Skocz do zawartości

Astell&Kern AK120 MK2


Fatso

Rekomendowane odpowiedzi

Mój supergrajek wszech czasów, AK120, doczekał się następcy, o przewrotnej nazwie AK120 II. Zaiste przepowiednie ludu błądziły w dziwnych rejonach przepowiadając sprzęt miliony o kolejnych numerach. Po AK240 miał nastąpić AK480, a po nim wielki przełom miał uczynić AK 960.Wszystkie kolejne miały być oczywiście przełomowe głownie od strony finansowej. A tu psikus, wracamy do starych nazw i dodajemy im kolejne marki (Mark II w tym wypadku). No dobra, czy to jednak nie jest kolejny skok na kasę jeleni, zwanych potocznie audiofilami (Audiophilus Jelenius Rogatus), tak tłumnie ustawiających się w kolejce po najnowszego super DAPa? Wszakże marka AK do najtańszych nie należy.

 

http://audioivoodoo.blogspot.com/2014/07/astell-ak120-mk2-czy-faktycznie-jest.html

 

20140721_073644.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu do 120 - Mark II - jak zgrywa się z Q701, Kef M500 ?

Czy postęp w stosunku do 120 jest tak duży, że...warto ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fatso, jeżeli chcę mięc DAPa, który ma napędzić mi tylko multi-armatury (czyli nic poza nimi nie będzie z tym DAPem grało) to co według Ciebie najlepiej wypada dźwiękowo jeżeli szukam dźwięku neutralnego, dociążonego (ale bez zbędnych podbić w midbasie i na niższej średnicy), bardzo rozdzielczego/przestrzennego/napowietrzonego, z super jakościowo wszystkimi pasmami (czyli bez roll-offów). Szerokość sceny ważniejsza od głębi. Granie 3d ważne aczkolwiek nie najważniejsze. ZX1? AK120? Czy HM-802? Dodam że należę do tych, którym dx90 na 2.0.5 lepiej się podobał niż na 2.0.0. i do tych dla których Studio V ma świetną separację (może jest deko za jasny i za słabo dociążony) i do tych dla których X5 pomimo podbicia na basie i lekkiego zamulenia dźwięku jest transparentny i przestrzenny :)

 

A żeby było kompletnie na temat mam wrażenie że AK100 mk2 może być najlepszą opcją tj. bardzo zbliżoną jakościowo pod względem dźwięku do AK120mk2, która z kolei pod względem technicznym oceniana jest przez niektórych jako niewiele gorzej od AK240, ale za rozsądne (jak na tę serię) pieniądze.

Kiedy będziesz testował AK100 mk2?

Edytowane przez shakur1996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ZX1. AK100 II jeszcze nie miałem okazji sprawdzić. Ale ZX1 zostałby u mnie jeśli miałby napędzać tylko Lime Earsy. HM-802 musowo musiałby mieć kartę IEM, bo na standard szumiał dość mocno.

 

Ja preferuję brzmienie generowane przez WM8740, ale w AK120 II iriver zrobił dla mnie coś niesamowitego - podciągnął do tej sygnatury.


W porównaniu do 120 - Mark II - jak zgrywa się z Q701, Kef M500 ?
Czy postęp w stosunku do 120 jest tak duży, że...warto ? ;)

Z KEFami nie miałem niestety jak go obsłuchać (za dużo się działo wczoraj), ale z K701 tworzy całkiem zgrany duet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mk2 ma więcej życia, kolorytu i mocy w swoim brzmieniu względem poprzednika. Mk1 w bezpośrednim porównaniu był nieco przygaszony. Nowa wersja nie żałuje już tak prądu słuchawkom i w końcu pojawia się jakiś zapas głośności, który można wykorzystać przy ciszej nagranych kawałkach. Duża poprawa w responsywności, bardzo przyjemny w obsłudze. W kwestii wykonania duży, kanciasty, gałka jak dla mnie nadal zbyt luźno chodzi. Strasznie się piernik grzeje, przydałby się futerał. Patrząc na cenę zdecydowanie wolę ZX1. Pomijając cenę, wybrałbym nowego superkałacha (bo nie ma garba :P).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobne zdanie jak Jimmi. barwniejsze, glebsze, swobodniejsze granie w mk2. dla zimnolubow moze jednak nie byc to dobry wybor. ale jak napisal fatso w recce jest to kapke wiecej niz w mk1. Do kluchowatosci ak240 jednak daleko...

mi z calej czworki (mk1, mk2, zx1, dx90) zdecydowanie najbardziej pasowal ak120 mk2. Drugi w kolejnosci to moze juz bardziej kontrowersyjnie dx90... zwlaszcza uwzgledniajac cene...
przy sony mialem wrazenie jesdnak nieco plaskiego grania i zageszczonego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ZX1. AK100 II jeszcze nie miałem okazji sprawdzić. Ale ZX1 zostałby u mnie jeśli miałby napędzać tylko Lime Earsy. HM-802 musowo musiałby mieć kartę IEM, bo na standard szumiał dość mocno.

 

Ja preferuję brzmienie generowane przez WM8740, ale w AK120 II iriver zrobił dla mnie coś niesamowitego - podciągnął do tej sygnatury.

W porównaniu do 120 - Mark II - jak zgrywa się z Q701, Kef M500 ?

Czy postęp w stosunku do 120 jest tak duży, że...warto ? ;)

Z KEFami nie miałem niestety jak go obsłuchać (za dużo się działo wczoraj), ale z K701 tworzy całkiem zgrany duet.

Dzięki Fatso. A 802 na IEM card brzmi podobnie do ZX1 w aspekcie rodzielczości/napowietrzenia, separacji etc. czy jednak ZX1 jest bardziej rozdzielczy?

mam podobne zdanie jak Jimmi. barwniejsze, glebsze, swobodniejsze granie w mk2. dla zimnolubow moze jednak nie byc to dobry wybor. ale jak napisal fatso w recce jest to kapke wiecej niz w mk1. Do kluchowatosci ak240 jednak daleko...

mi z calej czworki (mk1, mk2, zx1, dx90) zdecydowanie najbardziej pasowal ak120 mk2. Drugi w kolejnosci to moze juz bardziej kontrowersyjnie dx90... zwlaszcza uwzgledniajac cene...

przy sony mialem wrazenie jesdnak nieco plaskiego grania i zageszczonego.

jeżeli płaskie = bez podbarwień czyli neutralnie to jest okey dla mnie. natomiast niepokoi mnie to zagęszczenie. możesz rozwinąć? chodzi o zbicie, skondensowanie i brak rozdzielczości, gorszą separację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak - plaskie czyli subiektywnie dla mnie brak glebi / naturalnego kolorytu a dla innego wlasnie neutralnie bez podbarwien - tu zalezy od preferencji i tego subiektywnego odbioru naturalnosci.

co do zageszczenia to mial dla mnie zdecydowanie mniej powietrza niz mk2, dx90, a nawet dx50. instrumenty umieszczone stosunkowo w tym zestawieniu gesto to raz, a dwa byly "bardziej rozciagniete" na scenie niz z precyzyjna lokalizacja. Co sumarycznie mi dawalo gorsza separacje. to samo wrazenie mialem przy sony 886. acz tam dodatkowo wszystko mi brzmialo jeszcze bardziej plasko i sucho...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fatso, nie wiedziałem że nie miałeś IEM card. Dzięki za podpowiedzi.

 

Fatso, czy możesz potwierdzić na LE wrażenia grubbego co do ZX1 w aspekcie gęstości/braku powietrza etc.? Miałeś/masz takie samo wrażenie czy raczej nie? Na headfi czytam raczej że ZX1 jest jednym z bardziej rozdzielczych grajków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to mamy inna definicje :) dla mnie rozdzielczosc to zupelnie inna ceche, niezwiazana tak sztywno z separacja instrumentow, iloscia powietrza i ogolnie holografia...

tak jak w obrazie... mamy full hd na talbecie 10 cali i mamy to samo full hd na 40 calach. I wiecej powietrza pomiedzy instrumentami na koncercie mamy w 40 calach. pomimo tej samej rozdzielczosci obraz na 10 calach jest gestszy, z gorsza separacja i mniej czytelna lokalizacja...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grubby rozumiem Twoją analogię do obrazu TV i na gruncie obrazu zgadzam się z Tobą.

W audio jednak nie widzę obrazu na mniejszej lub większej matrycy tylko słyszę dźwięki więc jak dla mnie ten sam aspekt nie mozę być inny na mnieszej lub większej matrycy bo jej po prostu tu nie ma. Więc zostaje mi połączenie ilości powietrza, separacji i rozdzielczośći, do której dochodzi jeszcze oczywiście szerokość i głębokość sceny.

Innymi słowy mnie w ZX1 interesuje tzw. oddech, napowietrzenie dźwięku (abstrahując od tego czy jest to element rozdzielczości i separacji czy nie). Dla mnie dźwięk zbity ma mało powietrza między instrumentami.

Heh, nie mem LE ale na każdych iemach jakie mam ZX1 miał ZDECYDOWANIE więcej powietrza niż DX90 (sprawdzałem na sofcie 2.05 i 2.1).

Up: Shakur mam podobne odczucia co do do ilości powietrza/szerokości sceny w grajkach...

Dzięki Nemrod. Dx90 na 2.0.0. z moimi CIEMami był deko zbity, na 2.0.5 już dostał więcej swobody, zaś 2.1.0 nie miałem już okazji słuchać. To dobre info nt ZX1, co raz mi bliżej do niego :)

Nie skumałem Nemrod - bliżej Ci w definiowaniu powietrza etc. do grubbego czy do mnie?

Edytowane przez shakur1996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ciebie. ZX1 gra sceną zdecydowanie bardziej rozbudowana na boki niż w głąb (no chyba, ze ktoś ma włączone clear audio+ to wtedy scena traci na szerokości na rzecz głębi). Wszystkie moje iemy w porównaniu do choćby AK100 którego wcześniej miałem zyskały na szerokości sceny.

Edytowane przez Nemrod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozdzielczosci - jasne ze nie ma matrycy, acz jest to po prostu moja analogia. W ten sposob odbieram rozdzielczosc, ze nawet na mniejszej scenie, wezszej, z mniejsza iloscia powietrza (10 cali) moze byc taka sama albo i wieksza rozdzielczosc niz na szerokiej napowietrzonej (40 cali). Chodzi mi o latwosc, dokladnosc, szybkosc oddawania detali, bez zlania z dzwiekami obok, mikrodynamike. Taka wlasnie zdolnosc do generowania "mniejszego piksela" dzwieku. Wiec u mnie nie ma to zwiazku tak bezposredniego z powietrzem i scena. ale to pewnie nie tu jest miejsce na dyskusje a w watku slowniczka :)

 

co do samej sceny - moze kwestia synergii (sluchalem na moich sony i bodajze to byly FinalAudio V)... szerokosc byla ok, ale zecydowanie ja mialem wrazenie ze instrumenty sa rozciagniete po scenie, co dawalo wlasnie ich blizsze siebie ustawienie i gestosc, mniej powietrza miedzy nimi. ak120 i dx90 mialy precyzyjniejsze, bardziej zwarte zrodla pozorne, z wieksza iloscia powietrza miedzy nimi.

 

a tez moj blad - z tego zawrotu glowy z iloscia sprzetu zapomnialem ze wczoraj sluchalem zx1 nie bezposrednio, a w zestawie z kanapkowym ze wzmakiem sony (nie pamietam modelu)... 886 sluchalem jednak bezposrednio i jak wspomnialem tam bylo jeszcze z tym gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fatso, nie wiedziałem że nie miałeś IEM card. Dzięki za podpowiedzi.

 

Fatso, czy możesz potwierdzić na LE wrażenia grubbego co do ZX1 w aspekcie gęstości/braku powietrza etc.? Miałeś/masz takie samo wrażenie czy raczej nie? Na headfi czytam raczej że ZX1 jest jednym z bardziej rozdzielczych grajków.

Nie. Zadnego zageszczenia czy ocieplania. Dzwiek jest prawidlowo dociazony. W ak120 jest wlasciwie odciazony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fatso fajnie się czytało poza fragmentem że nie masz czasu - wystarczyło podlinkować wyjaśnienie "klasy A" ;)

DX90 w tych okolicznościach pogody też ładnie się grzeje stąd taki czas pracy na baterii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • MP3store

Ak120 II to brzmienie w stylu Ak240. Oczywiście są różnice - cena mówi sama za siebie.

Ale nie ma to za wiele wspólnego z pierwszą generacją Astelli.

Czy sie wybierze Ak120 czy Ak120 II wybór będzie zawsze dobry. Kwestia ile kto może funduszy przeznaczyć. Na pewno warto kupić AK120, ale jak mamy zapas gotówki to Ak120 II będzie na pewno strzałem w 10-tke.

 

Apropo Ak120 II i Ak100 II - obydwa w komplecie maja skórzany pokrowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ak120 II to brzmienie w stylu Ak240. Oczywiście są różnice - cena mówi sama za siebie.

Ale nie ma to za wiele wspólnego z pierwszą generacją Astelli.

Czy sie wybierze Ak120 czy Ak120 II wybór będzie zawsze dobry. Kwestia ile kto może funduszy przeznaczyć. Na pewno warto kupić AK120, ale jak mamy zapas gotówki to Ak120 II będzie na pewno strzałem w 10-tke.

 

Apropo Ak120 II i Ak100 II - obydwa w komplecie maja skórzany pokrowiec.

Nie potrafie sie zgodzic z pierwszym zdaniem. To ten sam dac ale brzmienie to rozwiniecie AK120. AK240 to rejony C4 i HM901.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności