Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Klon Lehmann Black Cube Linear by Mikolaj612


mikolaj612

Rekomendowane odpowiedzi

Takie BC550 i BC560 czy inne mało sygnałowe, można bezproblemowo na zwykłym mierniku dobrać i pomierzyć. Jak ktoś chce profesjonalnie pomierzyć tranzystory do końcówki mocy to istnieją do tego specjalne mierniki, które pracują impulsowo i dają pełne widmo charakterystyki danego tranzystora, parowane na zwykłym mierniku daje tyle że można odrzucić jakieś dziwne sztuki, które są mocno rozjechane, bo i tak produkuje się tranzystory z tolerancją max 5% (nie mówię o chińskich podróbkach), można też jak kolega wyżej zaproponował zbudować układ w którym mierzy się tranzystor w jakimś konkretnym punkcie pracy, tylko że taki tranzystor w interesującym nas punkcie będzie się grzał, a mierniki impulsowe pozbawione są tej wady. Mają za to inną wadę, cenę, tylko czy wyobrażacie sobie że geodeta przyjdzie wam wytyczać działkę z taśmą zamiast profesjonalnego instrumentu? Jeżeli ktoś zajmuje się zawodowo jakąś usługą to powinien posiadać też trochę sprzętu.

A pozatym koniec tego oftopa, istnieje chyba jakiś temat o BLC?

zaproponowałem żeby wypróbować NJM2114 na wyjściu zamiast JRC4556(jego pierwowzorem z mniszą mocą 30mA czyli jak każdy zwykły opamp, jest stareńki 4558 więc zupełnie z innej beczki), Nwavguy proponował użycie NE5532(na nim oparto NJM2114) na wejściu, więc zupełnie w innym miejscu a i tak twierdził że prawdopodobnie może być trochę lepiej, co prawda nie mam bladego pojęcia jak zachowuje się z tak niską impedancją obciążenia, ale raczej nie powinno być problemów, różnica parametrów in+ pomiędzy nimi jest dość znaczna, dlatego warto by spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda grupa ma trochę inne napięcie max pracy, powiem ci że strzeliłeś kulą w płot z philipsem, jest lepiej niż obecne 5% np, od fairchilda, bo philips akurat robił (bo od dawna nie produkuje) bc550/560 za to z 2% reżimem, jak uda ci się dorwać oryginały ze starej produkcji(których nie przemalowali chińczycy) zalegające w jakimś magazynie albo sklepie, to bierz w ciemno (są malowane z przodu na srebrno) wiem bo kupiłem kilka bc550c, po dość mało okazyjnej cenie i jak wrzucisz na miernik to na prawdę nic nie odstaje 2% od średniej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać skąd czerpiesz te informacje? Z oficjalnego datasheeta tym razem Fairchilda wynika, że grupy pomiędzy sobą różnią się tylko wzmocnieniem, a napięcie pracy odróżnia od siebie tranzystory bc549/bc550. Skąd te informacje o 2% reżimie? Możesz podać źródło?

 

Takie BC550 i BC560 czy inne mało sygnałowe, można bezproblemowo na zwykłym mierniku dobrać i pomierzyć.
Tak w jednym punkcie pracy i to zupełnie innym niż ten w którym będzie docelowo pracował. Moim zdaniem ta metoda jest ok pod warunkiem, że robisz wzmacniacz dla siebie lub dla kolegi za kilka piw. Od wzmacniacza za 1000 czy 1500 zł należało by wymagać czegoś więcej. Edytowane przez tomasz6662
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie informacje można przeczytać choćby na http://www.diyaudio.com/ zresztą sprzedawca posiadał te same informacje, a raczej nie wyczytał tego w necie, tranzystory zalegają w jego sklepie od kiedy je jeszcze produkowano i zna się na rzeczy jak mało kto, więc to nie zbieg okoliczności.

Ja od początku twierdzę, że bez profesjonalnego miernika charakterystyki nie ma mowy po parowaniu tranzystorów, zwłaszcza tych dużej mocy, ale nawet na zwykłym mierniku można odrzucić to co drastycznie odbiega od drugiego z pary a w małosygnałowych swobodnie będzie się to mieścić w granicach max 1-2% również w tych innych punktach charakterystyki.

 

I wymagam od takiego sprzętu dużo więcej, nigdy nie zrobiłem wzmacniacza żądając za to wynagrodzenia większego niż kilka piw :) , a każda sztuka jest niepowtarzalna i gra rewelacyjnie, nie robię sobie z tego źródła utrzymania, nie handluję niczym na forum. Chociaż i tak pewnie będę musiał zrobić jakaś wyprzedaż bo nie mam już gdzie tego ustawiać, nie dysponuję profesjonalnym sprzętem bo nie wykorzystał bym go nawet w 1%, co innego jeżeli ktoś wykonuje profesjonalne usługi, ja po prostu czasem wieczorem, jak słucham muzyki, znajdę czas żeby pogrzebać w szpargałach bo coś w brzmieniu mnie czasem drażni i doznam nagłego olśnienia jak można by to poprawić/zmienić. A to jak gra mój sprzęt przyprawiło by wysypki ze wstydu niejednemu handlarzowi, bywało że zabierałem coś swojego żeby posłuchać jakiegoś ślicznego i paskudnie drogiego urządzenia które mi się obrzydliwie spodobało w salonie, a zawstydzone miny sprzedawców wyjaśniają wystarczająco dużo, kto tu kogo robi w trąbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś poskładałem wzmacniacz z parą różnicową bc550/bc560 w stopniu napięciowym i raczej źle wspominam próby dobrania ich w pary na takim właśnie mierniku, całkiem możliwe, że te tranzystory to była najtańsza chińszczyzna ale w okolicznych sklepach nic innego nie mieli, wzmacniacz był prosty, mi szczególnie nie zależało to gra tak do dziś, kolumny muszą mu wybaczyć ten 70mA offset. Generalnie tranzystory to nie moja bajka wolę cuś takiego:

słuchawkowiec1.jpgwzmacniacze 001.jpgIMG_9737.JPG

Ten ostatni to przedwzmacniacz gramofonowy, robię tylko i wyłącznie dla siebie.

 

Przepraszam wszystkich za offtopa - więcej nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
To pochwal się tak w ogóle jaki masz offset na kanałach :) jestem ciekaw od dłuższego czasu.

 

Po drugie z Kuropem to akcja była taka, że dziewczyna stoi 15 min i nie wie sama co zrobić, rozglądając się po sklepie jakby szukając rady czy kupić czy nie kupić, a Kurop zamiast raz a konkretnie to siedzi i się patrzy w nią jak w obrazek, no sorry powinien się cieszyć, że kupiła bo jak ze mną ktoś by tak w sklepie gadał to bym mu podziękował :)

 

Szanowny Mikołaju przy tej akcji byli moi znajomi a Gosia to nie klientka z ulicy, byliśmy umówieni na odsłuchy i jest moją stałą klientką od lat, jeżeli masz jakieś zastrzeżenia do mnie i mojego sklepu, napisz do mojego przełożonego, nie ma problemu ale nie oczerniaj mnie publicznie.

 

Tak się składa że to ty wyszedłeś na ostatniego buraka robiąc sceny wymądrzając się w sklepie i próbując wmówić że to co twoje jest lepsze niż to co MP3Store'owe będąc gościem w moim sklepie. Jeżeli zrobisz to ponownie to szanowny kolego wyproszę Cię ze sklepu, a jak będziesz wmawiał mi takie rzeczy na forum, to możesz liczyć na to że tylko będę czekał na sytuację żeby Cię zbanować również z forum.

 

Jak masz jakiś problem co do tego to zapraszam na priv.

 

Przepraszam wszystkich za offtop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie mogę się powstrzymać, kurop to co wypisujesz o banowaniu to przegięcie, w końcu Ty jesteś dla forum czy forum dla Ciebie? Chyba pomyliłeś funkcję moderatora i cenzora. Jak na kogoś innego się obrazisz (na mnie) to też go zbanujesz? Ja tam nie wiem co jest pomiędzy wami i nieszczegòlnie mnie to interesuje wyjaśniajcie to sobie na pw ale wiem jedno nikt nie powinien być sędzią w swojej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Doszedłem do końca Waszych wszystkich wypocin, wątek kręci się już nie tyle co na temat Klona Lehmanna by Mikołaj a szanownego Pana Mikołaja, Nie będę przytaczać słów lub cytować Ciebie jak wymienialiśmy się wiadomościami tutaj na forum. Ja pomimo braku, wiedzy technicznej, jak to wszystko powinno być zmontowane, jako człek chciałbym zobaczyć przed zakupem co i jak wygląda. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zdjęcia z twoim wynalazkiem, który chciałeś mi sprzedać za ok 1500zł i twierdząc że jest to unikat (wszystko sprowadzone z uk albo innych "krajów" europy").. Jesteś szybki do interesów, jednak jeśli nie jesteś w stanie powiedzieć / napisać kilka słów o charakterystyce urządzenia, mogę stwierdzić że "sprzedajesz" a tak na prawdę nie wiesz co sprzedajesz. OPA2228P dla Ciebie to shit nie jest nawet w TOP10, a na stronie 2 dokładnie napisałeś co w tym boxie się znajduję. Jednak wiem, że i tak wiesz więcej niż wszyscy zgromadzeni.. Każdy z Nas ma wyczulony słuch w większym lub mniejszym stopniu. Nie jestem "pro" niebawem otrzymam wzmacniacz od Fatso, miałem możliwość porozmawiania telefonicznie z Miłoszem i tutaj rozmowa była nie na zasadzie wciśnięcia sprzętu, a rozmowy o sprzęcie, charakterystyce. Jestem przekonany, że jeśli miałbym możliwość porównania obu tych wzmacniaczy na pewno bym napisał trochę może o konstrukcji "ładzie" ale przede wszystkim o charakterystyce płynącej z tych wzmacniaczy FCL vs Mikolaj :D Czy różnica byłaby duża a może kolosalna.. Wiem, że Mikołaj nie będzie chciał wysłać swojego unikatu, a szkoda bo jeśli jest w stanie za pomocą 4 opek, które wmontował uzyskał realną scenę 3d.. To jego sprzęt klasyfikowany będzie wyżej niż wszystkie wyroby rzemieślnicze wszystkich osób, które zajmują się, dążą do uzyskania jak najlepszego dźwięku..

Edytowane przez grimreaper
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce wysłać bo ma jedną sztukę, dwa sam sposób zakupu w ogóle mnie rozbroił to kolejna sprawa, a najbardziej rozwala mnie to, że ludzid bez wiedzy chcą foty, co Ty z tego zdjęcia chcesz wnioskować ? Czy kolorystycznie Ci podejdzie ? Unikat mam jeden i składałem go półtora miecha dlatego ciężko mi obcym ludziom gdziekolwiek to wysyłać, natomiast do siebie jak najbardziej zapraszam.

Ja w stanie powiedzieć jestem, ale to będzie monolog :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup wzmacniacza w tym przypadku mogę porównać do kupna auta: powinien dobrze jeździć ale też i wyglądać. W jakiś sposób się prezentować. Nie będę tutaj wypisywać swoich mądrości. Jednak jak napisałeś, że lubisz czasami ******ć coś na pająka :D wtedy każdy z Nas będzie miał wątpliwości co do budowy :D jej stanu, wyglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności