Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Jakie głośniki 2.0 do iMac'a - Fostex 4.0 vs T40 II vs Companion 2


mbk84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegoś czasu przekopuję internet w poszukiwaniu informacji na temat głośników 2.0 do iMaca.

 

Moje oczekiwania to:

 

- możliwie niewielkie, kompaktowe rozmiary

- prosty, estetyczny wygląd

- w miarę jasny dźwięk

- słyszalna średnica i góra

- możliwie jak najbardziej szczegółowe i rodzielcze

- nie zależy mi na basie (w tej chwili mam subwoofer i jestem załamany)

- kwota 250zł - 450zł

- system 2.0

 

Chodzi mi o to żeby głośniki grały przyjemnie, lekko, często w tle do pracy. Nie mają przytłaczać dźwiękiem i być jakieś bardzo angażujące. Bardziej zależy mi na kulturze, szczegółowości i rozdzielczości. Irytuje mnie kiedy głośniki się gubią, coś im ulatuje albo nie są rozdzielcze.

 

Z tego co udało mi się znaleźć i w miarę odpowiada temu czego szukam to:

 

- Bose Companion 2 II

- Creative T40 II

- Fostex PM 4.0 D

 

Proszę o jakieś spostrzeżenia odnośnie tych głośników. O Fostex 4.0 D wiem tylko tyle że ładnie wyglądają i w teorii są to typowe monitorki. Ciężko znaleźć jakieś konkretne informacje na ich temat.

Na temat pozostałych głośników mam pewne pojęcie, ale nie chcę robić tutaj zbyt długich wywodów bo nikt by tego nie przeczytał. Wole skonfrontować to na forum.

 

Muzyka praktycznie każda - większość odmian jazzu (w tym twardy i free), stary czarny blues, rock, pop, hip hop, poważna, filmowa, idnie (sporo elektroniki, rock, pop), ambient, trip hop, chillout, reggae, klubowa, okazjonalnie hardcore, rzadziej metal (od black po grind). Ogólnie głośniki powinny być możliwie uniwersalne.

 

Być może są jeszcze jakieś głośniki których nie wziąłem pod uwagę.

Proszę o podpowiedzi i pomoc w wyborze.

Chętnie skonfrontuję moją wiedzę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bose Companion 2 II są w tej chwili nie do znalezienia w żadnym sklepie. Można polować na używki. Są jedynie 2 seria III, które mi się nie podobają.

Miałem Companion 3 II (2.1) i jakoś mnie nie zachwyciły - wycofana średnica, misiowaty rozlazły bas. Takie słodkie, relaksacyjne, ocieplone granie, jak spod koca, w sumie bez rewelacji.

Na polskich stronach są zachwyty nad Companion 2 II ale w zagranicznych internetach już nie jest tak różowo. Dużo słów krytyki i że Bose powinno się wstydzić za ten model.

 

T40 II wiem mniej więcej jak grają. Miałem T20 seria I. Wszystko niby ok, ale momentami rozdzielczość nie ta, czasami się gubiły, do tego mocno sztuczny i plastikowy dźwięk :( Bas mi nie przeszkadzał, chociaż był mocno skompresowany - rozdzielczość siadała.

Ale ogólnie nie jest źle, w moim odczuciu chyba lepiej od Bose.

 

Fostexów nie ma w moim mieście w ogóle. Miałem Kurzweile KS-40A, typowe budżetowe monitorki. Byłem z nich bardzo zadowolony ale nie dało się na nich słuchać niczego cięższego ani kawałków gdzie bas pełni jakąś funkcję. Nawet w popie siadały, w rocku brzmiały dość jazgotliwie. Za to w akustyce i przede wszystkim jazzie były cudowne. Mnóstwo smaczków, nic się nie gubiło nawet przy najbardziej zaoranych i pogmatwanych utworach. Charakterystyka surowa, pod studyjną ale mi to nie przeszkadza. Bas w każdym razie płytki i ledwo słyszalny, wyraźniejszy był chyba w T20 I.

 

Są jeszcze:

Audioengine A2 - bardzo się nimi zainteresowałem ale niestety niedostępne w Polsce, do tego ponad budżet. Niby można sprowadzić ale to dla mnie kłopot, do tego problem z gwarancją.

Edifier Eclipse Luna - z tego co czytałem i oglądałem na necie grają rewelacyjnie (w moim mniemaniu). Budżet nie ten ale może bym dozbierał, bo myślę że warto.

Kwestią zaporową jest wygląd - są po prostu paskudne i szpeciłyby biurko i pokój. Poza tym to już granie pod poważniejsze HiFi stereo, które mocno wciąga słuchacza. Nie wiem czy akurat tego teraz potrzebuję.

Edytowane przez mbk84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

A jak Fostexy radzą sobie w rocku, może nawet w metalu i w dynamicznym popie? O te gatunki martwię się najbardziej, z resztą powinny dać sobie radę. Kurzweile bardzo kulały w tych dziedzinach, praktycznie w ogóle się do nich nie nadawały.

Co do rozmiarów woofera, to w Fostexach jest on największy z całego zestawienia ale z doświadczenia wiem że może to o niczym nie świadczyć.

 

Ogólnie moimi faworytami na chwilę obecną są chyba właśnie Fostexy.

Edytowane przez mbk84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchałem Logitechów, ale mam nadzieję, że wiesz, iż Fostexy mają typowo "studyjne" wyjścia kablowe? No i bass-reflex mają z tyłu, więc dla optymalnego brzmienia muszą stać minimum 50 cm od ściany.

 

Jakbyś poszukał używanych Fostex PM0.4n to byłaby inna rozmowa, bo są bardziej znane (oprócz mnie, słuchał ich choćby xDrope z tego forum) :) No i otwory basowe są z przodu, więc łatwiej je ustawić na biurku.

 

EDIT:

Ogólnie to poradzę Ci tak: zamów sobie nówki Fostexa, odpakuj je delikatnie, podłącz, przetestuj i w razie czego oddasz w ciągu 10 dni, a jedyne koszty jakie poniesiesz to będzie wysyłka. Przy zakupie przez Internet masz takie prawo, więc na spokojnie je przetestujesz np. przez weekend :)

Edytowane przez nismovsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fostex 0.4 D mają chyba wejście RCA?

 

Na stronie producenta jest napisane:

Input: Connector: TS phone (unbalanced), RCA pin (unbalanced)

 

Czy to znaczy że podpinam pojedynczy kabel RCA osobno do każdej kolumny?

Czy te głośniki pracują niezależnie? W sensie czy jest osobna regulacja wzmocnienia głośności dla prawego i osobno dla lewego głośnika?

Jeśli tak, to dość dziwna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Fostexach masz RCA osobno na kazdym glosniku, dodatkowo potencjometr i wzmacniacz w budzie :)

jak chcesz miec jedna regulacje to albo robisz to zrodlem albo miedzy zrodlo a glosniki wpinasz pre-amp (potencjometr z we/wy RCA), fostex nawet to sprzedaje osobno w 2 wersjach (z lub bez DAC-a)

Edytowane przez adikadik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę licho, bo to dodatkowy wydatek :( Mocno mnie to zniechęciło :(


Widzę że PM 0.3 D mają już inne wejście - zwykłe RCA stereo w jednym z głośników, do którego podłącza się drugi głośnik.

 

Wszystko fajnie tylko 0.3 D kosztują tyle samo co 0.4 D, więc w ogóle nie brałem ich pod uwagę ze względu na brak różnicy w cenie.

 

Chyba jednak rozważę T40 II - mimo wszystko tańsze i nie trzeba niczego dokupywać.

 

A o Bose Companion 2 II nikt się nie wypowie?

Zwłaszcza w stosunku do T40 II.

Zresztą ich i tak nigdzie nie można dostać, trzeba długo polować na okazję.


Poddaje się. Fostexy odpadają ze względu na brak DAC'a. Na temat Bose Companion 2 II są bardzo rozbierzne informacje w internecie, do tego mam nie najlepsze doświadczenie z Companion 3 II. T40 II niby OK ale ten dźwięk w T20v1 był zbyt plastikowy, a w T40 II jest w zasadzie ta sama konstrukcja tylko większa i te same materiały.

 

Chyba poczekam do października, trochę dozbieram i kupię paskudne Edifier e25 Luna Eclipse. Wydaje mi się że niczego lepszego nie znajdę. Czytam o nich same dobre rzeczy, nagrania wideo też są conajmniej obiecujące. Poza tym te głośniki są rekomendowane przez Apple.

 

tutaj jedna z recek:

http://www.digitaltrends.com/pc-speaker-reviews/edifier-e25-luna-eclipse-review/

 

tutaj nagranie wideo:

 

Jakoś przeboleję ten jajowaty wygląd.

 

Chyba że jest jeszcze jakaś sensowna alternatywa w tej cenie (600-700zł)?

 

Monitorki studyjne chyba jednak odpadają, na monitorki nie chciałbym wydawać tak dużej kwoty. Poza tym sensowne monitorki zaczynają się od około 1400-1500zł (np. Mackie MR5), a i tak są dla mnie za duże.

Są jeszcze Bose Companion 20 - droższe jakieś 2 stówki (a to już trochę za dużo), ale zupełnie do mnie nie przemawiają.

Edytowane przez mbk84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ibood ostatnio byly takie Philipsy za 550 z wysylka (w PL okolo 1k). sam sie nie skusilem bo mam juz fostexy ale moze ktos sie rozmyslil - napisz tam na forum a noz widelec ktos odda Ci je bez marzy :)http://www.ibood.com/pl/pl/product_specs/53086/Bezprzewodowe_goniki_studyjne_Philips/

sam przyznasz ze wyglada maja fajny :)

Edytowane przez adikadik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Companiony II grają lekką V-ką, zarówno na górze jak i na dole. do tego przestrzeń mają nieco sztucznie rozstrzeloną. Wiem coś o tym, bo mi się plączą po szafie :)

 

Lepiej grają Companiony 20. I to zdecydowanie lepiej. Ale to już nie ten budżet, Ostatnio sporo było stosunkowo tanich Music Monitorów, ale one mają lekki niedostatek basu, tak na poziomie T40. Fostexów nie znam, więc się nie wypowiadam. Generalnie mam trochę zboczone podejście, więc to co piszę podziel przez 2, bo po MM-1 to już nic mi się nie podoba z komputerowych głośników bliskiego pola. No ale tych nie proponuję, bo to już całkiem inne rejony budżetowe. Za to mają przyzwoitego DACa na pokładzie i całkiem znośny wzmacniacz słuchawkowy.

 

Aczkolwiek jak dorwiesz Companiony II w okolicach 200-250zł to uważam że można się zainteresować, bo niezły stosunek jakości dźwięku do ceny prezentują wtedy.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edifier ma jeszcze model Exclaim E10, których nie słyszałem, ale naczytałem się sporo dobrych opinii (m.in. na Innerfidelity). Jak poszukasz dobrze, to chyba nawet w 4 stówkach się zamieścisz, albo i mniej.

A jak się nie spodobają, to masz prawo zwrócić w ciągu 10dni, jak pisał Nismo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, że monitory studyjne nie są dla każdego. Osobny potencjometr oraz EQ dla każdego monitora to mus w pracy z dźwiękiem. Może to się wydawać nienaturalne dla "normalnych" słuchaczy, ale tak się robi sprzęt profesjonalny.

Fostex w swojej historii jeszcze nie zrobił słabych monitorów, ale trzeba mieć na uwadze takie różnice jak osobne okablowanie do każdego monitora ;)

 

PC-1e to kontroler Fostexa bez DAC, a model z DAC to bodajże PC100-USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie przez moment, ale w międzyczasie zamówiłem Edifier e25 Eclipse Luna.

Jutro albo pojutrze powinny dotrzeć.

 

Może napiszę kilka słów jak się z nimi oswoję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym sensowne monitorki zaczynają się od około 1400-1500zł...

Chyba 1400-1500 za sztukę ;)

 

Zdaj relację z zakupu. Zawsze to przydatne info dla kogoś, kto się natknie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro powinny dotrzeć, dzisiaj raczej nie ma szans. Zresztą nie wiem jak działają te przesyłki, może dopiero w poniedziałek.

Edytowane przez mbk84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham ich od dwóch dni.

Mam bardzo mieszane uczucia.

 

Głośniki przyszły w innym kolorze niż zamawiałem, więc i tak będę je zwracał do sklepu. Kwestia czy oddam na stałe, czy wymienię na inny kolor.

 

Jakość wykonania Edifier e25 Eclipsa Lune stoi najwyższym poziomie i może być wzorem dla innych marek. Dbałość o szczegóły, materiały i wykończenie są po prostu doskonałe. Nie można się absolutnie do niczego przyczepić. Zapakowane bardzo elegancko, jak produkt ekskluzywny. Pod tym względem robią naprawdę duże wrażenie. Patrząc na nie wydaje się że jest to produkt z najwyższej półki. Porównałbym je w tej kwestii do Bose ale tutaj mamy niespotykany desing i dużo bardziej elegancki wygląd oraz opakowanie. Chciałoby się je postawić w eleganckim, minimalistycznym, przestronnym, nowoczesnym salonie, obok kieliszka z szampanem.

 

Jeśli chodzi o sam dźwięk, to nie jest już tak różowo. W mojej opinii grają poprawnie, co w tej cenie jest dużym minusem.

Dźwięk charakterystyką bardzo przypomina Creative T20 (T40 nie słyszałem, więc ciężko jest mi się do nich odnieść).

 

Górne zakresy:

Na pierwszym miejscu jest góra, bardzo wyeksponowana, bez sybiliantów. Jest bardzo dźwięczna ale niestety nie jest kryształowa czy szklista.

 

Średnica:

Na drugim miejscu średnica, wyraźnie słyszalna ale też wyraźnie wycofana. Ten zakres jest poprawny, nie budzi zachwytów, ale też specjalnie nie ma się do czego przyczepić. Średnica po prostu gra.

 

Bas:

Bas jest na ostatnim miejscu i w mojej opinii praktycznie go nie ma, zwłaszcza przy cichszym odsłuchu. Myślę że powodem jest pasywna membrana basowa. Przy cichym odsłuchu nie wytwarza się odpowiednio duże ciśnienie wewnątrz głośnika, co za tym idzie, membrana basowa prawie w ogóle nie jest napędzana. To tylko moja teoria. Ilościowo basu jest tyle co w T20, jeśli nie mniej. Problemem jest to że w T20 można było na siłę podbić bas, tutaj nie ma takiej opcji. Bas jest za to bardziej zróżnicowany i lepszy jakościowo od tego z T20. Nie gra na jedno kopyto, jak to ma miejsce w T20. Jest dość "sprężysty", "elastyczny" i nie wchodzi na wyższe rejestry czy na niższe rejestry średnicy.

 

Kilka słów ode mnie:

Dźwięk jest lekki, jasny, charakterystyką bardzo zbliżony do T20. Tutaj jednak wszystko jest odrobinę "lepsze". Nie słychać kompresji instrumentów co miało miejsce w T20 - w Luna Eclipse rozdzielczość dźwięku stoi na naprawdę wysokim poziomie. Szczegółowość i separacja porównałbym również z T20, jest bardzo zbliżona, tutaj jednak całość brzmi chyba odrobinę czyściej. Kolejnym plusem Eclipse jest to, że instrumenty brzmią stosunkowo naturalnie. Nie ma plastikowego nalotu jak w przypadku T20, który tak mi przeszkadzał, grają trochę bardziej równo i trochę bardziej dźwięcznie, choć nie do końca muzykalnie. Do budżetowych monitorków trochę im jednak brakuje, nie są tak surowe, analityczne i techniczne.

 

Sytuacja jest dziwna. Porównuje je do T20, które kosztują 1/4 ceny, albo nawet i mniej. Różnice są niewielkie ale wyczuwalne. Myślę że te głośniki byłyby doskonałą alternatywą dla T20/T40, gdyby ich ceny były zbliżone. 600-700zł za Edifiery to moim zdaniem stanowczo za dużo, biorąc nawet pod uwagę perfekcyjne wykonanie.

 

Mógłbym napisać że Luna Eclipse to coś pomiędzy T20, a budżetowymi monitorkami, ale to nie do końca prawda. Nie grają jak typowe monitorki. Grają tak jak T20 powinny grać od samego początku. Są to takie poprawione T20, z wykluczeniem wszystkich ich wad i (niestety) totalnie wykastrowanym basem, który gdzieś tam delikatnie plumka w tle.

 

Dziwi mnie to że w wielu recenzjach powtarza się opinia o ich doskonałym, głębokim basie. Że rzekomo grają w V'kę. Ja tutaj słyszę wyraźną równię pochyłą od góry pasma do dołu. Być może bas wychodzi przy głośnym odsłuchu - jest to bardzo możliwe, nie chcę jednak robić w domu dyskoteki. Być może jest to kwestia wygrzania - wyrobienia zawieszenia w głośniku basowym ale nie chce mi się wierzyć, że różnica będzie aż tak słyszalna.

 

Wracając do mojej sytuacji. Gdyby Edifiery grały choć odrobinę mocniej basem (nie jestem bassheadem i nie znoszę subwooferów ale tutaj słyszę wyraźne braki), to pewnie nie zastanawiałbym się nad ich pozostawieniem.

W chwili obecnej pewnie je odeślę, przeproszę i podziękuję. Być może miałem zbyt duże oczekiwania ale wychodziłem z założenia, że cena zobowiązuje. Może gdybym spał na forsie, to bym je zostawił. W chwili obecnej wydaje mi się że T40 II za 1/2 ceny będą rozsądniejszym rozwiązaniem. Może jeszcze zapoluję na Companion 2 II ale chyba nie.

Edytowane przez mbk84
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eventy śliczne, ale ta cena... taniej byłoby już kupić Mackie MR5, ponoć bardzo dobre.

 

Wczoraj katowałem trochę Edifiery na głośności, przy której nie byłbym w stanie rozmawiać ze znajomym.

Napiszę co i jak w wolnej chwili.

Ogólnie po tym teście mam jeszcze większe wątpliwości.

 

Myślę że dobrą alternatywą byłyby Creative T50 ale niestety nie ma ich jeszcze na polskim rynku. Myślę że to kwestia góra dwuch miesięcy.

No i cena też trochę zaporowa, uwzględniając obecny kurs walut. Myślę że po premierze w Polsce cena będzie rozsądniejsza.

 

Poniżej link do strony producenta:

http://pl.creative.com/p/speakers/creative-t50-wireless

 

Wiem że Creative potrafi uczyć się na błędach, jest to tym bardziej kusząca propozycja.

Bardzo chętnie stestowałbym T50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności