Skocz do zawartości

Rozmiar pliku FLAC/ALAC a jakość nagrania


theboss

Rekomendowane odpowiedzi

Serwus,

 

ostatnio się nad tym zastanawiałem i nie mogłem znaleźć odpowiedzi w necie.

Czyli jak w temacie: czy stopień kompresji plików wpływa na jakość dźwięku? W plikach muzycznych mam 16bit i 44,1khz, ale kompresja jest różna. Zazwyczaj od 30 do 50%. Czy to ma jakieś znaczenie? Laik widzi coś takiego i od razu snuje przypuszczenia... :unsure:

 

Z góry dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, teraz rozumiem. :) Zakładając, że płyta CD została poprawnie zgrana do postaci FLAC, pliki będą 'właściwe' niezależnie od stopnia kompresji i co za tym idzie, rozmiaru pliku. Zacząłem sobie zawracać tym głowę, kiedy podczas porządkowania muzycznej biblioteki zauważyłem, że plik o długości ~7min ma mniejszy rozmiar od pliku o długości ~6min.

 

Dzięki raz jeszcze za odp.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od typu zastosowanej kompresji. Jeśli jest bezstratna to zwyczajnie otrzymasz dźwięk 1:1 a plik wynikowy będzie mieć mniejszy rozmiar od oryginału. Tutaj nieco mniejsza objętość pliku nie powinna negatywnie wpływać na dźwięk. W formatach stratnych mniejszy strumień oznacza gorszą jakość (mniej informacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę zamęt w mojej głowie wywołały różne wysokości kompresji plików. Zacząłem zastanawiać się, dlaczego jeden album, czy nawet utwór jest skompresowany w 32%, a inny już w 55%. Stąd ten temat i moje pytanie, ale chyba teraz rozumiem, że bezstratny to po prostu bezstratny i nie ma tu nad czym dumać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia. Ustaliliśmy, że poziom bezstratnej kompresji nie wpływa na jakość dźwięku (tak zrozumiałem). Czy sposób, w jaki pliki zostały zgrane z płyty do postaci FLAC może wpływać np. na głośność nagrań lub sam efekt końcowy, tzn. jakość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle sposób co jakość odczytu z płyty, jak wiadomo płyty bywają porysowane itp.

Wprawdzie błędy są korygowane ale wszystko zależy od ustawień CD-ROMa podczas

czytania płyty jeżeli ma korekcję błędów to powinno być ok. Warto rip sprawdzić z bazą EAC,

wtedy wiadomo że zgrąło się ok.

Oczywiście jakość konwersji na FLAC ma znaczenie, poza tym pliki też mogą się różnić wielkością

nieznacznie bo mogą mieć info o płycie, okłądkę itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy odczytu płyty mogą być słyszalne, jednak przy teraźniejszych algorytmach korekcji urządzń i przy płycie w niezłym stanie wszystko powinno być ok. Rób np. foobarem lub eac. Stopień kompresji flac nie ma znaczenia na jakość, ma znaczenie przy dekodowaniu np. w starszym sprzecie, niektóre odtwarzacze sobie nie radziły. Ilośc miejsca uzyskana przy zwiekszeniu kompresji flac jest minimalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że algorytm zależy od firmware czytnika, jak jest stary to może być słabo,

to słychać czytnik zaczyna trochę bardziej hałasować bo wraca głowicą.

Jak używamy EAC do ripowania to da się sprawdzić czy wszystko jest ok w bazie,

oczywiście jak płyta jest, baza jest dość duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności