Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Daphile - dystrybucja linux pod hi-fi PC Audio


BeatX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Korzystał już ktoś z was z tego wynalazku?

http://www.daphile.com/

Jeżeli nie, to mocno polecam.

Konfiguracja i instalacja banalna.

Sterowanie przez www lub smartfona.

Wymagania sprzętowe dla tego systemu są w zasadzie żadne.

Jakikolwiek PC z procesorem przynajmniej 400 Mhz, pamięć to zakładam że 128 MB wystarczy z powodzeniem.

 

Ja na potrzeby Dalphile kupiłem na allegro terminal Fujitsu S550-2 (koszt 200 pln + wysyłka)

http://allegro.pl/thinclient-s550-2-amd-200u-2gb-4gb-j-hp-t5730-i4156581018.html

Zainstalowałem na tym tytułowy system i mam teraz za trochę ponad 200 zeta transport/odtwarzacz - czytający każdy format plików, obsługujący serwisy streamingowe typy Spotify, współpracujący bez zająknięcia z większością konwerterów USB-SPDIF jak również combo USB-DAC :)

Do konfiguracji konwertera USB-SPDIF (bądź USB-DAC) nie są wymagane żadne sterowniki, system rozpoznaje konwerter USB od razu i do obsługi korzysta z natywnych sterowników - więc mamy pewność mega stabilności.

Całość jest sterowana przez przeglądarkę www lub dedykowaną aplikację, np:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.logitech.squeezeboxremote

Jak dla mnie rewelka ;)

Jeżeli chodzi o transport plików audio, obsługujący wszystko co jest w sieci, to taniej się chyba nie da.

Podłączając terminal z Daphile do własnego USB-DAC, mamy b. wysokiej klasy odtwarzacz strumieniowy, o jakości dźwięku zdeterminowanej wyłącznie jakością przetwornika DAC, z jakiego korzystamy.

 

Można oczywiście pójść w nieco bardziej zaawansowane rozwiązanie, czyli zainstalować Daphile na jakimkolwiek cichym laptopie, bądź komputerku opartym na APU najnowszej generacji.

Możliwości jest mnóstwo, zysk w postaci funkcjonalności ogromny, a koszty systemu żadne.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Używam Daphile od dwóch dni i szczerze polecam każdemu kto jeszcze nie próbował.

Z ciekawości podłączyłem mojego kiepskiego (tak o nim wtedy myśłałem) DACa, na PCM2704 wbudowany we wzmak Corda Aria i od pierwszych sekund słychać wyższą kulturę grania niż słyszałem z nim na Windows (przerobiłem Foobara, Winampa z Maiko Wasapi, Fidelizera, JPLAY w hibernacji).

 

Już mnie tak nie ciśnie żeby zmienić DACa :)
Interesujące dla mnie byłoby użycie Daphile z Fiio X3/X5 czy iBasso DX50/90, ciekaw jestem czy dobrze zrobiony transport PC da lepszy dźwięk niż wbudowany soft, a te sprzęty są w moim kręgu zainteresowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od kilku dni działa w Daphile usługa WiMP hi-fi :)

Tym samym dzięki Daphile i jakiemukolwiek komputerowi, mamy dostęp do przeogromnej ilości płyt w jakości CD, bez konieczności trzymania płytoteki na serwerze NAS, lub na dysku lokalnym.

Wystarczy prosty terminal za 100 pln, 10 min pracy na instalowanie Daphile i 40 pln miesięcznie aby cieszyć się komfortem legalnego dostępu do tysięcy płyt w .flac :D

Edytowane przez BeatX
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni działa w Daphile usługa WiMP hi-fi :)

Tym samym dzięki Daphile i jakiemukolwiek komputerowi, mamy dostęp do przeogromnej ilości płyt w jakości CD, bez konieczności trzymania płytoteki na serwerze NAS, lub na dysku lokalnym.

Wystarczy prosty terminal za 100 pln, 10 min pracy na instalowanie Daphile i 40 pln miesięcznie aby cieszyć się komfortem legalnego dostępu do tysięcy płyt w .flac :D

jaki klient wimpa tam siedzi?

nie ma oryginalnego wimpa na linuksa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi powiedzieć..

Jeżeli DX90 jest zgodny ze standardem UAC2, to myślę że powinien być rozpoznany i zainstalowany od razu.

Ale fajnie, jakbyś mógł to sprawdzić osobiście.

Instalacja Daphile to naprawdę 10 min pracy :)

już drugi raz na pena wgrywam i nie bootuje :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciężko mi powiedzieć..

Jeżeli DX90 jest zgodny ze standardem UAC2, to myślę że powinien być rozpoznany i zainstalowany od razu.

Ale fajnie, jakbyś mógł to sprawdzić osobiście.

Instalacja Daphile to naprawdę 10 min pracy :)

już drugi raz na pena wgrywam i nie bootuje :/

 

Bo ten Unetbootin jest jakiś spieprzony. Miałem to samo.

Spróbuj np tego toola http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciężko mi powiedzieć..

Jeżeli DX90 jest zgodny ze standardem UAC2, to myślę że powinien być rozpoznany i zainstalowany od razu.

Ale fajnie, jakbyś mógł to sprawdzić osobiście.

Instalacja Daphile to naprawdę 10 min pracy :)

już drugi raz na pena wgrywam i nie bootuje :/

 

Bo ten Unetbootin jest jakiś spieprzony. Miałem to samo.

Spróbuj np tego toola http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

 

działa wersja 32bitowa, rozumiem że serwer się łąduje do ekranu z nazwą projektu i koniec - reszta z innego kompa - klienta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za zwłokę w odpowiedzi - zupełnie wyleciało mi to z głowy :)

Daphile to system serwerowy, czyli uruchamia się go, wyłącza monitor, odłącza klawiaturę oraz myszkę po czym steruje odtwarzaniem muzyki z innego kompa (przez przeglądarkę internetową) lub przez smartfona.

Tak wygląda sterowanie przez www:

http://www.maciej-kozlowski.pl/screen.jpg

Tutaj darmowa apka na androida i iOS:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.logitech.squeezeboxremote&hl=pl


Nadmienię, że świetnie sprawdza się w roli cyfrowego transportu plików, pod kontrolą Daphile - np. taki terminal:

http://allegro.pl/terminal-wyse-v90l-800mhz-1g-512r-winxp-wifi-gw-fv-i4586043408.html

Podłączamy do niego przez USB posiadany DAC i cieszymy się jakością hi-fi, bitperfect bez żadnego kombinowania czy instalowania sterowników.

Podłączenie jest tak samo banalne, jak np. podłączenie odtwarzacza CD do wzmacniacza - po prostu podłącza się i działa.
Nie inaczej jest z terminalem z zainstalowanym Daphile + większością DAC jakie są na rynku :)

Edytowane przez BeatX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacja na smartfona steruje zarówno odtwarzaczem plików lokalnych, jak i usług streamingowych (w tym WiMP) :)

Jedyne ograniczenie aplikacji na smartfona, to brak możliwości zmian w ustawieniach i konfiguracji Daphile - to robi się wyłącznie przez www, ale całą resztę da radę sterować przez smartfona.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem będę musiał jej wypróbować :) Zastanawiam się pomiędzy zakupem raspberryPi lub jakiegoś NUC'a. Ten drugi ma o wiele większe możliwości, aczkolwiek zastanawiam się, czy do zastosowań multimedialnych (głównie jako odtwarzacz muzyki przez wimp i dlna, oraz plików wideo) nie wystarczy tańsza opcja :).

Pozostaje jeszcze kwestia kompatybilności z resztą systemu, w moim przypadku to kolumny aktywne zintegrowane z DAC (KEF X300A), da się to gdzieś sprawdzić?

Edytowane przez surround
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daphile wymaga procesora o architekturze x86, a więc Raspberry odpada (on ma ARM)

NUC się nadaje, jak najbardziej.

Ale jeszcze bardziej nadaje się ten terminal z linka który wkleiłem wcześniej :D

 

Pamiętaj też, że Daphile to system dedykowany wyłącznie do muzyki.

Możesz dzięki niemu odtwarzać pliki .flac na dysku lokalnym lub przez NAS, możesz obsługiwać WiMP, możesz puszczać płyty Audio CD, ale filmu nie obejrzysz (Daphile nie ma żadnego odtwarzacza filmowego)


Pozostaje jeszcze kwestia kompatybilności z resztą systemu, w moim przypadku to kolumny aktywne zintegrowane z DAC (KEF X300A), da się to gdzieś sprawdzić?

 

Zainstaluj Daphile na jakimś pendrive (10 min roboty), odpal go z tego pendrive na jakimkolwiek PC i sam sprawdzisz czy działają Ci Twoje X300A :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety DX90 nie zrobi za DACa

 

najprościej instalacja wygląda tak:

- odpalamy system z pena (bios F12, F2 zależnie od kompa)

- F1 w oknie startowym, Polski, można sformatować nośnik gdzie będziemy instalować system

- continue

- jest komunikat że można wyciągnąć pena i tak robimy

- system ładuje się do ekranu powitalnego i tutaj koniec zabawy

- w telefonie wpisujemy w przeglądarce będąc w sieci domowej nr ip kompa u uruchomionym systemem

- w ustawieniach jest zakładka z Firmware w której wskazujemy dopiero miejsce instalacji daphile,

ja użyłem przygotowanego wcześniej drugiego pena.

I po bólu, restartujemy komputer i uruchomiamy Daphile podobnie jak wcześniej obraz.

 

planuję postawić takie cóś z M2Techem :) + wire bądź fcl II

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz go instalować drugi raz.

Wystarczy, że po podpięciu pendrive'a wybierzesz Skip i będzie śmigać z niego.

 

Miałem początkowo problemy z połączeniem przez WiFi i jak się okazało, Daphile nie łączy się ukrytym SSIDem. Nawet przez stałe IP.

Do pracy nawet nie musi łączyć się z siecią i wtedy tworzy swojego HotSpota Daphile, z którym możemy się połączyć, ale jednocześnie zerwiemy swoje połączenie.

 

W końcu do testów zarejestrowałem się w Wimp i póki co sprawdzam HiFi. Jeśli wszystko będzie działać jak powinno, zakupię jakiegoś terminala, bo na dzień dzisiejszy Daphile jest dla mnie rewelacyjny.

 

Liczę na lekkie dopracowanie layoutu i jakiegoś dodatkowe funkcje jak automatyczne ściąganie brakujących okładek, ale na dzień dzisiejszy jest bardzo fajnie :)

 

 

edit:

Hibi, sprawdzałeś na SqueezePlay i SqueezeLite? Bo na moim dacu tylko ten drugi działa.

Edytowane przez krz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit:

Hibi, sprawdzałeś na SqueezePlay i SqueezeLite? Bo na moim dacu tylko ten drugi działa.

nie wiem czy on jest tylko pod daci ale asus d1 nie daje dźwięku

Ogarnąłem, nie ta dziurka - bywa:-)

Zmienił się układ na karcie. Gra piknie na obu playerach, gdzie znajdę deezera, wimpa?

Kolejny przykład jak Linux kreuje rzeczywistość :-)

DSD bez problemu - wiadomo nie natywnie

Ok, restart był konieczny

Wszystko działa, czym się różnią odtwarzacze?.

Wimp hi-fi, deezer 320kbps w przyszłym roku i on będzie miał muzykę w jakości audioCD

wersje najnowsze: http://www.daphile.com/tmp.P8SxQ0Qwy6/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie odtwarzacze nie różnią się kompletnie niczym.

Nie wiem w ogóle po co są tam dwa do wyboru :)

 

Dostałem niedawno maila od autora Daphile, w sprawie obsługi sterowaniem płyt Audio CD:

"For CD playback you could install "CDplayer" plugin at Settings->Advanced Media Server Settings->Plugins."

 

Czyli okazało się, że Daphile jest kompletnym, w zasadzie idealnym systemem strictle audiofilskim.

Daphile + WiMP hi-fi i jak dla mnie nie ma już powrotu do CD ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie udało odpalić Wimpa w Daphile. Chyba Cię BeatX wieczorem będe musiał pomęczyć :)

wchodzisz galerię aplikacji instalujesz i po prawej jest konfiguracja z tego co pamiętam - logujesz się i po sprawie - sam ustawia najwyższy dostępny profil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności