Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Recenzja Apple Ipod 5,5 G, 30 Gb


zaki

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze wrażenie:

 

Pierwsze wrażenie jest niestety zdecydowanie na minus.

Dlaczego? Płacąc Tyle pieniędzy za odtwarzacz klient lubi mieć co przynieść do domu. Pamiętam czasy gdy kupując „MPtrójkę” dostawało się wielki karton z masą przydatnych i nieprzydatnych rzeczy. Nawet „Junior” ze stajni Irivera był w gigantycznym pudle z grubego kartonu, a wszystkie akcesoria pochowane zostały w osobnych kartonikach.. Niby nic, ale jednak cieszy to oko.

Kupując Ipoda dostajemy małe czarne pudełko niewiele większe od samego playera, które bez problemu można schować do kieszeni. Ciężko to wynosić ze sklepu triumfalnie pokazując że oto właśnie stało się właścicielem jednego z najdroższych odtwarzaczy na rynku. A w domu rodzina powie Ci że miałeś kupić odtwarzacz a nie pudełko zapałek…

 

W owym nieszczęsnym „Kartoniku” znajdują się:

-Odtwarzacz

-kabel USB

-Instrukcja, gwarancja, płyta CD

-„Adapter” do stacji dokującej

-słuchawki + gąbki

-Pokrowiec (choć bardziej przypomina to worek)

 

A więc nie jest źle choć przydałaby się jeszcze ładowarka sieciowa, lub jakieś etui, w którym można by obsługiwać odtwarzacz..

 

Sam odtwarzacz jest całkiem ładny (choć to sprawa upodobań), jest idealnych wręcz rozmiarów, dzięki czemu bardzo dobrze leży w dłoni. Niepokoi tylko tylna obudowa którą znamy z poprzednich generacji. Lustrzana lubiąca się rysować powłoka- widać firma Apple nie lubi zmieniać upodobań…

 

3…2…1… Start!

Player uruchamia się naprawdę szybko (jak na dyskowca), już po kilku sekundach mamy pełną kontrolę nad naszą maszynką. Menu jest przejrzyste, nawigacja wygodna. Ponadto Apple umożliwiła nam zmianę konfiguracji głównego menu, tak żeby nie trzeba było wyszukiwać najczęściej używanych funkcji.

Z początku sprawiać kłopoty będzie „click Wheel”- nie wprawiona ręka może mieć problem z wyborem odpowiedniej zakładki, jednak po kilku godzinach zabawy wszystko wychodzi idealnie. Autonomia odtwarzacza oscyluje w okolicach 4 godzin dla oglądania filmów i 7-8 godzin odtwarzania muzyki ( wszystko zależy od ustawień wyświetlacza itp.).

 

Zacznijmy może od mniej ważnych funkcji, wrażenia dźwiękowe pozostawię na koniec…

 

Dodatki:

 

Zegar:

Zegar jak zegar, Ipod wyświetla godzinę w formacie 24 godzinnym, dodatkowo można zapisać kilka różnych zegarów, tak aby podróżując do np. USA, nie trzeba było przestawiać godziny, tylko wybrać z listy przykładowo „Waszyngton”

 

Gry:

Do wyboru mamy 4 gry:

 

Brick- paletka + piłeczka, i zbijamy „kwadraciki”

Music Quiz- jedna z ciekawszych gier, wyskakują 4 tytuły piosenek z naszych zasobów, w tle leci fragment, trzeb zgadnąć która to piosenka.

Parachute- strzelamy do samolotów i spadochroniarzy.

Solitaire- pasjans, chyba nie trzeba przedstawiać.

 

Kontakty:

tego chyba nie trzeba przedstawiać, Imię, Nazwisko, telefony, adres. Ciekawostką jest to, że możemy dodać zdjęcie danej osoby.

 

Kalendarz:

zwyczajny kalendarz. Mozliwość wpisu notatki pod konkretną datę.

 

Notatki:

jedna z bardziej przydatnych funkcji. Notatki odczytywane są w pliku Txt, przejrzyste, czytelne, bez problemu wyświetlają polskie znaki. Idealne do czytania Ebooków.

Notatki możemy wrzucać bezpośrednio na dysk odtwarzacza, nie potrzeba do tego itunsa.

 

Stoper:

stoper jak stoper- działa

 

Blokada ekranu:

przydatna gdy nie chcemy, by ktokolwiek bawił się naszym spodem, do ustawienia 4 cyfrowy szyfr.

 

Zdjęcia:

Obsługiwane formaty: JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD (tylko Mac) i PNG, chwilę dłużej trzeba czekać jeśli zdjęcie jest w naprawdę dłużej rozdzielczości. Jest możliwość pokazu slajdów.

 

Video:

Właśnie od możliwości odtwarzania filmów wzięła się nazwa playera. Ipod czyta filmy w formacie Mp4 (tak, prawdziwe Mp4 :D ), filmy są płynne nic się nie przycina, oglądanie sprawia przyjemność. Jednak niezbyt długich filmów, dłuższe wpatrywanie się w taki mały ekranik nie sprzyja oczom. Oczywiście istnieje możliwość przewijania filmu, i nie stanowi ona problemu dla playera, nie przycina się i nie zawiesza.

 

Muzyka:

Obsługiwane formaty: Mp3 (16-320 K bps), AAC, Mp3 Vbr, Apple Lossles, Wav.

Zdecydowanie na tej liście brakuje Ogg, czy Flac.

Ipod oferuje nam 20 gotowych ustawień EQ,

Takich jak

Pop

R&B

Piano

I wiele innych,

Mankamentem jest niestety brak User EQ

 

Powiało chłodem:

 

Ipod gra chłodno, bardzo chłodno. Dominuje tu przede wszystkim górne i środkowe pasmo.

Bardzo dobra szczegółowość, i naprawdę szeroka scena pozwalają czerpać przyjemność z odsłuchiwanej muzyki. A co z dolnym pasmem?? Większość użytkowników narzeka na słaby bas Ipoda. Na to że nie potrafi schodzić nisko, że w pewnym momencie praktycznie się urywa i zastępuje go charczenie. Musze powiedzieć że na On3, nigdy tego nie słyszałem, basu było mało ale był płynny i naprawdę przyjemny. Zmieniło się to gdy podpiąłem UM1.

O ile góra i środek się wyostrzyły, słychać o wiele lepszą separację instrumentów, to niestety usłyszałem owe niedociągnięcie w dolnym paśmie. Bas w pewnym momencie po prostu się urywa. Niepokojące jest to że słychać to nawet w rockowych kawałkach. Z ciekawości wrzuciłem kilka klubowych kawałków, i oniemiałem, żadnego charczenia, czy niedociągnięcia basu. Jest go oczywiście mniej niż np. w Iriverze, jednak schodzi całkiem niski i jest dynamiczny. Jak to się stało?? Na początku chciałem zrzucić winę na słabą jakość utworu jednak wszystko było w formacie Mp3 320 kbps. Rozwiązanie jest inne, w dolnym paśmie istnieje swoista „basowa dziura”, fragment którego Ipod po prostu nie potrafi ładnie zagrać. W każdym Innym odtwarzaczu sytuację ratowałoby user EQ, które można by ustawić tak by player przeskakiwał ową dziurę. Jednak apple nie zaoferował nam takiego wyjścia. Dlatego całą sytuację uratować może RockBox, którego twórcy zapewniają nam możliwość swobodnego dobierania parametrów Equalizera.

 

Najwyższa pora kończyć:

Na sam koniec zawsze zadaje sobie pytanie „Czy kupiłbym ten odtwarzacz jeszcze raz?”.

I niestety w tym przypadku nie mogę odpowiedzieć : „zdecydowanie tak”. Nie mówię też „zdecydowanie nie”.

Z jednej strony To świetny odtwarzacz, grający całkiem dobrze(Imo lepiej od t60), i oferujący nam masę miejsca za niezbyt wygórowaną cenę.

Z drugiej strony natomiast posiadający sporo niedociągnięć.

 

Wszystko zależy od tego z czym zamierzasz słuchać Ipoda. Jeśli nie masz zamiaru podpinać nic lepszego niż px 100, to jest to b. dobry odtwarzacz. Natomiast jeśli planujesz słuchać na słuchawkach z wyższej półki, to rozejrzyj się jeszcze na rynku przenośnych odtwarzaczy.

 

 

Pozdrawiam Łukasz Zakrzweki

P1130316.JPG

P1130312.JPG

P1130311.JPG

P1130305.JPG

P1130302.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie do iPoda pasują ciepłe dokanałówki. Nowy Classic nie uciągnie większości nausznych. PX100 to bardzo dobre słuchaki, ale potrzebują prądu by zagrać. Czyli z iPodem to istotnie może być lipa.

 

A co do basu, to on jest punktowy, a nie "ucięty" jak napisałeś. Domyślam się, że nigdy nie słuchałeś poważnych sprzętów stacjonarnych w cenie samochodu. Tam bas jest jeszcze krószy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie do iPoda pasują ciepłe dokanałówki. Nowy Classic nie uciągnie większości nausznych. PX100 to bardzo dobre słuchaki, ale potrzebują prądu by zagrać. Czyli z iPodem to istotnie może być lipa.

 

5,5 ma o wiele wiele więcej mocy niż Classic, i spokojnie uciągnie nawet większe słuchawki...

 

A co do basu, to on jest punktowy, a nie "ucięty" jak napisałeś. Domyślam się, że nigdy nie słuchałeś poważnych sprzętów stacjonarnych w cenie samochodu. Tam bas jest jeszcze krószy.

 

Jesli sprzęt w cenie samochodu zaczyna charczeć bo ma "za krótki bas", to ja bym podziękował... <_<

jak dla mnie to to brzmi jakby wycięli kawałek pasma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm mocy to Apple klasycznie nie podaje ale wszystko zalezy od tego gdzie iPoo byl kupiony - jesli nie na starym kontynencie czyli nie ma blokady glosnosci to i Classic ma odpowiednia moc zeby ciagnac to co przenosne a do stacjonarnego sprzetu to sie dzwiek wyprowadza z line-out i poddaje amplifikacji. Anyway pomocna recka - dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bas nie charczy o ile nie ustawi się equalizera.

Classic z USA ma naprawdę sporo mocy i "uciągnie" bez problemu duże słuchawki 50 Ohm i zagra bardzo głośno na wieży. Nie da się ukryć, że np. na iPodzie (US) na HD555 ~80% głośności odpowiada mniej więcej 25/50 w skali D2, ale D2 ma 37mW na kanał :D

 

P.S. zaki, po pierwszym zdjęciu widać, że słuchasz My Chemical Romance :lol:Klik! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,5 ma o wiele wiele więcej mocy niż Classic, i spokojnie uciągnie nawet większe słuchawki...

Jesli sprzęt w cenie samochodu zaczyna charczeć bo ma "za krótki bas", to ja bym podziękował... <_<

jak dla mnie to to brzmi jakby wycięli kawałek pasma...

 

to zależy od wersji - wersja US classica gra porównywalnie do 5.5G - na obu, z super.fi 5 pro nie wychodze poza 30-40% skali.

 

Co do dziury w paśmie jestem bardzo ciekaw, mógłbyś mi podesłać te utwory? Istnieje bowiem możliwość, że niższy bas jest wycinany przez UM1, a to, co słyszałeś w kawałku "klubowym" to są harmoniczne niższych częstotliwości. Martwi mnie też to, co piszesz bowiem chciałem kupić westone UM1 na spróbowanie przed UM2, a tu okazuje się, że taki zonk - westone wg producenta grają od 40Hz. Ja na super.fi nie odczuwam braku basu, choć nie jest on taki "potężny" jak w nausznikach, ale zdecydowanie mogę powiedzieć że wszystko jest na miejscu. Też według producenta grają od 20Hz. Oba modele słuchawek według producenta są przeznaczone do raczej bardziej rockowego brzmienia - tak więc raczej wyklucza to kwestie "nieprzydatności" ipoda do rocka. Możliwe, że UM1 w połączeniu z iPodem trafiły w tym miejscu na nakładające się "doły" w charakterystyce, albo UM1 faktycznie nie odgrywają tak niskich dźwięków (co jest troszke dziwne, bo ludzie ogólnie słabo słyszą poniżej 50Hz, więc nie powinno być słyszalnej różnicy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia jedno, czy to niedbałość czy analfabetyzm że wszyscy piszę Ipod zamiast iPod...

 

chyba o takie drobiazgi nie ma co walczyc. szczegolnie, ze kazdemu sie drobny bledzik moze przytrafic.

 

Ipod czy IPod to dalej tylko lub az nawet IPOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaki, po pierwszym zdjęciu widać, że słuchasz My Chemical Romance Klik!

 

Widzisz w tym jakis problem?? Dla twojej Swiadomosci słucham bardzo wielu gatunków muzyki. Uwazam ze My chemical romance zdecydowanie nie jest muzyką "EMO", niezależnie od tego jak wyglada ich wokalista. Podnadto gdybyś mnie zobaczył też nie poyślałbyś "o idzie Emo.." <_<

 

 

@świstak, to nie chodzi o dwa utwory, to słychać na wieeelu, i niestety jak na ATH tego praktycznie nie słyszałem, to na Um1 denerwuje mnie to do tego stopnia ze jestem w trakcie zmiany playera...

To poprostu jest wada iPoda i z tego co słyszałem wielu uzytkownikom to przeszkadza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz w tym jakis problem?? Dla twojej Swiadomosci słucham bardzo wielu gatunków muzyki. Uwazam ze My chemical romance zdecydowanie nie jest muzyką "EMO", niezależnie od tego jak wyglada ich wokalista. Podnadto gdybyś mnie zobaczył też nie poyślałbyś "o idzie Emo.." <_<

 

oo dżizas... tak tylko żartowałem :P trochę więcej dystansu do siebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krecik - zgodnie z tfoim załorzeniem nie warto waltrzyć o poprafnom pisowniem, bo i poco skoro nadal rozumierz :)

 

pozwolilem sobie tylko zauwazyc (i zacytowac wczesniej) Twoja wypowiedz, ktora takze nie byla wolna od bledu.

jednak - obecnie cytowana, jest rzeklbym dosc skrajnym przykladem.

 

a jak dla mnie czy ktos pisze ipoda z duzej czy z malej dalej nie ma wiekszego znaczenia.

mnie uczono, ze nazwy wlasne pisze sie z Wielkiej litery. ale to byly czasy realnego socjalizmu i wiele sie moglo zmienic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz w tym jakis problem?? Dla twojej Swiadomosci słucham bardzo wielu gatunków muzyki. Uwazam ze My chemical romance zdecydowanie nie jest muzyką "EMO", niezależnie od tego jak wyglada ich wokalista. Podnadto gdybyś mnie zobaczył też nie poyślałbyś "o idzie Emo.." <_<

@świstak, to nie chodzi o dwa utwory, to słychać na wieeelu, i niestety jak na ATH tego praktycznie nie słyszałem, to na Um1 denerwuje mnie to do tego stopnia ze jestem w trakcie zmiany playera...

To poprostu jest wada iPoda i z tego co słyszałem wielu uzytkownikom to przeszkadza...

 

dla mnie to nowość, mógłbyś chociaż podać jakieś konkretne tytuły? Dość trudno jest zrobić tak aby grajek miał "dziure" w paśmie przenoszonych częstotliwości dlatego skłaniałbym się ku teorii że UM1 z iPodem się "nie lubią", ale jeśli podasz mi choć pare przykładów utworów, w których takie coś ma miejsce, chętnie sprawdzę to u siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na to tez chcialem wskazać w pierwszym poście - że zarówno westone jak i iPod muszą mieć w tym miejscu dołki, albo mowa jest o dźwiękach, których westone nie grają (mało możliwe, ale kto wie), zwlaszcza że spotkałem się z opiniami że UM1 mają rolloff w okolicach 80Hz i niżej. Warto też zauważyć, że mocny bas (taki klubowy) nie znaczy, że grane są niższe częstotliwości niż na przykład bas gitary basowej w dobrym rocku (ciekawscy mogą się pobawić trubass w iriverach i podbijać różne pasma i zobaczyć jaki ma to wpływ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze lepiej mowic o dolkach i gorkach pasma. bo totalne wyciecie jest mozliwe chyba tylko od gory albo od dolu. czyli to by byly sciete krance pasma przenoszenia a nie dziury w nim.

tak faktycznie bedzie lepiej.... ;) Co nie zmiena faktu- kurna to charczy... <_<

@świstak np:

Fall out Boy:

-Our lawer Made Us Chande The

-Hum Hallelujah

-w wielu innych

 

Brayan Adams:

Here I Am- sama końcówka gdzie smigaja basy- tam to słychać wybitnie... <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaki, używasz może equalizera? jeśli tak to spróbuj go wyłączyć. Na wyłączonym, co prawda basu jest niewiele ale nie charczy. Mi np. taki układ odpowiada, bo basu używam symbolicznie. Wolę mało basu, minimalnie więcej "środka" i sopranów czyli tak jak mniej więcej wygląda standardowe ustawienie eq w iPodzie, przynajmniej u mnie. Dla mnie liczy się bardziej wokal i instrumenty niż bas, ale każdy oczekuje od muzyki co innego. Może widocznie iPod nie jest dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaki, używasz może equalizera? jeśli tak to spróbuj go wyłączyć. Na wyłączonym, co prawda basu jest niewiele ale nie charczy. Mi np. taki układ odpowiada, bo basu używam symbolicznie. Wolę mało basu, minimalnie więcej "środka" i sopranów czyli tak jak mniej więcej wygląda standardowe ustawienie eq w iPodzie, przynajmniej u mnie. Dla mnie liczy się bardziej wokal i instrumenty niż bas, ale każdy oczekuje od muzyki co innego. Może widocznie iPod nie jest dla Ciebie.

zacznijmy od tego ze ty masz Classica, gra to inaczej nie Video...

EQ zazwyczaj mam wyłączony.

Chyba nie pojmujesz mojego problemu... Specjalnie kupiłem iPoda bo lubie analityczne brzmienie Lubie jak jest mało basu, ale musi byc za to dobry... Gdyby to sie działo przy nizszych partiach to niemiałbym nic przeciwko.. Ale przy Rocku..?? 0_o

Nie jestem bassheadem a wręcz na odwrót ale odrobina basu musi być, problem w tym ze ta "odrobina" nie brzmi najlepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ kreciku ja nie czepiam się ciebie, a ogólnie całokształtu.

Jeśli producent nazwał coś iPod, to tak to nazywam :) I tyle...

 

ogolnie to nie ma problemu.

ale z tego co widze to sa natomiast problemy z dzwiekiem w iPodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie, z dźwiękiem w iPodach jest tak kaszaniasto również przez brak eq, ostatnio podłączyłem do moich Akg iPoda na rockboxie, i w porównaniu do mojego i7 brzmiał wcale nie tak źle... oczywiście zimniejszy, ale znacznie bardziej szczegółowy, dość zrównoważony i z przyjemnym basem. Gdyby dalo się do iPoda dołożyć eq nie tracąc przy tym na czasie grania baterii, to byłby to moj player idealny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności