Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Dobry DAC


Fatso

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem. ja kupiłem jeden drogi i jestem też zadowolony (Dac Magic Plus). Aczkolwiek w zasadzie ostatnio jego dziurki słuchawkowej nie używam. Jako zapomniałem jak brzmi nawet :). Wygodniej mi podpiąć nawet 770 Pro do E17 czy teraz E07K i do iPoda. No i poleżeć na tapczanie. :). DAC gra z komputerem i playerem CA NP30.

 

Czy CMOYa będziesz miał w pudełku od cukierków (CandyCMOY) ? Jak oceniasz koszt jego budowy ? Do 100 zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Valaba na 8xTDA1543 i był bardzo fajny dopóki nie dostałem SMSLa SD-793. Brzmienie równie naturalne, ale z lepszą dynamiką, separacją i przestrzenią.

Po zmodowaniu robi się już strasznie szczegółowy - w dobrych nagraniach wymiata, w kiepsko zmasterowanych lub niskiej jakości ciężko się słucha tych wszystkich chrzęstów i nierówności w brzmieniu. ;)

Valab poszedł do zestawu kolumnowego kolesia, który słucha głównie vinyli i chciał takiego DACa do CDka, żeby się cyfry dało słuchać. Valab u niego został, choć miał możliwość zwrotu, więc pewnie się sprawdził. :) To facet z Wrocławia i do tego sympatyczny, więc jeżeli chcesz mogę Cię z nim skontaktować - PW.

Ogólnie wydaje mi się, że to kwestia gustów i osłuchania. Jeżeli ktoś woli analog, albo już nie chce wyłapywać pierdnięć dyrygenta w nagraniach, to Valab go na pewno ucieszy. O ile reszta toru nie jest bardzo misiowata.

To jest najtańsza wersja DACa na TDA1543 dostępna w Polszy:

http://allegro.pl/muse-nos-dac-4x-tda1543-dir9001-i2969979014.html

Biorąc pod uwagę jaki to prosty układ, nie sądzę żeby dzieliła je przepaść jakościowa.

Edytowane przez muuhau
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fatso wiem, że lubisz E07k/E17 z E09k, więc napiszę Ci kilka zdań o ODAC (z O2) w porównaniu do FiiO - tak na przyszłość.

 

E17 z E09k brzmią jakby chciałby być transparentne, ale jednak nie mogą. Brzmienie jest podobnie równe i referencyjne jak na ODAC, jednak ODAC jest kilka klas lepszy. W FiiO brakuje głębi, swobody, powietrza i szczegółów - brzmi w porównaniu do ObjectiveDACa jak przyduszony, sztywny i mocno trzymany w ryzach. ODAC znacznie lepiej rozwija niskie tony (jest ich kapkę więcej) i soprany - mają głębokie i swobodne brzmienie - wydaje się nie być niczym ograniczone. Tę transparentność naprawdę słychać - nic nie pieprzy w dźwięku. Skrótowo można napisać, że gdy przełączam się z E17/E07k z E09k, albo z każdego innego toru na O2 i ODAC to dźwięk się otwiera, oswobadza (śmieszny wyraz).

 

Od czasu gdy kupiłem O2 i ODAC mam spokój. Już tylko od słuchawek zależy jak brzmi muzyka. No i do tego to genialna platforma testowa.

 

Jakiś czas temu zacząłem pisać reckę, ale trochę mało czasu mam ostatnio, żeby ją dokończyć. W sumie ostatnie recki słuchawek na zakupku dają chyba niezły ogląd tego co potrafi ODAC, szczególnie jak opisuję odsłuchy na dwóch zestawach.

 

Świetnie gada też z głośnikami. Sam podłączałem tylko zestawy 2.1 - Cambridge Audio i jakieś masowe Logitechy, świetna głębia dźwięku - ściany w pokoju się przesuwają o kilka metrów nawet na takich pecetowych pierdziawkach ;)

 

Mam też świadomość, że ODAC nie spodoba się to wszystkim. Jest do bólu szczery, nie zagrzeje i nie dopieści, ale nie można mówić o braku muzykalności - wszystko zależy od słuchawek. Ale widzę, że Fatso masz już O2, więc wiesz o co chodzi.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jestem bardzo ciekawy jak wypada Odac na tle innych DACów.

Jest zasilany przez USB, a według wielu konstruktorów jest to wręcz niedopuszczalne przy projektowaniu przetwornika.

Do jakich innych DACów miałeś możliwość go porównywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tylko z tymi najłatwiej dostępnymi DAC/AMP. E10, E17, E07k, Cube. Najbliżej był właśnie E17 z E09k (SPDIF) - ale to dalej nie to.

 

Wszystko co tylko wpada mi w ręce od razu odnoszę do O2 i ODAC. Nie mam możliwości poeksperymentowania z SMSLami, HA INFO itp. Jednak skoro ODAC jest nieodróżnialny na ucho z Benchmarkiem DAC1 to pewnie długo będę szukał jemu konkurencji.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem blog NwAvGuy'a.

Tylko po tym wszystkim trochę się popytałem projektantów przetworników jak się to robi. :)

I wyszło z tego, że Guy trochę ściemnia i się przechwala i jednak nie da się skonstruować tak małego układu, który dorówna DACom z rozbudowanymi sekcjami zasilania, cyfrową i analogową.

Dlatego pytam. Radzę wierzyć tylko własnym doświadczeniom. Także poszukaj może kogoś z takim Benchmarkiem DAC1?

Jesteś może z Wro? Jeżeli tak, to bardzo chciałbym się umówić na porównanie z O2.

 

P.S.

Mam dwa kotki - jeżeli Cię to przekona. ;)

Edytowane przez muuhau
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze fatso sie pokusi o porownanie fiio'lkow z o'hami? :)

 

Co do usb czy sie da czy sie nie da. Lepiej jak zasilanie jest zrobione porzadnie, natomiast jak mamy dobrego daca z dobra aplikacja to dobra sekcja zasilajaca mu tylko pomoze, a jak dac jest nieprzemyslany to samo zasilanie nic mu nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno.

Jednak z tego co słyszałem najważniejsza współcześnie jest sekcja analogowa, ponieważ większość nowoczesnych kości ma dobrze zaprojektowaną - prostą w wykonaniu - sekcję cyfrową.

NwAvGuy twierdzi też, że najważniejsze dla dobrego dźwięku wzmaka jest DF - damping factor. A to zostało już wielokrotnie zdementowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze nie masz żadnych podstaw żeby ufać innym projektantom ;) Oni też mogą też ściemniać albo się przechwalać. Jakieś konkretne argumenty że się nie da skonstruować tak małego układu? NwAvGuy przynajmniej ma jakieś argumenty. Zresztą, jeżeli jego projekty są tak tragiczne to dlaczego jeszcze nikt się nie zgłosił i w końcu ukrócił jego kłamstw - http://nwavguy.blogspot.com/2011/07/o2-headphone-amp.html#anopenchallenge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guy opiera się tylko na wynikach pomiarów, a dla mnie najważniejsze jest doświadczenie empiryczne dźwięku. ;)

Czytałem też - What we hear... Także nie musisz mnie tam odsyłać. Music is what I hear. I dlatego nie opieram się na wykresach i cyferkach.

Dlatego bardzo chciałbym się spotkać z kimś z ODACiem i O2 i sobie posłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mieszkam w Trójmieście, a dom rodzinny mam jeszcze kawał dalej.

Kotki są kuszące, ale niestety odległość znaczna ;)

 

Chętnie znalazłbym do porównania Benchmarka, ale to raczej proste nie będzie. Co innego, że wierzę NwAvGuy'owi - mam świadomość, że brzmienie nie musi być identyczne, ale ślepe testy mnie przekonują. Porównywałem ostatnio E07k i E17 - różnica jest, ale w ślepych testach już poległem.

 

Mnie NwAvGuy przekonał nie wykresami - bo większości z nich nie umiem nawet czytać i chyba nie chcę się nauczyć, a jednym stwierdzeniem: I’ve been listening almost exclusively to the ODAC for several weeks now and I’ve been smiling a lot—not so much at the ODAC but at the music. When you know your audio gear is genuinely transparent it opens a worry-free window into the music.

 

Na tym mi zależało i to dostałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole się nie zgodzić z Maciuxem.

Dla mnie zestaw E09 iE07 jest bliski ideału :)

ODAC wogóle mnie nie przekonał, nie przekonał mnie też SMSL 1995+

Uwielbiam brzmienie i scenę FIIO - w ODACU denerwowała mnie właśnie scena - głęboka jak studnia i dokładnie tak samo szeroka. Wszystko grało z lekkiej odległości. W FIIO Jest idealny podział na plany, po pewnym czasie wiadomo jaka sekcja się gdzie pojawi.

 

Ja szukam dalej, Mam nadzieję, że znajdę.

 

ps. Za to O2 przekonał mnie w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie właśnie FiiO był za bardzo zamknięty, trochę za mocno kontrolowany i surowy. Dlatego przerzuciłem się na O2 i ODAC, ale i tak dalej uważam, że E09k z E07k to świetne brzmienie, a najlepiej z E17 przez spdif.

 

Scena to już w dużej mierze zależy od słuchawek - takie HD 25-1 dalej są bezpośrednie. Owszem, dostały powietrza i głębi, ale się nie zdystansowały. Ale rzeczywiście, coś w tym jest - scena w ODACu wydaje się nie mieć końca, nieograniczona - tak jakby nie była do końca wyznaczona.

 

Fatso: Jakie wzmaki podłączałeś pod ODACa? Z E09k było spoko.

 

Zastanawia mnie czy nie sprawić sobie jakiegoś "umuzykalniacza" dla frajdy, coś w stylu Bravo V2. Czekam też na jakieś info od Ciebie o CMOYu, jak już go złożysz i przetestujesz, ciekawi mnie jak to gra.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cmoy to prosta konstrukcja i zagra wedle tego jakie kondensatory i opAmpy wsadzisz. Choć u mnie grają raczej ciepło detalicznie.
Objective O2 za to przekonał mnie do siebie i to bardziej niż 09K od FiiO. Zaś jesli chodzi o Bravo V2 to jest to wstęp do lamp z ciepłym i muzykalnym graniem i ma fajny basik, ale dużo zależy od lampy jakiej użyjesz. Zresztą jakbyś kupował to tą chińską można wyrzucić i najlepiej zastąpić jakąś Teslą, Simensem lub Ruskiem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cmoy to prosta konstrukcja i zagra wedle tego jakie kondensatory i opAmpy wsadzisz. Choć u mnie grają raczej ciepło detalicznie.

Objective O2 za to przekonał mnie do siebie i to bardziej niż 09K od FiiO. Zaś jesli chodzi o Bravo V2 to jest to wstęp do lamp z ciepłym i muzykalnym graniem i ma fajny basik, ale dużo zależy od lampy jakiej użyjesz. Zresztą jakbyś kupował to tą chińską można wyrzucić i najlepiej zastąpić jakąś Teslą, Simensem lub Ruskiem :lol:

No właśnie to mnie w Bravo najbardziej cieszy. Uwielbiam O2, ale fajnie by było mieć taką grzejącą alternatywę ;)

 

E09 ma tę wadę że ma 10Ohm. A o2 ma w okolicach 0. Dlatego do czego innego O2 a do czego inne FIIO.

Jego poprzednik miał na mini-jacku 43 Ohmy... Jak go miałem to jeszcze nie miałem pojęcia o dampingu, a zrobiłem test na SR80i i od tamtej pory już nie korzystałem z mini-jacka. Dobrze, że z niego zrezygnowali w Qogirze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy chwalą się DACami to i ja się pochwalę. Miałem :

- M-Audio 24/96 - niezły, tylko po USB, z dobrym wzmacniaczem słuchawkowym. Miał fanaberie ale dźwięk OK.

- Cambridge Audio DAC 3 - stary DAC, 16/44 jeszcze z czasów zestawów - transport CD plus DAC (pożyczony). Świetna maszyna !

- Beresford 7520

- Beresford Caiman modowany - tu już byłem prawie zadowolony (ale po USB nie było 24/192)

- Cambridge Audio DAC Magic Plus - kupiony w ciemno, ze względu na 24/192 - jak dotąd mój najlepszy DAC (2 x WM8740)

 

Tu muszę powiedzieć,że kupowałem DACe ze względu na granie plików przez wzmacniacz i kolumny plus komputer. Jak dotąd moje wzmacniacze słuchawkowe to dziura w CA DMPlus (stacjonarnie) i E17, E07K portable.

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem kiedyś K701 na dziurce we wzmacniaczu CA - nie pamiętam jaki model, ale jeden z nowszych z jedynką na końcu, w Fusic we Wrocławiu - imponujący salon! - grały bardzo pięknie. Także wierzę, że zintegrowane dziury mogą świetnie grać. Z resztą dziurka w moim starym Philipsie CD 304MKII gra jedynie minimalnie mniej gładkim dźwiękiem niż super-BCL.

Prawdopodobnie gdyby wymienić tam kondy itp. mogłaby grać nawet lepiej. ;)

A wracając do DACów, to SMSL SD-1793 gra bardzo podobnie do TDA1541 w CDku. Co chyba można uznać za komplement dla obydwu. Co ciekawe dzieli je 30 lat "postępu" technologicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności