Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Oszustwa na Allegro i nie tylko


Harmony Korine

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie coś takiego znalazłem, że jak kupujący zamawia własnoręcznie kuriera za pobraniem to może sobie zaznaczyć własny rachunek do przelewu, jeśli na etykiecie dany przewoźnik nie umieszcza danych przelewowych. I potem płaci za paczkę i dostaje z powrotem tą kasę na konto.
( http://www.wykop.pl/link/1167721/sendit-pl-i-jedna-mala-rzecz-ktora-ulatwia-naciagaczom-prace/ )
Znając życie to już było w tym wątku, ale ważne, by pamiętać dla przestrogi.

Głupia sprawa, nabyłem sprzęt (allegro) przed zakupem pytając sprzedającego o ubezpieczoną przesyłkę do paczkomatu (w ofercie był i pozostał kurier). Człowiek poszedł mi na rękę, ale wysyłając nie zaznaczył ubezpieczenia i jak na złość inpost pierwszy raz paczkę gdzieś zapodział. Jeżeli przesyłka się nie znajdzie, to czeka mnie batalia o zwrot pieniędzy. Dobrze się z tym nie czuję, szarpać się nie chcę, ale kwota niemała.


A jeszcze się zastanawiam, a on w ogóle naprawdę wysłał tą przesyłkę? Bo może odrazu wykombinował wałek. Jest z tej historii przestroga, by prosić do skutku o zmianę wysyłki także w aukcji, edycja to chwila moment i nic nie kosztuje. Bo jak widać cwaniaczków jest niemało.

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś takiego znalazłem, że jak kupujący zamawia własnoręcznie kuriera za pobraniem to może sobie zaznaczyć własny rachunek do przelewu, jeśli na etykiecie dany przewoźnik nie umieszcza danych przelewowych. I potem płaci za paczkę i dostaje z powrotem tą kasę na konto.

( http://www.wykop.pl/link/1167721/sendit-pl-i-jedna-mala-rzecz-ktora-ulatwia-naciagaczom-prace/ )

Znając życie to już było w tym wątku, ale ważne, by pamiętać dla przestrogi.

 

Głupia sprawa, nabyłem sprzęt (allegro) przed zakupem pytając sprzedającego o ubezpieczoną przesyłkę do paczkomatu (w ofercie był i pozostał kurier). Człowiek poszedł mi na rękę, ale wysyłając nie zaznaczył ubezpieczenia i jak na złość inpost pierwszy raz paczkę gdzieś zapodział. Jeżeli przesyłka się nie znajdzie, to czeka mnie batalia o zwrot pieniędzy. Dobrze się z tym nie czuję, szarpać się nie chcę, ale kwota niemała.

A jeszcze się zastanawiam, a on w ogóle naprawdę wysłał tą przesyłkę? Bo może odrazu wykombinował wałek. Jest z tej historii przestroga, by prosić do skutku o zmianę wysyłki także w aukcji, edycja to chwila moment i nic nie kosztuje. Bo jak widać cwaniaczków jest niemało.

 

Ale jeśli poszło poczkomatem to są na to ślady i wygenerowane dokumenty. I łatwo namierzyć na jakim etapie wcięło przesyłkę. Jeśli nastąpiło to na etapie dostarczania do paczkomatu to sprawa jasna. Operator paczkomatów by to zaraz wychwycił, tak samo jeśli rzecz nastąpiła na dalszym etapie, więc też sprawa klarowna. Jeśli operator przyjął przesyłkę fizycznie i jej nie dostarczył, to nie bardzo jest nad czym dyskutować. Droga paczki jest podzielona na monitorowane etapy, jeśli była i się zbyła to w sprawa prosta. Jeśli nie wyszła poza etap "wygenerowano etykietę", to również nie ma wątpliwości.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie mam powodów, aby podejrzewać sprzedawcę o oszustwo. Przesyłkę dostarczył do paczkomatu. Została odebrana przez inpost i (jak potwierdza infolinia) wcięło ją na etapie przyjęcia do sortowni. Konto na allegro jest solidne, kontakt też w porządku. Poróżniliśmy się w kwestii odpowiedzialności. Ostatecznie ustaliliśmy, że po rozpatrzeniu reklamacji otrzymam całą kwotę. Mam nadzieję, że na tym sprawa się zakończy. Wiem, że sprzedawca zaniedbał kwestię ubezpieczenia, ale jest mi też najzwyczajniej w świecie przykro, że nalegałem na paczkomat i wyszło jak wyszło. Oczywiście nauczka jest. Jak sądzę dla obu stron. Przedmiotu bez umówionych zmian wprowadzonych w aukcji już nie kupię (do znudzenia przypominać o ubezpieczeniu też nie zaszkodzi).

Edytowane przez Jet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie sprawa jest jasna, wina jest po stronie przewoźnika. Ubezpieczenie, ubezpieczeniem, wiadomo że by to ułatwiło sprawę, ale nawet jego brak nie zwalnia strony wykonującej usługę transportową z rzetelności wykonania tejże usługi. A tej rzetelności brakło, w związku z czym strona umowy usługi (nadawca) poniosła stratę. Myślę, że i tak można dochodzić roszczeń w związku z poniesionymi stratami. A przynajmniej próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sądźcie się szybko z InPostem, póki jeszcze jest :blink:

http://www.wykop.pl/ramka/3647549/paczkomaty-inpost-na-skraju-bankructwa-brzoska-przyznaje-ze-firma-ma-klopoty/

Edytowane przez crysis94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Sporo można o tym na wykopie poczytać, ale ogółem oprócz paczkomatów lepiej niczego innego nie brać

 

To ja mam inaczej, wolę ich list polecony czy kuriera. Druga paczka pod rząd przekierowana do paczkomatu na obrzeżu miasta.

Edytowane przez oblivion
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
42 minuty temu, Frenchcore napisał:

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=46332198&order=m

 

ten sprzedawca to może być kolejna mina z chin

 

 

Widać, że tak jest po tym: "Koszta celno-skarbowe i podatkowe nie są wliczone w cenę towaru. Proszę mieć na uwadze, że nie są one doliczane do wszystkich przesyłek. Jesteś natomiast zobowiązany do opłacenia wszystkich kosztów importowych, które Twoje lokalne służby celne uznają za stosowne."

Chociaż powiedziałbym, że to mina z Polski, a nie Chin :P

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zablokowano konto przez Allegro. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie jest to oszustwo czy afera ale dla mnie było uciążliwe to napiszę.

 

Próbowałem na Allegro skorzystać z rat 0 procent. Sądziłem,że sprawę przejmie Alior Bank czy mBank. Jednak w trakcie procesu przyznawania kredytu ratalnego "objawiła się" firma Monedo Now (Kreditech) z Poznania i pilotowała sprawę. Tego Allegro w FAQu nie opisuje. Przynajmniej ja nie znalazłem. W sumie doszło nawet do przyznania kredytu na raty ale wylazł problem - firma zażądała podania danych karty debetowej/kredytowej aby powiązać ją ze spłatami rat (historię moją z konta sprawdzili). Nie było jak tego ominąć. Skontaktowałem się z tą firmą telefonicznie i jak powiedzieli "takie mamy wewnętrzne procedury. Z rat zrezygnowałem, anulowałem przyznany kredyt (przez konsultanta). Napisałem o tym do Allegro, odpisali,że tak, firma ta jest ich partnerem kredytowym. Jednak "numer" z kartą nie podoba mi się. Ten Kreditech to chyba jakiś parabank czy firma pożyczkowa a nie żaden bank normalny.

Ostatnia odpowiedź Allegro :

"Witam.
Podmiotem udzielającym pożyczki na zakupy jest jeden z partnerów pożyczkowych – Alior Bank S.A., mBank S.A. lub Kreditech Polska Sp. z o.o.(Monedo).
Pozdrawiam
,"

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krz napisał:

Uważajcie na Monedo - link

Na szczęście da się to teraz obejść i wysłać wyciąg. Można próbować anulować raty i składać wniosek jeszcze raz. I tak aż trafi na Alior albo mBank.

Szkoda,że wcześniej tego nie wiedziałem. No ale od razu po sprawie zmieniłem hasła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Spawn napisał:

Podałeś login i hasło do banku? Troche słabo, bo polskie banki na to nie zezwalają. Jak Ci się ktoś włamie na konto to bank może się wypiąć że sam dobrowolnie podałeś te dane innym podmiotom.

Człowiek mądry po szkodzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, krz napisał:

Uważajcie na Monedo - link

Na szczęście da się to teraz obejść i wysłać wyciąg. Można próbować anulować raty i składać wniosek jeszcze raz. I tak aż trafi na Alior albo mBank.

 

Lubię takie opowieści "firma zapewnia, że wszystko jest w porządku". Pamiętam konferencję prasową, na której pan P. szef Amber Gold zapewniał, że wszystko jest w porządku. Także ten...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu się tym interesowałem i obecnie jest nieco dziwna sytuacja ponieważ wedle prawa unijnego podawanie haseł i loginów jest ok natomiast polskie banki na to nie zezwalają. Raz kupowałem coś za granicą i do wyboru było Sofort banking czy jakoś tak. Myśle sobie to takie nasze Payu to ok. Wpisuje dane i nagle zaświeciła mi się lampka że jak to? Login i hasło do banku? Poczytałem o okazało się że to normalna praktyka i wszytko niby ok. Wymiękłem jednak i zapłacilem po prostu mastercardem. Potem gruchnęła afera jak paypal też to wprowadził, a polskie banki w odpowiedzi zablokowały możliwość wpłaty na paypala ;) Koniec końców paypal się ugiął i dał tam jakieś alternatywne rozwiązanie.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Spawn napisał:

Jakiś czas temu się tym interesowałem i obecnie jest nieco dziwna sytuacja ponieważ wedle prawa unijnego podawanie haseł i loginów jest ok natomiast polskie banki na to nie zezwalają. Raz kupowałem coś za granicą i do wyboru było Sofort banking czy jakoś tak. Myśle sobie to takie nasze Payu to ok. Wpisuje dane i nagle zaświeciła mi się lampka że jak to? Login i hasło do banku? Poczytałem o okazało się że to normalna praktyka i wszytko niby ok. Wymiękłem jednak i zapłacilem po prostu mastercardem. Potem gruchnęła afera jak paypal też to wprowadził, a polskie banki w odpowiedzi zablokowały możliwość wpłaty na paypala ;) Koniec końców paypal się ugiął i dał tam jakieś alternatywne rozwiązanie.

 

No, ale naprawdę - to czy Unia coś dopuszcza, czy nie, nie oznacza wcale, że to jest rozwiązanie dobre i celowe. Trzeba się po prostu kierować własnym rozsądkiem. Jak byście zareagowali, gdyby warunkiem uzyskania kredytu było udostępnienie kluczy do mieszkania lub samochodu pracownikowi jakiemuś parabanku? Popukalibyście się w głowę, nie? Z loginami bankowymi jest tak samo, tylko bardziej. 

 

I jeszcze jedno: ostatnich kilka lat w dziedzinie usług finansowych powinno nas uświadomić, że firmy finansowe działają wyłącznie dla własnego zysku i uczciwość wobec klienta jest ostatnią rzeczą jaka ich interesuje. Dlatego zalecałbym wstępnie zerowe zaufanie wobec ofert firm finansowych. Zerowe.

Edytowane przez westberg
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, westberg napisał:

 

No, ale naprawdę - to czy Unia coś dopuszcza, czy nie, nie oznacza wcale, że to jest rozwiązanie dobre i celowe. Trzeba się po prostu kierować własnym rozsądkiem. Jak byście zareagowali, gdyby warunkiem uzyskania kredytu było udostępnienie kluczy do mieszkania lub samochodu pracownikowi jakiemuś parabanku? Popukalibyście się w głowę, nie? Z loginami bankowymi jest tak samo, tylko bardziej. 

 

I jeszcze jedno: ostatnie kilka lat powinno nas uświadomić, że firmy finansowe działają wyłącznie dla własnego zysku i uczciwość wobec klienta jest ostatnią rzeczą jaka ich interesuje. Dlatego zalecałbym wstępnie zerowe zaufanie wobec ofert firm finansowych. Zerowe.

 

I tak i nie. Karte płatnicza jakoś podajesz pracownikowi sklepu który może przecież ją sfotografować pod stołem i potem coś kupić online bo potrzebny jest tak naprawdę jedynie numer karty i cvv. Tyle że istnieje coś takiego jak chargeback oraz ubezpieczenie kart. Krótko mówiąc jak ktoś kupi sobie coś bez Twojej wiedzy to pieniadze do Ciebie wrócą. Nie tracisz ochrony podając karte w sklepie.

 

Konto bankowe również masz chronione w podobny sposób problem w tym że bank nie dopuszcza podawania loginów i haseł i jeśli wyczają że komuś coś gdzieś podałeś (a wyczają zapewne z historii logowań) a na konto ktoś Ci się włamał to mogą powiedzieć że to Twoja wina i tyle bo złamałeś regulamin. Sprawy oczywiście mogą być nie powiązane, chodzi tylko o to że tutaj łamiesz regulamin banku i tracisz ochronę.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności