Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Głośnik (woofer) car audio do domowego subwoofera


gLp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy Waszym zdaniem moge sobie normalnie wsadzić jakiś głośnik niskotonowy z car audio do domowego subwoofera aktywnego (Magnat Monitor Sub 300a) i osiągnąć przy tym lepsze osiągi niż na tym co mam ?

Nie chodzi o to ,że ten mnie już nie zadowala czy jest zatarty ponieważ działa jak nówka,ale jednak chciałbym aby bas jak to sie mówi łamał żebra, ten powoduje tylko przerywanie głosu (piosenki i człowieka) czasami też z nadmiaru ciężko sie oddycha lecz jak wiadomo dla mnie basu nigdy za wiele i chciałbym spróbować czegoś innego z jeszcze niżej schodzacym basem.

Dodam,ze ten ma pasmo od 16Hz do 200Hz,ale za to ma słaby skok membrany (ok 1,5-2cm) i jak już sie pojawia ten baaaardzo niski bas to mam wrażenie jakby lekko pukał/pierdział jak przystawie ucho do głośnika i dlatego szukam czegoś innego.

 

Jeśli może cie to napiszcie co myślicie o takim pomyśle i poleććie jakiś głośnik do 250zł (samochodowy bądź domowy jeśli ca to zły pomysł)

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przecież ten magnat jest dobry, sądzicie że jak wymieni głośnik z niego na jakiś z samochodu efekt będzie lepszy? Ja sądzę że nawet jak basu będzie więcej to sporo gorszej jakości. No chyba że ten głośnik z samochodu jest na prawdę dobry i obudowa/wzmacniacz magnata mu posłuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam, bez przesady. W subach obudowa nie jest AZ tak wazna jakbw kolumnach. Trzeba dobrac parametry glosnika(bass reflex, closed) a reszte mozna nadgonic wytlumieniem. Co do wzmacniacza jak na poczatek pewnie da radeWysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

Co nadgonisz wytłumieniem?wagę?;) przecież ma obudowe strojona pod łamignata nic z niej już nie wyciagnie.

W tej kasie kupisz skrzynki pb s12 hertz es 300 stx wybór jest duży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze powiesz mi ze w kolumnach skrzynka jest mniej wazna niz w subach? Dlaczego 3/4 skrzynek zamknietych do samochodu jest robiona bez zaawansowanych wyliczen i potrafia na prawde ladnie zagrac i wygrac konkursy car audio? Sam robilem swoja skrzynke na glosniku focal access 25a1 i gra to nie najgorzej. Oczywiscie to moja pierwsza konstrukcja i bledy sa, ale w drugiej na pewno to poprawie. Poprzez wytlumienie mozna zmniejszyc lub zwiekszyc Qts glosnika z tego co wiem.

 

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że chodzi o buczenie w paśmie, w którym słuch jest mało czuły i chodzi o "pier...", a nie o akustykę? Właśnie dlatego. Teza mojej pracy inżynierskiej brzmiała, że zastosowanie głośników przeciętnej jakości w dobrze zrealizowanym zestawie głośnikowym, o wyliczonych parametrach, dobrze i solidnie skonstruowanej obudowie i odpowiednio dobranych filtrach elektrycznych pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów akustycznych. Kupisz głośnik basowy za 2000 zł, wsadzisz w karton od telewizora i też zagra, ale... :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zjechaliscie mnie jak psa. Przepraszam ale nie jestem czlowiekiem z wyksztalceniem zwiazangm z audio. Wiem tyle co przeczytam w internecie i przeslucham sam. Sek w tym ze z car audio zaczynam i nie sluchalem sprzetu za kilkadziesiat tysiecy, sluchalem tanie kupione skrzynki i w miare tanie zrobione diy. Na tym opieram swoje doswiadczenia. Przepraszam za blad, kazdemu sie zdarza. Po prostu korzystajac z poradnika bartosza nazara, czytalen "bzdury" pisane na forach. O sluchawkach i stereo domowym wiem wiecej bo sam mam drozszy sprzet ale widocznie w car audio musze sie doksztalcic

 

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, z tym "car audio" to jest tak, że ja patrzę na to z przymrużeniem oka... Znam niestety ludzi, którzy uważają, ze samochód jest świątynią audio i mają nie wiadomo co, za nie wiadomo jakie pieniądze, a w domu boombox. Myślałem, że się poleję, jak usłyszałem od takiego jednego głupola (człowiek do rany przyłóż, ale dość tępy :D) jak po posłuchaniu domowego audio stwierdził -"no nieźle daje, ja takiego sprzętu nie mam nawet w samochodzie" :D. Także spokojnie, nie miałem zamiaru Cię "zjechać", tylko zwrócić uwagę, że to nie jest takie proste. Choć w samochodzie w bagażniku też bym co najwyżej ocenił zgrubnie litraż pudła i do tego zrobił skrzynkę bardzo solidnie i żeby pasowała pod bagażnik i nie przejmowałbym się restrykcyjnymi wyliczeniami :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zjechaliscie mnie jak psa. Przepraszam ale nie jestem czlowiekiem z wyksztalceniem zwiazangm z audio. Wiem tyle co przeczytam w internecie i przeslucham sam. Sek w tym ze z car audio zaczynam i nie sluchalem sprzetu za kilkadziesiat tysiecy, sluchalem tanie kupione skrzynki i w miare tanie zrobione diy. Na tym opieram swoje doswiadczenia. Przepraszam za blad, kazdemu sie zdarza. Po prostu korzystajac z poradnika bartosza nazara, czytalen "bzdury" pisane na forach. O sluchawkach i stereo domowym wiem wiecej bo sam mam drozszy sprzet ale widocznie w car audio musze sie doksztalcic

 

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

Nie bierz krytyki zbyt mocno do siebie. Chodzi tylko o to, że konstruowanie głośników to jednak nie są opryski wiosenne i wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. No może za wyjątkiem subów robionych pod dbRacing gdzie liczy się tylko zejście i moc ;D (taki żarcik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Sory pany za zastój,ale nie wyświetlało mi waszych postów O.o

Co do tematu to czy przykładowo taki Mac Audio MPX BOX 112 nadałby sie do domu ?

Dodam,że we wzmaku mam wejście na pasywa jak i aktywny i ten pasywny dodaje od siebie troche mocy,bo przerabia cały dźwięk na sam bas.

Edytowane przez gLp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sory pany za zastój,ale nie wyświetlało mi waszych postów O.o

Co do tematu to czy przykładowo taki Mac Audio MPX BOX 112 nadałby sie do domu ?

Dodam,że we wzmaku mam wejście na pasywa jak i aktywny i ten pasywny dodaje od siebie troche mocy,bo przerabia cały dźwięk na sam bas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Bywalec

Pozwolę sobie wrzucić swoje kilka groszy, w punktach, żeby było bardziej przejrzyście:

1. Wątpie, żeby w tej cenie (do 250 zł) można było kupić głośnik wyraźnie lepszy od tego, co zamontował Magnat seryjnie.

2. Jest kwestia parametrów głośnika, takich jak dobroć elektryczna (Qte), dobroć mechaniczna (Qms) oraz dobroć wypadkowa (Qts, Qts = Qes x Qms/Qes + Qms) @ Fs, pojemność ekiwalentna (Vas) i jeszcze kilka innych (tak, kilka innych - sam Qts de facto jeszcze nie określa za wiele, oczywiście głosnik z wysokim Qts nie będzie miał dobrej odpowiedzi impulsowej

w obudowie B-R) parametrów, które określają, czy dany głośnik zagra w danej konfiguracji oraz to, jak zagra.

3. "Poprzez wytlumienie mozna zmniejszyc lub zwiekszyc Qts glosnika z tego co wiem." - wytłumienie to wcale nie jest metoda, dokładnie takie metody stosują laicy, potem mówią, że gra im to "nienajgorzej" a prawda jest taka, że częśto nie wykorzystują nawet 50% możliwości głośnika. Z wytłumieniem jest tak, że każde wytłumienie gromadzi energię, wiele kolumn miało tzw. "brytyjskie brzmienie", tj. miękkie, dość powolne, właśnie przez zbyt silne wytłumienie, co powodowało gromadzenie energii.

4. W świetle tego, co napisałem powyżej: obudowa w przypadku subwoofer'a jest równie ważna, jak w przypadku normalnych kolumn. I niech nikt nie pisze inaczej, bo będą to bzdury i jeszcze ktoś w nie uwierzy.

5. Akurat ze względu na działanie dużych sił w przypadku dobrych (tutaj nie mam na myśli głośnych itd. etc.) subwooferów na obudowę - będzie ona szczególnie ważna, jeżeli konstruujemy subwoofer na wysokiej klasy przetworniku (ach) i chcemy uzyskać jak najczysze CSD (Cumulative Spectral Decay), czyli innymi słowy charakterystykę wodospadową. A czystość tej jest bardzo istotna, jeżeli subwoofer ma "zniknąć", czyli zintegrować się z całym systemem. Jest na to kilka metod, ze wskazaniem na jedną.

6. Większość systemów Car-Audio ma kardynalne, powtarzam - kardynalne błędy konstukcyjne, ludziom się wydaje, że jak zastosują głośniki Scan'a albo Seas'a z serii Excel przy np. filtrowaniu aktywnym, to im to zagra a tutaj nagle się okazuje, że taki W18EX nie gra tak, jak powinien i się zaczyna szukanie, cóż może być powodem (tutaj odp. jest dość prosta: magnezowne membrany wymagają, nawet przy aktywnej filtracji dodatkowego notch-filtra wycelowanego w pierwszy rezonans własny membrany, a wynika to z tego, iż każdy wzmacniacz będzie generował, parzyste i niepatrzyste harmoniczne, nie mówię tutaj o jakichś super wynalazkach typu Halcro, czy najwyższe Accu, czy Solution, bo to jakby trochę inna historia, niemniej jednak większość wzmacniaczy podpinanych będzie mieć 2,3.5 harmoniczną kilkadziesiąt dB poniżej poziomu głownego sygnału i tutaj nieszczęście gotowe).

7. Nie będę tutaj po nikim jechał, tylko zwracam uwagę, iż, zanim się coś napisze, warto się zastanowić, czy ma się wystarczającą wiedzę oraz doświadczenie, aby się wypowiedzieć w danym temacie, gdyż inaczej można napisać bzdury, to samo w sobie nie jest aż takie złe, problem pojawia się w momencie, kiedy ktoś w nie zaczyna wierzyć.

Edytowane przez Swordfish_
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Z góry sory za odkop,ale temad nadal aktualny  
 Tak więc... Kupiłem Sony Xplod XS-NW1202E,ale to jednak nadal za mało tego mięsistego basu i tak się zastanawiam,który z tych subów byłby waszym zdaniem najlepszy żeby go podpiąć pod domowy wzmak ?
http://allegro.pl/subwoofer-auna-basswaver-x12l-2x30cm-2100w-d4-10-i6867155191.html
http://allegro.pl/tuba-basowa-subwoofer-30cm-powerbass-ps-12-br-20-i6727257729.html

http://allegro.pl/subwoofer-samochodowy-2x-12-1000-wat-okazja-i6882286103.html
http://allegro.pl/subwoofer-skrzynia-basowa-15-cali-38-cm-mega-bass-i6148885394.html

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
18 godzin temu, sheffunio napisał:

Audio system są dostępne w pl może jeszcze intertechnik mds 10 to nie są specjalnie drogie konstrukcje a są w swojej cenie świetne, podaleś wcześniej sub K&M za 5stów!;'

Wole jednak coś większego jeśli ma być to sam głośnik,a co do k&m to jest to głośnik wraz z obudową więc wystarczy dokupić zwrotnice :)

 

Edytowane przez gLp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sheffunio napisał:

Większy nie znaczy lepszy ...:)

Jeszcze nie słyszałem dwódziestki piątki schodzącej niżej niż trzydziestka/ósemka,ale to może przez to,że ten przedział zazwyczaj kończył się na ok 700zł :)




 

Edytowane przez gLp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu 15calowy rockford nie mógł przebić się przez bagażnik e39 gdzie 10 calowy as robił to znakomicie z czasem dołożyłem drugi głośnik i temat suba miałem zamknięty na długo aż skończyłem z ca:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności