Skocz do zawartości

SPDIF vs USB=>SPDIF


rymcymcym

Rekomendowane odpowiedzi

Gruby ma znaczenie np. jak masz obudowę urządzenia źle zaekranowaną (podłączoną do masy) i ją dotkniesz to to usłyszysz,

podobnie jest z kablami. Np. weź sobie przyłóż telefon do kabelka i zadzwoń na niego, jak będzie maił słąbe ekranowanie

to to usłyszysz i to wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież mówimy, ze dane Ci się nie zmienią, ale dalej są podatne na modulację z zakłóceniami. Co z tego jak wszystkie dane zapiszesz sobie w buforze na kilka sekund, jak sygnał SPDIF który z niego wyjdzie dalej może być obarczony jitterem?

Kabel USB do poprawnej pracy i tak potrzebuje mieć spiętą masę po obu stronach. Zobacz jak wyglądają dobre kable USB. Dwie oddzielnie ekranowane skrętki skręcone w przeciwnych kierunkach.

Musisz zapomnieć o tych zerach i jedynkach które to niby płyną w kablu, a patrzeć na całe zagadnienie jak na technikę radiową.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby ma znaczenie np. jak masz obudowę urządzenia źle zaekranowaną (podłączoną do masy) i ją dotkniesz to to usłyszysz,

podobnie jest z kablami. Np. weź sobie przyłóż telefon do kabelka i zadzwoń na niego, jak będzie maił słąbe ekranowanie

to to usłyszysz i to wyraźnie.

ale to nie ma znaczenia jesli kabel sluzy do komunikacji cfrowej po protokolach z CRC i retransmisja ramek. Bo jak bedzie zaklocenie i zaklamanie, to przesle ponownie az do usranej smierci poki odbiornik nie otryzma poprawnych wartosci.

wiec w dobrze zaimplementowanej cyfrowce takie rzeczy nie maja kompletnie znaczenia. Teraz pytam po raz kolejny - czy to jest dobrze zaimplementowane .

 

Ale przecież mówimy, ze dane Ci się nie zmienią, ale dalej są podatne na modulację z zakłóceniami. Co z tego jak wszystkie dane zapiszesz sobie w buforze na kilka sekund, jak sygnał SPDIF który z niego wyjdzie dalej może być obarczony jitterem?

Kabel USB do poprawnej pracy i tak potrzebuje mieć spiętą masę po obu stronach. Zobacz jak wyglądają dobre kable USB. Dwie oddzielnie ekranowane skrętki skręcone w przeciwnych kierunkach.

Musisz zapomnieć o tych zerach i jedynkach które to niby płyną w kablu, a patrzeć na całe zagadnienie jak na technikę radiową.

i skoro dane sa do bufora zapisywane i potem sa wysylane z wykorzystaniem zegara w konwerterze, a nie w PC to przeciez nie mowimy juz tu o jitterze spowodowanym w komunikacji PC - Konwerter USB, prawda ? A o jitterze jaki moze byc spowodowany na linii odbiornik usb - DAC. czyli kabel niech se wprwadza jitter jaki chce. Wazne ze korekcje powoduja ze bufor ma bit perfect i teraz on sie robi transportem maja dokladne i rzetelne dane z PC. W cudzyslowiu "plik bit perfect jest juz w buforze odbiornika usb". Oczywiscie jego ulamki ale to nie zmienia nic...

 

Patrze wlasnie na cale zagadnienie jak na technike przesylu sygnalu cyfrowego - bledy oczywiscie ze sie pojawaiaja. Ale po to sa mechanizmy ich korekcji np. Vide moje poprzednie zdanie...

 

Wiec jeszcze raz - czy wiecie w jakim trybie dzialaja odbiorniki typu xmos i czy maja zaszyte bufory, wykorzystuja CRC i retransmisje przy wykryciu bledu? Jesli tez tego nie wiecie to znaczy ze obie strony (i ja i Wy) chodzimy po omacku...

Edytowane przez grubbby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gruby ma znaczenie np. jak masz obudowę urządzenia źle zaekranowaną (podłączoną do masy) i ją dotkniesz to to usłyszysz,

podobnie jest z kablami. Np. weź sobie przyłóż telefon do kabelka i zadzwoń na niego, jak będzie maił słąbe ekranowanie

to to usłyszysz i to wyraźnie.

ale to nie ma znaczenia jesli kabel sluzy do komunikacji cfrowej po protokolach z CRC i retransmisja ramek. Bo jak bedzie zaklocenie i zaklamanie, to przesle ponownie az do usranej smierci poki odbiornik nie otryzma poprawnych wartosci.

wiec w dobrze zaimplementowanej cyfrowce takie rzeczy nie maja kompletnie znaczenia. Teraz pytam po raz kolejny - czy to jest dobrze zaimplementowane .

Grubbby ma znaczenie bo przenosi zakłócenia do DACa. nie mówimy o przeniesieniu danych cyfrowych bo te przeniosą się pewnie dobrze

ale z nimi idą zakłócenia, które w domenie cyfrowej nie przeszkadzają a w analogowej już tak.

 

Z tego co ja czytałem to nie ma retransmisji.

Edytowane przez saudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gruby ma znaczenie np. jak masz obudowę urządzenia źle zaekranowaną (podłączoną do masy) i ją dotkniesz to to usłyszysz,

podobnie jest z kablami. Np. weź sobie przyłóż telefon do kabelka i zadzwoń na niego, jak będzie maił słąbe ekranowanie

to to usłyszysz i to wyraźnie.

ale to nie ma znaczenia jesli kabel sluzy do komunikacji cfrowej po protokolach z CRC i retransmisja ramek. Bo jak bedzie zaklocenie i zaklamanie, to przesle ponownie az do usranej smierci poki odbiornik nie otryzma poprawnych wartosci.

wiec w dobrze zaimplementowanej cyfrowce takie rzeczy nie maja kompletnie znaczenia. Teraz pytam po raz kolejny - czy to jest dobrze zaimplementowane .

Grubbby ma znaczenie bo przenosi zakłócenia do DACa. nie mówimy o przeniesieniu danych cyfrowych bo te przeniosą się pewnie dobrze

ale z nimi idą zakłócenia, które w domenie cyfrowej nie przeszkadzają a w analogowej już tak.

 

konkretnie - jakie zaklocenia?

w scenariuszu uproszczonym. Czyli odbiornik z zewnetrznym ******scie czystym zasilaniem (np. waveio) i kablu prostym drucianym, ale tylko o 2 liniach (tylko dane). Jakie zaklocenia przejda? Skoro tam przesylamy dane cyfrowe do bufora. I w buforze ktory jest sobie pamiecia masz bit perfect dzwiek . I potem masz kolejny nadajnik z kolejnym zegarem. Wiec jakie konkretnie zaklocenia moga tu sie przeniejsc z kabla usb?

Obecnie, mowisz tak ogolnie, ze to dla mnie tak jakbys mi powiedzial ze jitter mi sie przeniesie jak odtwarzam muzyke z zewnetrzengo dysku, ktory jest polaczony slabym kalbem usb - wlasnie przez ten slaby kabel usb zewnetrznego dysku...

 

Bufor to taki zbiornik - ktory otrzymuje dane i potem za pomoca juz nowej, inaczej zestawionej transmisji wysyla je dalej. Wiec zrobmy analogie do wody. Masz slaby waz/rury, nieregularnie dostarcza wode do bufora. Ale nic to nie przeszkadza (poki nie bedzie takich strat ze bufor sie oprozni) bo bufor ma dobra pompe i do mieszkan wode juz moze dystrybuowac prima sort. I nie przeniosa sie zadne zaklocenia z pierwotnej slabej instalacji o nieregularnym cisnieniu...

Edytowane przez grubbby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wtedy pomija cala ramke czy laduje dane z bledem? Wiesz jaka jest wielkosc ramki i jakie ma to przelozenie na czas odtwarzania?

 

W kazdym odbiorniku? CM, Tenor, VIA, XMOS... wszystkie dzialaja tak samo? Zaden nie wymusza innego trybu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bufor to taki zbiornik - ktory otrzymuje dane i potem za pomoca juz nowej, inaczej zestawionej transmisji wysyla je dalej. Wiec zrobmy analogie do wody. Masz slaby waz/rury, nieregularnie dostarcza wode do bufora. Ale nic to nie przeszkadza (poki nie bedzie takich strat ze bufor sie oprozni) bo bufor ma dobra pompe i do mieszkan wode juz moze dystrybuowac prima sort. I nie przeniosa sie zadne zaklocenia z pierwotnej slabej instalacji o nieregularnym cisnieniu...

 

W tej analogii to jak rura przepuszcza zanieczyszczenia np. jest zardzewiała, albo z pompy wycieka olej, to będziesz miał kolorową wodę i o to chodzi, cały czas będzie woda,

ale brudna, cały czas wystarczająca ilość ale już nie prima sort.

To co ma największy wpływ moim zdaniem to zegar, to on tak w przenośni ustawia próbki obok siebie i jak ma wahania to wpływa to na odtworzony sygnał.

Natomiast to o czym pisałem wcześniej to dlatego robi się oddzielne zasilanie sekcji cyfrowych i analogowych, odpowiednio prowadzi masę w urządzeniu,

choć wydaje się to dziwne to niestety to ma wpływ na dźwięk.

Taka zabawa jak masz jakiegoś grajka który trochę szumi na wyjściu wystarczy się trochę pobawić z kabelkiem i połączyć masy urządzenia z różnych punktów,

ciekawe zjawisko szum nagle znika:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bufor to taki zbiornik - ktory otrzymuje dane i potem za pomoca juz nowej, inaczej zestawionej transmisji wysyla je dalej. Wiec zrobmy analogie do wody. Masz slaby waz/rury, nieregularnie dostarcza wode do bufora. Ale nic to nie przeszkadza (poki nie bedzie takich strat ze bufor sie oprozni) bo bufor ma dobra pompe i do mieszkan wode juz moze dystrybuowac prima sort. I nie przeniosa sie zadne zaklocenia z pierwotnej slabej instalacji o nieregularnym cisnieniu...

 

W tej analogii to jak rura przepuszcza zanieczyszczenia np. jest zardzewiała, albo z pompy wycieka olej, to będziesz miał kolorową wodę i o to chodzi, cały czas będzie woda,

ale brudna, cały czas wystarczająca ilość ale już nie prima sort.

To co ma największy wpływ moim zdaniem to zegar, to on tak w przenośni ustawia próbki obok siebie i jak ma wahania to wpływa to na odtworzony sygnał.

Natomiast to o czym pisałem wcześniej to dlatego robi się oddzielne zasilanie sekcji cyfrowych i analogowych, odpowiednio prowadzi masę w urządzeniu,

choć wydaje się to dziwne to niestety to ma wpływ na dźwięk.

Taka zabawa jak masz jakiegoś grajka który trochę szumi na wyjściu wystarczy się trochę pobawić z kabelkiem i połączyć masy urządzenia z różnych punktów,

ciekawe zjawisko szum nagle znika:)

Szum znika, ale przeka nagle nie staje się 3D, o czym niektórzy piszą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bufor to taki zbiornik - ktory otrzymuje dane i potem za pomoca juz nowej, inaczej zestawionej transmisji wysyla je dalej. Wiec zrobmy analogie do wody. Masz slaby waz/rury, nieregularnie dostarcza wode do bufora. Ale nic to nie przeszkadza (poki nie bedzie takich strat ze bufor sie oprozni) bo bufor ma dobra pompe i do mieszkan wode juz moze dystrybuowac prima sort. I nie przeniosa sie zadne zaklocenia z pierwotnej slabej instalacji o nieregularnym cisnieniu...

 

W tej analogii to jak rura przepuszcza zanieczyszczenia np. jest zardzewiała, albo z pompy wycieka olej, to będziesz miał kolorową wodę i o to chodzi, cały czas będzie woda,

ale brudna, cały czas wystarczająca ilość ale już nie prima sort.

To co ma największy wpływ moim zdaniem to zegar, to on tak w przenośni ustawia próbki obok siebie i jak ma wahania to wpływa to na odtworzony sygnał.

Natomiast to o czym pisałem wcześniej to dlatego robi się oddzielne zasilanie sekcji cyfrowych i analogowych, odpowiednio prowadzi masę w urządzeniu,

choć wydaje się to dziwne to niestety to ma wpływ na dźwięk.

Taka zabawa jak masz jakiegoś grajka który trochę szumi na wyjściu wystarczy się trochę pobawić z kabelkiem i połączyć masy urządzenia z różnych punktów,

ciekawe zjawisko szum nagle znika:)

 

srednio - bo ten bufor oczyszcza. chocby wspomniany jitter, przez to ze pozniej odbiornik USB odpowiada za transmisje, ma wlasny zegar.

No i wszystko sie zgadza - tylko dalej nie widze co do tego ma kabel usb ? Skoro sam mowisz ze najwiekszy wplyw ma zegar - a ten juz jest w odbiorniku USB / konwerterze i transmisje czerpie z bufora nie z PC. Wiec w zaden sposob kabel w tym procesie nie uczestniczy.

 

Oddzielne zasilanie to jasna rzecz - ale tu dyskutujemy na wartosc i znaczenie kabla USB. A on nijak sie do tego nie ma. I tak laczysz mase kompa z odbiornikiem i tak. Czy bedzie tam aluminiowy drut czy srebrny z czastkami zlota. Wiec i tak te zaleznosci w samym zasilaniu pozostaja.

Wiec wrocmy do meritum - gdzie tu wplyw kabla? Bo obie rzeczy ktore wymieniasz (zegar i problem z oddzieleniem zasilania sekcji cyfrowej i analogowej) nie zaleza w tym modelu wg mnie od kabla. Gdyz:

- zegar wykorzystywany w transmisji do DACa jest juz po stronie odbiornika USB i to nim taktowana jest transmisja. Wiec jitter i wszelkie wahania zegara jakei wystapily na lini PC - odbiornik USB juz nas nie dotycza. Bo mamy cyfrowy zapis danych w buforze, ktore sa od poczatku przerabiane na analogowe wartosci napiecia (stanowiace 0 i 1). Wiec mamy od poczatku produkwoany ten sygnal "analogowy" z danymi cyfrowymi.

- odseparowanie zasilania - zaden kabel nie odseparuje zasilania Komp - odbiornik, zaden nie uniknie problemow zwiazanych z polaczona masa

 

Wiec gdzie rola kabla?

Jesli sie myle to powiedz w ktorym miejscu.

 

Tez dobrze jakby potwierdzic ze wszelkie popularne odbiorniki nie stosuja ponownej emisji blednych danych oraz w jaki sposob zachowuje sie odbiornik po wykryciu bledu CRC - czy zapisuje bledne czy pomija ramke. Tez wplyw na zakres zaklocen bedzie miala dlugosc ramki i jej wplyw na czas odtwarzania.

Edytowane przez grubbby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wystarczy, ze kabel jest marnej jakości i śmieci z zasilania przenikają / wpływają na transmisje danych .

Pisze tu o odizolowaniu i ekranowaniu obydwóch linii : danych i zasilania .

Nie wszyscy maja oddzielne zasilanie .

Tak jeszcze zapytań : sygnał cyfrowy z elektrycznego punktu widzenia to prąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, prad.

Kazdy kabel pociagnie smieci zasilania z lapka. Czy bedzie to drut czy zloto.

A pomiedzy liniami danych a zasilaniem styknie zwykly ekran. Acz jegomosc z tego kanalu na yt co wysmiewa audiofoolsow kiedys robil pomiar cyfrowek. Na oscyloskopie porownywal przebieg sygnalu. Zadnych zmian. Promieniowanie kosmiczne i inne szumy byly na tyle male ze nie wpluwaly na sygnal.

Ale ze jakis wplyw maja to sie zgodze.

Ale odbiornik z buforem, wlasnym zegarem to transmisji dalszej... Tylko widze problem polaczenia masy z kompem. Ale jakosc kabla... Nadal po powyzszych wyjasnieniach dla mnie warpliwa.

Oczywiscie nje mowie o kablach po prostu zle wykonanych, nie spelniajacych norm chocby ze standardu usb wynikajacych.

Choc moj kabel co sam robilem nie wiem czy spelnia jakies a dziala jak zloto :) porzedne ekrany, separacja linii i nawet zlocone styki;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo pytań i hipotez na raz. Każdy o coś pyta i stawia swoją hipotezę w jednym poście i zanim pojawi się jedna odpowiedź, to czytam tutaj już 10 teorii i 10 nowych pytań - tak to nigdy do ładu nie dojdziemy, prędzej do przepychanki lub zamkniemy pętelke i będziemy w niej krążyć.

 

@Kubasz

Niekoniecznie, sygnał cyfrowy może być też przesyłany za pomocą fali świetlnej - np. światłowody.

 

@grubby

"Bo jak bedzie zaklocenie i zaklamanie, to przesle ponownie az do usranej smierci poki odbiornik nie otryzma poprawnych wartosci.

wiec w dobrze zaimplementowanej cyfrowce takie rzeczy nie maja kompletnie znaczenia. Teraz pytam po raz kolejny - czy to jest dobrze zaimplementowane ."

W audio nie ma przesyłania czegoś ponownie. Muzyka na bieżąco trafia do konwertera, czy tam DAC'a (który takowy posiada). Więc jeżeli jest brak informacji, to nie ma żadnej korekcji błędów. Jako ciekawostkę dodam, że udało mi się odpalić pliki 384kHz na PCM1794, który wg producenta gra do 192kHz. Jaki był wynik? Muzyka leciała, a reszta której nie był w stanie przetworzyć DAC była słyszalna w postaci głośnego szumu (nie tak głośnego jak muzyka) nałożonego na dźwięk. Jak teraz odniesiecie to do zasady działania cyfry? Ponoć albo działa, albo nie działa i jakim prawem DAC obsłużył coś ponad swoje możliwości i właśnie w taki a nie inny sposób ta obsługa wyglądała?

P.S.

Panu na kanale z YT brakło sprzętu do takich pomiarów to raz. A dwa - weż sobie zwykłe CAL! i zrecablowane - prawie każdy słyszy różnice, a w pomiarach już jest problem :) To nie oscyloskop tego słucha, tylko człowiek.

Edytowane przez Chickenek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj sobie proste pytania:

1. Czy konwerter lub DAC ma pamięć? - nie, więc nie jest w stanie przechować pliku, czyli jest mocno zależny od komputera i połączenia z nim.

2. Czy podczas odsłuchu między minutą 4:07, a 4:08 masz ciszę? - Nie zdarza się to, więc konwerter nie dosyła sobie, czegoś, czego brakuje. Gdyby był w stanie dosłać brakujące części plików, to niosłoby to ze sobą jakieś opóźnienie, a skoro plik jest odczytywany na bieżąco i na bieżąco przetwarzany, to takie opóźnienie byłoby odczuwalne jako przerwa w utworze. Nie wiem jak jest z CRC, czy posiadają, czy nie, ale nie ma czegoś takiego, że konwerter poprosi komputer o dosłanie brakującej części. Takie coś jest obecne w internecie i nie możesz pobierać pliku z filmem i oglądać go jednocześnie - działa to w dwie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest ktoś kto panuje jeszcze nad tym wątkiem i ogarnia go w całości to prosiłbym o streszczenie :)

 

W 5 zdaniach mi wystarczy.

Przeczytaj wpisy majkela i patrykvel, bedziesz wiedział jak płynie sygnał w kablu :P:lol:

Edytowane przez minczin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli jest ktoś kto panuje jeszcze nad tym wątkiem i ogarnia go w całości to prosiłbym o streszczenie :)

 

W 5 zdaniach mi wystarczy.

Przeczytaj wpisy majkela i patrykvel, bedziesz wiedział jak płynie sygnał w kablu :P:lol:

 

 

Próbowałem pojechać po całości, ale w wątku jest taki "kipisz" :P , że mi się mózg rozwarstwił ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zaraz, mowa była o poprawianiu basu, czy też sopranów, nie zaś o ewentualnych zakłóceniach. Bo przykład telefonu komórkowego tak samo zadziała na wzmacniacz, dac, jak i kabel. Czyli co? Zmieni sposób podawania dźwięku, czy też nie? Mowa o kablach USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jak dobrze kumam, to zakłucenia cały czas oddziałują na przewodnik, wiec dlatego tak ważne ekranowanie.

To zapewne wpływa na zmiany w brzmieniu i pewnie dlatego po podpięciu kabla majkela nawet myśl przez głowę mi nie przeszła, żeby go zwrócić.

 

Ale zaraz, mowa była o poprawianiu basu, czy też sopranów, nie zaś o ewentualnych zakłóceniach.

 

 

Nie poprawianiu, tylko jak pisał Chicken, nie psuciu. To dlatego mam scene 3D, a nie płaską jak decha.

Edytowane przez minczin
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak i na kabel słuchawkowy, a pokaż mi dobrze ekranowane te kable. I to niewspółmiernie bardziej podatne na zakłócenia.

No, jak dobrze kumam, to zakłucenia cały czas oddziałują na przewodnik, wiec dlatego tak ważne ekranowanie.

To zapewne wpływa na zmiany w brzmieniu i pewnie dlatego po podpięciu kabla majkela nawet myśl przez głowę mi nie przeszła, żeby go zwrócić.

 

 

 

 

Ale zaraz, mowa była o poprawianiu basu, czy też sopranów, nie zaś o ewentualnych zakłóceniach.

 

 

Nie poprawianiu, tylko jak pisał Chicken, nie psuciu. To dlatego mam scene 3D, a nie płaską jak decha.

Pomiędzy zwykłym drukarkowym, a polecaną często Suprą jest spora różnica. Szczególnie w basie i jego zróżnicowaniu.

 

 

Taaaaa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj sobie proste pytania:

1. Czy konwerter lub DAC ma pamięć? - nie, więc nie jest w stanie przechować pliku, czyli jest mocno zależny od komputera i połączenia z nim.

2. Czy podczas odsłuchu między minutą 4:07, a 4:08 masz ciszę? - Nie zdarza się to, więc konwerter nie dosyła sobie, czegoś, czego brakuje. Gdyby był w stanie dosłać brakujące części plików, to niosłoby to ze sobą jakieś opóźnienie, a skoro plik jest odczytywany na bieżąco i na bieżąco przetwarzany, to takie opóźnienie byłoby odczuwalne jako przerwa w utworze. Nie wiem jak jest z CRC, czy posiadają, czy nie, ale nie ma czegoś takiego, że konwerter poprosi komputer o dosłanie brakującej części. Takie coś jest obecne w internecie i nie możesz pobierać pliku z filmem i oglądać go jednocześnie - działa to w dwie strony.

czyli takie konwertery jak waveio nie maja zadnego bufora? xmos nie ma zadnego bufora? nie mowie o trzymaniu plikow ale ilus ramek. w razie wlasnie chocby przestoju nadajnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca mnie to przekonuje. Gdyby pamięć własna załatwiłaby sprawę, to by ją instalowali, bo koszt pamięci jest prawie żaden. Ponieważ tego nie robią, to uważają, że nie ma strat przy przesyłaniu danych i że wystarczy bufor, żeby nie było przerwania, jak coś pójdzie nie tak. Jeśli chodzi o brakujące cześci plików, to występowałyby opóźnienia, gdyby przesył danych był 1:1 z prędkością odtwarzania piosenki, a dane przesyłane są dużo szybciej - przecież nie czekasz 5 minut, żeby przesłać 5-minutowy utwór - stąd np, w 3 sekundy pobiera się np. 40s utworu - więc nawet jak czegoś się nie dośle, to jest czas, żeby o to "poprosić", przesłać jeszcze raz i nie przerywać odtwarzania - na tym przecież polega buforowanie np. stosowane w strumieniowaniu video i audio - jak zerwie się połączenie i idzie jeszcze raz request, to nie zatrzymuje się utwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie są bufory, nawet w CDkach, tylko krótkie, a w DVD dłuższe. Gdyby ich nie było, to by nie było dość danych zgromadzonych od przeprowadzania korekcji błędów odczytu. Nieraz robiłem eksperyment, że w grającym DVD z otwartą budą zatrzymywałem na moment palcem płytę, a w muzyce żadnej przerwy. Tu wszędzie chodzi o to, że dany element elektroniczny, obojętnie czy analogowy czy cyfrowy, oprócz potencjalnych błędów lub zniekształceń własnych, przenosi zachwiania napięcia zasilania, które się rozkłada na inne elementy i moduluje ich pracę. Jest tak, gdyż:

1. Nie istnieją zasilania o zerowej impedancji wyjściowej i nieskończonej prędkości narastania prądu, więc napięcia zasilania pływają mniej lub bardziej (zależnie od hojności konstruktora zasilacza)

2. Nie istnieją elementy elektroniczne o nieskończonym PSRR (power supply rejection ratio) czyli współczynniku wpływu zmian napięcia zasilania na napięcia wyjściowe.

Można też więc przyjąć, że inaczej wpływa na zasilanie układ cyfrowy, który dostaje do obróbki inny w kształcie sygnał, a ten potrafi zależeć od kabla, zwłaszcza jego charakteru impedancji. Plus indukujące się zakłócenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności