Skocz do zawartości

Oszustwa na Allegro i nie tylko


Harmony Korine

Rekomendowane odpowiedzi

Takiego majla przed chwilka dostałem, wiele osób się na to nabiera :

gallery_26213_439_58406.jpeg

 

Przecież to nawet po polsku nie jest napisane (tylko po "polskiemu"). Poza tym nowa polityka allegro nie przewiduje uprzejmości typu nazywania swoich klientów "szanownymi", czy wystosowywania jakichkolwiek próśb (są tylko rozkazy, żądania). Także już od samego wstępu wiadomość jest podejrzana.

 

Gdyby to była rzeczywiście wiadomość od allegro, wyglądałaby następująco:

Imię Nazwisko, kliknij w poniższy link, aby uniknąć blokady sprzedaży.

LINK

 

 

Pozdrawiamy,

Zespół Allegro

;)

Edytowane przez Jimmi Dragon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MDR-1A 444 KT niby jak nowe, na gwarancji

http://allegro.pl/sluchawki-sony-mdr1-a-black-czarne-gwar-i5681836511.html

 

sam się zacząłem zastanawiać, gdyby były srebrne brałbym jak rolnik dotacje.

 

Kto mi zakosił? Ktoś od nas? Przyznawać się bez bicia ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak podejrzewałem, nie mam ochoty zamrażać sobie 500zł na pół roku. Dzięki wczorajszym wałkom nie sfinalizowałem transakcji od razu, uff

Po pytaniu o termin przesłania dowodu zakupu, przestał odpowiadać. Ta aukcja śmierdzi na kilometr. Wiadomości wysyłane tylko z telefonu, śmiesznie brzmiące konto mailowe 'rrfof', cena bardzo niska i wpisana jak na odwal się '444', kurier tylko 10zł.

 

Jeśli się to potwierdzi, to trzeba będzie uważać nie tylko na słuchawki high-endowe

 

 

Samo konto wygląda na pierwszy rzut oka w miarę dobrze. Poza dwoma negatywami, typu kupił, nie płaci, brak kontaktu. Osobiście nigdy nie kupuję od takich ludzi.

Konto na kobietę, kontakt masz prawdopodobnie z mężczyzną, co niczego nie wyklucza, lecz jest podstawą do odmowy zakończenia transakcji.

Ja bym napisał krótkiego maila. Skan dokumentów zakupu + ręczny zapisek z dzisiejszą datą. Wytłumacz delikatnie, że względów bezpieczeństwa i fałszywe konta.

Cena faktycznie niska. Logował się po południu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MDR-1A 444 KT niby jak nowe, na gwarancji

http://allegro.pl/sluchawki-sony-mdr1-a-black-czarne-gwar-i5681836511.html

 

sam się zacząłem zastanawiać, gdyby były srebrne brałbym jak rolnik dotacje.

 

Mecin, Ty się ciesz, bo to podobno wałek był :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie tak podejrzewałem, nie mam ochoty zamrażać sobie 500zł na pół roku. Dzięki wczorajszym wałkom nie sfinalizowałem transakcji od razu, uff

Po pytaniu o termin przesłania dowodu zakupu, przestał odpowiadać. Ta aukcja śmierdzi na kilometr. Wiadomości wysyłane tylko z telefonu, śmiesznie brzmiące konto mailowe 'rrfof', cena bardzo niska i wpisana jak na odwal się '444', kurier tylko 10zł.

 

Jeśli się to potwierdzi, to trzeba będzie uważać nie tylko na słuchawki high-endowe

 

 

Samo konto wygląda na pierwszy rzut oka w miarę dobrze. Poza dwoma negatywami, typu kupił, nie płaci, brak kontaktu. Osobiście nigdy nie kupuję od takich ludzi.

Konto na kobietę, kontakt masz prawdopodobnie z mężczyzną, co niczego nie wyklucza, lecz jest podstawą do odmowy zakończenia transakcji.

Ja bym napisał krótkiego maila. Skan dokumentów zakupu + ręczny zapisek z dzisiejszą datą. Wytłumacz delikatnie, że względów bezpieczeństwa i fałszywe konta.

Cena faktycznie niska. Logował się po południu.

 

 

Stwierdziłem że ryzykuje, podesłał zdjęcie paragonu, data się zgadza, rozmawiałem z nim przez chwile przez telefon.

Nie wszystko się zgadza, ale cóż. Konto z dolnego śląska, słuchawki kupione w Wawie, plus tak jak piszesz konto na kobietę a gadam z facetem.

Najważniejsze jest to że nawet jeśli wałek to kasa nie przepadnie na zawsze, wróci tylko z paro miesięcznym opóźnieniem. Dzięki za pomoc ;)

Edytowane przez Matthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba podstawą jest to, że policja musi wszcząć postępowanie? Allegro oddaje wtedy kasę bez względu na wynik dochodzenia, czyli też np w przypadku umorzenia z powodu nieznalezienia sprawcy czy niska szkodliwość?

 

Nie ma czegoś takiego jak "niska szkodliwość" przy zgłaszaniu przestępstwa z art. 286 kk (oszustwo). Wiele osób jest zbywanych przez tępych krawężników, że "to nie ma sensu, bo kwota mała itp.", ale oni robią to po to, by mieć mniej roboty.

 

Mi Allegro oddawało ZA KAŻDYM RAZEM (łącznie już 4) pieniądze z Programu Ochrony Kupujących, a trwało to zawsze ok. 4-6 tygodni.

Tylko nie wolno dać sobie wmówić na komisariacie, że zgłasza się kradzież. ZAWSZE ZGŁASZAĆ OSZUSTWO.

 

PS. Najpierw dostajesz od Policji pismo o wszczęciu (dopiero potem okazuje się czy go złapali czy może umorzyli, bo "sprawca nieodnaleziony) i to właśnie to pismo musisz dołączyć w liście do Allegro. Potem oni mogą sobie umorzyć, serwisu to nie interesuje. Wszystko jest dokładnie opisane na podstronie "Program Ochrony Kupujących - Allegro"

Edytowane przez nismovsky
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wczoraj podpiąć swoje konto bankowe do konta allegro brata. Odmówili bo bankowe było na inne imię, nawet mimo tego samego nazwiska.
Najwidoczniej PayU daje pewność że pieniądze trafią na konto prawdziwego właściciela konta allegro, wzięli się za poprawę polityki bezpieczeństwa

Edytowane przez Matthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie znajomego, temat myślę odpowiedni :

Sprzedajacy, osoba prywatna wystawia towar używany lecz deklaruje ze jest bez wad, towar przychodzi z wadami, kontakt się urywa ze sprzedającym

Na policje z tym i później POK i czy też jako oszustwo?

 

Wysłane z mojego GT-I9506

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem z własnego doświadczenia, chociaż to może być odosobniona sytuacja. Kupiłem telefon jako sprawny, z wyposażeniem, wysyłka paczką, po kilku monitach i prawie miesiącu dostałem usyfiony niedziałający telefon w kopercie. Sprzedający wypiął się na mnie, bo stwierdził, że on wszystko spakował jak trzeba, a to na pewno poczta uszkodziła, wykradła dodatki i przepakowała do koperty...

Nie pomagały żadne maile, nie pomogła mediacja allegro (gość miał ich monity gdzieś) więc w końcu poszedłem ze sprawą na policję. Policjant na dyżurce konsultował się jeszcze z przełożonym i wyszło to tak:

- Otrzymał Pan przedmiot?

- Otrzymałem, ale niezgodny z umową i uszkodzony. Chcę zgłosić oszustwo.

- Ale otrzymał Pan paczkę?

- Tak otrzymałem.

- No to nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Jedyne co może Pan zrobić to założyć sprawę cywilną przeciwko sprzedającemu.

Komisariat Warszawa-Tarchomin

 

Ci sami za wszelką cenę próbowali mnie zniechęcić do składania doniesienia na oszustwo (głupi kupiłem coś na tablicy i przelałem kasę, po przelewie kontakt się urwał). Powiedzieli, że nie ważne kiedy przyjdę będę czekał conajmniej 3 godziny na złożenie zeznań.

Edytowane przez sn4ke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz złożyć pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa bezpośrednio do Prokuratury rejonowej. I tak zostanie to przekazane do najbliższej twojego miejsca zamieszkania jednostki Policji. Nikt już nie będzie próbował nic ukręcić a Ty zostaniesz wezwany na przesłuchanie na wyznaczona godzinę. Bez łaski i czekania.

Wydłuży to o kilka dni obieg dokumentów, lecz może oszczędzić trochę nerwów. Nie musisz sie znać na prawie i artykułach KK. Opisujesz swoimi słowami, dołączasz ksero maili, itp a oni są od kwalifikacji czynu.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz złożyć pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa bezpośrednio do Prokuratury rejonowej. I tak zostanie to przekazane do najbliższej twojego miejsca zamieszkania jednostki Policji. Nikt już nie będzie próbował nic ukręcić a Ty zostaniesz wezwany na przesłuchanie na wyznaczona godzinę. Bez łaski i czekania.

Wydłuży to o kilka dni obieg dokumentów, lecz może oszczędzić trochę nerwów. Nie musisz sie znać na prawie i artykułach KK. Opisujesz swoimi słowami, dołączasz ksero maili, itp a oni są od kwalifikacji czynu.

Problem nie jest uporczywość policji, czy ilość krętaczy ale brak wiedzy jak postępować krok po roku, brak zrozumienia tematu bo ilu ludzi rozumie tak zawiłą dziedzinę jak prawo?

Wedle zasady okazja czyni złodzieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz złożyć pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa bezpośrednio do Prokuratury rejonowej. I tak zostanie to przekazane do najbliższej twojego miejsca zamieszkania jednostki Policji. Nikt już nie będzie próbował nic ukręcić a Ty zostaniesz wezwany na przesłuchanie na wyznaczona godzinę. Bez łaski i czekania.

Wydłuży to o kilka dni obieg dokumentów, lecz może oszczędzić trochę nerwów. Nie musisz sie znać na prawie i artykułach KK. Opisujesz swoimi słowami, dołączasz ksero maili, itp a oni są od kwalifikacji czynu.

 

Fajnie by było przypiąć gdzieś Twój post razem z postem @nismo jako instrukcję na wypadek wdepnięcia w jakąś szemraną aukcję. Nie dużo osób miało doświadczenie w tym temacie i nie wiedzą jak się zachować gdy nadejdzie ten pierwszy raz, a takie wskazówki mogą zaoszczędzić dużo stresu, czasu, a może i nawet pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matthi - miło to słyszeć, że okazałem się być pomocny. Przejrzyj ten temat od początku to zobaczysz jeszcze inne "kompedia wiedzy oszukanego", które tu zostawiłem ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nismo Ty pomocny? :blink: Ty Nasz orędownik złoty, przewodniku ciemniej nieznanej drogi, przybywasz jak światło w tunelu z dobrą radą ratując z ciemnej otchłani niewiedzy :D;)

Naprawdę dzięki za garść ważnej wiedzy ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję w kilku zdaniach wyjaśnić jak wygląda to z drugiej strony drzwi :-)

1.Przychodzi poszkodowany złożyć skargę do jakiejś tam jednostki Policji. Jeżeli jest w godzina 8.00 - 16.00 to jest duża szansa, że zostanie przyjęty przez kogoś kto ma prawie dyżur i cały dzień przyjmuje różnego typu zawiadomienia o przestępstwie. Pewnie w mniejszych jednostkach obejmujących swoim zasięgiem duży rejon, tej osoby od przyjmowania zawiadomień praktycznie nie ma na miejscu, bo zapierdziela całymi godzinami od zdarzenia do zdarzenia. Zgłaszający penie też swego czasu nie ma za dużo i nie chce mu się czekać godzinami pod drzwiami.

2.Poszkodowany jest w innych godzinach, lub nie daj Boże w weekend. No cóż. Duża szansa, że odbije się od muru, czyli pomocnika Oficera Dyżurnego, lub samego Dyżurnego.

To te osoby pracujące przy samych drzwiach wejściowych. W tym czasie w jednostce nie ma już najczęściej nikogo innego. Wtedy najczęściej usłyszy hasła o niskiej szkodliwości

i pierdylionie innych powodów, które wskazują, że bez sensu jest strata cennego czasu zgłaszającego, bo i tak nie da się nic z tym zrobić.

Dlaczego tak się dzieje? Proste. Po pierwsze funkcjonariusz dyżurny, ten sam co wyżej w dalszym ciągu zapierdziela gdzieś na mieście i robi tonę dokumentacji. A innej osoby mogącej przyjąć zawiadomienie nie ma w tym czasie w jednostce, bo nie ma na to etatów. Drugi powód jeszcze ważniejszy to statystyki i moce przerobowe.

Zacznę od drugich. Każde postępowanie, które jest kwalifikowane jako przestępstwo, papierkowo prowadzi pracownik dochodzeniowy, pod nadzorem prokuratora.

Takich pracowników przeważnie jest kilkoro, niekiedy w dużych jednostkach kilkunastu. Prowadzą wszystko. Zacząwszy od kradzieży gołębi z altanki, przez włamania do mieszań, rozboje i zabójstwa. Czas prowadzenia dochodzenia to ustawowe 30 dni z możliwością przedłużenia, na co wszyscy patrzą bardzo niechętnie. Założenie i prowadzenie takiej teczki to kilkanaście wypełnionych druków, w tym większość statystycznych. Ile jedna osoba prowadzi na bieżąco. Kilkadziesiąt. Czy mając kilkadziesiąt teczek w których jest kilkadziesiąt przeróżnych spraw, do których trzeba by wykonać po kilka - kilkadziesiąt przeróżnych czynności, takich przesłuchania świadków - przyjdą,albo nie przyjdą na ustalona godzinę. Jak nie to się wszystko wali. Wysłanie pism do przeróżnych instytucji, w naszym przypadku do Allegro, Urzędów Miejskich w celu ustalenia danych osobowych, zleceń innym jednostkom w kraju przeprowadzenia czynności. Taka osoba praktycznie nie jest w stanie ogarnąć tego co robi.

Do tego dochodzi statystyka. Jak w każdej korpo, liczą się przede wszystkim wyniki. W tym wypadku tejże jednostki Policji. Wiadomo, że czym więcej przestępstw jest niewykrytych, to statystyka jest gorsza. Tym większy nacisk na poprawę wyników. Właśnie poprzez nieprzyjmowanie zgłoszeń, zaniżanie wartości, tak aby nie kwalifikować jako przestępstwo i ewidentnie zniechęcanie zgłaszającego do dalszego pobytu przed drzwiami. Kto na tym korzysta. Kadra najwyższa, która sobie spokojnie rozdziela premie i nagrody za wykrywalność.

Jak pisałem każde dochodzenie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratora, tak to się ładnie nazywa, mamy dwie możliwości. Składamy pisemne zawiadomienie o przestępstwie na adres właściwej Prokuratury Rejonowej i takie wysyłamy listem poleconym.

Możemy je zanieść osobiście do sekretariatu Prokuratury, wtedy najlepiej w dwóch egz. i zostawiamy za potwierdzeniem odbioru. W ciągu max dwóch dni te pisma trafią do podległej terytorialnie jednostki Policji. Jednak już zarejestrowane i z poleceniem wyjaśnienia , sprawdzenia i podjęcia odpowiednich czynności dochodzeniowych.

Ostatecznie nasze zawiadomienie wysłać na adres jednostki Policji i również powinno mieć ten sam skutek, jednak polecam drogę poprzez Prokuraturę.

Co jest ważne dla osoby oszukanej? Gromadzimy wszelkie możliwe dokumenty i dowody świadczące o umyślnym wprowadzeniu w błąd. Korespondencję mailową, zrzuty ekranu z aukcji. Dokumentację fotograficzna otrzymanego przedmiotu. Czym więcej tym lepiej, choć cudów często nie jesteśmy w stanie zrobić. Po prostu dołączamy to co mamy i zawsze tylko jako kopię. Oryginał trzymamy o siebie i przekazujemy dopiero na wyraźne żądanie osoby prowadzącej. Nie takie rzecz ginęły.

Czy to wszystko coś da i do czegoś prowadzi? Najczęściej nie, ale takie durne przepisy ktoś kiedyś wprowadził. W każdym bądź razie po 30 ustawowych dniach otrzymujemy dokument o umorzeniu postępowania, który jest dla nas podstawą o wystąpienie do Allegro zwrot wpłaconej kwoty. Często sprawca jest ustalony w czasie dochodzenia.

Może być słupem, małolatem, bezrobotnym bez dochodu, prowadzącym działalność polegającą na oszustwach, np. sklep internetowy z RTV, którego nikomu nigdy nie wysyła, a po zebraniu kasy zamyka i otwiera pod inną nazwą. Cóż. wtedy biedny nasz oszukany konsumencie radź sobie sam. Zbieraj kasę na prawników, opłaty sądowe, bierz udział w postępowaniach, często na drugim końcu kraju i dostawaj białej gorączki, bo kasy i tak nie odzyskasz. To nie na ten wątek historie i tak daleko starajmy się nigdy nie zawędrować.

Nie ma skutecznej metody na 100% ustrzeżenie się przed oszustem internetowym. Dlatego nigdy nie działajmy pochopnie. W większości niska cena powinna dać nam już dużo do myślenia. Nowe konto, mała ilość komentarzy, komentarze negatywne. bark możliwości kontaktu. To wszystko na co powinniśmy zwracać uwagę. Zawsze można przedmiot kupić i wstrzymać się zapłatą, aż do rozwiania wszelkich wątpliwości. Przecież nic za to nie grozi. Najwyżej można dostać ostrzeżenie z Allegro. Po bardzo długim czasie zresztą.

Forum jest w miarę bezpiecznym miejscem handlowym, choć i tu Al Bundy się trafi od czasu do czasu.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chyba zrobiłem komuś ostro koło d*py. Pisałem wcześniej do Nismo, dzwoniłem do Kuropa i poruszyłem ogólnie "cały świat". Chodziło o iPoda Touch 3G 64 GB w stanie idealnym z dodatkami za 150 zł + 10 KW. Zgłosiłem sprawę do allegro, napisałem użytkownikowi "przemiły" komentarz i co? iPod Touch 3G 64GB + bonusy doszedł do mnie po ponad 2 tygodniach, ale doszedł. Jest tak jak było w opisie. Teraz patrzę na konto użytkownika ZAWIESZONE. Co prawda, gdy ja kupowałem tego iPoda, sprzedający miał kilka plejstejszn 4 i może tam zrobił jakiś wałek, ale to już nie moja sprawa. Ja swój towar otrzymałem i jestem z niego zadowolony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Beyerdynamic DT770 250Ohm

200zł ale OLX. Lokalizacja: Piaseczno

http://olx.pl/oferta/sluchawki-beyerdynamic-770-pro-250ohm-CID99-IDc0cPw.html#2cb240ef4d

Dzięki, znajomy je właśnie kupił, bo szukał zamkniętych do 200 zł :)

O shit... Wygląda na to, że podebrałem je twojemu koledze... Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że dzwoniłem zanim ten post się pojawił i gość mówił, że byłem pierwszy... Sorki :s

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności