Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zakupy w MP4NATION - dodatkowe koszta?


Wieszak

Rekomendowane odpowiedzi

A kolega Wieszak jak pijany płotu trzyma się tezy o wysokości podatków. Sprawdziłeś już dane OECD?

 

No tak, przecież OECD to prawda objawiona o nieskazitelnych intencjach. <_<

Płace rosną, ale polemizowałbym czy faktycznie w ujęciu realnym. Jeśli chodzi o stosunek pensji do ceny dóbr takich jak elektronika - faktycznie, widać dobrą tendencję wzrostową (tj. malejące ceny).

Jeśli zaś spojrzymy na dobra takie jak nieruchomości, pożywienie czy ceny leków (które są nawiasem mówiąc zawyżane przez NFZ i bardziej opłaca się sprowadzić z zagranicy, bez refundacji rzecz jasna), sytuacja wygląda coraz gorzej.

W Polsce VAT jest wysoki, ale nie najwyższy. Bardzo wysokie są koszta prowadzenia księgowości związane ze złym systemem podatkowym. Podatki dochodowe i kwoty wolne od podatku, które powinny zostać zlikwidowane, są obecnie bardzo wysokie.

Ciekaw jestem do jakich krajów Reyn się porównuje - czyżby do Zjednoczonych Socjalistycznych Republik Europejskich, których gospodarka przeżywa stagnację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę porównania do Unii Europejskiej, jej zaletą jest to, że istnieje w przeciwieństwie do niezrealizowanych wizji, teorematów pewnych ekonomistów i publicystów, które nie zostały nigdzie wprowadzone i sprawdzone w rzeczywistości.

Ale ponieważ nawet nie pokusisz się o sprawdzenie co oznacza realny wzrost płac i odpływasz w swój własny świat porównań, lęków i fobii to dalsza dyskusja zaiste nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rayn

 

Czy od '89r państwo w którymkolwiek roku wyszło na zero? Nie. Jednym z tego powodów jest pozostawienie tych samych osób w polityce do dzis mamy u władzy byłych komunistów a można bylo to w prosty sposób rozwiązać ustawa lustracyjna. Teraz każdy na każdego teczkę w szafie trzyma. Im większa ingerencja państwa w gospodarkę tym gorzej w kraju mamy największą armie urzędników, która z roku na rok się powiększa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę porównania do Unii Europejskiej, jej zaletą jest to, że istnieje

 

 

Tak się składa, że jest to jej podstawowa wada.

 

Strefa wolnego handlu i Schengen funkcjonują niezależnie od niej i one faktycznie są dobre i potrzebne. Cała Unia w postaci biurokracji, centralizacji, debilnych przepisów i regulacji wszystkiego, marnotrawienia pieniędzy i hamowania wzrostu gospodarczego oraz utraty suwerenności (wyższość prawa unijnego nad np. polskim) to twór, który należy zlikwidować.

Unia funkcjonuje pod hegemonię Niemiec - no ale przecież w TVN'nie mówili, że to samo dobro i wielkie dotacje, które nas nic nie kosztują. Prawda, Reyn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reyn napisz mi jeszcze, że Rosja jest agresorem i napada na Europę to zdobędziesz złoty medal propagandy :D Za takie 3 można startować do europarlamentu ;f

 

??? Gubię się. Sugerujesz, że Ukraina i UE napadły na Rosję?

 

Co do deficytu finansów publicznych od 1989 - z punktu widzenia ekonomii nie jest oczywiste, że zbilansowanie finansów publicznych w kraju rozwijającym się byłoby korzystne ze względu na duże potrzeby kapitałowe, które muszą być pokrywane napływem zagranicznego kapitału wobec braku jego krajowych źródeł. To w naturalny sposób prowadzi do konieczności emisji długu przez państwo i nie jest fenomenem ograniczającym się do Polski oraz innych krajów post komunistycznych ale specyfiką większości rynków wschodzących.

 

Co do elit politycznych - Mojżesz się błąkał po pustyni 40 lat, żeby wymarli ostatni którzy pamiętali niewolę egipską. Od tamtego czasu średnia długość życia tylko wzrosła, więdz spodziewam się, że jeszcze trochę to potrwa.

 

@Wiszak o fobiach już pisałem, nie będę się powtarzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i dodrukowuje masę pieniędzy co roku (ekonomiście są zgodni, że inflacja jest swego rodzaju podatkiem) ?

Gdy rządy i wielkie finansjery to robią lub kradną - nazywa się to zabiegami finansowymi.

 

Reyn, skoro masz do mnie pretensję, że chcę sobie zaoszczędzić na vacie mając nadzieję, że celnicy mi nie skontrolują paczki z iBasso DX90, bądź konsekwentny i nie broń tak obecnego, złodziejskiego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieszak... obecnie inflacja w Polsce jest na poziomie 0.3% r/r. Panowie Balcerowicz i Rybiński wieszczący hiperinflację i upadek zachodniej cywilizacji w związku z polityką światowych banków centralnych wyszli na idiotów - nie ma hiperinflacji, stopy procentowe rynkowe w USA wróciły do normalnych poziomów, EBC boi się DEFLACJI a nie inflacji. NIC z ich zapowiedzi się nie sprawdziło, złoto jest w d... fundusz Eurogedon jest w du... a UE przyspiesza. Oczywiście wiele rzeczy może pójść nie tak i się zrąbać ale nie z powodów o których mówią Twoi guru.

 

Już ci napisałem - nikt na siłę nie trzyma Cię w tym złodziejskim systemie. Dla mnie on nie jest idealny, z pewnością, ale na pewno nie jest zbrodniczy i złodziejski czy jeszcze jakie masz tam fobie. Niestety wg. Twoich kategorii KAŻDY demokratyczny system jest złodziejski - rządy współczesne nie mogą sobie pozwolić na brak systemu opieki społecznej - także USA - finansowanego z podatków, czy to bezpośrednich czy pośrednich.

 

Co do deficytu - to zależy głównie od tego na co jest wydawany. Inwestycje rządowe są jednym ze źródeł wzrostu gospodarczego - zazwyczaj uważało się że są one gorsze niż inwestycje prywatne ze względu na tak zwane mnożniki - ile 1PLN wydatków rządowych oznacza PLN w PKB. Szacowanie mnożników jest trudne delikatnie rzecz ujmując i przez wiele lat uważało się, że wydatki rządowe mają znacznie niższy mnożnik od inwestycji prywatnych. Oznaczało to, że rządy powinny ograniczać wydatki i deficyty. Pod wpływem doświadczeń z kryzysu (przede wszystkim wielkiej porażki obniżania wydatków w krajach peryferiów euro) MFW opublikował dosyć kontrowersyjne badania, które szacowały ten mnożnik na prawie 1. To oznaczało by, że każde 1PLN zaoszczędzone w wydatkach państwa oznacza spadek PKB o 1PLN. Nie wiadomo do końca czy tak jest - ale jedno jest pewne ten mnożnik jest większy niż sądzono na początku.

 

Podsumowując - deficyt w kraju rozwijającym się może być korzystny dla wzrostu i co za tym idzie akumulacji kapitału. To w dużej mierze zależy od tego na co te pieniądze są wydawane. Jeżeli na przykład deficyt jest po to by współfinansować środki europejskie które de facto czterokrotnie zwiększają efektywność tego wydatku (pomimo tego co zaraz kolega Wieszak tu napisze) to jest racjonalny sposób. Jeżeli ma to być wydane na administrację publiczną to efekt tych pieniędzy na PKB będzie mniejszy ale pewnie niektórzy neo Keynsiści będą twierdzić że i tak jest to dobre. Dopóki deficyt nie powoduje zwiększenia kosztów pożyczania to nie jest to bardzo groźne.

 

Osobną dyskusją z tym związaną (a do której zaraz ktoś nawiąże) jest ogólnie rola Państwa jako inwestora. Uprzedzę już argumenty Wieszaka, ale w tym momencie już w zasadzie nie jest kwestionowany pogląd, że w wielu przypadkach wolny rynek nie jest dobrym mechanizmem zapewnienia koniecznych inwestycji. Wynika to z tego, że nie wycenia on dobrze dóbr społecznych takich jak np. rzeczy związane ze środowiskiem, jakością życia etc. oraz w przypadku dużych wydatków infrastrukturalnych w związku z naturalnymi monopolami. W takich przypadkach bez interwencji państwa nie obejdzie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyjemy w innych państwach. Jezeli nie zauważasz ile pieniędzy "znika" na państwowych "inwestycjach"(np. stadiony na euro czy autostrady) to nie ma tutaj po co tracić czasu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie tak. Ale pocieszę cię - albo będzie ci przyjemnie że masz rację (pomimo że jest tak źle) albo będzie lepiej i fakt że ja miałem rację nie będzie miał żadnego znaczenia. Więc dla Ciebie to i tak jest "win win." Peace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyjemy w innych państwach. Jezeli nie zauważasz ile pieniędzy "znika" na państwowych "inwestycjach"(np. stadiony na euro czy autostrady) to nie ma tutaj po co tracić czasu.

 

Dokładnie, odnoszę wrażenie, że ta dyskusja jest syzyfowa.

Jest tak zaślepiony swoimi "platformianymi" ideałami, że stracił kontakt z rzeczywistością i nadal idzie w zaparte, że podatki w Polsce są niskie, a nasz rząd i potężna machina biurokratyczna świetnie gospodarują naszymi pieniędzmi i robą to z pewnością lepiej, niż każdy z nas zrobiłby samodzielnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do sytuacji międzypaństwowej to nawet nie będę nic sugerować, bo zinterpretujesz to po swojemu. Konflikty zbrojne zawsze szły w parze z kryzysami(czytaj: mocno zadłużonymi państwami), więc jeśli uważasz, że po temacie tarcz antyrakietowych ewidentnie antyrosyjskich przejęcie przez nich Krymu aby dostać się do swoich wojsk na morzu czarnym nie jest spowodowane próbą obrony przed zagrożeniem wiszącym nad nimi to wygrałeś drugi medal propagandy. Czy mogli przetransportować wojska? Tak, ale to miejsce jest strategiczne. Czemu zajęli tylko Krym? Bo póki co się bronią. Swoją drogą bardziej boją się Europy niż USA, bo Ameryka ma to gdzieś (nie znaleźli u nich ropy :P). A co do Europy to tu już możesz odpalić sobie TVN. Bankrutujące państwa i radykalny wzrost poparcia radykalnych ugrupowań politycznych(skąd ja to znam). I nie chodzi tu kto jest lewakiem czy co tylko żeby trochę myśleć samodzielnie, a najlepiej to myślenie poprzeć jakąś wiedzą.

 

Co do pieniędzy policz sobie ile ze swojej pensji brutto jest wolne od podatku. Pamiętaj, że mając płacę netto płacisz też przy każdych zakupach vat, przy niektórych akcyzę, a i państwo po np zakupie samochodu upomni się o podatek od "wzbogacenia się".

 

@ edit

Naturalnie chodziło o wojska stacjonujące na Krymie.

Edytowane przez xDrope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie mam już siły.

 

Proszę pokaż mi kraj który nie ma: akcyzy na paliwa, podatku dochodowego, podatku od konsumpcji (czy to sprzedaży czy VAT), od zysków kapitałowych.

 

Powiem Ci, że w przeciwieństwie do większości państw na świecie Polska nie ma podatku od darowizn i spadków w ramach rodziny, nie ma podatku katastralnego i ma de-facto płaską skalę podatkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są państwa, gdzie płacisz równe/większe podatki, ale widać na co te podatki idą (patrz skandynawia). Swoją drogą podatki (większość) płacą tylko biedni. Każdy kto ma trochę więcej pieniędzy kombinuje z tym, bo często nie uśmiecha mu się płacić karę za sukces i woli płacić podatki za granicą (np cuda robione na Cyprze). Gdyby podatki były mniejsze to zwyczajnie nie opłacałoby im się w to bawić. Oczywiście i tak mieszkając tu płacą vat i akcyzę, ale nie płacą składek i sami lepiej zarządzają pieniędzmi, które miałyby iść na składki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przez "widzisz na co te podatki idą" masz na myśli lepszą jakość usług publicznych to trzeba sobie zadać pytanie - czy oni do tego doszli cwaniactwem i oszustwami? Sam piszesz o Cyprze - ja od siebie dodam wymuszanie jednoosobowej działalności gospodarczej na pracownikach - czy to jest droga która spowoduje, że poziom usług publicznych w naszym kraju się poprawi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładasz, że system działa sprawnie w 100%. Jak płaci się podatki to państwo zapewnia dobrą opiekę. Jak się nie płaci to nie zapewnia. Błędne założenie rujnuje całą logikę. Tak jak obniżenie podatków jest nielogiczne, ale się sprawdzi. Ludzie wolą pracować np na czarno, bo wierzą, że lepiej zagospodarują tą nadwyżkę, której nie płacą państwu. Z jednej strony nie znam zbyt wielu osób, które faktycznie by to pożytkowały dobrze, ale z drugiej strony jak państwo zabrało połowę pieniędzy z ofe to w sumie przewalenie tego na alkohol, panny lekkich obyczajów i mąkę wydaje się szczytem przedsiębiorczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reyn - gospodarka oparta na długu raczej z zasady nie jest dobra.

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

 

Same odsetki kosztują nas ponad 40 mld rocznie...

 

Wracając do tematu. Ktoś na forum (wyleciał mi nick) nabył na mp4nation DX90 i już go ma. Zero ceł i podatków.

 

 

Tylko pozazdrościć :) Gdybyś przypomniał sobie nick - daj znać.

Edytowane przez Wieszak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperaj w temacie o DX90 oraz teście Maciuxa, bo dziś to czytałem, więc to dość świeży post był. Poza tym, lecą do mnie Brainwavz HM5 z mp4nation właśnie i dam Ci znać co było w kwestiach celnych.

EDIT:

Użytkownik worms14 ma DX90 sprowadzonego samodzielnie z Chin.

Edytowane przez nismovsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności