Skocz do zawartości

Fiio X1 - test


jd1210

Rekomendowane odpowiedzi

Fiio X1


X1 to najnowszy DAP od firmy Fiio. Bardzo wyczekiwany po udanych konstrukcjach X3 (850zł) i X5 (1400zł), ale sporo tańszy. Jego cena w preorderze to zaledwie 350 zł, a w wolnej sprzedaży około 450 zł. Nie dziwi więc, ogromne zainteresowanie tym playerem, który próbuje wypełnić lukę na rynku w tym przedziale cenowym. Tym bardziej, że X1 oferuje odtwarzanie plików High Res (24\192) w większości popularnych formatach (APE / FLAC / ALAC / WMA / WAV / MP3 / AAC / OGG).


http://muzostajnia.wordpress.com/2014/10/26/fiio-x1-test/



x1.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odsłuchach na różnych słuchawkach stwierdzam, że funowość X1 jest umiarkowana. Więc sparować go trzeba ze słuchawkami z lekką dozą funu. Analityczne Audeo mogą się nie zgrać. ADDIEM, podobne sygnaturą, ale jednak bardziej basowe, grają z nim bardzo przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to "wina" lekko wypchniętej średnicy. Może dlatego Audeo się nie zgrały. Na czarnych filtrach słuchałeś też? Na średnich są najlepsze, ale czarne powinny lepiej się zgrać. Lepiej niż bez filtrów wg mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czarnych nie słuchałem, ale może i spróbuję. Choć nie wiem czy dźwięk nie będzie zbyt rozmyty, w końcu Phonaki gubią wtedy część detali. Ale jak nie zapomnę, to później je założę.

A na zielonych, to herezja. Jakbym je miał, to bym spalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vka czarnych filtrów plus średnica X1 powinny zagrać. Może mniej detalicznie, ale nadal lepiej niż dynamiki w tej cenie. Znajdź lepiej grające i tak samo wygodne doki... Chyba że zależy nam na izolacji, bo Audeo średnio tu wypadają.

 

A zielone filtry zabijają Audeo.

Edytowane przez miki_w1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miki: ja kolejnych doków nie szukam, kupiłem Audeo tylko na czas jak nie miałem nausznych. Stąd nie chce mi się inwestować w żadne inne. Może tylko rzeczywiście w ałdeło te filtry zmienię na szare, dzięki za tipsy.

Edytowane przez ortega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem słuchałem z czarnymi - jest zauważalnie lepiej niż na szarych jeśli chodzi o synergię.

Może czasami nieco nudnawa para wychodzi, wolę Audeo z Hippo Biscuitem, ale zdecydowanie nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mówiłem? Audeo znam jak własną kieszeń ;)

Ale nadal są raczej zbyt analityczne. Acz dziwią mnie zachwyty nad połączeniem Audeo z Clipem... X1 jest bardziej funowy. Najlepiej z portable to z meizu grały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Meizu, ale uwielbiam je właśnie z Biscuitem - mocno funowa para. Z Clipem+, to jest nieporozumienie, jakby na bezdechu grały.

I nie są zbyt analityczne do Fiio. CA Pro330 pokazują znacznie więcej pod tym względem, a z X1 lepiej się zgrywają (staram się pominąć różnice jakościowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że 330 nie są nauszne :P

W sumie analityczność Audeo potęguje pozornie błyszcząca góra. FiiO pewnie skutecznie to tłumi.

 

I właśnie się zorientowałem, że w powyższej recenzji jest akapit o połączeniu X1 z dt990 250ohm. Hmm, nie jestem pierwszy :( Ale przynajmniej wiem że nie mam zepsutego słuchu, bo wnioski podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od wyglądu. DAP wykonany perfekcyjnie, solidna obudowa wykonana chyba z metalu lecz tył z tworzywa. Poznac można po temperaturze elementów, metal zimny a plastik cieplejszy. Przyciski metalowe, dobrze spasowane, obrotowy pierscień z początku wzbudzał mieszane uczucia, tak jakby mało precyzyjny ale tak widocznie ma być i można się prezyzwyczaić.

W pudełku otrzymałem etui gumowe oraz naklejki adhezyjne na obudowę w 3 kolorach.

Oczywiście kabel microUSB w komplecie.

DAP-a oczywiście ładuje z ładowarki od smartphona.

Wyświetlacz trochę mało czytelny, tzn. za małe literki i brak możliwości zmiany wielkości czcionki. Może czepiam się trochę, ale w moim wieku wzrok już nie ten co kilkanaście lat temu. Samo menu jest jak dla mnie idealne. Sposób wyboru utworów, albumów jest rewelacyjny. Do tego okładki albumów są wyświetlane . Jest bardzo przydatna funkcja Gappless , mało przydatny equalizer, no ale jest, zmiana koloru tła menu, auto wyłączanie, sleep timer. Urządzenie uruchamia się 13 sekund, natomiast z wybudzenia praktycznie ułamek sekundy. Po wyjęciu słuchawek, włączana jest automatycznie pauza.

Odsłuch:

Testowałem na znanych słuchawkach Creative EP-630 i AKG K580, zródła dźwięku to smartphon Xiaomi Redmi Note, laptop HP nx7300 i Zestaw Marantz CD73+PM6010SE KISignature.

Płyty to Pink Floyd –The Wall, Toni Braxton-Secrets i A. Vollenweider-Book of Rosses

 

Na pchełkach od razu słychac róznice na korzysć DAP-a z wyjatkiem zestawu Marantz.

„Another Brick…” na Marantzu brzmiał pewniej, bas był szybki a soprany delikatne. To samo na płycie T.Braxton, DAP rozlewał się trochę. Lepiej było w przypadku Vollenweidera gdzie nie ma tylu dynamicznych i rytmicznych uderzeń. Na lapku i smartphonie grało to niezbyt z lekką przewagą laptopa.

Po zmianie na słuchawki AKG, poprawie uległ bas w DAP-ie, pozostał jednak nizszy, ale nie rozlewał się, przy szybkich utworach nie gubił się i nadążał nad rytmem. Teraz z czystym sumieniem mogłem stwierdzić ze FiiO grał na podobnym poziomie co zestaw Marantza. To znaczy się grał inaczej, było nawet więcej przestrzeni. W X1 było więcej najwyższych tonów co słychać było na płycie Toni B. no i bas schodził bardzo nisko i miał taki jakby to powiedzieć , skórzaste depnięcie.

Smartphon zagrał tragicznie na AKG, brakowało mu mocy, dynamiki, laptop grał lepiej aczkolwiek średnie i wysokie tony szeleszczące i brak głębi i przestrzeni.

X1 według mnie gra trochę taką V-ką, jednak nie ma problemów ze sceną i przestrzenią jakby się wydawało. Jak dla urządzeń przenośnych jest to chyba zaleta bo przecież az tak nie skupiamy się na niuansach podczas jazdy pociągiem czy spacerem przez miasto.

Na koniec chciałbym podziękować firmie Audiomagic za możliwość zakupu w promocyjnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to są słuchawki AKG K580? Jakiś vintage w stylu K280? A z EP630, to bym się spodziewał totalnego muła bez góry, chyba prądowo X1 dobrze im robi.

 

I może to kwestia słuchawek, ale ja raczej słyszę delikatnie odwrócone V przez obniżoną dynamikę. Za to problemy ze sceną i przestrzenią mogą się pojawić, jak się podepnie nieodpowiednie słuchawki (u mnie AD700X i A500X).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności