Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rock Progresywny


kamokeg

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno Wilson. Ale nie wychwalał bym go, potrafi zrobić coś dobrze ale nie wszystko mu wychodzi. Zwłaszcza remixy starych płyt, np. Yes brzmią fatalnie. Poza tym podejrzewam, że Akerfeldt chciał uzyskać taki "vintage" sznyt poprzez miks.

No i dostało się niesłusznie Wilsonowi za Sorceress :-) Tutaj to był Tom Dalgety. SW miksował m.in. Pale Communion.

Co do samej płyty, to może taki mastering to jest to ukłon zespołu w stronę dawnych fanów? Taki trochę vintage metal :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten nowy Riverside to taki trochę muzak; muzyka dla centrów handlowych, leci gdzieś w tle i nie zajmuje uwagi.

fajne do auta

chłopaki zamykają pewien okres

zobaczymy co będzie nowego na następnej płycie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dostało się niesłusznie Wilsonowi za Sorceress :-) Tutaj to był Tom Dalgety. SW miksował m.in. Pale Communion.

Co do samej płyty, to może taki mastering to jest to ukłon zespołu w stronę dawnych fanów? Taki trochę vintage metal :-)

Dlatego nie napisałem tego info na 100%.

Była już tutaj taka teoria i się z nią zgadzam, ale skoro źródłem inspiracji był rock progresywny lat 70, to powinni w tą stronę iść z mixem, a to brzmi jak metal lat 90.

 

Dla mnie z płyt progresywnych Opeth to ranking wygląda:

Heritage>Pale Communion>Damnation>Sorceress. Aczkolwiek kawałek Strange Brew wymiata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Opeth mało siedzę, do niedawna tylko Ghost Reveries lubiłem, natomiast Pale Communion jest genialne, Sorceress świetny album, Heritage nie znam, ale pora przesłuchać.

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

No, ale bez przesady. Te progrockowe płyty Opeth to tylko w zasadzie repliki stylu z lat 70-tych. Żadnej kreatywności tam nie ma, tylko świetne rzemiosło. To już te nowe płyty Van der Graaf'a są jakieś takie swieższe. I z pewnością Storm Corrosion (jeśli chodzi o klimaty okołoopethowe) jest też jakąś wartością dodaną. Edytowane przez westberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaming Row. Ale to wszystko nie prog rock :)

 

Wysłane za pomocą mTalk

Pomijając pajacowanie w grafice, sama muzyka się broni. Świetny tegoroczny album, w dużej mierze to instrumentalne granie w stylu Pink Flody. Na YT mało nagrań, w dodatku ten kawałek jest w gorszej wersji niż albumowa, ale warto posłuchać:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Jakoś tak przegapiłem link z oświadczeniem Riverside, zwróciłem uwagę dopiero dziś jak podlinkowali do artykułu w TeamRock.

 

Zespół nie zawiesza działalności, ale też nie będzie poszukiwać nowego gitarzysty w miejsce tragicznie zmarłego Piotra Grudzińskiego. Oficjalnie będą kontynuować w 3-osobowym składzie, dobierając czasami do nagrywania w studiu i ewentualnych koncertów gitarzystę sesyjnego. Prace nad nowym materiałem ruszą w 2017 roku, a pierwszy koncert od śmierci gitarzysty zagrają w lutym 2017 w rocznicę jego śmierci.

 

Tutaj cały tekst: http://www.riversideband.pl/pl/news/item/and-there-where-three-again

 

Dla mnie osobiście wraz ze śmiercią Grudzińskiego skończył się pewien rozdział w historii zespołu. Uwielbiałem te jego solówki, dzięki nim zakochałem się w tej muzyce. Podobno chłopaki fascynowali się brzmieniem elektronicznym z pogranicza ambientu, możliwe, że zespół jako trio pójdzie w tym kierunku. To może być nawet ciekawe, ale jednak to już będzie kompletnie inne brzmienie...

Ja wyczytałem gdzieś wypowiedź Dudy, że następny album będzie z tych mocniejszych. Myślę, że ostatni był wydany, żeby pośmiertnie zrealizować cel Grudnia.

To prawda, bez niego ciężko sobie wyobrazić, że zespół utrzyma dotychczasowy styl. Koncert może być na smutno, ale i tak się cieszę, że tam będę.

 

 

Ale odgrzebałem :)

Edytowane przez lolomanolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawa płyta na która zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę. I ta okładka jakoś tak do mnie przemawia

http://artrock.pl/aktualnosci/10140/nowy_utwor_tima_bownessa_do_posluchania.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Dla miłośników starego, melodyjnego proga - choć kapela całkiem nowa. Po przesłuchaniu byłem pod dużym wrażeniem.

a1880464568_7.jpg

https://kaprekars.bandcamp.com/

A swoją drogą ciekawa ta stała Kaprekara :)

Legendarny saksofonista VDGG David Jakson i jego córka na wokalu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja tradycyjnie polecę coś włoskiego. Płyta stosunkowo świeża, bo z 2013 roku, ale brzmieniowo osadzona głęboko w latach 70-tych. Są hammondy, jest melotron - czyli wszystko jak należy. Trzy utwory, 40 minut, palce lizać.

 

Taproban - "Strigma"

http://www.youtube.com/watch?v=iJnJAU1awpc

 

Uwaga na gorszącą okładkę, klikacie na własną odpowiedzialność. :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wygląda na to, że Antimatter zawiesza działalność, a przynajmniej nie pograją przez dłuższy czas w pełnym składzie. Wokalista ma syndrom wypalenia i jak stwierdził, po niekończącej się trasie koncertowej musi zrobić sobie conajmniej 18 miesięcy przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fusion połączone z ciężarem prog metalu godnego "Red" KC, to warto zwrócić uwagę na:

https://www.youtube.com/watch?v=HwPe5jVYKe4

Raczej dla fanów mocniejszego, technicznego grania. Ale nie, to nie Dream Theater, jak najbardziej pasuje to pod rock progresywny ze względu na silne elementy fusion jak z lat 70., oraz orientalizmy kojarzące się z Opeth. Niby muzycy z Haken czy Between Buried and Me, ale muzyka ambitniejsza. Moje skojarzenia? Yes, Mahavishnu Orchestra,  może Liquid Tension Experiment.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności