21"... niby gdzie znaleziono te 21 utworów x_x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale żeś namieszał z partycjami ... nie o az taki format chodziło :)

 

zobacz jaki powinien być system plików w ipodzie, nie wiem nie dam glowy czy 16 czy 32 ... nie mieszaj linuxowego z windowsowanym fdiskiem niby to samo ale tak dla pewności :)

zrób taką partycje jaką trzeba odtwórz ipoda i install

 

ogólnie jakoś 3 miesiące miałem zjazd coś się karcie popierdzieliły z 64gb widziała 8gb, miesiąc wcześniej innemu userowi Truskawantego cos podobnego, usunać partycje założyć nową odtworzyć ipoda to tak w 6 słowach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zobacz jaki powinien być system plików w ipodzie

 

przeczytaj do końca, udało mi się doprowadzić partycje do stanu wyjściowego (a w najgorszym razie mogłem ponownie zrobić restore)

 

chyba dysk jest mocno uszkodzony, bo po ponownym podłączeniu w poszukiwaniu tych 21 utworów, okazało się że katalog .rockbox jest w połowie pusty i nie da się usunąć przez jakiś plik " t" (kilka spacji na początku i litera t)


> A nie restartuje Ci systemu czasem przy różnych operacjach?

 

dokładnie od tego się zaczęło


za pierwszym razem uruchomił się ok i działał ok właśnie do tego resetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak dla pewności to teraz smarta i bad sektory sprawdzić co się dzieje na dysku

bo on chyba juz z tobą się żegna

 

 

dysk nie ipod :D

Edytowane przez retter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym ipodzie video miałem tak, że walił mi ciągle restarty. Instalowałem różne wersje oprogramowania i ciągle to samo. Biblioteka zawieszała się podczas aktualizacji, odtwarzacz wyłączał się po kilku piosenkach. Znajomy powiedział mi że może to być spowodowane padającym chipem Wolfsona. Niezbyt się znam na szczegółach więc ciężko mi pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o tak dla pewności to teraz smarta i bad sektory sprawdzić

 

o tym też już pisałem, hdtune pokazał że dysk ma bad sectory (ale nie na początku dysku więc chwilowo się nie przejmowałem)

 

> Znajomy powiedział mi że może to być spowodowane padającym chipem Wolfsona

 

czip wolfson to dac, ipod ma jeszcze czip portal player będący właściwym procesorem... anyway, wyraźnie coś jest nie tak


BTW zrobiłem restore z itunes, ipod się uruchamia, teraz nie wiem czy wrzucić jakąś muzykę na wieczór czy instalować znów RB czy dać już sobie spokój... eh...


[update] zainstalowałem RB, reset, na czystym RB baza wisi na "znaleziono 499" x_x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz wiesz czemu była cena dobra :D

odpal go z innego nośnika cf czy cos tam masz

 

no patrz a ja jakoś tego już nie widziałem ześ robił scan trza oczy zamknąć na dzis ...

Edytowane przez retter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatni news dziś

 

itunes restore -> instalacja rb -> reset -> wyłączenie urządzenia hid -> reset -> skopiowałem muzykę -> reset -> tak jakby działa

 

właśnie słucham muzykę z rb i boję się go wyłączać żeby skopiować resztę :D

Edytowane przez KHRoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest stable z dopiskiem "jeszcze nie wszystkie ficzery zostały przeniesione" - np. w menu nie znajdziesz "surround" i "perceptual bass"

 

anyway, dokopiowałem resztę muzyki, baza się nie aktualizuje, pliki (nawet te które wcześniej były skopiowane) się nie odtwarzają, dziękuję za uwagę

 

T_T


wróciłem do punktu wyjścia, baza próbuje się zbudować i zapisać (nie wiesza się), ale zaraz po tym pokazuje się pusty ekran a przeglądanie plików pokazuje jedynie puste katalogi...


... i tak mi dzień minął, zamiast skupić się na tym co miałem zrobić słuchając muzyki, co chwilę odrywałem się do RB x_x


w katalogu .rockbox znalazłem plik "ac" o wielkości 2.6GB O_O


ani on ani plik " t" nie dają się oczywiście usunąć x_x


zainstalowałem wersję niestabilną, zdaje się działać lepiej niż stabilna bo wciąż działa po 10 minutach :P


[update] z pewnym bólem udało się dorzucić więcej utworów i zrobić update bazy, widać winna jest wersja oznaczona jako "stabilna" a w rzeczywistości bezużyteczna...

 

... nawet pojawiły się opisane w manualu dodatkowe ustawienia dźwięku (i działają!)

 

rano zrobię restore i instalację "niestabilnej" wersji na czysto żeby pozbyć się (?) tych dwóch zablokowanych plików, już teraz mi się nie chce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności