Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Creative Aurvana Live! - poszerzamy scenę


Perul

Rekomendowane odpowiedzi

Z cyklu "poprawiamy producenta" tym razem na warsztacie CAL! - mod na poszerzenie sceny + wygłuszenie.

Mod obiecany już dawno temu, jednak dopracowywałem szczegóły ;) - finalna wersja jest z watoliną zamiast waty, bo mniej pochłania bas.

 

Link do instrukcji obrazkowej http://pokazywarka.pl/cal-mod/

 

Dzielcie się waszymi wrażeniami, wg mnie mod daje więcej niż rekabling no i jest zdecydowanie tańszy w wykonaniu.

 

UPDATE:

Z racji tego, że padła pokazywarka w końcu zmobilizowałem się do uaktualnienia nie tylko postu, ale i mod w najnowszej wersji:

 

1. Rozpołowiony płatek kosmetyczny na tył muszli (jak owata z pkt 2 mocniej zbita, to można pominąć)

IMG_20210115_235520_1920x1080.jpg

 

2. Do tego jeszcze trochę owaty i 2 "paski" z taśmy izolacyjnej 

IMG_20210116_001117_1920x1080.jpg

 

3. Z tyłu przetwornika dodatkowy otwór pośrodku, a jeden z bocznych przytkać gąbką

IMG_20210116_001946_1920x1080.jpg

 

4. Do środka jeszcze trochę owaty

IMG_20210116_002044_1920x1080.jpg

 

5. Teraz pozostało poskładać. Całości dopełniają wygodniejsze pady od Sony XB950. Dają też dalszą scenę, więcej powietrza i trochę chudsze brzmienie (stąd przeróbki w dampingu przetwornika pkt 3).

IMG_20210116_004405_1_1920x1080.jpg

Edytowane przez Perul
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie i po ile kupić watoline ?

Ja kupowałem w pasmanterii. Metr podwójnej (dwie warstwy) o szerokości ok 1,5m to koszt rzędu 25-30zł (z tego co pamiętam). Ja kupiłem 0,25m i starczy na długo ;) . Zamiennie możesz użyć waty, zwłaszcza jeśli dla Ciebie mają za dużo basu. Najistotniejszy element modu to taśma izolacyjna, reszta to "tylko" wygłuszenia.

 

Perul powinieneś napisać "Książka dla bystrzaków - modowanie słuchawek" hehehe :D

 

Gratuluje poradnika, szkoda tylko że nie mam już CAL.

To by była zbyt krótka książka, taki mam styl pisania, że samymi konkretami rzucam ;) .

 

Masz czego, żałować, na dobrym źródle takie zmodowane grają naprawdę dobrze. Nawet teść był pod wrażeniem co się z ta sceną stało - charakter grania się zbytnio nie zmienia, za to szerokość sceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie i po ile kupić watoline ?

Ja kupowałem w pasmanterii. Metr podwójnej (dwie warstwy) o szerokości ok 1,5m to koszt rzędu 25-30zł (z tego co pamiętam). Ja kupiłem 0,25m i starczy na długo ;) . Zamiennie możesz użyć waty, zwłaszcza jeśli dla Ciebie mają za dużo basu. Najistotniejszy element modu to taśma izolacyjna, reszta to "tylko" wygłuszenia.

 

A niby dlaczego taśma jest najistotniejszą ? robisz lustro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, gdyby CAL nie zostały przekazane rodzicielce mej to chętnie bym tego moda przetestował :D W ogóle gdzieś w odmętach forum jest Corvus mod, co nie?

Edytowane przez Filas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moge tylko potwierdzic to co napisal perul. Basu jest minimalnie mniej za to scene niewyobrazalnie sie powieksza. Separacja tez wydaje sie stac na lepszym poziomie. Wokal oddala sie i nie ma sie wrazenia robienia zeza skupiajac sie na nim.

 

Wszyscy mowia, ze cale maja slaba izolacje i fakt nie jest najlepsza, ale z wygluszeniem dzwiek prawie w ogole nie przedostaje sie na zewnatrz czym jestem mile zaskoczony.

 

Nic tylko polecic.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu "poprawiamy producenta" tym razem na warsztacie CAL! - mod na poszerzenie sceny + wygłuszenie.

Mod obiecany już dawno temu, jednak dopracowywałem szczegóły ;) - finalna wersja jest z watoliną zamiast waty, bo mniej pochłania bas.

 

Link do instrukcji obrazkowej http://pokazywarka.pl/cal-mod/

 

Dzielcie się waszymi wrażeniami, wg mnie mod daje więcej niż rekabling no i jest zdecydowanie tańszy w wykonaniu.

zrobisz to na moich za piwo? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałęm taki słuchawki do recablingu raz- ktoś juz t ozrobił, tylko nie obkleił tyych boków muszli. Efekt- wcale nie większa scena i bas bardziej dudnił ;p

 

tylko fakt faktem były to płatki kosmetyczne, wiec... inny materiał.

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A niby dlaczego taśma jest najistotniejszą ? robisz lustro?

Coś w ten deseń, do tego namiastka drugiej komory. Efekt uzyskałem zupełnie przypadkowo, nie jest to kwestia jakichś wielkich przemyśleń tylko eksperymentów.

 

....W ogóle gdzieś w odmętach forum jest Corvus mod, co nie?

Gdzieś jest ;) (cały wątek przeczytałem choć momentami przynudzali), ale tam opisane są próby i czasem ich efekt. Nieraz nie wiadomo skąd się co wzięło i jaki efekt daje. Nie ma czegoś takiego jak wersja finalna, ani nawet opisu wersji "beta". Do przemyśleń niezły wątek, natomiast gotowego przepisu jak tutaj to nie ma.

 

Z cyklu "poprawiamy producenta" tym razem na warsztacie CAL! - mod na poszerzenie sceny + wygłuszenie.

Mod obiecany już dawno temu, jednak dopracowywałem szczegóły ;) - finalna wersja jest z watoliną zamiast waty, bo mniej pochłania bas.

 

Link do instrukcji obrazkowej http://pokazywarka.pl/cal-mod/

 

Dzielcie się waszymi wrażeniami, wg mnie mod daje więcej niż rekabling no i jest zdecydowanie tańszy w wykonaniu.

zrobisz to na moich za piwo? :P

Za piwo to mi się nie chce - za dużo roboty :P

 

miałęm taki słuchawki do recablingu raz- ktoś juz t ozrobił, tylko nie obkleił tyych boków muszli. Efekt- wcale nie większa scena i bas bardziej dudnił ;p

 

tylko fakt faktem były to płatki kosmetyczne, wiec... inny materiał.

Wygłuszanie ścianek, bez wrzucenia do środka watoliny rzeczywiście daje taki efekt jak opisałeś. Co do poszerzenia sceny to odpowiedzialne są za to te paski taśmy izolacyjnej (pkt 4), bez nich tego nie uzyskasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z ciekawości aż wypróbuje na swoich :) zaraz do miasta pojadę to może uda mi się wyrwać wszystkie potrzebne rzeczy :D

gdzie można kupić piankę pod panele/do pakowania? :>

Edytowane przez sklerotyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Mam iPoda Touch 4G, a słuchawki są po rekablingu (Canar + Neutrik). Zastanawiałem się nad FiiO, ale jak można zrobić to mniejszym kosztem, to czemu nie. :)

To troszkę ci poprawi, ale tak jak mówiłem nie oczekuj cudów. Xonar powinen je lepiej napędzić co nie znaczy ze będzie ładniej grac, t4g ma swoich wielbicieli.

 

zobacz zo2 do takich rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to koledze brakuje w CAL niskiego basu, który daje taką chrupkość i twardość w najniższych rejestrach. CALe mają przyjemny bas, ale głównie ten wyższy, miękki, mulący. Zwykły wzmacniacz nie zmieni sposobu w jaki grają. Chyba że taki Lovely Cube czy Qaudio które mają bas jak terminator :D Ale w przenośnych to raczej tanio się tego nie osiągnie

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem możliwość posłuchania CAL! zmodowanych przez Perula. Dzięki!

 

CAL! przestały mi się podobać już jakiś czas temu. Poczułem się trochę "nabrany" przez te słuchawki i ich famę, o czym pisałem kiedyś w recenzji, ale muszę przyznać, że teraz chętnie bym je kupił i zmodyfikował zgodnie ze wskazaniami Perula.

 

Bez owijania w bawełnę - słuchawki straciły studnie. To właściwie główny powód znacznej poprawy brzmienia. Zakładam, że wszystko dzięki wygłuszeniu muszli.

 

Nie ma efektu oddalenia dźwięku, tej głębi z pogłosem. Jest dynamicznie i bardziej bezpośrednio, ale tym samym łatwo wyczuwalne są dalsze, warstwowe plany sceny dźwiękowej - są bardziej przejrzyste, a nie schowane gdzieś w dali. Słuchawki potrafią zagrać teraz wysoko nad uszami i nad głową, budując przestrzeń praktycznie trójwymiarowo. Mam wrażenie, że mniej grają w głowie.

 

Polepszona została również dynamika - nie tylko brzmienia, ale również stereofonii. Słuchawki są znacznie szybsze - przypominają mi wręcz HD 25-1. Mulenie basu zostało poskromione - nie jest już lepki i rozlewający się, chociaż dalej ma pewne braki. Średnica została przybliżona, a wyższe rejestry stały się bardziej naturalne - to właśnie najbardziej mi przeszkadzało w brzmieniu CAL, pewna sterylność i cyfrowość góry, jej krótkie wybrzmiewanie. Znacznie lepiej brzmią dęciaki i perkusja. Stereofonia robi wrażenie - efekty stereo są szybkie i precyzyjne, tak jakby odległość pomiędzy kanałami była znacznie większa. Da się wyłapać więcej detali prostego przejścia np. pasaży pianina od lewej do prawej niż na HD 25-1.

 

Jednak dalej nie jest idealnie. Nie do końca podoba mi się charakter basu - mimo, że stał szybszy to mam wrażenie, ze jest trochę głuchy i płytszy. Wolę go bardziej niż bez modyfikacji, ale jest jakby ograniczony - ma jednak swoje miejsce, nie wychyla się i jest to cena, którą warto zapłacić. Jestem też trochę rozpieszczony przez "punchy" bas w HD 25-1, więc możliwe, że przesadzam.

 

Brakuje mi minimalnie powietrza (chociaż wróciłem do słuchawek otwartych, więc w tej kwestii również mogę się mylić) - jednak mimo tego separacja instrumentów jest bardzo dobra (ma charakter warstwowy - tak jakby przybliżały się do nas w formie płaszczyzny).

 

Zaznaczam, że nie miałem bezpośredniego porównania do niemodowanych CAL, słuchałem ich jednak jakiś czas temu. To moje wrażenia z pamięci, więc nie dam sobie ręki uciąć za to co napisałem. Jednak nie mam wątpliwości, że brzmią lepiej niż standardowe.

 

Jeśli potrzebujecie dynamiki i lepszych średnich oraz sceny bez efektu studni - warto modować.

 

Jeśli lubicie charakter basu w standardowych CAL!, manierę brzmienia i typ głębi sceny - nie modować.

 

Ale spróbować zawsze można :)

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ale jaki będzie efekt nie wiem. Pierwotna wersja modu miała tylko watę pod taśmą izolacyjną i też działało. Trochę waty chyba znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to miałeś na myśli, to w zupełności wystarczy. Tak jak pisałem - pierwotna wersja modu to były tylko zmiany na dekielku + trochę waty na to i też działało. Wygłuszenie wokół dodałem później w celu dodatkowego wyklarowanie dźwięku - na scenę to już nie wpływa. W każdym razie warto jeszcze trochę waty/watoliny na spreparowany dekielek wrzucić w celu zmniejszenia pogłosów.

Co do tego czy warto w tym typie muzyki - wg mnie warto mieć większą scenę w KAŻDYM typie muzyki, choć nie w każdym jest to warunek niezbędny do dobrego odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perul, nie lepiej przykleić matę bitumiczną zamiast tej wesołej pianki do pakowania? tłumienia rezonansów jest dużo mocniejsze, zresztą w modach denonów 2000 który jest często stosowany też w cal też występuje mata bitumiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności