Skocz do zawartości

Etymotic ER4P i HF3 - mini recenzja


Fatso

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że w polskim internecie nadal cicho o tej firmie i jej produktach, postanowiłem dzisiaj przybliżyć Wam troszkę jej 2 flagowe produkty.

 

Firmę Etymotic Research, założył Dr Mead Killion w 1983, aby projektować produkty dla osób słabo słyszących, aby podnieść ich komfort życia, oszczędzać słuch osób dobrze słyszących no i oczywiście aby aby dać przyjemność ze słuchania muzyki. Etymotic stworzyło pierwsze słuchawki dokanałowe (inserted eaprhones) w 1984r, wykorzystujące zbalansowany przetwornik armaturowy. Pierwsze wersje ER 1, 2 i 3 były przeznaczone głównie do testów i diagnostyki słuchu. Dopiero w 1991 powstały ER4, pierwsze słuchawki dokanałowe Hi-Fi, z zastosowanie izolacji dźwięków otoczenia. Do dnia dzisiejszego są to słuchawki parowane, w których różnica pomiędzy słuchawkami nie może być większa niż 1dB.

Firma Etymotic do dzisiaj ma ponad 100 zgłoszonych patentów, i zatrudnia 60 pracowników, głównie muzyków.

 

Słuchawki ER4p i HF3 to 2 najwyższe modele. ER4 skierowane jest do słuchaczy w ogóle, natomiast HF3 raczej do posiadaczy sprzętu Apple, ponieważ są wyposażone w pilot do sterowania takimi właśnie urządzeniami. Obydwa modele to jedno przetwornikowe słuchawki armaturowe. Etymotic jako jedna z niewielu firma na świecie korzysta wyłącznie z własnych przetworników ACCU•Drivers™. Są to również jedyne słuchawki które uważane są za prawdziwe NoiseBlocker, tzn można ich używać zamiennie ze stoperami od hałasu, a tłumienie mają tak potężne, że słuchanie muzyki jest możliwe nawet w otoczeniu ogromnego hałasu. Trochę przez budowę, a trochę przez sposób aplikacji (aby skutecznie zaaplikować słuchawkę należy wyprostować kanał wewnątrz ucha) dostały przydomek Ear-Rape (gwałt uszny :P), i rzeczywiście coś w tym jest. Słuchawki aplikuje się bardzo głęboko, a pierwsze takie aplikacje nie należą do przyjemności.

 

ER4:

4f5d72a3_etymotic_er4_phones.jpeg ee292871_06092105.jpg

 

HF3:

etymotic_hf3.jpg hf3_group1.jpg

 

Budowa

Jak już wspomnieałem są to pojedyńcze armatury, dokanałowe. Słuchawki wyposażone są w filtr zabezpieczejący przed woskowiną, opierają się na tulejce T100, a ER4 mają dodatkowo wymienny kabel. Całość jest naprawdę wysokiej jakości, użyte materiały aż zachęcają do użytkowania. Dołączone do zestawów tipsy to również autorski pomysł Etymotic. W ogóle wyposażenie jest dosyć bogate i raczej kompletne:

akcesoria.jpg

W zestawie mamy praktycznie wszystkie możliwe akcesoria poza piankami zółtymi, różowymi i bez nawijacza do kabla.

 

Etymotic dla nabywców swoich produktów proponuje jeszcze zakup tipsów Custom Fit. W europie wykonuje je firma ACS (tak, ta sama).

 

Dzwięk

Ety grają genialnie, i to w sumie cały opis. Żeby to szczegółowo to opisać, to trzeba posłuchać. Inaczej wymiana zdań jest trochę pusta. Słuchawki dość często posądzane są o brak niskich tonów, o suchość przekazu, rolloff na wysokich i wogóle co tam komu do głowy przyjdzie. Żeby nie było, ja również po pierwszym z nimi spotkaniu nie byłem zachwycony. Tak naprawdę to zainteresowałem się nimi dopiero przez opóźnienie w zakupie Westonów. Zaaplikowałem je wtedy do ucha, mając głowę pod dziwnym kątem, co spowodowało, że słuchawka znalazła się dużo głębiej niż zazwyczaj. Pierwsze co się rzuca w uszy to kompletna cisza. Słychać bicie własnego serca, lekki oddech i nic więcej. Ja się przyznam, że miałem stany lękowe na początku mojej przygody z Etymoticami. Dzwięk który napływa do naszych uszu nie powstaje w słuchawkach. Wrażenie słuchania ze źródła zewnętrznego jest tak silne, że aż namacalne. I nie jest to wrażenie odsłuchiwania kolumn. Tylko żywych dzwięków. Nie ma po prostu jednego kierunku z którego dźwięki napływają. Jesteśmy w przestrzeni dzwięków. I kompletnie nic nie zakłóca nam odbioru. To naprawdę trzeba poczuć, żeby zrozumieć. Ja zostałem fanem tej firmy i nie zamierzam się z tym kryć. Różnica pomiędzy HF3 a ER4 jest kosmetyczna i dotyczy troszkę balansu tonalnego. Mianowicie ER4 mają więcej basu, HF3 mają trochę więcej góry. Jednak całość jest bardzo wyrównana, faktura dzwięków jest perfekcyjna, wybrzmiewanie również.

 

Wygoda

Nie ma :P a raczej trzeba się przyzwyczaić. Słuchawki, przez sposób aplikacji opierają się w kanale dość mocno, więc początkowo każdy ruch drażni kanał uszny. Ja się przyzwyczaiłem po 2ch miesiącach. Ale nadal nie potrafię się w nich położyć. Oparcie głowy o poduszkę, powoduje ból. Efekt mikrofonowy jest spory, żeby nie powiedzieć duży. Jednak da się je założyć OTE i wtedy jest już akceptowalnie. Jednak dopiero owinięcie kablem ucha powoduje, że kompletnie nic nie przeszkadza nam w słuchaniu muzyki.

Dzięki wzorowej izolacji (żeby nie napisać wzorcowej), słuchawki nadają się nawet do pracy w hucie, przy prasach i bardzo głośnych maszynach. Ja dźwięki zbyt głośne dochodzące z zewnątrz bardziej czuję niż słyszę. A dzięki temu mogę słuchać muzyki naprawdę cicho i nic nie tracić. Gdyby nie fakt, że aplikacja jest tak trudna, a wyjęcie ich z ucha tak bolesne (trzeba to robić naprawdę powoli i delikatnie), pewnie nic więcej bym nie potrzebował. Etymotic zdając sobie sprawę z niedogodności jakie powoduje taka konstrukcja, wypuścił aplikację Awarness, dedykowaną dla iOs. Fajna sprawa, szkoda, że tylko na japko.

 

Podsumowanie

Zaskakujące słuchawki, pojedynczy przetwornik, nie powinien grać tak dobrze, a jednak gra. Olbrzymią wadą słuchawek jest bolesny sposób w jaki dochodzimy do idealnego seala. Oczywiście można użyć specjalnego kremu do aplikacji, co zdecydowanie poprawia komfort.

 

Ja jestem fanem, uważam, że są bardzo niedoceniane, a większość opinii na ich temat powstała po zbyt niedokładnym zaaplikowaniu/zbyt krótkim czasie słuchania. Nie ukrywam, że wymagają przyzwyczajenia, jednak po tym czasie, ciężko je odstawić. Ja uwielbiam na nich słuchać muzyki, w każdej sytuacji. Jednak bardzo na tym cierpią moje stosunki z rodziną, bo każdą próbę przerwania mi odsłuchu komentuję przekleństwami, spowodowanymi koniecznością usunięcia ich z uszu, a po pytaniu "czy mogę kolę/wyjść na dwór/do kolei" ponownym ich zaaplikowaniu.

 

Fatso

 

Edytowane przez Fatso
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boisz się przy tak głębokiej aplikacji że tips zostanie w uchu a słuchawka wyjdzie?

 

Edit:

A w Twoim linku widzę że Awarness na Androida też jest. ;)

Edytowane przez 4ndr3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

ER4 to ogólnie ciekawy produkt - bardzo długo na rynku i dalej jest sprzedawany, a firma Etymotic jakoś nie planuje (?) wypuszczenia następcy. I recenzje ma wszędzie co najmniej dobre. To jednak o czymś świadczy.

 

Sam się przymierzam do ER4 i, prawdopodobnie, MC5.

 

Jak oceniasz PRaT (Pace, Rhytm & Timing) w ER4? Jak, Twoim zdaniem, spisują się w muzyce wymagającej dobrego oddania rytmu? (nie chodzi mi o dużą ilość basu, bardziej o jego dynamikę i kontrolę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zachwycony. Te słuchawki trafiają idealnie w to czego potrzebuje i uważam za dobre.

Rytm i timing oddaja idealnie. Ale nie spodziewałbym się niczego innego. W firmie pracują praktycznie sami praktykujący muzycy :)

 

Od pewnego czasu westone słucham tylko wieczorem i jak uszy od upychania etów za bardzo bolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć ogólnikowo jakiej muzyki słuchasz? Gdzieś na forum zauważyłem, że wymieniłeś Eagles - Hotel California, czyli już się dowiedziałem, że jest coś z soft rocka. W innym poście zauważyłem Joy Division (to byłeś ty? :P) - new wave. Wszystko to jest bardzo dobrze zrealizowane. Pytanie jak to zabrzmi na przeciętnie a nawet kiepsko zrealizowanych kawałkach np. metal czy niektóre zespoły alternatywnego rocka? Ja bym nie chciał rezygnować z niektórych płyt, mimo kiepskiej realizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham:

Elektroniki (Jarre, Koto, Laser Dance, Kraftwerk)

Metal (Manowar, Iron Maiden, Primal Fear, Judas Priest, Megadeth, Running Wild, Solitude Aeturnus)

Jazz (Chris Botti, Michael Buble, Dean Martin, Frank Sinatra, Jan Garbarek, Możdzer, Danielsson, i masę innych)

Country (Sara K., Chris Jones, Alan Taylor, Rascal Flatts i inne)

Rock (Pink Floyd, Toto, Yes, ZZ Top, Deep Purple, Dire Straits, Creedance, Man at Work, AC/DC)

Blues (Clapton, BB King, George Thorougood, The Blues Company, Blues Brothers Band, Dżem)

Do tego dużo muzyki lat 30tych, lat 60 i 70, Italo Disco, lata 80.

 

Jedyny format jakiego nie trawię całkowicie to HIP HŁOP. No i aktualne hiciory z DR < 5.

 

Kiepskie realizacje, nie ma co ukrywać brzmią jak kiepskie realizacje, ale jak muzyczka ładna, to da się słuchać. Ironi nie są tuzami w kwestii masteringu, a da się tego IMHO słuchać bez żadnego poświęcenia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ładny przekrój gatunkowy. Mnie w zasadzie najbardziej interesuje oddanie rozmachu sceny, bo ponad połowa mojej ulubionej muzyki to crossovery symphoniczne/klasyczne w różnych formach - w połączeniu z elektroniką (najczęściej ambient), rockiem, metalem, new age, a nawet znajdę jeden album rapowy z takimi zapędami :P (Deltron 3030).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktokolwiek przesiadała się bezpośrednio z dynamików na Ety? kurop pisał, że taka przesiadka może być negatywna. osoby który taką przesiadkę zrobiły mogłyby się wypowiedzieć?

 

Ogólnie przesiadka dynamiki --> armatura może być szokiem :)

 

Dźwięk nie jest tak miękki, pełny, ciepły i słitaśny. Jest często surowo, sztywno, brzmienie jest bardzo zdyscyplinowane, nie tak kolorowe, bardziej matowe, ale rozdzielcze i czytelne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawią te HF3 ze względu na swoją cenę tylko nie wiem czy przyjmę coś tak głęboko, tym bardziej, że lewy kanał mam dość wąski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaka miła recka!

Jakbym był bogaty, to bym sobie miał Ety na sto pro :) Widziałem kiedyś ich FR i z tego wykresu można było jeść. Możliwe, że to najbardziej neutralne słuchawki na świecie. I to do tego takie małe słuchaweczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności