Skocz do zawartości

Podwójne zasilanie w smsl sd650 - polaczenie masy


Rekomendowane odpowiedzi

hejka...
kolejne techniczne pytanie nooba z mojej strony :)
mianowicie chce rozdzielic zasilanie w smsl sd650 - osobno czesc analogowo osobno cyfrowa.

Pojawil sie jeden problem. Mianowicie bez problemu wiem gdzie sie wpiac z zasilaniem (chce wylutowac regulator 7808ct i tam sie wpiac z zasilaczem 8V, ktore jest podstawa do zasilania wszystkich ukladow cyfrowych na plytce). Ale niestety mam problem z masa. Nie potrafie zidentyfikowac jasnego polaczenia masy, aby w sekcji cyfrowej ta mase uciac i dac z nowego zasilania.
Niestety wyglada mi na to, ze jest wiele punktow styku masy (do kazdego ukladu) i raczej tego nie rozbebesze tak aby przekierowac cala mase cyfry do nowego zasilacza. Niektorych sciezek masy w ogole nie potrafie niestety wysledzic - smsl natomiast schamatu podeslac nie chce :)

Stad pytanie - czy mozna polaczyc masy z dwoch zasilaczy - 24V (ten zostaje na czesc analogowa) i 8V (ten bedzie do sekcji cyfrowej) ? czy raczej to moze spowodowac wybuch ? ;)
A jesli mozna - to gdzie lepiej polaczyc masy - czy sie wpiac z nowym zasilaniem 8V w mase tam gdzie mial mase 7808ct (czyli wprost w mase w ukladzie) czy jednak lepiej mase polaczyc na samym wejsciu obu zasilaczy (jak najblizej zasilacza - a nie gdzies tam w ukladzie) - czyli np na wlaczniku smsl?

 

bede wdzieczny za porady...

Edytowane przez grubbby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale lepiej polaczyc mase jak najblizej zasilaczy (np. na wlaczniku) - czy gdzies w ukladzie, blisko sekcji cyfrowej (tam gdzie bede sie wpinal z 8V)?

 

Jaki sens... trojaki:

- za duzo po drodze stabow/regulatorow przed cyfra co mi na oko nie dobrze wplywa na jakosc pradu

- cyfra jest dosc wrazliwa na zasilanie - stad chce wrzucic lepszy zasilacz

- posiadane zasilacze trafo 24V nie chca uciagnac calego pudelka :/ nie daja rady przy rozruchu (impulsowka 600mA jest ok, a trafo 1A nie daje rady) - po rozdzieleniu mam nadzieje ze pojdzie :) bo poki co lece na impulsowce :/

- kupilem sobie lutownice, wszelkie koponenty (zasilacze) mam na stanie - chce podzialac i posluchac czy cos to da. Nawet jak ze sluchu nic nie da to samo to ze zrobie to sam na pewno da mi wieksza frajde z uzytkowania :)

Edytowane przez grubbby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale na oko to chłop w szpitalu umarł.

Czy mierzyłeś tętnienia, spadki napięcia pod obciążeniem i pobór prądu przez poszczególne sekcje?

Może wystarczy lepszy zasilacz 24V DC zamiast psuć całe urządzenie?

 

M

 

 

Ale lepiej polaczyc mase jak najblizej zasilaczy (np. na wlaczniku) - czy gdzies w ukladzie, blisko sekcji cyfrowej (tam gdzie bede sie wpinal z 8V)?

 

Jaki sens... trojaki:

- za duzo po drodze stabow/regulatorow przed cyfra co mi na oko nie dobrze wplywa na jakosc pradu

- cyfra jest dosc wrazliwa na zasilanie - stad chce wrzucic lepszy zasilacz

- posiadane zasilacze trafo 24V nie chca uciagnac calego pudelka :/ nie daja rady przy rozruchu (impulsowka 600mA jest ok, a trafo 1A nie daje rady) - po rozdzieleniu mam nadzieje ze pojdzie :) bo poki co lece na impulsowce :/

- kupilem sobie lutownice, wszelkie koponenty (zasilacze) mam na stanie - chce podzialac i posluchac czy cos to da. Nawet jak ze sluchu nic nie da to samo to ze zrobie to sam na pewno da mi wieksza frajde z uzytkowania :)

Edytowane przez sp5it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzylem tylko spadek na zasilaczu przy rozruchu. Potrafi do 14v zleciec...

Ozywiscie ze pewnie mocniejsza zasilka by sprawe rozruchu zalatwila.

Ale czemu mowisz o psuciu? Jest to po pierwsze w pelni odwracalne jesli dobrze podlacze (stad pytanie o mase bo z tym mam watpliwosc) a po drugie z tego co widze producenci w lepszych klockach wlasnie daja.osobno.zasilanie na cyfre i analog. I z tego co czytam jest to sluszne podejscie...

No chyba ze o czyms nie wiem a masz cos na mysli konkretnie z tym psuciem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij zatem od podłączenia wydajnego zasilacza. Trafo około 30V AC, mostek, filtrowanie, stabilizacja.

Zanim zabierzesz się za grubsze przeróbki proponuję zaopatrzyć się w schemat i zastanowić się że prowadzenie masy w urządzeniach elektronicznych ma znaczenie jak również punkty w których te masy się spotykają.

M

Edytowane przez sp5it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaknapisalem schemat nie wchodzi w gre. Tak samo poki co nie chce inwestowac w nowy zasilacz skoro mam te dwa...

 

Co do masy rozumiem nie ma reguly np. Najblizej zasilki najlepiej?

 

Moze kttos mial/w miare zna tego smsl i odpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa to dobre zasilki, z tym ze ta druga niskonapieciowa lepsza. Ale jej na 24v nie przerobie

Z tym powodzenia chodzi Ci o osiagniecie najlepszej jakosci czy moze dajac w zlym punkcie polaczenie mas mozna doprowadzic do usterki czegos w ukladzie?

 

Bo z tym pierwszym nie ma problemu... potestujemy:) chce uniknac tego drugiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka...

kolejne techniczne pytanie nooba z mojej strony :)

mianowicie chce rozdzielic zasilanie w smsl sd650 - osobno czesc analogowo osobno cyfrowa.

Pojawil sie jeden problem. Mianowicie bez problemu wiem gdzie sie wpiac z zasilaniem (chce wylutowac regulator 7808ct i tam sie wpiac z zasilaczem 8V, ktore jest podstawa do zasilania wszystkich ukladow cyfrowych na plytce). Ale niestety mam problem z masa. Nie potrafie zidentyfikowac jasnego polaczenia masy, aby w sekcji cyfrowej ta mase uciac i dac z nowego zasilania.

Niestety wyglada mi na to, ze jest wiele punktow styku masy (do kazdego ukladu) i raczej tego nie rozbebesze tak aby przekierowac cala mase cyfry do nowego zasilacza. Niektorych sciezek masy w ogole nie potrafie niestety wysledzic - smsl natomiast schamatu podeslac nie chce :)

Stad pytanie - czy mozna polaczyc masy z dwoch zasilaczy - 24V (ten zostaje na czesc analogowa) i 8V (ten bedzie do sekcji cyfrowej) ? czy raczej to moze spowodowac wybuch ? ;)

A jesli mozna - to gdzie lepiej polaczyc masy - czy sie wpiac z nowym zasilaniem 8V w mase tam gdzie mial mase 7808ct (czyli wprost w mase w ukladzie) czy jednak lepiej mase polaczyc na samym wejsciu obu zasilaczy (jak najblizej zasilacza - a nie gdzies tam w ukladzie) - czyli np na wlaczniku smsl?

 

bede wdzieczny za porady...

Jak wyrzucisz LM'a, to na całą sekcję cyfrową pójdzie Ci 8V, a zazwyczaj sekcja cyfrowa jest zasilana z 5V, więc sprawdź sobie jeszcze raz dokładnie, czy za stabem nie ma tych 5V.

 

Potem sprawdź, czy sekcja cyfrowa i analogowa ma wspólną masę, jeśli tak to zasilacze i tak ją dzielą, jeśli nie to po co im zwierać tą masę?

 

Zarówno masa, jak i zasilanie powinny znajdować się możliwie jak najbliżej układów w przypadku cyfry i nie ma znaczenia gdzie przylutujesz ten drucik, bo i tak samo okablowanie ma swoją długość, więc prościej jest wrzucić kondensatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tym lm jeszcze sa regulatory na 5v i 3.3v w dwoch miejscach. Dlatego najprosciej mi wbic na 8v bo mam jeden punkt styku.

No chyba ze pojde bezposrednio na 5v zamiast regulatora 5v i podlacze sie tym 5v bezposrednio przed regulatory 3.3v.

Masa jest wspolna. Miernik pokazuje ze jest przejscie pomiedzy wszystkimi punktami masy i na cyfrze i analogu.

Pytasz po co im zwierac mase... to masy z tego zasilacza pod cyfre w ogole nie podlaczac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz się wpinać z 5 V, to w miejsce staba na 5 V, bo pewnie coś z tych 5 V korzysta.

 

Źle rozumujesz, bez względu na to czy cyfra i analog mają wspólną masę czy nie, to zasilacze i tak ją zróżnicują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam sa uklady i na 5 i na 3,3v. I zrodlem dla regulatorow 5v i 3.3 v jest regulator 8v. Wiec teoretycznie moge tam wpiac 5v i wylutowac regulator na 5v i zmostkowac tam piny?

 

Co rozumiesz mowiac o roznicowaniu masy? Dopiero zaczynam zabawy elektroniczne ;) tzn pytanie co mam zrobic z ta masa zasilacz na cyfre. Zostawic w powietrzu czy gdzie podlaczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oba opy (i na DACu i na wzmaku) z 24V, ktore jest rozbijane na +/- 12V

 

5 i 3.3V idzie na uklady wejsc cyfrowych i na kosc przetwornika

 

ps. te regulatory na 5v i 3.3 to ams1117. Rozumiem napiecie wejsciowe dla regulatora jest obojetne - aby bylo wyzsze niz docelowe (oczywiscie uwzgledniajac max jaki uklad moze przyjac aby sie nie zjaral :) )? tzn nie zaszkodzi tym regulatorom na 3.3v jak im zmienie zrodlo z 8v na 5v ?

 

edit: dobra - wyczytalem ze ams1117 3.3 przyjmuje od 4,5 do 12V.

Pozostaje mi jeszcze ciagle ten problem z masa - co ostatecznie z nia zrobic :) tak lopatologicznie :)

Edytowane przez grubbby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz wywalasz staba na 5v, i wpinasz się bezpośrednio w niego z 5v. odpowiednie piny mostkujesz.

 

Tak łopatologicznie : "Potem sprawdź, czy sekcja cyfrowa i analogowa ma wspólną masę, jeśli tak to zasilacze i tak ją dzielą, jeśli nie to po co im zwierać tą masę?" -

 

Bez różnicy czy masa cyfry i analoga jest połączona, zasilacze i tak będą pracowały w swoim układzie. Jeśli by nie była zwarta to nie ma sensu jej zwierać, a jeśli była by zwarta to też nie ma różnicy, bo układy będą pracowały osobno. Jeśli się wpinasz w staba na 5 V, to możesz się tam wpiąć z masą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa w calym ukladzie jest niestety polaczona. Wiec nie bedzie to typowo odrebne calkowicie zasilanie.

 

Takze nie do konca uklady pracuja osobno.

W kazdym badz razie wpinam sie bezposrednio z 5v, od tego prowadze do stabow 3.3v a mase daje tam gdzie byla masa dla staba 5v.

Dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak, chodzilo mi ze niestety nie sa to zupelnie odrebne uklady zasilania i nie da sie latwo tego zrobic. bo z tego co wiem najlepiej by bylo aby zasilanie cyfry bylo odizolowane od analoga - calkowicie, wiec tez odrebne masy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest akurat spora zaleta, ze sekcja cyfrowa jest zasilana z kilku stabilizatorow dzialajacych kaskadowo. Jak chcesz poprawic zasilanie sekcji cyfrowej, to najwyzej podmieniasz ostatni stabilizator 3V3 oraz podmieniasz kondesatory sekcji cyfrowej. Rozdzielanie napiecia nie ma kompletnie sensu, bo ttutaj i tak wszystko zalezy od laczenia mas, a tego nie zmienisz. Lepiej zajac sie calym zasilaniem, w tedy analog i cyfra sie poprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tez zamierzam zrobic... udalo sie podlaczyc cyfre pod osobny zasilacz, acz jednak przy ciszy sa piski...

to moze byc wlasnie przez polaczenie mas z dwoch zasilek?

 

niemniej mam juz wszystkie bebechy na wzmacniacz i bedzie to moj pierwszy samodzielnie zlutowany twor :) tu w sumie mikolaj podpowiedzial aby tak najlepiej zrobic.

Wiec wywalam uklad rozbijajacy 24v na symetryczne napiecie i wchodze bezposrednio z nowym symetrycznym zasilaczem +/-12V.

 

co do podmienienia ostatniego staba - to trzebaby i 3,3V i 5V podmienic. Bo 3,3 idzie na odbiorniki a do cirrussa idzie 5V. Tylko pytanie czy jest cos lepszegno niz AMS1117 w SOT-223 o tym samym ukladzie nozek?

 

Co do kondow to wszystko dopieszczone... na cyfrze same sanyo sepc i sanyo wg:

http://forum.mp3store.pl/topic/89926-badz-bohaterem-w-swoim-audio-czyli-dzisiaj-sam-zrobilem/page-94#entry1096969

 

 

ps. te dwa przy opampie co radziles usuniete ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@patrykvel i @Chickenek i inni... mam jeszcze dwa pytanka - odnosnie zrobienia zasilacza symetrycznego +/-12V do smsl. mianowicie:

1. na poczatek jade sobie na takim gotowcu:

http://arlisklep.pl/files/Velleman/illustrated_assembly_manual_k8042.pdf

 

tak sobie patrze ze za stabem sa elektrolity 10uF... a z tego co wiem warto jeszcze dodac jakis wygladzajacy np ceramik. Zastanawiam sie czy na samym koncu nie dac 100nF. Co o tym myslicie? I podpialbym je (str. 11 jest schemat) bezposrednio na terminalu wyjsciowym - jeden na -12 i jeden na +12V. Nie gupi to pomysl czy gupi? :)

 

2. na wejsciu zasilania smsl tuz za rozbiciem napiecia na symetryczne +/-12V sa dwa spore kondy (byly 2200 uF, zmienilem na 1000uF) - pomiedzy sciezka +12V a sciezka -12V. Jak sie wbije bezposrednio z zasilaczem symetrycznym warto te kondy usunac - bo nadal one beda pomiedzy sciezkami z napieciami +12 i -12? jaka one pelnia funkcje bedac pomiedzy sicezkami z napieciem ? bo zazwyczaj widuje kondy z jedna noga w uziemieniu, ktore sa filtrujace...... a z takimi sie spotykam po raz pierwszy...

 

bede wdzieczny za rozwianie watpliwosci :)))

Edytowane przez grubbby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

1. Diody możesz zamienić na MUR120 przykładowo (te 4 pierwsze od lewej prostownicze), kondensatory przed stabem 470uF możesz dać spokojnie większe, generalnie bez ograniczeń im większa pojemność tym lepiej, bo mniejsza pulsacja. Na wyjściu na samym końcu możesz dać jakiegoś tantala lub C0G, możesz nawet próbować dodać jeden i drugi :) Efekty są różne, trzeba próbować, jednak dodatkowa filtracja nie zaszkodzi.

 

2. Upewnij się, że te kondy były pomiędzy liniami zasilania i napisz jakie to były kondensatory domyślnie. Czasami dawało się bipolary między linie zasilające. Możesz spróbować je usunąć całkowicie i wejść z zasilaczem na czysto. Po dodatniu już w samym zasilaczu filtracji powinno starczyć, chyba że idzie to potem na cyfre, to można dać jeszcze jakieś kondki do SMSL'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Diody możesz zamienić na MUR120 przykładowo (te 4 pierwsze od lewej prostownicze), kondensatory przed stabem 470uF możesz dać spokojnie większe, generalnie bez ograniczeń im większa pojemność tym lepiej, bo mniejsza pulsacja. Na wyjściu na samym końcu możesz dać jakiegoś tantala lub C0G, możesz nawet próbować dodać jeden i drugi :) Efekty są różne, trzeba próbować, jednak dodatkowa filtracja nie zaszkodzi.

 

2. Upewnij się, że te kondy były pomiędzy liniami zasilania i napisz jakie to były kondensatory domyślnie. Czasami dawało się bipolary między linie zasilające. Możesz spróbować je usunąć całkowicie i wejść z zasilaczem na czysto. Po dodatniu już w samym zasilaczu filtracji powinno starczyć, chyba że idzie to potem na cyfre, to można dać jeszcze jakieś kondki do SMSL'a :)

no... podziekowal :)

 

ad.1 - te diody sa szybsze/lepsze od tych co dali w kicie (D1-D4)? MUR120 widze ma 1A... trafo bedzue 30VA 2x16V - nie pojara sie? :) 470 sa juz zamieninione na rubycony ZL LowESR 2200uF. Chce jeszcze dodac aby byl po dwa takie na strone... to rozumiem rownolegle podlaczyc... np. lutujac od spodu plytki do tych podstawowych mozna?

Ceramiki mam te: http://allegro.pl/10szt-100nf-50v-x7r-10-r2-5-monolit-avx-11666-i4422729276.html

nada sie? i bym lutnal w piny gniazda wyjsciowego...

Generalnie wiekszosc elementow nie bralem z kita a dodatkowo kupilem (wlasnie rubycony, panasy FM, rezystory vishay dale). stwierdzilem ze jak cos robie po raz pierwszy sam to niech bedzie na wypasie :D

 

ad.2 no jak bum cyk cyk sa miedzy symetrycznymi +/-12 V.... to te duze czarne na gorze:

http://forum.mp3store.pl/gallery/image/3738-dsc-0029-pojemnosci/

oryginalnie tak: http://forum.mp3store.pl/gallery/image/3446-bdgdbgeb/

wiec to nie sa bipolary...

 

jaka funkcje ma tak wstawiony kond w zasilaczu symetrycznym?

Na cyfre jest jeszcze stab na 8V, kon stab na 5V i kolejny kond...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności