Skocz do zawartości

DSD > przyszłość czy AudioVoodoo?


kurop

Rekomendowane odpowiedzi

1. Prometeusz nawet nie ma wejscia I2S, co nie znaczy, ze Sabre go nie obsluguje. W koncu tylko s/pdif jest w stanie wysylac dane na odleglosc wieksza niz kilka centrymetrow bez zaburzen, wiec sie nie dziwie, ze taki byl wybor.

 

2. W koncu to sigma-delta modulation DAC, wiec to normalne, ze w takim trybie pracuje. :P Co nie zmienia faktu, ze jest to dalej praca w PDM(Pulse-Density Modulation), czyli taka sama jak w formacie DSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Prometeusz nawet nie ma wejscia I2S, co nie znaczy, ze Sabre go nie obsluguje. W koncu tylko s/pdif jest w stanie wysylac dane na odleglosc wieksza niz kilka centrymetrow bez zaburzen, wiec sie nie dziwie, ze taki byl wybor.

 

2. W koncu to sigma-delta modulation DAC, wiec to normalne, ze w takim trybie pracuje. :P Co nie zmienia faktu, ze jest to dalej praca w PDM(Pulse-Density Modulation), czyli taka sama jak w formacie DSD.

Patryk, nie znasz się, wyraźnie Mikołaj napisał:

 

Z tego co czytałem gdzieś tam natywnie to nie jest obsługiwane, zobacz nawet sam Prometeusz nie ma DSD bo piszą, że natywnie go nie obsługuje.

 

Ktoś na WWW pisze, że wszystko i tak jest w środku przerabiane na format SDM w Sabre i na tym układ pracuje.

Ktoś to strasznie ważna osoba w świecie audio. Można go o wszystko zapytać i na wszystko odpowie. Wszystko wie, i nie boi się jak go zacytujesz. Także Ktoś to nie byle kto...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

ESS9018 i tak nie obsługuje natywnie DSD :)

 

Jeżeli już mowa o Myteku, do którego się odnosisz, to tam jest ESS9016, czyli wersja Ultra a nie Reference.

 

Z tego co czytałem gdzieś tam natywnie to nie jest obsługiwane, zobacz nawet sam Prometeusz nie ma DSD bo piszą, że natywnie go nie obsługuje.

 

Ktoś na WWW pisze, że wszystko i tak jest w środku przerabiane na format SDM w Sabre i na tym układ pracuje.

 

Zdefiniuj "gdzieś" oraz "ktoś".

 

No właściciel Myteka to nadal ktoś nie ? Tutaj ktoś raczej w pozytywnym znaczeniu ;)

 

No ale chyba nie odnosz się do czegoś, co rzekomo ja napisałem (?), bo akurat o ile mnie moja ostatnia szara komUrka nie myli - to odnośnie zdolności, czy też braku zdolności natywnej obsługi formatu Direct Stream Digital przez układy ESS Sabre się na tymże forum (ani na żadnym innym rodzimym) nie wypowiadałem.

 

Ps. Słowo "przerabiać" w moim skromnym i jakże bezczelnym mniemaniu dużo lepiej pasuje np. do - powtórzmy jeszcze raz ten jakże tajemniczy czasownik w jednej, acz złożonej, sentencji - przebariania kurczaków :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W google wpisać ES9018 DSD i jest trochę o tym, mnie tutaj najbardziej ciekawi fakt, że Prometeusz, czyli konstrukcja referencyjna, gdzie można się wpiąć I2S i I2C ma napisane na stronie sklepu w sumie, że not Native DSD Decoder.

 

Czyli jeśli nie obsługuje natywnie to musi to być realizowane pośrednio czyli jakaś konwersja z formatu A do formatu B.

 

Mnie po prostu interesuje to czy to faktycznie jest zapewniony natywnie przez układ, a jeśli nie to dlaczego nie i jak to jest realizowane.

 

A jest mi to potrzebne do tego, że mam ES9018 na biurku a sporo osób się mnie pyta czy będę robić dace z obsługą DSD przez np: XMOS-a czy CM6632.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

W przypadku przesyłu DSD to i tak jest to (często) enkapsulacja po PCM (DSDoP), vide: http://dsd-guide.com/dop-open-standard , http://dsd-guide.com/technical-documents

 

Poza tym - proponuje poczytać sobie dokumentacje techniczną, tak ogólnie, o modulatorach Delta-Sigma, dokumentacje zarówno Analog'a, TI (dawny Burr-Brown), jak i ESS i można będzie rozmawiać o tym, czy coś jest "natywne", czy też nie.

Edytowane przez Swordfish_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego ja zmierzam ? Otóż mi ciągle chodzi o tego prometeusza, który powstawł ze współpracą z ESS, ja naprawdę nie wierzę, że dla nich to by był problem wyprowadzić wejście DSD bo pinów input jest sporo i to jest kwestia dosłownie chwili.

 

Jeśli piszą, że on nie jest natywny, a ich dac ma logo ESS to tutaj mi coś nie pasuje bo mało logiczne by było ograniczanie możliwości daca przy tak fajnym projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prometheus DAC od ludzi co chyba produkują Aune.

 

Wpisz w google znajdziesz szybko.

 

Sam wysłałem dziś zapytanie do ESS w sprawie tego DSD i zobaczę co u źródła uda mi się dowiedzieć.

 

Bo co jak co, zrobienie pinoutu na I2S/DSD w Prometeuszu to była kwestia kilku kliknięć. Jeśli ktoś tego nie zrobił i napisał, że DSD niet to musiał istnieć ku temu poważny powód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mieszaj braku pinow do I2S/DSD z obsluga formatu DSD przez sam uklad. Prometheus mial byc pelnoprawnym DACem ktory ma utrzymac pewne parametry na stalym poziomie, a i2s nie jest standardem do przesylu danych na wieksza odleglosc. Mial to bys DAC ktory trzyma wszelkie standardy, i2s nawet nie ma ustandaryzowanych gniazd, bo nie do tego sluzy. Gdyby prometheusz mial jednoczesnie kontroler USB, to w tedy, by uzyli szyny i2s do komunikacji miedzy dwoma ukladami, nie w innym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...
  • Bywalec

Widzę, że nam wątek coś upadł, więc tak na szybko - po tym, jak odsłuchalem trochę materiału DSD/Hi-Rez oraz pobawiłem się nieco software'owymi player'ami, które dają możliwość kombinacji z filtrami (Signalyst HQPlayer itd.), upsampling'iem i tak dalej. Ciekawie mi wyszły porównania pomiędzy DSD a plikami 24/192, bo... jakoś bardziej mi pasowały te ostatnie. Nie, to nie tak, że DSD jest złe, dźwięk z tego formatu przypomina mi brzmienie bardzo wysokiej klasy decków analogowych Avid'a, czy Clearaudio, te gramofony nie brzmią wcale z manierą analogową (podobnie, jak dobre wzmacniacze lampowe, tutaj vide AN, czy ARC) wcale nie grają lampowo. DSD gra po prostu przejrzysto z dynamiką, chociaż zastanawiam się, czy jeżeli chodzi o ogólnie pojętą barwę - to przewagi nie mają tutaj formaty hi-rez.

Ale jeszcze inna kwestia - ja osobiście jestem zwolennikiem wielobitowych przetworników typu TDA1541, czy PCM63, czyli inaczej rzecz ujmując przetworników typu R2R. I te przetworniki najczęściej akceptują (za wyjątkiem np. PCM1702/4) dane 16 bitowe. I wchodzi w grę tutaj temat tego, co się dzieje PRZED przetwornikiem z tym sygnałem.

 

Rozwinę się więcej niebawem ale tak w dwóch słowach, mam trochę wrażenie, że całe to DSD/DXD jest tematem nieco napompowanym. I piszę to, jako użytkownik sprzętu, który ma logo DSD na płycie czołowej...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście DSD bardzo mi się podoba ale ma jeden poważny minus - wielkość pliku. Pamiętam, że jest gdzieś stronka, na której można ściągnąć kilka darmowych utworów w najprzeróżniejszych rozszerzeniach. Te niesamowicie gęste niekiedy nie brzmią najlepiej. Jak znajdę tę stronę to podeślę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Neutron ma obsługe dsd, tylko że nie działa w połączeniu z xperią (5.1.1) i mojo (nie jest w stanie uruchomić natywnego odtwarzania dsd na mojo).

Szkoda, bo aplikacja wygląda na bardzo dopracowaną.

Może będzie jakaś aktualizacja która to naprawi.

 

Z dobrych wieści: hibymusic w najnowszej wersji działa bez problemowo z xperią+mojo (natywne dsd).

 

Cos Ty się tak na to DSD uparł? Słyszysz tę miażdżącą przewagę? Warto?

 

:ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności