Skocz do zawartości

akumulator od iPoda w iRiver H10


inrobert

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem tego typu akumulator od iPoda – link (z tym że o pojemności 1950 mAh) i mam zamiar zastosować go w iRiver H10 20 GB. Odtwarzacz już otworzyłem (tutaj podziękowania dla użytkownika g_betiuk za instrukcje) i gabarytowo akumulator pasuje. Zauważyłem jednak, że 2 kable spotykające się we wtyczce są w odwrotnej kolejności niż w oryginalnym akumulatorze. Wtyczkę, o którą mi chodzi, widać dobrze na tym zdjęciu: link. Tutaj zarówno akumulator oryginalny (po lewej) jak i zamiennik (po prawej) mają kable we wtyczce w tej samej kolejności. Wtyczka normalnie wchodzi w gniazdko na płycie tylko jedną stroną (tak jak widać na zdjęciu oryginalnego akumulatora – z czerwonym kabelkiem po lewej). Mój akumulator od iPoda ma te kable odwrotnie (jakby wkładać wtyczkę, to czarnym kabelkiem po lewej). Na czerwonym kabelku widnieje napis "WM" (nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie...).

Z tego, co mi wiadomo, zwykle czerwony kabelek oznacza plus, a czarny – minus, więc zakładam, że powinienem podpiłować trochę tę wtyczkę i włożyć ją odwrotnie, ale nie chcę zmarnować akumulatora, więc liczę, że ktoś podzieli się tu wiedzą w tym zakresie. Czy można ufać tym kolorom kabelków (to by oznaczało, że gniazdko na iPodzie ma plus i minus odwrotnie niż w iRiver albo że wtyczka tam odwrotnie wchodzi)? Co by się stało przy odwrotnym podłączeniu – akumulator od razu nie będzie działał, dzięki czemu od razu będę wiedział, że jest źle podłączony, czy może się naładuje i potem padnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli nie ufać kolorom kabelków? :)

Nie mam takiego sprzętu ani doświadczenia w używaniu go. On mi pokaże, na którym kabelku od akumulatora jest plus? Czyli musiałbym pomierzyć te wartości w starym i nowym, wtedy, wiedząc jak stary był podłączony, wiedziałbym jak podłączyć nowy. Zakładam, że akumulator musi być w celu pomiaru naładowany. Jeśli tak, to nie wiem, czy na starym akumulatorze to się uda, bo on od paru już lat jest padnięty.

 

Jakieś inne możliwości sprawdzenia są? Szczególnie chodzi mi, czy da się to sprawdzić "na próbę" – podłączyć, zobaczyć, czy działa, a jak nie, to podłączyć odwrotnie. Czy grozi to uszkodzeniem akumulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, pokaze ci przeplyw albo 12V albo -12, bedziesz wiedzial.

 

Nawet jak nie do koncca rozkminiasz ,to popatrz na stara baterie, jak zmierzysz to dostaniesz wartosc. Jesli podepniesz sie w te same kolory i kierunek bedzie ten sam to masz znalezione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie załatwiłem sprawę na chłopski rozum i wygląda na to, że skutecznie. Podłączyłem do każdego z akumulatorów małą diodę, od której odchodziły dwa przewody i sprawdzałem, który przewód należy połączyć z którym przewodem od akumulatora, żeby świeciła. Okazało się, że faktycznie plus i minus są we wtyczce akumulatora z iPoda odwrotnie niż w iriver, ale udało się przewody powyciągać i włożyć do wtyczki w dobrej kolejności. Na razie wydaje się, że operacja wymiany akumulatora zakończyła się sukcesem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności