Skocz do zawartości

FLAC do WAV - straty na jakości?


Kardithron

Rekomendowane odpowiedzi

  • Bywalec
@GigereE można, tylko poco. :) Publiczne nawracanie i tak pewnie nie odniesie skutku, będą tylko jaja. ;) Każdy zdrowo myślący może w internecie szybciutko znaleźć na czym polega algorytm konwersji flac, jak to go nie przekona, to już chyba nic...

 

A poza tym to tacy ludzie jakoś niechętnie się w takich sytuacjach wypowiadają...

Ok, wiadomo, że nie można i w sumie nawet nie powinno się nikogo na cokolwiek 'nawracać' - natomiast inną kwestią jest to, że trzeba się w jakiś sposób przeciwstawić całemu temu czary-mary wokół różnic między *.WAV a każdym innym bezstratnym formatem kompresji, bo jak już można w niektórych miejscach przeczytać - to nawet NASy trzeba stawiać na antywibracyjnych podkładkach i idąc tym tropem dalej to grają nawet kable LAN. Najgorsze jest to, że są ludzie, którzy autentycznie są w stanie w to uwierzyć - i to jest tak naprawdę coraz większy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GigereE można, tylko poco. :) Publiczne nawracanie i tak pewnie nie odniesie skutku, będą tylko jaja. ;) Każdy zdrowo myślący może w internecie szybciutko znaleźć na czym polega algorytm konwersji flac, jak to go nie przekona, to już chyba nic...

 

A poza tym to tacy ludzie jakoś niechętnie się w takich sytuacjach wypowiadają...

Ok, wiadomo, że nie można i w sumie nawet nie powinno się nikogo na cokolwiek 'nawracać' - natomiast inną kwestią jest to, że trzeba się w jakiś sposób przeciwstawić całemu temu czary-mary wokół różnic między *.WAV a każdym innym bezstratnym formatem kompresji, bo jak już można w niektórych miejscach przeczytać - to nawet NASy trzeba stawiać na antywibracyjnych podkładkach i idąc tym tropem dalej to grają nawet kable LAN. Najgorsze jest to, że są ludzie, którzy autentycznie są w stanie w to uwierzyć - i to jest tak naprawdę coraz większy problem.

Już kilka osób to przerabiało, nazwą cię trollem, wyłudzaczem, złodziejem, mącicielem. I to jeszcze głuchym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to format bezstratny więc nic się nie traci przy ripowaniu. Przecież jest to kopiowanie w formie cyfrowej i zmiana formatu. Po rozkodowaniu flac na cdaudio dostaje się to co było w oryginale bit do bita. Inaczej format nie byłby bezstratny. Można to porównać do kompresji takiej jak rar czy zip, gdzie po rozpakowaniu dostaje się to co się spakowało, bez zmian.

 

teoria... ripowalem tak pare plyt i odtworzenie z plyty [na komputerze], a zripowanego flaca nieco sie roznilo. nie wiem - moze program jakis syfiasty Oo potwierdza to jednak kilkoro znajomych, wiec cos, gdzies jest nie tak. nagrywanie plyt tez w koncu bywa rozne i wplywa na wynik koncowy wiele czynnikow, jak chocby program czy uzyta plyta.

 

przy samym ripowaniu plyty do flac traci sie jakosc w slyszalnym stopniu, wiec nie powiedzialbym, ze niczym sie nie rozni od oryginalu. chyba, ze flac kupiony w wersji elektronicznej...

 

Proponuje w tym momencie przedstawić ciekawej gawiedzi wyniki ślepych testów że FLAC jest odróżnialny od AudioCD.

 

Z miłą chęcią podzielimy się nagrodą Jamesa Randiego.

 

Jeśli kolega Mayster nie ma takowych, to zastanowiłby się może by nie pleść bzdur.

 

 

Zripowalem, porownalem i roznica byla. Sam sobie chyba nie mialem podstaw do wmawiania roznic, bo niby z jakiego powodu? Nawet chcialem moc sluchac sobie z dysku, bo to praktyczniejsze, wiec nie bylem negatywnie nastawiony. Z czego ow roznica wynikala? Trudno powiedziec, rzeczy typu accuraterip nie uzylem wtedy. Byl to w kazdym badz razie rip do flac (ktorejs plyty rammsteina), a o tym mowa w tym temacie.

 

Gdybym nie sprawdzil, to nie wypowiadalbym sie - moze dla Ciebie to dziwne :wacko:

 

W sumie zeby nie drazyc tego tematu - jak znajde chwile to postaram sie zripowac jeszcze raz ta plyte 'normalnie', a za drugim razem zrobie to z tym accuraterip i zobacze rezultaty.

Edytowane przez Mayster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JohnyS mi opowiadał o ty Waszym teście.

 

Problemem nie było bit perfect, tylko fakt, że przy nagrywaniu płyty wkradł się jitter.

To samo przy ripowaniu. Ważne, żeby po zripowaniu (np. EAC) przy porównaniu dostać plik o 100% zgodności.wtedy nie ma prawa być różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest chyba cały pies pogrzebany - błąd w zgraniu/konwersji i wychodzą kwiatki.

U mnie słyszałem różnicę pomiędzy muzyką z płyty, a plikiem flac. Okazało się, że problem stworzył foobar podczas ripowania. Bonusowo poprzesuwał mi balans na lewą stronę. Od tej pory używam EAC i nagle już nie rozróżniam jaki format leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JohnyS mi opowiadał o ty Waszym teście.

 

Problemem nie było bit perfect, tylko fakt, że przy nagrywaniu płyty wkradł się jitter.

To samo przy ripowaniu. Ważne, żeby po zripowaniu (np. EAC) przy porównaniu dostać plik o 100% zgodności.wtedy nie ma prawa być różnicy.

Jitter przeciez zawsze sie wkradnie(i zawsze bedzie istnial), nawet podczas odtwarzania plyty CD prosto z napedu komputerowego. NIe chodzi tutaj o bit perfect, bo mozesz miec jitter wynoszacy grube nS, a bity dalej beda sie zgadzac.

 

Ja bym tutaj bardziej obstawial na inny sposob przetwarzania plikow, moze replay gain byl wlaczony?

Edytowane przez patrykvel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jitter to -70dB przynajmniej, o ile nie lepiej - przy -50 najczęściej nie słychać. Jeżeli mamy jitter powyżej -70dB albo i lepiej, to polecam wymienić sprzęt...

Edytowane przez Filas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to nagle trzeba to mierzyć? Przecież wszystko 'można usłyszeć'... Jitter komputera? Weź, to już są takie bzdury. On nie sieje jitterem, tylko HF albo innymi - znaczy, wnętrze PC. Albo EMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jak chcesz wchodzic w dyskusje na temat jitteru, to byloby dobrze, zebys chociaz wiedzial co to dokladnie jest. Jak myslisz, co sie stanie jak caly ten syf w.cz. oraz EMI dolaczy sie do sygnalu zegarowego poprzez intermodulacje? Pojawi sie dodatkowy jitter, a jakby tego bylo malo, nie jest to jedyna droga powstawania jitteru w komputerze. Nawet sam WIndows powoduje jitter poniewaz nie pracuje jako system czasu rzeczywistego.

Edytowane przez patrykvel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy nam, jako ludziom, tak marginalne roznice sa w stanie wplynac na percepcje - jitter wynikowy mozesz latwo pomierzyc na wyjsciu karty dzwiekowej. Nie mowie tu o syfach takich, jak problemy np. z szumami na przednim wyjsciu, spowodowane tym, ze taki kabelek od obudowy zbiera wszystko jak leci, tylko o naprawde niewielkich bledach czasowych, ktz pewnoscia wylapie elektronika - a potem si꠯kaze, ze tylko ona.

 

ASIO pracuje chyba w czasie rzeczywistym - daje mierzalna poprawe?

 

Wypstrykano z i9000

 

Edytowane przez Filas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam!

Nie znam się zbytnio na tych technicznych sprawach, a mam pytanie.
Otóż jestem w posiadaniu dyskografii Dead Can Dance (wersja japońska "audiphile" wydana w 2008 roku) w formacie .flac i problem polega na tym, że mam każdą płytę w jednym pliku (niepociętą na tracki).

Korzystam z Linuksa i ściągnąłem bezpłatny program Audacity, który pozwala mi pociąć ręcznie i bardzo sprawnie całą płytę na tracki i je dokładnie otagować.
Tu pojawia się pytanie: kiedy już wyodrębnię każdy utwór i będę klikać kolejno w "eksportuj jako flac", czy stracę na jakości?

Zdania co do tego są podzielone.
Znalazłem w internecie informacje, że najpierw powinienem ten flac skonwertować na wave, pociąć wave i gotowe wavetracki skonwertować znów do flac, jak i również czytałem, że takie operacje wcale nie są potrzebne (co by wydawało się logiczne i czasu można by przy okazji trochę zaoszczędzić).

Dzięki za odpowiedź.

 

P.S.;
Czysto teoretycznie:
czy powtórzona 100x operacja flac->wave->flac->wave...itd...->flac nie spowoduje straty jakości?

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Wojt3kc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia, widzę, że jesteś masochista ;) Ja bym nawet tak jednej płyty nie pociął, bo w 100% nigdy nie zrobisz utworów tak jak były na oryginalnej płycie. Pomijając stratę czasu i robotę, kiedy pliki cue można znaleźć bez problemu w necie lub wygenerować.

Po drugie możliwe że .cue jest po prosut zaszyty w każdym pliku flac - spróbuj odpalić foobarem albo AIMPem...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy konwertując typ pliku FLAC do pliku typu WAV trzeba się liczyć z jakimiś stratami na jakości?

Nie.

 

P.S.

Flac to kompresja bezstratna, czyli ogólnie mówiąc odtwarzany plik niczym nie różni się od oryginału.

Można więc przeprowadzać bez strat jakości wszelkie konwersje pomiędzy formatami bezstratnymi (flac,alac,wav,tta,ape itd.).

 

przy samym ripowaniu plyty do flac traci sie jakosc w slyszalnym stopniu, wiec nie powiedzialbym, ze niczym sie nie rozni od oryginalu. chyba, ze flac kupiony w wersji elektronicznej...

 

Jeśli suma kontrolna się zgadza, to na czym polega ta strata?

 

 

P.S.;

Czysto teoretycznie:

czy powtórzona 100x operacja flac->wave->flac->wave...itd...->flac nie spowoduje straty jakości?

Jeżeli przeprowadzona poprawnie, tak.

 

 

 

A jeśli sto razy pomnożę 4 przez 4, a następnie iloczyn podzielę przez 4 to zawsze otrzymam wynikowe 4? Na pewno? Bo jestem neurotycznym audiofilem i nie wiem, czy nie będzie jakiś strat.

Edytowane przez Rolandsinger
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności