Skocz do zawartości

SSD w 4-ro letnim laptopie Acer, firmware, podłączenie, dylemat w wybo


JuRik99

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
Jako, że mój poczciwy Acer TimelineX 5820TG kupiony w 2010 powoli się buntuje zostałem zmuszony do wymiany dysku.
Od jakiegoś czasu pojawia się okienko informujące o usterce HDD dlatego nie będę z tym dłużej zwlekał, lecz im więcej człowiek czyta na ten temat tym gorzej.
Dlatego zwracam się do Was, a nóż ktoś bardziej ogarnia temat i mógłby mi pomóc.

 

Plan jest następujący:
- Zamierzam po pierwsze wywalić aktualny HDD i zastąpić go dyskiem SSD 120, 128GB i podzielić go na 2 partycje.
Na jednej sam Windows 7 a drugą przeznaczyć wyłącznie do instalacji programów i ewentualnych gier.
- Po drugie: wyrzucić nieużywany napęd optyczny, zastąpić go taką kieszenią (http://www.ebay.com/itm/SATA-2nd-HDD-HD-Hard-Driver-Caddy-for-12-7mm-Universal-CD-DVD-ROM-Optical-Bay-/300677757750) i wrzucić tam HDD np. taki (http://allegro.pl/nowy-wd-black-320gb-2-5-16mb-7200-sataiii-gw-i3934695126.html).

 

Stwierdziłem, że takie rozwiązanie będzie lepsze ponieważ HDD przeznaczę wyłącznie na multimedia (filmy, muzyka itp.), gdzie nie potrzebuje prędkości dysku SSD oraz będzie to przede wszystkim tańsze rozwiązanie, gdyż kupno SSD większej pojemności to wyższy koszt. Zresztą biorąc SSD 256GB i dzieląc go na partycje, odpowiednio (50GB na Windows), (70GB na programy i gry) zostałoby tylko 130GB na multimedia co w moim przypadku mogłoby nie wystarczyć...

Na wstępie chciałem napisać, że wiem iż mając interfejs SATA II nie wykorzystam potencjału dysku SSD ale nie będę teraz specjalnie wymieniał płyty głównej bo to nie ma sensu (dysk po prostu zakupię z myślą na przyszłość).
Po przeczytaniu wielu recenzji, filmików itp. wybrałem 2 dyski: Samsung 840 EVO oraz Plextor M5S, lecz nie mogę się jednoznacznie zdecydować, który wybrać.
Obydwa są w takiej samej cenie i mógłbym je kupić osobiście w Krakowie, lecz oczywiście nie są to takie same dyski.
Do samsunga przemawia dla mnie lepsze firmware producenta, o którym ludzie piszą w internecie oraz większa prędkość zapisu. Jednak wyczytałem, że w tym dysku producent zastosował pamięć TLC, która wg opinii jest mniej trwała niż pamięć zastosowana w Plextor M5S. O tym drugim wiem tylko tyle, że ma mniejszą prędkość zapisu i firmware nie jest tak dobre jak samsunga.

 

Ważne też w tym momencie będą akcesoria dołączone do dysków, gdyż po obejrzeniu kilku filmików na YT zobaczyłem że aby włożyć SSD na miejsce HDD potrzebne są "sanki dystansowe", ponieważ bez nich śrubki które trzeba przykręcić do dysku nie wypadają w prawidłowym położeniu.

 

W załączniku dodaję raport specyfikacji swojego laptopa z programu Everest. Jeśli ktoś mógłby pomóc w wyborze będę niezmiernie wdzięczny.
Pozdrawiam :)

Report Acer 5820TG.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Samsunga. Sam kupiłem jakiś czas temu i jestem więcej niż zadowolony. Sanki lepiej dokupić oddzielnie, nie ma sensu dopłacać jakichś 100zł do SSD tylko dlatego że ma sanki w zestawie. Ja miałem ten adapter 3.5 do 2.5" cala razem z obudową. Nie sugeruj się plotkami o niskiej wytrzymałości TLC, chyba że masz zamiar zapisywać w najbliższym okresie kilkaset terabajtów.

Tutaj w dobrej cenie jest.

http://www.gral.pl/Samsung+2+5+cali+120GB+SSD+SATA3_876.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie ogarniam tego AHCI ...
Gdzieś tylko czytałem, że AHCI nie obejmuje SATA II ale jednak nie rozumiem co się z tym wiąże ;/

 

A i jeszcze jedno - nie można dzielić SSD na partycje?

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz pozielić SSD na partycje?

Czas dostępu na całym dysku jest jednakowy.

Programy najlepiej jak są instalowane na partycji/dysku systemowym (/:C).

W laptopach stosuje się dyski HDD 2,5", więc nie potrzebujesz sanek.

Ja mam AMD i dwa dyski SSD, instalacja bezproblemowa, obsługuje AHCI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AHCI to specjalny tryb pracy kontrolera SATA. Współpracuję spokojnie z SATA II, ale nie wszystkie płyty główne to obsługują. Ogólnie używam bez tego, teoretycznie zapewnia większą wydajność jednak nawet bez niego SSD daję ogromnego kopa. Dyski SSD można spokojnie dzielić na partycje - ja mam dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli planujesz dwa dyski (SSD + HDD), to na pierwszy wrzuć właśnie system, programy i gry a resztę danych na HDD.

Sprawdź tylko jak Twój napęd podłączony jest do płyt głównej. Jeżeli nie przez sata II, to może spowolnić zapis/odczyt na dysku HDD.

Edytowane przez Compton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 120GB - pierwsza partycja 50GB na system + najważniejsze aplikacje, druga partycja to reszta czyli jakieś 62GB na gry czy programy które chciałbym zachować przed ewentualnym formatem. Do tego stary HDD na muzykę, resztę gier, filmy i tak dalej. World of Warcraft ładuję mi się z SSD co najmniej z 20s krócej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź dysk samsunga - różne rzeczy można usłyszeć o urządzeniach samsunga (w tym o dyskach talerzowych), ale ssd robią naprawdę porządne, zwłaszcza te modele z wyższej półki

 

ja mam 840 Pro kupiony po tym jak po mniej niż roku padł mi OCZ Agility 3, którego serwis nie zdecydował się wymienić (sic!) na nowy tylko oddał mi pieniądze (sic!) żebym kupił zupełnie inny dysk


w pracy mamy skatowane już przez lata modele 830 (jeszcze wersje 64GB), nie ma z nimi żadnego problemu jak dotąd


BTW kilka uwag odnośnie higieny pracy z SSD:

- na SSD nie trzymaj danych tymczasowych (np. swapa) - ssd się zużywa, szkoda zużyć go w taki sposób

- na SSD nie trzymaj niczego co nie wymaga wydajności - szkoda miejsca, ssd mają małą pojemność

- często robi się tak że instalujesz sobie na ssd np. po jednej grze (20GB i więcej), w którą akurat grasz a nie wszystkie naraz jak robiło się w czasach HDD 2TB :)

- dysków SSD się nie defragmentuje (just sayin')

- nie zapełniaj dysku SSD - nie chodzi o fragmentację logicznej struktury danych, tylko o zużycie fizycznych komórek pamięci które muszą rotować zapisy

- jeśli masz taką możliwość, pozostaw np. 10GB niespartycjonowane - dysk wykorzysta to "puste" miejsce do rotacji zapisów, co wpłynie zarówno na wydajność jak i wolniejsze zużycie jeśli istniejące partycje zaczną się mocno zapełniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW kilka uwag odnośnie higieny pracy z SSD:

- na SSD nie trzymaj danych tymczasowych (np. swapa) - ssd się zużywa, szkoda zużyć go w taki sposób

- na SSD nie trzymaj niczego co nie wymaga wydajności - szkoda miejsca, ssd mają małą pojemność

- często robi się tak że instalujesz sobie na ssd np. po jednej grze (20GB i więcej), w którą akurat grasz a nie wszystkie naraz jak robiło się w czasach HDD 2TB :)

- dysków SSD się nie defragmentuje (just sayin')

- nie zapełniaj dysku SSD - nie chodzi o fragmentację logicznej struktury danych, tylko o zużycie fizycznych komórek pamięci które muszą rotować zapisy

- jeśli masz taką możliwość, pozostaw np. 10GB niespartycjonowane - dysk wykorzysta to "puste" miejsce do rotacji zapisów, co wpłynie zarówno na wydajność jak i wolniejsze zużycie jeśli istniejące partycje zaczną się mocno zapełniać

Tu jeszcze dodam od siebie:

- usunąć pamięć wirtualną na dysku C (SSD),

- przenieść zmienne środwiskowe (TEMP) na HDD.

- jeżeli zapiszujesz pliki na pulpicie (np pobrane a później je usuwasz), to pulpit też można przenieść na HDD,

- w przeglądarce (np Firefox) przerzucić pliki temp do RAMu,

- w programach, które mają możliwość, również przerzucić TEMPy na HDD.

Edytowane przez Compton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey :)

Nie wszystko dokładnie rozumiem co napisaliście ale pogrzebie gdzie się da i się powoli "doedukuje". Gdybym jednak potrzebował wyjaśnień czy innej pomocy zwrócę się do Was jeśli nie będzie w tym problemu :)

Co do kupna to znalazłem jakiś sklep w Krakowie, który wycenił samsunga na 340zł, więc dyszka mnie nie zbawi a kupię go osobiście ;)

Jeszcze raz dzięki Wam za pomoc!

A tak btw. napisałem identyczny temat na forum nhl bo myślałem, że tamci "komputerowcy" doradzą coś innego od siebie, jednak zero zainteresowania...

Wiem, że już nigdy się tam nie zwrócę bo tu można uzyskać pomoc na każde pytanie! :)

Pozdrawiam!

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez JuRik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym jeszcze jedno pytanie do Was :)

Korzysta ktoś z Win8 bądź 8.1?

Bo myślałem nad upgradem ale producent już dawno zapomniał o wsparciu dla sterowników i najnowsze są dla win7 (chociaż i tak nie wszystkie w porównaniu do tych, które znajdują się na partycji recovery) :P

A głównym problemem byłyby chyba sterowniki do grafiki bo moja karta ma te tryby przełączania (oszczędnościowy i wydajnosciowy).

Dlatego nie wiem czy jest sens jeśli sterowników z innych źródeł nie dorwie

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Chyba sam się skuszę w tej cenie. Poczytam o nim dokładnie.

 

W nowym firmware samsung wprowadził możliwość pracy w trybie rapid mode, który zapewnia jeszcze większą wydajność dlatego chłopaki mają rację, że to będzie bardzo dobry wybór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój z tą spiną odnośnie zużycia ssd, to są teksty powielane od wielu lat kiedy dyski ssd miały jeszcze znacznie mniejszą żywotność. Plik wymiany jest konieczny do sprawnego działania systemu, szczególnie przy mniej niż 4gb ramu, na nowe dyski ssd można zapisywać po 50gb dziennie przez wiele lat i nic się nie ma prawa dziać, ilość cykli zapisu wzrosła wielokrotnie w ciągu ostatnich 3 lat. Po to jest ssd, żeby zwiększyć komfort, a takie kombinowanie i przenoszenie wszystkiego na ssd(temp mam na myśli szczególnie) przynosi często odwrotny skutek do zamierzonego, jak plik wymiany będzie musiał zostać użyty, to różnica na plus będzie zauważalna jeśli będzie on na ssd:) Pierwszy link z brzegu z wklejonymy zaleceniami microsoftu:

 

http://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?t=1200425

Edytowane przez canar
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności