Skocz do zawartości

Komputer stacjonarny do 1500 zł


Undertaker

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, wybrałem Asusa B150M Plus. Ma wszystko czego potrzebuje. Szkoda tylko, że mobo pod LGA1151 są takie drogie... Za takie coś na LGA1150 zapłaciłbym połowę tego... No ale potrzebuję LGA1151 ze względu na clevo.

Dobra, mam lekki dylemat co do karty graficznej. Myślałem, że Radeon R9 380 stanieje ze względu na premiery RX480 i RX470. Ale cena dalej utrzymuje się na wysokim poziomie. Patrząc na to, że dokładając dwie stówki można mieć RX470 jest to zupełnie nieopłacalna opcja. Gdyby wersja 4GB staniała do granicy 600zł to jeszcze można by pomyśleć.
Czyli tak, są w sumie trzy opcje: RX470, RX480 i GTX1060. Nie mam pojęcia na co się zdecydować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o obudowie SilentiumPC Gladius M35? Jak się ma do innych propozycji w cenie do +/- 200zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GTX 1060 czy RX 470 czy RX 480? Kolejny zestaw pytań: GTX 1060 3GB czy RX 470 4GB? RX 480GB czy GTX 1060 6GB? A może RX 470 4GB czy RX 480 4GB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 gb to już mało... Jak będziesz kiedykolwiek grał to może być sytuacja że np. nie uruchomisz średnich wymagań wcale bo nie masz wystarczającej liczby pamięci..

 

Co do Geforce vs Radeon- zależy głównie od DX12...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam dylemat jak Ty Arthass. Na chwilę obecną chyba GTX1060 6GB wydaje się najsensowniejszy. Ja poczekam chyba jednak jeszcze jakiś czas. Bardzo mi się nie śpieszy, po tylu latach HD7850 wciąż daje radę z odpaleniem wszystkiego co mnie interesuje. Za kilka miesięcy sprawa powinna się wyklarować. Premiera kilku większych gier pod DX12, ceny może trochę się ustabilizują, jakieś nowe nierefy wyjdą. nV wydało całkiem mocną kartę, przy naszych cenach też bardziej opłacalną. Za AMD przemawia jednak fakt ciągłej pracy nad sterownikami. Co wersję karty sporo zyskują, lepsza jest też obsługa nowych API. Zieloni za to otwarcie przyznali że olewają starą serię po premierze nowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NV - wydajniejsza, dopracowane sterowniki na systemy linuxowe, lepiej zoptymalizowane sterowniki pod OpenGL (np. emulacja), niższy pobór mocy, niższe temperatury

RD - sprzętowe wsparcie dla nowszych bibliotek (teoretycznie bardziej przyszłościowa), długofalowe wsparcie producenta (zwykle coraz wydajniejsza z aktualizacji na aktualizację sterowników), więcej vRAM w przeliczeniu na wydane złotówki

Z minusów NV nie dość, że nie poprawia zbytnio wydajności w nowszych aktualizacjach, to jeszcze słychać głosy, że celowo obniża wydajność starszych generacji, kiedy wypuszcza nowe. Takie trochę chamskie zmuszanie swoich klientów do zakupu nowej karty. NV rządzi w DX11, natomiast w DX12 zrównuje się z RD, czasem trochę gorzej, ale nie ma tragedii. Takie trochę bezsensowne powtarzanie, że pod DX12 wybór jest jeden - Radeon. To, że NV nie wspiera sprzętowo DX12, nie znaczy że nie będzie go w ogóle obsługiwała. A i tak ma pewien wydajnościowy zapas względem RD, więc w DX12 jakoś drastycznie nie odbiega od czerwonych. Niemniej DX12 jest jeszcze w powijakach, więc być może kiedy już będzie w miarę dopracowany ta różnica będzie wyraźnie większa na korzyść RD. Ale na razie ile jest gier które przyzwoicie obsługują DX12? Doom i długo nic. Zanim do tego dojdzie miną lata. Pytanie czy kiedy już DX12 będzie działał jak należy obecne karty Radeona nie będą już po prostu kapkę przestarzałe jak na przyszłe standardy? Obecne Radeony to takie karty przejściowe - coś jak wersje beta pod DX12. Dopiero następna generacja nauczona na błędach dzisiejszych kart będzie pewnie pełnoprawnym produktem. Radeon z czasem zwykle zyskuje, jak dobre wino. Nie dość, że RD nie olewa pod tym względem klientów, to jeszcze można liczyć na wzrost wydajności nawet w dość starych produktach.

Generalnie podsumowując:

sprzętowo przemawiają do mnie bardziej karty NV, ale nie podoba mi się ich polityka wobec swoich klientów
Radeon słabiej przemawia do mnie sprzętowo, ale polityka tej firmy jest na zupełnie innym poziomie

Wszystko sprowadza się do tego co jest dla nas ważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustrzelić używanego Nec MultiSync 24WMGX3. Całkiem fajny 24" monitor multimedialny. Bardzo szybki czas reakcji jak na matrycę AMVA - 16ms gtg, czyli nie przekracza jednej klatki co gwarantuje wirtualnie brak smużenia. Subiektywnie uważam matryce AMVA za najlepsze spośród wariantów VA. sPVA mają często problem z ostrością czcionki (za to grafikę wyświetlają pięknie), PVA są okej, ale AMVA wynosi nasycenie kolorów na odrobinę wyższy poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Panowie, wait! :)

 

Już nie przesadzajmy z tą ilości ramu na grafie. Mój stareńki Radek 7950 ma "tylko" 3GB i jakoś nic go nie dławi w nowych produkcjach na high/very high. Doom na Vulcanie i spokojnie leci mi 70-120fps ze spadkami podczas już totalnej rozpierduchy tak do 40... A karta jest wiekowa.

 

Osobiście kupiłbym... GF1070 :D Ale bardziej budżetowo/przyszłościowo - R470/480. AMD koncentruje się na DX12, bo tam ich karty zyskują przewagę nad NV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie prawdopodobnie lepszym wyjściem byłaby NV, dlatego że męczę najczęściej oldschool. Choć z drugiej strony, oldschoolowi to raczej będzie obojętne czy NV czy Radeon, bo obie karty i tak ruszą wszystko na full uber detalach. Też mi się wydaje, że 3GB to nie jest taka tragedia jak to opisują. Radeonom prędzej braknie "pary" obliczeniowej, niż zatka im się bufor pamięci, dlatego wydaje mi się, że wersje 8GB są trochę bez sensu. Że niby przyszłościowe? Zanim przyjdą czasy, że faktycznie te 8GB będzie dawało jakikolwiek pożytek, to prawdopodobnie te Radeony będą już przestarzałą technologią. No bo gdzie te 8GB ma sens? W rozdzielczości 4K? Tylko, że Radeony są za słabe na standard rozgrywki 4K...
Z testów w zasadzie NV zadławiła się przy 3GB dopiero na Hitmanie w DX12, albo Tomb Raider na full uber detalach ale... wykorzystanie nawet więcej niż 3GB nie oznacza wcale, że karta będzie się koniecznie przycinała. Przy fHD wydaje mi się, że nie powinno być problemu z tymi 3GB jeszcze przez długi czas, jeśli nie musimy przesuwać wszystkich ustawień na maxa. Mnie NV odstrasza jedynie polityką wobec klienta. Nawet jeśli ta GTX 1060 będzie dalej przyzwoitą kartą za kilka lat, kiedy NV może zdecydować się na kolejne generacje, to jeśli znów będą stosować takie chamskie zagrywki z obniżaniem wydajności starszej generacji w aktualizacjach sterowników to ja dziękuję... A niestety, jest sporo pozycji, które automatycznie aktualizują sterowniki w przypadku rozgrywki sieciowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to jeśli znów będą stosować takie chamskie zagrywki z obniżaniem wydajności starszej generacji w aktualizacjach sterowników to ja dziękuję

No właśnie trochę sprzeczne informacje można przeczytać na ten temat w internecie. Wydaje mi się raczej że stare karty nie tracą wydajności a po prostu przestają być rozwijane gdzie nowa seria i karty AMD ciągle dostają aktualizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podejrzany przypadek z NV jakiś czas temu. Karta GTS450, na starych sterownikach robiła prawie stałe 60fps w Dark Souls II, po wgraniu najnowszych sterowników fps skakał od 60 do 30, dla mnie to ewidentna próba wymuszenia kupna nowej grafiki. Aktualnie mam GTX960 4GB, wystarcza mi do wszystkiego. Za 5 lat będę miał poważny problem z wyborem amd vs nvidia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

to jeśli znów będą stosować takie chamskie zagrywki z obniżaniem wydajności starszej generacji w aktualizacjach sterowników to ja dziękuję

No właśnie trochę sprzeczne informacje można przeczytać na ten temat w internecie. Wydaje mi się raczej że stare karty nie tracą wydajności a po prostu przestają być rozwijane gdzie nowa seria i karty AMD ciągle dostają aktualizacje.

 

A mnie się znów wydaje, że taki zabieg ma niby pokazać fikcyjny przyrost wydajności nowej generacji kart na tle tych o jedną starszych w testach. Wiele osób używających kart NV zauważyło niepokojące spadki wydajności, w grach które wcześniej chodziły bez zająknięcia. Trochę dziwne też, że widuje na przeróżnych forach porady, by właśnie nie aktualizować sterowników starszych generacji kart NV, jeśli nie jest to wymagane, podczas gdy w przypadku Radeonów wręcz się zachęca do aktualizacji. Nie wiem jak sprawa ma się w rzeczywistości, ale takie podejrzenia są niepokojące dla mnie jako konsumenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie prawdopodobnie lepszym wyjściem byłaby NV, dlatego że męczę najczęściej oldschool. Choć z drugiej strony, oldschoolowi to raczej będzie obojętne czy NV czy Radeon, bo obie karty i tak ruszą wszystko na full uber detalach. Też mi się wydaje, że 3GB to nie jest taka tragedia jak to opisują. Radeonom prędzej braknie "pary" obliczeniowej, niż zatka im się bufor pamięci, dlatego wydaje mi się, że wersje 8GB są trochę bez sensu. Że niby przyszłościowe? Zanim przyjdą czasy, że faktycznie te 8GB będzie dawało jakikolwiek pożytek, to prawdopodobnie te Radeony będą już przestarzałą technologią. No bo gdzie te 8GB ma sens? W rozdzielczości 4K? Tylko, że Radeony są za słabe na standard rozgrywki 4K...

Z testów w zasadzie NV zadławiła się przy 3GB dopiero na Hitmanie w DX12, albo Tomb Raider na full uber detalach ale... wykorzystanie nawet więcej niż 3GB nie oznacza wcale, że karta będzie się koniecznie przycinała. Przy fHD wydaje mi się, że nie powinno być problemu z tymi 3GB jeszcze przez długi czas, jeśli nie musimy przesuwać wszystkich ustawień na maxa. Mnie NV odstrasza jedynie polityką wobec klienta. Nawet jeśli ta GTX 1060 będzie dalej przyzwoitą kartą za kilka lat, kiedy NV może zdecydować się na kolejne generacje, to jeśli znów będą stosować takie chamskie zagrywki z obniżaniem wydajności starszej generacji w aktualizacjach sterowników to ja dziękuję... A niestety, jest sporo pozycji, które automatycznie aktualizują sterowniki w przypadku rozgrywki sieciowej.

 

Nowy Deus Ex na uber detalach jest niegrywalny na mojej gtx970 w full hd. Karta ma 4GB pamięci. Kiedy w ustawieniach gry próbuję dać tekstury na maksa to dostaję komunikat, że moja karta ma za mało vramu. Także 6GB to wcale nie jest zakup przyszłościowy. Nawet do full hd. Do 4k to mało co się obecnie nadaje. A gtx970 to w sumie nawet na wieśku potrafił dostać zadyszki... ale troszkę się jeszcze z tą kartą "pomęczę", bo przespałem moment, kiedy opłacało się ją sprzedać i przeskoczyć na nową generację. Teraz różnica w cenie jest niewspółmierna do zysku wydajności. Oczywiście przy rozgrywce w 1080p na średnich detalach gtx970 jeszcze spokojnie wystarczy na kilka ładnych lat. Mi się granie powoli nudzi, więc póki co nie mam ochoty dopłacać do tej zabawy. Poczekam aż wyjdzie nowy Wiesław ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie jestes "przywiazany" do firmy przez free/g - sync, IMO zwyczajnie wez co tansze. Jak sam mowisz grasz w old-school - sila rzeczy cokolwiek nie wybierzesz to i tak bedzie overkill :)

W moim wypadku ostatnie cenowe zagrywki z 1070/80 zielonych sprawily ze moga mnie oni teraz pocalowac w z.., Plus freesync na stanie wiec zero regretu z przejsciem w czerwone. Chociaz nie jest to tak do konca przejscie - z racji posiadania obu kolorow w budzie ;) Tak czy siak udalo mi sie wyjac Nitro 480 - wersje 4GB , za rownowartosc okolo 950 zlotych.

3GB Vramu spokojnie zapchasz w kilku tytulach przy ultra detalach. Wspomniany Deus, DooM czy nawet SoM z ultraHD texturami. Ilosc gier prawdopodobnie bedzie rosla z czasem, ale...

DX12 jest na chwile obecna jeszcze w powijakach - stad zamiast pelnowartosciowych produktow utylizyjacych mozliwosci nowego API dostajemy sponsorowane pokraki ala TR czy Hitman. Do czego zmierzam - na chwile obecna ocena porownywanie wydajnosci kart z obydwu team'ow w DX12 nie ma niestety (jeszcze) jakiegos wiekszego sensu. To moze byc jakis wyznacznik ale nie wyrocznia. Czysto teoretycznie karty AMD maja w tej materii wiekszy potencjal - przynajmniej w moim odczuciu, ale czas pokaze.

Plus... Vulkan.... DooM na tym API wypada swietnie z kartami ATI - sek w tym ze Vulkan bazuje na Mantle - wiec nie jest to jakims wielkim zaskoczeniem. Fajnie by bylo gdyby jednak Vulkan poza DooM'em pokazal cos jeszcze... Szanse co prawda sa - Valve chcac pociagnac swoj steamOS bedzie musial wypuscic jakies killery pod ta platforme. Half Life 3 ? o ile nadejdzie... Nadchodzacy Quake Champions ( ID - software) o ile sie nie myle tez bedzie na Vulkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, trochę poniżej 1000zł są do kupienia dwie przyzwoite karty: EVGA GeForce GTX1060 Gaming 3GB i Sapphire RX 470 NITRO+ 4GB. RX 470 jakieś 20zł droższy. No i tutaj jest lekki dylemat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie jestes "przywiazany" do firmy przez free/g - sync, IMO zwyczajnie wez co tansze. Jak sam mowisz grasz w old-school - sila rzeczy cokolwiek nie wybierzesz to i tak bedzie overkill :)

 

W moim wypadku ostatnie cenowe zagrywki z 1070/80 zielonych sprawily ze moga mnie oni teraz pocalowac w z.., Plus freesync na stanie wiec zero regretu z przejsciem w czerwone. Chociaz nie jest to tak do konca przejscie - z racji posiadania obu kolorow w budzie ;) Tak czy siak udalo mi sie wyjac Nitro 480 - wersje 4GB , za rownowartosc okolo 950 zlotych.

 

3GB Vramu spokojnie zapchasz w kilku tytulach przy ultra detalach. Wspomniany Deus, DooM czy nawet SoM z ultraHD texturami. Ilosc gier prawdopodobnie bedzie rosla z czasem, ale...

 

DX12 jest na chwile obecna jeszcze w powijakach - stad zamiast pelnowartosciowych produktow utylizyjacych mozliwosci nowego API dostajemy sponsorowane pokraki ala TR czy Hitman. Do czego zmierzam - na chwile obecna ocena porownywanie wydajnosci kart z obydwu team'ow w DX12 nie ma niestety (jeszcze) jakiegos wiekszego sensu. To moze byc jakis wyznacznik ale nie wyrocznia. Czysto teoretycznie karty AMD maja w tej materii wiekszy potencjal - przynajmniej w moim odczuciu, ale czas pokaze.

 

Plus... Vulkan.... DooM na tym API wypada swietnie z kartami ATI - sek w tym ze Vulkan bazuje na Mantle - wiec nie jest to jakims wielkim zaskoczeniem. Fajnie by bylo gdyby jednak Vulkan poza DooM'em pokazal cos jeszcze... Szanse co prawda sa - Valve chcac pociagnac swoj steamOS bedzie musial wypuscic jakies killery pod ta platforme. Half Life 3 ? o ile nadejdzie... Nadchodzacy Quake Champions ( ID - software) o ile sie nie myle tez bedzie na Vulkanie.

 

 

Niektórych nawet nie odpali na ultra albo wysokich przy 3. Przykładem jest chociażby Lord Of The Fallen- jeśli nie masz 4gb to nawet Ci nie przyjmie ustawień powyżej medium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepszym wyjściem jest teraz posiedzieć na integrze, a jak sytuacja się unormuje to ewentualny zakup kart z większą ilością vram. No, chyba że się trafi dobra karta starszej generacji w fajnych pieniadzach to why not? Dla mnie taki Radeon R9 380 4GB byłby dalej w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się dopłacić do płyty głównej Asus MAXIMUS VIII HERO względem MSI Z170A GAMING PRO CARBON? Procesorem będzie i5-6600K. Karty graficznej na razie nie kupuję, ale docelowo będzie to GTX 1060, RX 470 lub RX 480.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500MHz? i5-6600K wyciąga do 1GHz, w zależności od chłodzenia można nawet trochę więcej wydusić.
Niemniej masz pewną rację. Różnica między i5-6600K a i-6700K to jakieś 500zł, różnica między tym mobo od Asusa, a dobrej jakości B150 to podobna kwota. Ja generalnie wolałbym dobrej jakości B150, bo niektóre dają już takie opcje jak M.2 PCIe, a także trafia się w niektórych modelach obsługa TB3/USB 3.1 co jest bardziej przyszłościowe.

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o podkręcenie i7 6700k, zapewne do 4.5 GHz da radę a później już coraz trudniej, standardowo działa na 4GHz i wg mnie wydajnościowo powinna wystarczyć. Czyli w podobnej cenie masz i5 powiedzmy 4.5GHz i z płytą główną z bajerami lub i7 4GHz bez bajerów. Za 5 lat taką i7 będzie łatwiej sprzedać niż i5. Wszystko zależy od potrzeb, osobiście nie potrzebuję nawet usb 3.0, co dopiero M.2 czy usb 3.1. Już teraz niektóre gry preferują i7 jednak mało się o tym mówi, króluje przekonanie, że do gier nie potrzeba nic więcej niż i5.

 

Co do ASUS vs MSI to polecam poczytać na specjalistycznych forach, osobiście mam uraz do produktów MSI.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Powoli zastanawiam się nad kupnem nowego komputera, cena myślę że w granicy 1000-1500 złotych. Komputer byłby do muzyki, filmów i seriali (720/1080p), przechowywania danych (czyli dysk min. 500 GB) oraz Internetu. Do gier to już przekonałem się, że min. 3 tysiące trzeba by wydać, a inna sprawa, że od tego mam już konsole. Do tego przydałby się dysk SSD, bo jak pamiętam, to on sporo dobrego wnosi do szybkości działania komputera. USB z tyłu obudowy co najmniej 3 sztuki, z przodu to tak ze 2 minimum by się przydały. System Windows - tu już obojętnie. Komputer musi już być złożony. 

 

Próbowałem skonfigurować coś na morelach, i jakoś nic konkretnego nie znalazłem. To znaczy, do sprawy chciałem podejść na dwa sposoby: totalnie budżetowo, albo trochę bardziej przyszłościowo. Bazowałem przy tym na propozycjach PurePC na wrzesień 2017, trochę tam oczywiście pozmieniałem. No i wyszło mi, że "totalna budżetówka" z SSD jakimś najtańszym 60GB (pod sam system), obudową, złożeniem kompa i wysyłką, to i tak coś w granicy 1300 złotych. Druga opcja, myślałem właśnie że może udałoby się zmieścić w granicy tych 1500 bez karty graficznej, ale gdzie tam. Nawet z 4GB RAM, bez dodania napędu optycznego (dobrze żeby był) i obudowy to ok. 1600 zł, to nawet nie zapisywałem konfiguracji, bo całość by około 1800 wyszła, a ja w żadne gry tak czy siak bym nie pograł. 

 

Podsumowując, interesują mnie właśnie dwie opcje: pierwsza do 1000 złotych, druga bardziej przyszłościowa do 1500, no 1600 powiedzmy z wysyłką maksimum. Koniecznie gwarancja. Może nie warto szukać w morelach, tylko zainteresować się czymś z tego: https://allegro.pl/kategoria/komputery-stacjonarne-486?price_from=1000&price_to=1500&seria-procesora=Intel Core i5&pojemnosc-dysku-gb-do=1000&pojemnosc-dysku-gb-od=500&system-operacyjny=Windows 10 Professional&monitor=Brak&order=m   ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności