Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

RHA MA750


Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba czytać ze zrozumieniem tekstu, piszę że słuchawki (a kilkanaście różnych miałem) BT po kablu lub po BT różnica jest możliwa do zauważenia dopiero przy porównaniu łeb w łeb i nie jest zbyt duża by rezygnować z BT. Chyba jasno wytłumaczyłem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jaro54 napisał:

Na pewno jest różnica między BT a kablem ale nie na tyle duża by nie używać BT. Jak będziesz porównywał łeb w łeb to to zauważysz ale przy normalnym słuchaniu nie zwrócisz uwagi 

 

Więc drobna sugestia z mojej strony: przetestuj sobie MA750 i MA750 Wireless i wtedy się wypowiedz co do skali różnicy mając realne porównanie. Zanim i mi zarzucisz teoretyzowanie i nadmierną wiarę w słowa pisane, to tak się składa że testowałem oba modele i różnica jest delikatnie mówiąc spora.

 

Od razu dopowiadając: nie wiem z czego wynika, czy z przetworników, czy z jakości/strojenia elektroniki. Można więc tylko spekulować. Niemniej zapewne nad problemem się pochylę u siebie na forum lub w recenzji (najpewniej w tej drugiej).

Edytowane przez EvilKillaruna
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale raczej z powodu przebudowania słuchawek a nie z powodu zastosowania BT. @EvilKillarunanie zarzucam ci teoretyzowania wręcz cenie twoje doświadczenie testera. I chyba przyznasz że samo BT nie zmienia tak bardzo dźwięku. Może tylko nazwa została ta sama, nie sądzę by moduł BT tak zepsuł dźwięk. I RHA nie jest przecież nowicjuszem na rynku słuchawek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaro54 napisał:

Ale raczej z powodu przebudowania słuchawek a nie z powodu zastosowania BT. @EvilKillarunanie zarzucam ci teoretyzowania wręcz cenie twoje doświadczenie testera. I chyba przyznasz że samo BT nie zmienia tak bardzo dźwięku. Może tylko nazwa została ta sama, nie sądzę by moduł BT tak zepsuł dźwięk. I RHA nie jest przecież nowicjuszem na rynku słuchawek. 

Powiem tak, dźwięk i tak straci na jakości w stosunku do połączenia przewodowego, natomiast sam dźwięk może mniej lub bardziej różnić się od naszego źródła ze względu na obecność dapa i ampa w konstrukcji słuchawek.

Oczywiście mówię tu o sytuacji gdzie przetworniki, komora, kabel są takie same, w stosunku do zwykłej wersji.

Edytowane przez Sound John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jaro54

 

Wolałem się mimo wszystko zabezpieczyć na wypadek zastosowania tych samych uwag, bowiem MA750 BT mam od chyba dwóch dni jak dobrze liczę.

 

Właśnie że jest to prawdopodobne i dokładnie tak jak pisze @Sound John. W MA750 BT konstrukcja samych korpusów nie została zmieniona. Wszystko wygląda dokładnie jak w MA750. Filtry również są identyczne. Samo BT nie powinno wpływać na dźwięk co do zasady, ponieważ jest to tylko forma komunikacji (choć mająca swoje ograniczenia np. w próbkowaniu), ale po drodze zmieniasz zasady gry i wprowadzasz kilka elementów dodatkowych "w tor", jak chociażby zasilanie z baterii, ale przede wszystkim jakiś przetwornik i konwerter C/A. Jeśli producent ingerował w jego strojenie (cyfrowa equalizacja po stronie układu) lub zastosował układy niskiej jakości, będzie to degradowało dźwięk i spowoduje, że płacąc więcej za dodatkową elektronikę oraz baterię wbudowane w słuchawki, paradoksalnie uzyskujesz gorszą jakość niż przy modelu kablowym, ale sparowanym z normalnym urządzeniem je napędzającym.

 

RHA może nie jest nowicjuszem, ale nie znaczy to że są perfekcyjni i bezbłędni. Przykładów można u nich trochę podać. Niemniej pobieżna lektura zagranicznych recenzji wykazuje bardzo dużo zbieżności względem moich własnych obserwacji w ramach tego konkretnego modelu. 

Edytowane przez EvilKillaruna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jaro54 nikt tutaj nie pisał, że to sama kwestia BT wpływa na inne strojenie. Nowe kodeki i standardy są na tyle dobre, że różnice są małe. Ale słowa Evila to dowód, że nie można w ciemno polecać wersji BT, jak się kablowa podobała i vice versa - producent przestroi słuchawki i kaplica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napisałem żeby się nie bać BT bo ono nie robi takiej różnicy by nie dało się słuchać w stosunku do kabla. Wiele osób uważa że BT jest do niczego, ale zwykle problem jest po stronie producenta, który tak samo nazywa różne słuchawki, co widać np w tych RHA o których tu dyskutujemy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, widzę że niechcący wywołałem burzę w temacie kabel/BT. Sorry nie chciałem :)
Wydaje mi się że wszyscy macie racje. Doczytałem więcej (tam gdzie zanegowali ma750 wireless) i okazuje się ze preferują bardziej np. Beats ;). No cóż, dalej czytać nie musiałem :)
Co do przejściówki Lightning-USB to mam tą oryginalną z zestawu, ale czytałem opinie ludzi że to totalny szmelc. Nie mam jak sprawdzić bo nie mam żadnych słuchawek. Ponoć lepiej kupić słuchawki ze złączem Lightning. To jednak odpada bo to mało uniwersalne rozwiązanie.
Jestem skazany na BT lub zakup od razu osobnego grajka i słuchawek. Grajka nie wykluczam, ale z tel tez chciałbym słuchawek używać. Jestem już prawie zdecydowany na MA750 BT, a ewentualne różnice do kabla jakoś przeżyje. BT ma swoje plusy w postaci wygody na treningu.

P.S. @Evil czy mam rozumieć że niedługo pojawi się jakieś porównanie obu wersji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po BT jakość źródła nie ma znaczenia, NIE MA, gra to co jest w słuchawce, ze źródła lecą tylko zera i jedynki. Czary odbywają się w słuchawkach, dlatego brzmienie słuchawek BT nie zależy od źródła, tak samo by zagrały z clipa (jakby miał blututa) jak z AK240.

Edytowane przez brunnerius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://komorkomania.pl/35242,czym-jest-kodek-aptx-hd-i-jak-mozna-go-wykorzystac

https://www.gsmmaniak.pl/725838/qualcom-aptx-jak-dziala/

 

"Technologia aptX jest w stanie przesyłać muzykę na pełnej przepustowości, w częstotliwości 16-bitowej/44,1 kHz (356 kb/s) w formacie podobnym do tego, jaki wykorzystują płyty CD. Niestety to tylko takie zapewnienie, bowiem sam aptX dalej używa kompresji.

W przypadku kodeka z dopiskiem „HD” zmiana jest naprawdę spora. Qualcomm postarał się o rozwinięcie, aby dostarczyć nam w pełni bezstratnej, bardzo wysokiej jakości audio. Tym razem w formacie 24-bit/48 kHz. (576 kb/s)."

 

Kodek muszą obsługiwać słuchawki i źródło. np. AptX HD obsługują BD Aventho Wireless i AK300.

 

A jeszcze w temacie 750 i T20

https://komorkomania.pl/35525,rha-ma750i-i-t20i-nie-sa-tanie-ale-mozna-sie-w-nich-zakochac-test

Edytowane przez Lord Rayden
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aptX HD 575 kb/s.... czyli tez stratnie. Stacjonarny sprzęt audio osiąga na FLAC bez problemu 1000 a nawet dużo więcej kb/s i to przy 16bit. Przy 24bit jest jeszcze wyżej.

Jak się poczyta o MA750 Wireless, głównie na obcojęzycznych stronach to ludzie są zadowoleni przeważnie. Możliwe ze mimo ograniczeń ten dźwięk nadal jest korzystny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypadku kompresji bezstratnej bitrate trochę co innego mówi i raczej nie warto sobie nim głowy zawracać.
A co do brzmienia, to zależy czego oczekujesz. Kablowe MA750 grają przyjemną Vką bez nachalnych sopranów, dół nastawiony na subbas. Całkiem przestrzennie jak na doki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyjemnego grania oczekuje tak jak to nazwałeś. O ile wersja BT gra podobnie to powinno być ok. Wiecie może gdzie można odsłuchać wersje BT 750tek?

 

Rozeznałem wstępnie temat i wyglada na to ze słuchawki douszne tylko bez odsłuchu można kupić, ze względów higienicznych. Szkoda że nie sprzedają np. wkładek i na nich można by przetestować słuchawki. Lepiej byłoby wydać kilkadziesiąt zł niż kilka stówek za słuchawki

 

Muszę tez sprostować temat przejściówki Lightning-USB o której pisałem do jabłka. Jednak nie na jakość dźwięku, a wykonania ludzie narzekają. Tak ze słuchawki kablowe nadal w grze. :)

 

Sam nie wiem czy kupować w ciemno wersje BT (wolałbym bo wygodniejsza do ćwiczeń), czy poczekać aż@EvilKillaruna skrobnie coś o tej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem MA750 =/ MA750 Wireless. Zwykłe kablowe 750--tki zapamiętałem jako przyjemniejsze. Nawet jeśli tonalnie MA750 Wireless by pasowały swojemu nabywcy, to wyższą jakość dźwięku dadzą BE6i. A jeśli nie będą pasowały, to więcej basu i przyjemniejszą górę dadzą minimalnie tańsze BE Sport3.

 

Z racji obaw o możliwości swobodnego wypowiadania się, będę musiał prosić o śledzenie albo mojego własnego forum, albo FB (pojawiają się tam zawsze zajawki co ważniejszych nowych recenzji i artykułów). Mam również MA650 Wireless, więc w razie czego będzie możliwość przeprowadzenia porównania.

Edytowane przez EvilKillaruna
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem i jednak biorę wersje na kablu. BT ma swoje ograniczenia nawet z aptX, jest to dalekie od jakości bezstratnej. Jabłka nie wspierają tego kodeka wiec jest jeszcze gorzej na pewno. Do mp3, Apple Music, Spotify, itp. pewno to wystarcza w zupełności, ale do FLAC, Tidal HiFi raczej słabo.

 

Nawet na stronie producenta wersja kablowa i BT ma inny opis i nieco inne parametry. Szkoda ale może za kilka lat będzie można cieszyć się swobodą bez kabli w tej samej jakości co na smyczy

 

P.S.

Jakie twarde etui przenośne polecacie? Kiedyś tu na forum czytałem co polecacie, ale teraz nie umiem znaleść co to było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności