Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Chciałbym przedstawić wam proces recablingu moich słuchawek Creative Aurvana Live!

Co było mi potrzebne:

1. słuchawki - CAL!
2. kabel - Canare L-4E5C
3. jack 3,5mm - Neutrik / Rean NYS231BG
4. oplot - nylon soft 4mm (w moim przypadku BLUE ENERGY)
5. rurka termokurczliwa - 9mm i 5mm
6. narzędzia:
a ) lutownica + cyna
b ) pęseta
c ) cążki do kabli
d ) uchwyt trzecia ręka
e ) kilka małych śrubokrętów
f ) nóż, nożyczki (lub coś czym można zdjąć izolację z kabla)
g )kombinerki
h ) nitka, taśma do chwilowego zabezpieczenia oplotu

No to jedziemy z tym koksem...

I. moje miejsce pracy :D

med_gallery_56693_633_118674.jpg

II. Kabel, oplot, wtyk


med_gallery_56693_633_75343.jpg
med_gallery_56693_633_160888.jpgmed_gallery_56693_633_1094941.jpg

III. Po wymierzeniu długości kabla zdjąłem z niego czarną izolację

med_gallery_56693_633_878713.jpg

IV. Zabezpieczyłem ekran taśmą (aby nie strzępił oplotu od środka i gładko się wsuwał) i nałożyłem oplot na kable

med_gallery_56693_633_1029013.jpg

V. W następnym etapie rozdzieliłem kabel na dwie części. W tym celu ściągnąłem fragment ekranu oraz rozplotłem i ponownie zaplotłem przewody.

gallery_56693_633_1211632.jpgmed_gallery_56693_633_125506.jpg

VI. założyłem wcześniej docięte oploty i solidnie zabezpieczyłem miejsce ich połączenia: związując je nicią, ściśle zaklejając taśmą, a finalnie zabezpieczając rurką termokurczliwą.
Kable z miejsca rozdwojenia do muszli mogłem zabezpieczyć rurką termokurczliwą, jednak nie zrobiłem tego, gdyż zależało mi na zachowaniu elastyczności danego fragmentu.

med_gallery_56693_633_806642.jpg

VII. W następnym etapie przylutowałem do kabla jack'a 3,5mm. Białe kable obrałem za masę, a niebieskie jako kanały. Pozostało sprawdzić, który kanał jest prawy, a który lewy i odpowiednio je opisać.

med_gallery_56693_633_1095665.jpggallery_56693_633_143442.jpgmed_gallery_56693_633_135130.jpg

VIII. Wielki finał :D . Rozbieramy słuchawki zaczynając od ściągnięcia padów "gąbek", gdyż tam kryją się śrubki. Ostrożnie usuwamy stary kabel i montujemy nowy. Teraz wystarczy wszystko zabezpieczyć (ja zrobiłem to przy pomocy rurek termokurczliwych) i złożyć słuchawki.

med_gallery_56693_633_694618.jpg


A oto efekt finalny:

przed

med_gallery_56693_633_886858.jpg

po

med_gallery_56693_633_597043.jpg

Czekam na Wasze uwagi i w razie pytań służę pomocą ;)
Chętnie pomogę osobom z okolic Lublina w wykonaniu recablingu.

Edytowane przez Matteo02
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://chomikuj.pl/Matteo002/Galeria

 

Link do zdjęć w większej rozdzielczości.

Ewentualnie mam jeszcze kilka zdjęć, których nie publikowałem.
Jeżeli chcesz na coś luknąć i będę miał odpowiednie zdjęcie to na pewno wstawię. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie odnośnie punktu "VIII. Wielki finał ". Jak już znalazłem lewy i prawy kanał na zrobionym przez siebie przewodzie i chcę go przylutować do głośniczka pokazanego na zdjęciu, to skąd wiecie w którym miejscu przylutować masę a w którym plusa?


Uświadomiłem sobie,że chyba powyżej zadałem głupie pytanie. 2 kable dwie możliwości podpięcia, więc za drugim plus musi trafić na plus a masa na masę a słuchawka musi zagrać.

Edytowane przez dirk4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie punktu "VIII. Wielki finał ". Jak już znalazłem lewy i prawy kanał na zrobionym przez siebie przewodzie i chcę go przylutować do głośniczka pokazanego na zdjęciu, to skąd wiecie w którym miejscu przylutować masę a w którym plusa?

Uświadomiłem sobie,że chyba powyżej zadałem głupie pytanie. 2 kable dwie możliwości podpięcia, więc za drugim plus musi trafić na plus a masa na masę a słuchawka musi zagrać.

Słuchawka zagra nawet gdy podłączysz odwrotnie.

Po stronie plusa masz namalowaną na przetworniku czerwoną kropkę (w innych słuchawkach też najczęściej jest czerwona).

med_gallery_56693_633_694618.jpg

Edytowane przez Perul
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornik przeznaczony jest do pracy w konkretnej polaryzacji, jak ją zmienisz prawdopodobnie skrócisz jego żywotność (części mechanicznej a nie cewki), mogą być też różnice w brzmieniu, bo zawieszenie membrany w drugą stronę będzie pracować. Prawdę powiedziawszy nie testowałem ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dobrą sprawę, membrana chyba porusza się w obie strony osiągając jednakową amplitudę drgań, przynajmniej tak jest w pełnowymiarowych głośnikach. jednak przy odwrotnym połączeniu tam, gdzie tworzyła nadciśnienie ruszając się w stronę ucha, wytwarzać będzie podciśnienie, oddalając się, analogicznie z odwrotną sytuacją. myślałem nad tym dziś trochę i wydedukowałem, że im niższa częstotliwość, tym wyrażniejsza powinna być różnica(jeśli jakaś istnieje). ciekawe też, w jaki sposób ludzkie ucho to wychwytuje.(np czy słyszy różnicę między "dźwiękiem" wzrostu ciśnienia, a spadku, czy może to bez znaczenia dla ucha)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam głupie pytanie :D

Skoro w starych słuchawkach nie ma ekranu tylko 4 żyły, a tutaj w tym kablu są 4 żyly i ekran to co z tym ekranem robimy ? po prostu on ma być ? czy gdzieś musi zostać przytlutowany i druga sprawa to taka, że jak chce zrobić plecionke z 2mm x 2 to mogę sobie ten ekran na pół rozdzielić tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam głupie pytanie :D

 

Skoro w starych słuchawkach nie ma ekranu tylko 4 żyły, a tutaj w tym kablu są 4 żyly i ekran to co z tym ekranem robimy ? po prostu on ma być ? czy gdzieś musi zostać przytlutowany i druga sprawa to taka, że jak chce zrobić plecionke z 2mm x 2 to mogę sobie ten ekran na pół rozdzielić tak ?

 

Ekran ściągnąć i oplot nałożyć na same żyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności