Skocz do zawartości

SoundMAGIC PL50


aallen

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp

 

Czasy dokanałówek które jakiś czas preferowałem narazie przeminęły i jedynymi uniwersalnymi słuchawkami do pary z Customami był niższej-średniej klasy (na swoje czasy) produkt Sony, mianowicie EX85 LP.

Wszystko jednak przemija i trzeba spróbować czegoś nowego, co by godnie rerezentowało w moim Taborze uniwersalne słuchawki a w dodatku nie było drogie (jedne już są).

Wybór padł na PL50 przede wszystkim z racji opisywanych przez kolege w innej recenzji wygody która dla mnie liczy się najbardziej.

 

Zestaw

 

Słuchawki przyszły do mnie w dość zgrabnym pudełeczku i na pierwsze wrażenie zdziwił mnie tak samo jak Piotrusia rozmiar pudełka. Ja także myślałem że będzie ono większe i że słuchawki będą ciut większe.

Wykresu częstotliwości przedstawiać nie będę ponieważ nie trawie suchych testów a wszystko okaże się w praniu.

Do słuchawek otrzymujemy wszystko co potrzeba m.in: wkładki w kilku rozmiarach, w tym jedne śliskie typu "Black Shure Foam", zakladki za uszy oraz dość zgrabny futerał, w którym zmieści się na styk wszystko bez zbytniego ucisku.

 

Słuchawki, Kabel, Wtyk (Budowa)

Jakby ktoś powiedział "Szału ni ma". I chodzi mi nie o to że jest bardzo źle tylko raczej plastik jest średniej jakości choć jest nieźle spasowany. Niestety żałuje że SoundMAGIC nie wymyślił jakiegoś loga tylko oznacza słuchawki pełną nazwą co nie wygląda w moim odczuciu najlepiej i profesjonalnie. Być może jest to tez kwestia koloru (niebieski połysk). Moim zdaniem słuchawki te najlepiej wygladały by jakby firma zostawiła je czarne jak np PL20 i zeby to był czarny mat.

 

Kabel jest średniej jakości i na Croosie rozchodzi się na dwa cieńsze słuchawkowe. Od Crossa do wtyku kabel jest gruby i dość elastyczny (ale nie na tyle żebym nie miał wątpliwości czy kiedyś się coś nie stanie). W tym przypadku Kabel w Customach (czyli taki jak w Westonach jest o niebo lepszy).

 

Wtyk jest gumowy i wydaje się dosyć wytrzymał co najważniejsze. Jack za to jest złoty w przeciwienstwie do słuchawek za 700 zł IE7 gdzie otrzymujemy srebrny.

 

Słuchawki (Ergonomia)

 

Słuchawki budową przypominają Westony przez co wydawac się mogło ze są podobnie wygodne i rzeczywiście są bardzo wygodne, mozna leżeć w nich, biegać i sprawują się idealnie. Jest tylko jedno ale (w końcu musi jakieś być). Są to słuchawki małe przez co ich bolączką jest idealne dopasowanie gumek. Mnie osobiście żadne nie podeszły i musiałem użyć swoich od innych słuchawek, żeby uzyskać odpowiedni komfort i warunki do prawidłowego odsłuchu. Być może jest to wina moich uszu lub po prostu niedokładnego przetestowania każdej wkładki.

Mimo to od razu wiedziałem że te Foamowe wkładki nie są dla mnie.

 

* 03.09.09 Fatalnie zdejmuje się czarne Pianki. Bez problemu można uszkodzić.

Słuchawki (Dźwięk)

 

Niskie Tony

 

Bas w PL50 jest w dość sporej ilości ale nie wylewa się. Jest dosyć dobrze kontrolowany Między Mid-Basem a bardziej górnymi częstotliwościami. Jeśli porównujac z Customami jest go więcej na tych samych wartościach i wydawać się może dla wielbicieli takich częstotliwości bardziej przyjemny, muzykalny. Wszystko jednak zależy od Napędu. Wystarczy podnieść na H320 wskaźnik Basu w góre do 18 i PL50 zostają zniszczone ponieważ schodzą wtedy w basie w całej jego częstotliwości co potęguje bas a'la tuba basowa. W tym przypadku Customy które maja go sporo mniej wysterowują się i idealnie ogarniają całą częstotliwość co najwazniejsze nie wchodząc na inne pasma.

Wniosek z tego taki że na PL50 nie wolno przesadzać z podbijaniem niskich pasm bo moze się to skończyć dla słuchacza "wielkim przykrywającym basem"

 

Średnica

 

Customy jak i PL50 to dwie różne szkoły reprezentowania średnicy. Pierwszą jest lekko wycofana średnica dająca przyjemne uczucie orzeźwienia i naturalności a druga to Wyeksponowana średnica w PL50 która podczas pierwszego kontatktu wydaje się nienaturalna i bez przyzwyczajenia ani rusz.

Mimo to nie nazwałbym brzmienia PL50 ciepłym. Jest to brzemienie neutralne+ , taka hybryda między armaturą a magnesami neodymowymi i w żadnym wypadku nie porównałbym go z zimnym i analitycznym brzmieniem RE0 które aż kłuje w uszy.

 

Wysokie Tony

 

Tutaj moim zdaniem wszystko zależy od playera. Jak mógłbym oceniać góre bez wykorzystania potencjału słuchawek czyli na wartości 0. Wtedy jej nie uświadcze tak jak chce i powiem "W PL50 nie ma góry", wielu powie "jest za mało", jeszcze ktoś inny wspomni coś zupełnie innego a zapominamy o czymś tak prostym (co wielu nazywa herezją EQ). O ile w wielu odtwarzaczach Equalizer jest fatalny to o tyle w H320 jest bardzo dobry i gdy podbije się górne pasma do maksymalnego poziomu 6 góra się nagle znajduje w ilości wystarczającej do nie zamulonego słuchania rockowych gitar. W Customach jest podobnie. Na 0 też nie są mistrzami Sopranów i dopiero pokazują możliwości jak się je odpowiednio wysteruje

 

Scena

 

To mnie zdziwiło bo spodziewałem się węższej sceny, chociażby przez fakt przetwornika i się miło zaskoczyłem bo może nie jest to gigantyczna scena, jak na swoje możliwości jak w EX85 LP ale jest ona wystarczająca i nie daje efektu gry w jednym pokoju w przytulnej minikawalerce 3 metry kwadratowe z aneksem kuchennym, tylko na szczęście wychodzi poza pewną obręcz i do słuchania codziennego jest idealna. Wszakże ci którzy szukają czegoś innego brną w inny sprzęt 3-4 razy droższy. Sam opis sceny jest prosty: Średniej wielkości, liniowa z lekkimi odejściami, przeciętna separacja instrumentów (lubicie to ), i nie zamula. Customy pod tym wzgledem wybijają się i scena w nich jest podobnej wielkości ale z racji ułozenia w uchu odbiera się ją idealnie czyli jest średnia ale instrumenty są idealnie klarowne i odpowiednio wysostrzone i scena jest nieliniowa. To powoduje że umiejscawiamy je na scenie bez kłopotu

 

Słowo Ogólne

 

Wiele osób lubi w każdej recenzji pisać "Talerze brzmią... , gitary brzmią... , bębny brzmią...., rzucając w pewien sposób zwykłe słuchawki na głeboką wode. Trzeba powiedzieć szczerze ze wiele osób nie słucha nagrań typu instrumental, koncertów rockowych granych na żywo czy jakiś innych a są też tacy ja jal co słuchają Rapu, lub Trance oraz różnej mieszanki zespołów i wykonawców (Aha, Eros Ramazootti, Alphaville, Limp Bizkit, Eric Carter, Soundtracki, Muzyka poważna) i takie testy ranią w pewien sposób słuchawki bo osoba to czytająca nie bierze np pod uwage że w utworze Trancowym większość rzeczy generowana jest cyfrowo choć zdarzają się wyjątki że dokłada się żywe instrumenty (Paul van Dyk) ale jest to tylko nagranie i PL50 sprawdzają się w tego typu nagraniach idealnie (jeszcze za swoją cene 200zł) bo nie muszą generować dźwięku żywych instrumentów a jak już generują to w niedużej ilości a i tak zapewnie jest to w jakiś sposób podkolorowane.

Tak więc nie zrażajcie się co do opisów bo nic nie zastąpi odsłuchu własnego a z tego co widze większość testów jest właśnie oparta na utworach żywych z żywymi instrumentami (wiadomo muzyka muzyce nie równa) i w utworze U2 scena i separacja nie będzie idealna a za to w utworze Trancowym jest bardzo dobra choć w inny sposób wygenerowana.

 

Zakończenie

 

Słuchawki bardzo dobrze reprezentują stosunek ceny do możliwości i może nie są takim odkryciem jak CAL! czy też EX85 LP, jednak mimo to są warte swojej ceny (teraz jeszcze w promocji). I myślę że wielu osobom by się spodobały. Przede wszystkim wygoda która tez bardzo wpływa na pozytywne odczucia słuchowe.

SM1.jpg

SM2.jpg

SM3.jpg

SM4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyzwoita recenzja, pokrywa się trochę z tą pierwszą, ale cóż - PL50 pewnie tak grają :D

To chyba dobrze, nie? :D

Po przeczytaniu recki aallena wiem jedno ...customy 2w od themadcub'a by mi się nie spodobały brzmieniowo :P

a recenzja bardzo w porządku :) gratz! zostaną u Ciebie pl50 czy jednak soniacze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba dobrze, nie? :D

Po przeczytaniu recki aallena wiem jedno ...customy 2w od themadcub'a by mi się nie spodobały brzmieniowo :P

a recenzja bardzo w porządku :) gratz! zostaną u Ciebie pl50 czy jednak soniacze?

 

soniaczy juz dawno nie ma. Nawet nie płacze bo coś nowego w końcu jako uniwersalne

 

PS: a dlaczego brzemienie by ci się nie spodobało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soniaczy juz dawno nie ma. Nawet nie płacze bo coś nowego w końcu jako uniwersalne

 

PS: a dlaczego brzemienie by ci się nie spodobało ?

wnioskując z Twojego opisu mają za mało góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnioskując z Twojego opisu mają za mało góry

 

dla mnie góra jest zdecydowanie czynnikiem najbardziej że tak powiem dyskusyjnym a słuchawki testowałem tylko na H320 i na nim codziennie słucham. Jak wspomniałem również H320 jest odtwarzaczem jakby takim w którym koniecznością jest użycie EQ nie dlatego ze podbudowuje się na nim wątpliwą jakość dźwięku tylko powiedziałbym że wartość zerowa wzmocnien to jest tak naprawde minusowa bo jak wytłumaczyć fakt ze jak podbijasz bas do 20 to Customy genialnie to okiełznują i nie ma przesterowań ani nienaturalnych brzmień ? a masz go pod dostatkiem w kazdym pasmie i jest na swoim miejscu ?

 

Znaczy to tylko tyle żę gadki audiofili ze EQ to zło są bezpodstawne bo w niektorych odtwarzaczach faktycznie jak np w iPodzie Touchu EQ jest taki że pożal boże i jak zwieksz niskie tony to wszystko harczy ale tu jest inaczej.

 

Podobnie jest z górą która jak zwiekszysz do 6 to czujesz wyraźną różnice urozmaicenia dźwięku i dla mnie jest sporo a napisałem "wystarczająco" żeby nie było ze wprowadzam kogoś w błąd bo każdy ma osobiste preferencje odsłuchowe.

 

Wiadomo na obecną chwilę że za jakość dźwięku odpowiada napęd. Przykładowo jak podłaczam do Customów na 0 niskie tony nie ma ich wcale a z kolei jak podłaczam wyjsciem AUX w audio samochodowym to bas napierdziela az miło z racji użytego wzmacniacza a z kolei zwiekszenie go na iRiverze powoduje przester. Gdyby były mocniejsze odtwarzacze nie trzeba było by używać EQ.

 

Myślę też że gdybys posłuchał zmieniłbys zdanie z kilku przyczyn. Po pierwsze Dół, i Środek oraz scene w swojej klasie nie uzyskasz lepszej a na dobrym odtwarzaczu i gra wystarczająco Cię zadowoli a rezygnować z wszystkich innych walorów (scena, bas, środek, wygoda) tylko dla za małęj góry o kilka db że tak to nazwe jest co najmniej dziwne. Wszak jak chcę góry posłuchać to zakładam nauszne akg i już mam zupełnie co innego niż Customy. Być może góre o te kilka db w góre lepiej przedstawiają 3w. Siloe mógłby się na ten temat wypowiedzieć.

 

Pozdrawiam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

czy takie pl50 dobrze zgrałyby się z ip? aktualnie mam ex082 i jestem zadowolony, jak dla mnie zgranie jest niezłe i w ogóle ip (2g na 3.0 jeśli ma to znaczenie) nie wydaje mi się chłodny, w każdym razie nie tak jak np. nano 1g/2g czy z5. nuforce'y sobie odpuszczę w sumie tylko z powodu wygody, jestem na tym punkcie przewrażliwiony i dlatego w sumie zostałem przy ex'ach, bo prawie nie czuje ich w uchu i nie zatykają jak każde doki. na pl50 spojrzałem tylko z powodu ich westone'owej budowy przez co myślę, że będą mega wygodne. do tego można je za granicą dostać taniej, więc mógłbym je przetestować jeśli warto. aha i czy pasują do nich jakieś comply albo czy zestawowe pianki są podobnie komfortowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z H320 bardzo dobrze zgrywają się na wyjściu Analogowym. Musze dostać się do Toucha (jeśli o nim mówisz) i dam ci znać jak wypadają.

Coply do nich pasują i Pianki też swoją role spełniaja mimo że są ciut mniej komfortowe od zwyklych ale za to ergonomia i utrzymaniem są lepsze. Jeden z felerów PL50 jest zdejmowanie tych pianek jak i Comply bo bez użycia jakigoś urządzenia mozesz je bez najmniejszego kłopotu uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię o iphonie 2g, nie wiem czy brzmi inaczej od toucha 1g, od 2g pewnie tak. mógłbyś jeszcze porównać dół i górę pl'ek i ex'ów? ciągle się zastanawiam, w sumie ex'y to 1/3 ceny pl'ek. kusi trochę lepsza izolacja i wygoda, ale przesiadać się na coś delikatnie lepiej brzmiącego chyba nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Bardzo porządna recka :P Ja z kolei wyprzedaje się z ex85, bo po pierwsze nie zgrały mi się zbyt dobrze z playerem, a po drugie mam coś uwalone z prawym uchem ;) Najpierw myslałem, że mam popsute soniacze, ale założyłem słuchawki lewą na prawe ucho i odwrotnie i nadal to samo. Poza tym słuchawki mają miesiąc, obchodziłem się z nimi jak z jajkiem więc usterka była by co najmniej dziwna. Nawet dałem do posłuchania bratu i jemu w prawym uchu nic przy wysokich nie dolega... Moje prawe ucho nie toleruje wysokich, odseparowanych, zimnych dźwięków :( Dlatego wpadłem na pomysł zakupu pl50. Jest teraz promocja na allegro, gdzie są sprzedawane razem z fiio e5. Dlatego mam pytanie do autora. Jak ogólnie oceniasz? Czy jest do dobra alternatywa dla ex85? Potrzebuję czegos z mniejszą separacją i wycofaną górą na rzech niskich tonów... Spełnią moje oczekiwania z meizu m6, clipie oraz fiio e5 w tle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Moje prawe ucho nie toleruje wysokich, odseparowanych, zimnych dźwięków Dlatego wpadłem na pomysł zakupu pl50. Jest teraz promocja na allegro, gdzie są sprzedawane razem z fiio e5. Dlatego mam pytanie do autora. Jak ogólnie oceniasz? Czy jest do dobra alternatywa dla ex85? Potrzebuję czegos z mniejszą separacją i wycofaną górą na rzech niskich tonów

 

twoje zdanie utwierdza mnie coraz bardziej w przekonaniu jak różny jest ludzki słuch. Dla mnie własnie EX85 LP są przyjemniejsze w słuchaniu z tego własnie względu że przy głosniejszym poziomie muzyki nie kłują w ucho tak jak Customy, MS1 czy chociazby PL50.

 

Jako alternatywy bym ich nie uzywał bo to dwie różne pary "butów". Jeśli chodzi o niskie tony to przyjemniejsze są napewno w EX-ach a co do PL50 reszte masz w opisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

iPhone 2g nie brzmi inaczej niz touch 2g. Przeciez maja ten sam DAC. Dół: lepsza kontrola PL50 i bardziej punktowy. EX85 mniejsza kontrola. wieksza głebia i mniej punktowy bardziej miękki. Góra większą rozdzielczością i ilością w EXach

 

Takie same maja przetworniki ? Sadzilem ze iphone G1 ma właśnie przetwornik inny, ale może akurat myle układy (juz nie pamietam co tam się różni miedzy tymi wersjami). Zdawało mi się, że w iphonie były one podpisane jako "Samsung" przy czym 3G ip touch 2G itd maja "Apple" lub inne tajemnicze kody. Postaram się sprawdzić jak będę miał chwilke.

 

Mógłby ktoś porównać te słuchawki do Aurvan?

 

Zobacz, te słuchawki mają pianki. Na pewno graja lepiej dołem. Aurvany to takie oszukane IEMy. Ja sam moge powiedzieć, że grają naprawdę dobrze. Dla mnie te słuchawki są niezwykle uniwersalne, nie zawiodłem się na nich w jazzie, hh.. nawet metallice testowałem specjalnie i daje rade. nie słucham klasycznej, jakis techniawek itp no i disco polo ;d.

 

aallen, skąd wziąć pianki do PL? Nie wiesz jakie mogą pasować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

warto dopłacić drugie tyle co za pl30???

czy różnica między pl30 i pl50 są tylko słyszalne dla "wtajemniczonych" audiofilii i jeśli ktoś rzadko korzysta EQ to nie usłyszy zmian w brzmieniu (przy pop,rock-wersje live).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności