Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

foobar2000 vs EAC do ripowania płyt


shakur1996

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzieś mi w którymś wątku śmignęła informacja że foobar2000 jest gorszy do ripowania płyt CD np. na FLAC, że niby EAC lepszy. Mógłby to ktoś rozwinąć? Rozumiem że chodzi tylko o ripowanie, zaś potem do przerabiania z FLACa na OGG to już nie ma różnicy tylko gra rolę użyty codec. Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do EAC trzeba wpisać ścieżkę dostępu do programu FLAC.exe. Posługuje się zewnętrznym kodekiem.

 

Generalnie EAC jest zalecanym ripperem i to na dodatek darmowym. Jest to program w zasadzie tylko do ripowania i przerabiania na FLAC i inne formaty (oczywiście także taguje wynikowe pliki, szuka okładek, tekstów utworów). Może też wypalać płyty CDR-Audio ale akurat znawcy nie zalecają tego. Ma mnóstwo opcji, posługuje się odpowiednimi ustawieniami dla konkretnego sprzętu (nagrywarki CD/DVD) aby stworzyć jak najwierniejszą kopię płyty CD-Audio

 

Foobar2000 jest generalnie odtwarzaczem z opcją kopiowania, ripowania, tagowania... Pewnie większości słuchaczy nie robi różnicy czy kopia jest z Foobara czy EAC, nie mniej ja wolę korzystać z EAC.

Używając EAC, lepiej poczytać dostępne w Sieci instrukcje, sprawdzić czy ma się płyty z jego bazy daych do ustawienia parametrów nagrywarki w programie (LeadIn , Lead Off i inne). Można i bez tego ale wtedy jest mniej dokładnie.

 

"Audiofile" oczywiście zalecają płatne programy :). JRiver Media Center ;) .

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAC realizuje software'owo algorytmy korekcji odczytu aby uzyskać kopię idealną. Ale przy obecnych sprzętowych algorytmach korekcji odczytu w dzisiejszych napędach traci to trochę sens.

Nie ważne jak uzyskasz kopię idealną, wszystko jedno czy to będzie foobar, EAC, WMP itd. Współczesne napędy i tak sprzętowo robią to co EAC.

Inna sprawa jak masz tak zniszczoną płytę, że każdy z tych programów się wyłoży - ale to już inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem,że współczesne napędy są bardziej g... niż kiedyś :) . W końcu padają o wiele szybciej. Gdzie te czasy kiedy Plextor czy Teac chodziły latami... I nie były to OEMY LiteOna.

 

Ja tam wolę EAC. A każdy robi jak chce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAC używam od lat. I nie narzekam. Nie porównywałem z Foobarem (w sensie skąd pliki są lepsze). Natomiast używam w nim też technologii Accurate Rip (poczytaj o tym). Dla mnie EAC jest do zgrywania a Foobar do grania.

A płyty dawno temu paliłem Feurio - to był też niezły ripper. Chyba już nie rozwijany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zgrywa się idealną kopię AudioCD różnymi programami (zakładamy że nie problemów z odczytem etc.) to jak można porównać jakość? Nie można - bo bit po bicie będzie to to samo....

 

AccurateRip jest właśnie bazą sum kontrolnych zgranych AudioCD. Jeżeli suma kontrolna różni się od tej w bazie, to coś poszło nie tak. Ważne to jest także przy ustaleniu korekty odczytu różnych napędów (read offset).

 

Nawiasem Lordzie, foobar od dawna z powodzeniem korzysta z AccurateRip fyi klik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Powiedzcie Panowie - Bracia w Audio [zgryzocie ;) ], jak to się dzieje, że płyty zgrane Foobarem i EAC mają nieidentyczne sumy kontrolne (MD5)?

 

* cel: archiwizacja.

* oryginalne płyty CD w stanie idealnym (np. Jacek Telus - Po co piosenka).

*zgrywałem na trzech napędach (laptop1, laptop2, PC)

*każdorazowo (w Foobar i EAC) użyłem trybu "paranoid" (4-krotna weryfikacja), offsety napędów zostały ustawione prawidłowo, wł ograniczenie szybkości odczytu napędów.

*otrzymałem pliki w formacie Wav. 

*wszystkie kopie uzyskane Foobarem (na trzech różnych napędach) miały identyczne sumy kontrolne, jak i wszystkie kopie uzyskane EAC (również na trzech różnych napędach) także miały identyczne sumy kontrolne.

 

Przykład:

CD1 Jacek Telus - Po co piosenka, utwór 1 -     EAC       - MD5: 40056512E9C45B57FEDDCD0AA9DC51CA  -  i tak za każdym razem.

CD1 Jacek Telus - Po co piosenka, utwór 1 - FOOBAR   - MD5: 84A22F6C2870D83675389E1D000D6C41    -  również za każdym razem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem.

Pierwsza płyta - 2 ludzi w bazie

Drugiej nie ma w bazie.

 

"Może foobar dodaje jakieś metadata i stąd ta różnica w MD5."

Jak to sprawdzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem.

Pierwsza płyta - 2 ludzi w bazie

Drugiej nie ma w bazie.

 

"Może foobar dodaje jakieś metadata i stąd ta różnica w MD5."

Jak to sprawdzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to jest, że na początku lub na końcu utworu jest chwila ciszy i jeden z programów ją wycina a drugi nie. Czy pliki mają takie same rozmiary - co do bajta? Inne możliwości: filtr sub- lub ultrasoniczny, dithering, up- lub downsampling, różne mechanizmy korekcji błędów (jeżeli występują przy odczycie powtórki), no i wspomniane nadmiarowe dane (choć wątpię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności